SEO

Kapsamlı SEO Rehberi

Kapsamlı anlatıma sahip SEO rehberi arayışında olanlar için hazırlanan bu rehber, web sitenizin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesini sağlama konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayacak bilgiler içermektedir. İnternet sitenizin, uçsuz bucaksız web dünyasında kaybolup gitmesinden ve hedeflediğiniz kullanıcılar ile bir türlü etkileşim sağlayamamaktan şikayet ediyorsanız siz de kapsamlı SEO rehberi ile bu alanda etkili çözümlere çok kolay ve pratik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bütün web siteleri için geçerli olan güncel SEO uygulamalarında mutlaka yapılması gereken işlemlere dair kapsamlı ve detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Web sitesinde arama motoru optimizasyonu yapmak, en basit tabiri ile o web sitesinin internet kullanıcılarının kolaylıkla erişim sağlayabileceği ve göz önüne çıkan bir internet sitesi haline gelmesini sağlamaktır. Türkçe karşılığı olarak SEO’nun en basit tabiri, aramam motoru iyileştirmesidir. Bu işlem, web sitelerinin günümüzde internet dünyasında en çok kullanılan arama motorları arasında yer alan;

 • Google,
 • Bing,
 • Yandex,
 • Duckduckgo

gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak kullanıcıların kolaylıkla ulaşım sağlamasında etkili olan yöntemlerden oluşmaktadır. Bir başka deyişle web sitesiyle ilgili yapılan internet aramalarında, sonuç sayfasının üst sıralarında yer alabilmek için web sitelerinin SEO uyumlu olması şarttır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2000’li yılların başından beri uygulanan teknikler, SEO çerçevesini oluşturmaktadır. Google algoritmalarıan dayanan ve pek çok web tasarımcının belirli birkaç tekniği başarılı şekilde uygulaması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yıllarda web sitelerinin az sayıda kategoriye sahip olması rekabeti kolaylaştırmaktaydı. Ancak günümüzde Google her yıl 3000 ve üzeri algoritma değişikliği yaparak bu alandaki ezberleri bozmaktadır. Bu yüzden her sene bir öncekinden daha fazla teknik ve farklı metriklerin uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden SEO çalışmaları düzenli olarak yakından takip edilmeli ve bir kere oldu bittiye getirilmeden kapsamlı bir şekilde yürütülmelidir.

Web Sitesi Tasarımında Domain Seçimi

Web siteyi oluştururken alan adı seçimi, SEO çalışmalarında ilk dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Günümüzde SEO çalışmalarının ilk ayağı, web sitesi için domain ve hosting yapısını belirleyerek başlamaktadır. Domain seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Site alan adının, sunulan hizmetleri en kısa ve net bir şekilde tanımlaması,
 • Sitenin temasıyla alakalı isme sahip olması,
 • Uzantısının .com olmasına özen gösterilmesi,
 • Domain isminin akılda kalıcı ve özgün olması,
 • İngilizce karakter kullanırken anlam bütünlüğüne ve kaliteye dikkat edilmesi

Görüldüğü gibi SEO uygulamalarının ilk adımı olan domain seçiminde bu şekilde stratejik ilerlenmesi faydalı sonuçlar verecektir. Ayrıca bounce rate (hemen çıkma oranı) adı verilen metriklere göre bir web sitesinin başarılı SEO uygulamasını gösteren detaylardan biri de alan adının yani domainin başarılı şekilde alınmış olmasıyla ilgilidir.

Web Sitesi Tasarımında Hosting Seçimi

İnternet sitesi oluştururken barındırma sunucusu seçimi de çok önemlidir. Web sitesinin kapsamı ve işlevsel özellikleri göz önünde bulundurularak kapsamlı analizler yapılmalı ve ona göre uygun hosting paketi tercih edilmelidir. Bu yüzden SEO uyumlu hosting seçimi yaparken stratejinize uyumlu paket seçimine dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Paketin içeriğindeki;

 • RAM,
 • CPU,
 • Disk alanı,
 • Trafik genişliği,
 • Sunucu merkezi ve kalitesi,
 • Site sayfalarının açılış hızı,
 • 7/24 aktif sunucu olması,
 • Güvenlik risklerinin minimum olması

gibi detaylara dikkat edilerek SEO uyumlu hosting seçimi yapılmalıdır. Özellikle yönetim paneli bulunmayan hosting paketlerinin seçilmesi, web masterlar açısından büyük problemler yaratmaktadır. Doğrudan panel ulaşımı yapılabilen hosting servislerinin ve paketlerini tercih edilmesi önemli bir detaydır.

Domain ve Hosting Kiralamada Önemli Detaylar

Web sitesinde domain ve hosting kiralama detayları, üzerinde mutlaka kafa yorulması gereken işlemlerdendir. Google, web sitenizin domain ve hosting süresinin ne kadar uzun süre için kiralandığı bilgilerine ulaşabildiği için sitenizin uzun süreli hosting hizmeti alması önem taşımaktadır. Genellikle “idare eder” seviyede bir SEO uyumlu hosting hizmeti alabilmek için barındırma sürenizin en az 1 yıllık kiralanmış olması yeterlidir. Ancak domain ve hosting kiralaması yapılırken en ideal süre 3 yıl olarak belirlenmektedir. Yine de 3 yıllık bir hizmet alacak bütçeye sahip değilseniz uzun vadede devam kararı vermeden önce daha kısa süreli kiralama yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

SEO Uyumlu Tema ve Arayüz Seçimi

Web sitesinde SEO uyumlu tema seçimi en çok dikkat edilmesi gereken kriterler arasında öne çıkmaktadır. SEO uyumlu hosting ve domain adresini oluşturduktan sonra sitenizin içeriği ve hedef kitlenizle alakalı bir tema seçimine dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bunun için dilerseniz hazır temaları tercih edebilir dilerseniz de işinin ehli web master’lara sitenizin temasını kodlatabilirsiniz.

Günümüzde pek çok internet sitesinde WordPress altyapısı kullanıldığı için SEO uyumlu temaların kurulumunda da bu kategoriden seçimler yapılmaktadır. Başarılı bir SEO performansı alabilmek için uzmanların önermiş olduğu tema seçimleri arasında şunlar öne çıkmaktadır:

 • Elara Pro,
 • Paperio Pro,
 • Avva,
 • Jannah,
 • Hestia

Bu SEO uyumlu temaların her biri, değişen algoritmalar ile uyumlu ve W3C standartlarında kodlanmış olmaları sebebiyle WordPress altyapısı kullanan internet siteleri için mükemmel tema tercihleridir. Bu tarz ücretli ve temiz kod yapısına sahip çok sayıda tema bulmak zaman zaman yorucu bir iş olabilir. Ancak sitenizin hız yapısı ile çok önemli bir mesafe kat etmek ve SEO uyumlu olarak rakiplerinizin önüne çıkabilmek adına ücretli ve temiz koda sahip temaları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Öte yandan ücretsiz olup, SEO uyumlu bir şekilde çalışabilen ve fayda sağlayabilen web sitesi temaları da mevcuttur. Web site hızı düşük olan siteler, yüksek kaliteli ve kullanıcı dostu içeriklere sahip olsalar bir, hız konusunda sınıfı geçemedikleri için Google tarafından düşük puanla sıralanmaktadır. Dolayısıyla ücretsiz tema seçseniz bile mutlaka SEO uyumluluğu konusunda standartların üzerinde performans göstermesine dikkat etmeniz çok önemlidir.

Mobil Cihaz Uyumlu Tema Seçimi

Web sitesinde mobil uyumlu tema seçimi de SEO çalışmalarında kaliteli tema seçerken hemen ardından gelen işlemlerdendir. Eğer bir yazılımcıya web sitesini kodlatıyorsanız, mutlaka mobil platformlara ve cihazlara uyumlu bir tema yazması konusunda ısrarcı olmanız tavsiye edilmektedir. Temanın mobil uyumlu olması SEO açısından tek başına yeterli bir kriter değildir. Bu nedenle web sitenizin SEO uyumlu olduğu kadar mobil hız değerlerinin de başarılı bir seviyede olmasına özen gösterilmelidir.

Günümüzde pek çok internet kullanıcısının, günlük kullanımda masaüstü bilgisayar ve laptop yerine akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazları tercih ettikleri bilinmektedir. Bu sebeple web siteniz masaüstü cihazlarda çok iyi performans göstermesine rağmen mobil cihazlarda yavaş çalışıyorsa bu durum SEO açısından size büyük bir dezavantaj olarak gelecektir. Dolayısıyla kullanıcı ve organik ziyaretçi kaybı yaşamamak için web sitesinin temasında mobil uyumluluğa çok dikkat edilmelidir.

SSL Sertifikasının SEO İçin Önemi

Web sitesinde SSL seritfikası ve SEO ilişkisi de mutlaka değinilmesi gereken konulardan biridir. Web sitenizi oluşturduktan sonra Google aramalarında üst sıralarda yer almak için SSL güvenlik sertifikasının mutlaka aktif olduğundan emin olmanız gerekir. SSL güvenlik sertifikası temel anlamda web sitenizdeki ziyaretçilerin yapmış olduğu kullanıcı işlemlerinin özel bir şifreleme sistemi sayesinde çalınmasının engellenmesini sağlamaktadır.

Google algoritmalarına göre SSL güvenlik sertifikasına sahip olan web sitesi, olmayan web sitesine göre daha yüksek puan almakta ve böylelikle sayfanın üst sırasından kendine yer bulmaktadır. Özellikle kullanıcı bilgilerinin mutlaka gizli tutulması ve üst düzey şifreleme yöntemleri ile korunmuş olmasının zorunlu olduğu e-ticaret gibi sektörlerde SEO uyumluluğu için SSL güvenlik sertifikasının bulunmasına özen gösterilmelidir. Web sitesinin https:// şeklinde giriş kısmında belirtilen “s” harfi, o sitenin SSL güvenlik sertifikasına sahip olduğunu ve korumalı içerik bulunduğunu göstermektedir.

Başarılı SEO Çalışmasında İçerik Üretimi

Profesyonel SEO çalışmasında özgün içerik üretimi çok önemli konular arasında yer almaktadır. SEO konusunda başarı sağlamanın en önemli koşullarından biri de doğal olarak kullanıcı dostu ve kaliteli içeriklerin üretilmesidir. Google yapılan anahtar kelime araması sonucunda ortaya çıkan sonuçları kullanıcıların yazılı, görsel ve sesli şekilde içeriklere ulaşmasını sağlamak için index’lemektedir. Google arama sorgusu sırasında bütün içerikleri özel algoritması ile inceleyip, kullanıcının aradığı konuyla en alakalı ve faydalı sayfayı öne çıkarmaktadır. Bu sebeple daha fazla SEO uyumlu içeriklerin üretilmesine özen gösterilmelidir. Rakipleriniz bir web sayfasında 1500 kelimelik bir makale ve 10 adet görsel içeren bir içerik oluşturuyorsa sizin de mutlaka 1500 kelimenin üzerinde SEO uyumlu yazılmış bir makaleyi yayınlamanız gerekecektir. Ayrıca bu içeriğin kullanıcı dostu olabilmesi için de 10’dan fazla sayıda SEO uyumlu görsellerin paylaşılması önemlidir.

SEO Uyumlu İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı

SEO uyumlu makalede anahtar kelime tercihi, web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlama konusunda çok önemlidir. İçeriğinizi harika görseller ve videolar ile zenginleştirmenize rağmen Google tarafından index alamıyorsanız bu durumda yanlış anahtar kelime kullanımı yaptığınız anlamına gelmektedir. Google’da doğru anahtar kelime seçiminde rekabet değeri çok yüksek olan bir kelimeyi, yeni kurulmuş bir web sitesi için kullanmaya kalkmak mantıklı bir hamle olmayacaktır.

Dolayısıyla SEO uyumlu içerik hazırlarken, yeni kurulmuş ve yeni içerik üretmeye başlamış bir web sitesinde daha az rekabet oranları bulunan anahtar kelimelerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Muhteşem ve kusursuz SEO uyumlu içerik üretme amacındaysanız, içeriğin en çok hangi kelimelerde görünebileceğini de ücretsiz SEO araçları ile belirleyebilirsiniz. Başarılı bir anahtar kelime analizi ve stratejisi oluşturabilmek için ücretsiz SEO araçları arasında şu anahtar kelime bulma araçlarından yardım alabilirsiniz:

 • Keywordio
 • Soovle
 • Wordtracker
 • Ubersuggest
 • Keywordtools
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu sayede daha düşük rekabet oranlarına sahip anahtar kelimelerden başlayarak, gelişim gösterdikçe bu kelimelerin zorluk değerini yükseltebilirsiniz. SEO uyumlu içeriklerde anahtar kelime kullanımında, içeriğin uzunluğu ile içerik içinde yer alacak anahtar kelime sayısına da dikkat edilmeli ve ihtiyaçtan fazla anahtar kelime kullanımından kaçınılmalıdır.

SEO Uyumlu Başlık Etiketleri

Web sitesinde SEO uyumlu başlık etiketleri, algoritmalara uyumlu bir şekilde seçilmelidir. Oluşturduğunuz yazı, görsel veya sesli içeriğin mutlaka kullanıcı odaklı ve içerikle alakalı bir başlığa sahip olması gerekmektedir. İçeriğin en temel şekilde anlatan ve belirli uzunlukta olması gereken başlık H1 etiketli başlıktır. En tepede yer alan ve en büyük puntolarla yazılması gereken kısım budan oluşmaktadır. Diğer tüm üst başlıklar h2 etiketi ile kullanılmaktadır. Dolayısıyla H etiketlerinin SEO uyumlu içerik yazımındaki önem sırası şu şekilde sıralanmaktadır:

 • En temel, alakalı ve büyük puntolu başlık: H1
 • İçerikte bundan sonra gelen tüm önemli altbaşlıklar: H2
 • Önem sırasına göre detaylanan içerikte kullanılması gereken ufak başlıklar: H3 – H4 – H5 – H6 şeklinde devam eder.

Yazı içi başlıklar kategorisinde en üstte yer alan başlığın H2 olduğu ve bunun altında yer alacak başlıkların da H3 etiketinden başlayarak devam ettiği unutulmamalıdır. Bu seçimler başarılı bir SEO uyumlu içerik üretiminde ufak detay gibi görünen ancak önem bakımından çok büyük bir standart teşkil eden kriterlerdir.

Site İçi SEO Linkleme Çalışmaları

Web sitesinde SEO odaklı iç linkleme, o internet sitesinin kullanıcı odaklı bir platforma dönüşmesinde çok önemlidir. Arama motorlarının botları, web sitenizde oluşturulan bütün içeriklerin indexlenmesi için (dizine kaydetme) tarama yapmaktadır. Bu tarama süresi, web sitenizin büyüklüğü ve link yapınızın standartlara uygun olmasına göre uzamakta veya kısalmaktadır. İnternet sitenizin link yapısı ne kadar düzgün ve algoritmalara uyumlu ise, arama motorları botlarının sitenizdeki bütün linkleri ve içerikleri taraması da o kadar kısa sürecek ve neticede başarılı bir işlem gerçekleşmiş olacaktır.

Bu sebeple SEO uyumlu web sitelerinin daha kolay ve kısa sürede indexlenmesinden hareketle, internet sitemizdeki iç linklemeleri doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Sitenizdeki en önemli ve en iyi temsil eden kaliteli içerikleri, köşe taşı içeriği yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede arama motoru botlarının tarama işlemlerine nereden başlayacaklarını belirlemiş olarak onlara kolaylık sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar için kaliteli link yapısı oluşturmak, web sitesindeki kullanım kolaylığını da etkileyecektir. Böylelikle web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların siteniz içinde geçirdikleri süre artacak ve “bounce rate” adı verilen hemen çıkma oranınız düşük seviyede kaldığı için SEO açısından avantajlı konuma geçebileceksiniz.

Site Dışı SEO Linkleme Çalışmaları

Web sitesinde SEO odaklı dış linkleme işlemleri de en az iç linkleme kadar büyük önem taşıyan uygulamalardır. Site dışı linklerde farklı bir web sitesine bağlantı kuracağınız için no follow etiketinin kullanılması önerilmektedir. No follow etiketi, web sitenizi indexlemek için taratan arama motoru botlarının no follow etiketini bulmaları durumunda linki takip etmemeleri gerektiği emrini vermektedir. Bu yüzden kendi web sitenizin dışında herangi bir başka sitenin linkini paylaşmak durumunda kaldığınızda ilgili linke mutlaka no follow etiketi eklemeniz gerekmektedir. Bu yüzden sitenizin page renk değerini düşürmemek ve web siteniz spam site (backlink satan internet sitesi) konumuna düşmemesi için mutlaka sitenizden dışarıya verdiğiniz bütün linklerin sonuna no follow etiketinin ilave edilmesine dikkat edilmelidir.

SEO Uygulamasında Robots.txt İşlemi

SEO çalışmalarında Robots.txt emirleri, yine arama motoru robotlarının index işlemlerini kusursuz biçimde ve hata olmadan tamamlamaları açısından önemli bir komuttur. Robots.txt arama motorlarına doğrudan tarama yönlendirme emirleri verdiğiniz ve genellikle manuel olarak oluşturulan dosyaları kapsamaktadır. Arama motorları botları web sitenize geldiğinde ilk olarak Robots.txt emirlerini kontrol edecektir.

Bu komutlar arasında taranacak veya taranması engellenen dosyalar kategorilere ayrıldığı için botlar tarama işini hata olmadan tamamlayabilmektedir. Eğer web siteniz içinde taranmasını ve indexlenmesini istemediğiniz sayfalar bulunuyorsa, Robots.txt komutu üzerine Disallow komutunu kullanmanız gerekmektedir. Taranmasını istemediğiniz her sayfayı Robots.txt dosyası içinde alt alta yazarak arama motoru botlarının bu direktiflere uymasını sağlayabilirsiniz.

SEO Uygulamasında .HtAccess İşlemi

SEO çalışmalarında .HtAccess dosyası da önem taşıyan kriterler içinde yer almaktadır. Apache olmak üzere çoğu ağ sunucusunda kullanılan bu web alanı üzerinde ayar değişimleri yapılmasını sağlayan bu dosyanın SEO açısından da önemi büyüktür. .HtAccess dosyası üzerinden siteye ait her türlü farklı dosyayı kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında .HtAccess dosyasının işlevsel özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Siteye ait her dosyanın kontrol edilmesi,
 • .HtAccess üzerine yazılacak kodlar aracılığıyla sitede admin yetkisine sahip kullanıcıların bile erişim yapıp yapamayacağı dosyaları belirleme,
 • .HtAccess üzerinden siteye ait herhangi bir dosyaya harici ulaşımı kısıtlama,
 • Siteye ait dosyalara erişim engeli veya şifre koyma

Eğer .HtAccess dosyasını kullanarak kodlar yazarsanız, sitenin temel ağ yapısında önemli olan dosyaları güvenli bir şekilde korumayı başarabilirsiniz. SEO açısından bu dosyasının temel kullanım amacı, sitenin güvenlik ayarlarının yapılmasıdır. Aynı zamanda sitenin hızlandırılması ve basit hataların giderilmesi gibi işlemler de .HtAccess dosyası üzerine yazılacak komutlarla tamamlanabilmektedir.

Robots.txt ve .HtAccess Ulaşımı

Robots.txt ve .HtAccess dosyalarına ulaşım konusu da SEO çalışmalarının başarılı geçmesi için önemli detaylar arasında yer almaktadır. Her iki dosyaya da cPanel üzerinden ulaşmak oldukça basittir. Sitenize ait cPanel üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktansonra file manager eklentisinden Ftp dizinine geçiş yapmak mümkündür. Public_html klasörü içinde web sitenizin bütün içeriklerinin tutulduğu alan bulunmaktadır. Bu alanda robots.txt ve .htaccess dosyası var ise doğrudan gözükecektir. Bu dosyalara ulaşarak SEO için gerekli komutları yazabilir ve sitenizin arama motoru botları tarafından taranma işlemlerini hatasız ve hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

WordPress Tabanlı Sitelerde SEO Eklentileri

WordPress altyapısında SEO eklentileri, hem kullanışlı hem de faydalı eklenti ve araçlardan oluşmaktadır. Web sitenize indirmek istediğiniz SEO eklentileri sayesinde yukarıda belirtmiş olduğumuz dosyalarda komut dizilimini de hatasız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle Yoast SEO aracı en çok kullanılan ve ücretsiz olarak fayda sağlayabileceğiniz SEO eklentilerinin başında gelmektedir. cPanel üzerinde ftp programları kullanarak bu eklentiler sayesinde web sitenizin SEO uyumlu altyapıya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında internet ortamında küçük bir araştırma yaparak hemen hemen bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelliklere ve detaylara sahip SEO eklentilerini bulabilirsiniz.

SEO Uygulamalarında Backlink Önemi

Backlink uygulamalarının SEO çalışmasındaki önemi oldukça fazladır. Günümüzde web dünyasında çok yaygın bir şekilde kullanılan ve internet sitelerini birbirlerinden ayrıt etmede gerçekten etkili sonuçlar veren SEO yöntemlerinden biri de backlink uygulamasıdır. Backlink ifadesinin kendi dilimizdeki karşılığı referans olarak çevrilebilmektedir. Backlinkler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşarak bu sistemi SEO uygulamalarında nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SEO işlemlerinde backlinkler web sitenizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde arama motoru sıralamalarında üst seviyelerde yer almasını sağlayan bir çalışmadır. Birbirlerinin linklerinin paylaşması amacıyla web siteler üzerinden yapılan bir işlemdir. Backlink çalışmasının sunmuş olduğu fayda ve avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Web sitenizdeki herhangi bir yazıda veya farklı bir alanda başka bir web sitesinin linkini paylaşarak kendi sayfanızdan o web sitesine referans verebilirsiniz.
 • İlgili site ile kendi web siteniz aranızdaki uyuma bağlı olarak Google sizden referans alan web sitesinin page rank puanını yükseltir.
 • Bu puan sayesinde SEO çalışmaları sonucu arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkmak mümkün olur.
 • Gereksiz yere ve alakasız referans (backlink) veren web siteleri Google tarafından kullanıcı deneyimini bozdukları gerekçesiyle cezalandırır.
 • Spam olarak adlandırılan backlink çalışmaları Google tarafından onaylanmaz.

Daha önce backlink satışı yapmış yani başka web sitelerini para karşılığı kendi web sitelerinde referans göstermiş olan internet siteleri Google tarafından kısa süre içinde spam siteler kategorisine alınmaktadır. Bu yüzden SEO çalışmalarında profesyonel sonuçlar almak ve geri dönüşü çok zor olan hatalara girmemek için backlink alım satımı kesinlikle yapılmaması gereken bir işlemdir.

SEO Uyumlu Backlink Çeşitleri

Web sitelerinde SEO uyumlu backlink kullanımı, sırf bu tür cezalarla karşılaşmamak ve spam site kategorisine girmemek için çok önemli bir süreçtir. Dışarıdan sitelere verilen linklerin default yani üzerinde hiçbir oynama veya ekleme yapılmamış hali do follow backlink olarak tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir internet sitesine referans verdiğinizde ve link üzerinde no follow etiket eklemesi yapmadığınızda, web sitenizi taramaya gelen arama motoru botları, ilgili linki takip ederek harici siteye ulaşacak ve Google bu sitenin page rank puanını siden aldığı dod follow backlink sebebiyle yükseltecektir.

Bir web sitesinin page rank değerini ve puanını backlink çalışması yaparak yükseltmek istiyorsanız, elde etmeniz gereken backlinklerin do follow yani hiçbir harici etiket eklemesi yapılmamış olması gerekmektedir. Özellikle başka web sitelerinden para ile satın alınan backlinklerin hemen hemen hepsinin sonunda no follow etiket eklemesi yapılmaktadır. Bu yüzden hangi kaynaktan backlink satın alırsanız alın veya doğal yollardan backlink almışsanız, bu linkin do follow etiketiyle mi yoksa no follow etiketiyle mi oluşturulduğuna dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

SEO Çalışmasında Siteye Zararlı Backlinkleri Yok Etme

SEO uygulamalarında zararlı backlinkleri ortadan kaldırma işlemi titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu backlinkler spam kategorisinde yer aldığı için web sitenize faydadan çok zarar getirecektir. Web sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyen page rate oranı ile domain rating değerlerine de büyük darbeler vuran bu tür spam backlinklerin başarılı bir şekilde silinmesi gerekmektedir. Genellikle black hat SEO ad verilen hızlı ancak zararlı teknikleri kullanan rakip sitelerin SEO yöneticileri, bu sayede sizin web sitenizin domain rating değerini düşürmek için bu tür işlemlere başvurabilmektedir.

Böylesi sıkıntılı sürecin problemsiz bir şekilde atlatılabilmesi için web siteniz adına verilen backlink sayılarını ve türlerini düzenli olarak kontrol etmeniz şarttır. Backlinklerinizin kaç tanesinin no follow kaç tanesinin de do follow olarak gönderildiğini güncel olarak takip etmelisiniz. Web sitenize gelen backlinklerin hangi sitelerden gönderildiğini ve kaliteli olup olmadığını kontrol edebilmek için ücretli backlink kontrol araçlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu araçlar arasında;

 • Ahrefs
 • Moz
 • Google link reddetme

gibi araçları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu araçları kullanarak sitenize verilen backlinklerin kaliteli veya spam olup olmadığını inceleyebilir buna göre kötü backlinkleri kategorilere alarak web sitenizden kaldırabilirsiniz.

Özgün Görseller ve Alt Açıklama Kullanımı

SEO odaklı içeriklerde özgün görseller ve alt açıklama kullanımı, başarılı bir sayfa puanı alabilmek için önemli kriterler arasında yer almaktadır. Web sitenizde paylaşacağınız resimlerin mümkün olduğunca özgün ve kaliteli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Çok sayıda web sitesi tarafından kullanılan resimler, web sitenizdeki içeriği kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden şu kurallara dikkat etmenizde fayda vardır:

 • Özgün ve orijinal görseller kullanmaya özen gösterilmeli
 • Photoshop gibi görsel düzenleme programları kullanarak tamamen size ait görseller oluşturulmalı
 • Filigran uygulayarak görseli koruma altına almak
 • Hem görsel üzerinde hem de alt açıklama kısmında web sitenizin ismini geçirmek

Arama motorları web sitenizde tarama yaptığında sadece yazıları değil aynı zamanda görselleri de indexlemektedir. Bu yüzden görsellerin dizine eklenmesinde arama motoru botlarına kolaylık sağlamak ve hata oluşmasını engellemek için alt etiket ile alt açıklama kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Çalışmayan Sayfaların Siteden Kaldırılması İşlemi

İşlevsiz web sayfalarının siteden kaldırılması, web sitenizi hem daha hızlı hale getirecektir hem de domain rate gibi SEO açısından kritik olan puanlamalarda web sitenizin daha yüksek puan almasını sağlayacaktır. Web sitenizde 404 hatası olarak bilinen ve yanıt vermeyen sayfalar uzun vadede doğal olarak görülebilir. Hem kullanıcı dostu bir web sitesi hazırlamak hem de 404 hatalarından kaynaklı page rank değerini düşürmemek için düzenli aralıklarla sayfalarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için şu işlemleri kullanabilirsiniz:

 • Web sitenizin kullanıcı gözünde kaliteli olması için çalışmayan sayfaların tespit edilmesi
 • Bu işlemler sırasında ücretli veya ücretsiz SEO araçları kullanılması
 • Bulunan 404 sayfaları kaldırılmalı ya da 301 yönlendirme yöntemi ile çalışan sayfalara yönlendirme yapılması
 • Screaming Frog SEO eklentisi ile web sitede açılmayan sayfaların tespiti
 • WordPress tabanlı sitelerde 301 yönlendirme için redirection eklentisi kullanılması

SEO Uyumlu Web Site Hızlandırma Yöntemleri

SEO odaklı internet sitesi hızlandırma teknikleri de SEO çalışmalarının kalbini oluşturan çalışmalardandır. Google başta olmak üzere bütün arama motorları web sitesinin açılış hızına ve sayfaların yüklenme süresine çok önem vermektedir. Yavaş açılan web sitelerinden daha açılma aşamasında çıkış yapıldığı ve internet kullanıcılarının bu sitelere girmeyi beklemedikleri Google analizlerinde de ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kullanıcı odaklı çalışmaya engel olduğu için Google yavaş açılan sitelerin page rank değerini kasıtlı olarak düşürmektedir. Aynı konseptte içerik üreten ve hızlı çalışan başka bir web sitesi Google tarafından arama motoru sonuçlarında üst sıraya alınmaktadır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 • Css, Javascript ve Html kodlarında gereksiz çalışanların siteden kaldırılması gerekir.
 • Web sitesinin hız değerlerini görmek ve yapılabilecek opsiyonları takip etmek
 • Web sitesinin hız taramasını yaparak eksik yanları görmek
 • Hatalı olan alanların çözümünde izlenmesi gereken yolları takip etmek
 • Google Page Speed ve Gtmetrix gibi hız tespit araçlarını kullanmak

Gereksiz ve Yavaşlatan Eklentileri Kaldırma Yöntemleri

Siteyi yavaşlatan eklentileri kaldırma teknikleri de az önce bahsetmiş olduğumuz sebeplerden dolayı SEO çalışmalarında büyük önem taşımaktadır. Web siteniz WordPress üzerinde kuruluysa yani bu altyapıya sahipse gereksiz eklenti kullanımını en aza indirebilirsiniz. Aynı cinsten ya da benzer işleri yapan eklentileri aynı anda kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra güncellenmeyen ve işlevselliğini yitirmiş olan eklentileri de tamamen sitenizden kaldırabilirsiniz. Web sitenizde kurulu olan eklentilerin de minimum sayıda kalmasına özen göstermelisiniz. Çünkü fazla sayıda eklenti, web sitenize fayda sağlamak yerine SEO açısından zarar getirecektir.

SEO Odaklı Cache Uygulaması

SEO uyumlu cache uygulaması, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların site açılırken indirdiği siteye ait tüm dosyaların belirli bir ön bellekte tutulması ve kullanıcının tekrar ziyaret ettiğinde ikinci bir indirme yapmadan doğrudan ön bellek aracılığıyla kullanıcıların ara yüzüne aktarılması işlemine denilmektedir. Bu işle web sitesinin ve internet kullanımının daha verimli olmasını sağlamaktadır. SEO odaklı cache uygulamasında şu işlevsel özelliklerden faydalanılması gerekmektedir:

 • Siteye ait dosyalar, aynı ziyaretçinin tekrar görüntülemesinde hızlıca tarayıcıya yüklenir.
 • Siteye manuel olarak ya da eklentiler aracılığıyla cache işlemi yapılabilir.
 • Cache işlemi sitenin açılış hızını arttırmada çok etkilidir.
 • Manuel olarak htaccess kodları yazılabilir ya da WordPress tabanlı web sitelerinde cache eklentisi kurulabilir.
 • W3 Total Cache eklentisi hem kullanışlı hem de etkili sonuçlar vermektedir.

Görsellerin SEO Odaklı Optimize Edilmesi

Resimlerin SEO uyumlu optimize edilmesi işlemi web sitenizin üst sıralarda yer almasında çok etkilidir. Gerekli araçlar kullanılarak optimize edilmemiş yüksek boyutlu resimler, web sitesini yavaşlatma ve ziyaretçilerin web sitesini görüntüleme süresini uzatmaktadır Web sitenize bir resim yüklemeden önce ilgili resmin kalitesini bozmadan küçültme yapabilen araçları kullanabilirsiniz. WordPress tabanlı web siteler için görsellerin SEO odaklı optimize edilmesinde kullanılan araçlar ve eklentiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • tinyjpg
 • Ewww image optimizer

Ücretli veya ücretsiz SEO görsel optimize etme araçlarını kullanarak web sitenizin daha SEO odaklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Google Page Speed aracında hız testi yaptığınızda da hangi fotoğrafların en şekilde optimize edilmesi gerektiğini görebilirsiniz. Görsel içeriklerin büyük önem taşıdığı günümüz internet ortamında bu avantajlar sayesinde kullanıcı odaklı web içerikleri hazırlarken sayfalarınızın açılma hızından da geri duruma düşmemeyi başarabilirsiniz.

Site İçinde AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Uygulama

SEO için AMP yöntemi uygulamak da faydalı sonuçlar sağlamaktadır. SEO başarınızı arttırmak için web sitenizin mobil uyumlu olmasından ve mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. Bilindiği üzere günümüzde mobil cihazlar kullanarak internete giriş yapan kullanıcıların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca masaüstü cihazlar baz alınarak kodlanmış pek çok tema ve görsel içerik, mobil cihazlara uyumlu olmadığı için yavaş çalışmaya neden olabilmektedir.

Kullanıcı kaybına neden olmamak ve web sitesinin mobil cihazlarda da hızlı bir şekilde açılmasını sağlamak amacıyla AMP (Accelerated Mobile Pages) yani Türkçe karşılığı ile hızlandırılmış mobil sayfalar özelliğini kullanmanız gerekir. Web sitenizin sayfalarını AMP kodlaması yapabilen web geliştiriciler aracılığıyla veya kendi uygulama araçlarınızdan faydalanarak uygulamaya geçirebilirsiniz.

SEO Odaklı Çerez ve Gizlilik Politikası Oluşturma

Web sitesinde SEO uyumlu gizlilik politikası, web sitenizin kullanıcı odaklı olmasını sağlama konusunda çok önemlidir. Google algoritma ve kriterlerine göre web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara gizlilik ve çerez politikanız hakkında yasal olarak bilgi verme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Özellikle Google Adsense reklam sistemine kayıt olmanın veya Google arama motoru sonuçlarında yükselmenin en önemli anahtarlarından biri de çerez ve gizlilik politikası oluşturmaktır.

Gizlilik politikası olmadan Google Adsense’e yapacağınız başvuruların reddedilme olasılığı oldukça fazladır. Bu yüzden reklam platformu ve gizlilik politikası için gerekli olan uygulamaları aktif etmeniz gerekmektedir. Ayrıca olası bir kullanıcı şikayetinde de kendinizi hukuki açıdan koruma altına alabilmek için mutlaka yazılı olarak gizlilik ve çerez politikası oluşturmanız tavsiye edilmektedir.

SEO Çalışmalarında Dijital Pazarlama Teknikleri

Web sitesinde SEO odaklı dijital pazarlama yöntemleri sayesinde web sitesine çok sayıda organik kullanıcı çekebilmek mümkün olmaktadır. Eğer siz de web sitenize link üzerinden değil de doğal yollardan trafik çekmek istiyorsanız dijital pazarlama kanallarını ve sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde kullanmanız gerekir. Rekabetin yoğun olduğu alanlarda dijital pazarlama kanalları aracılığıyla reklam vererek sitenizin page rank değerlerinin hızlıca yükselmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Çalışmalarında Sosyal Medya Entegrasyonunun Önemi

SEO uygulamalarında sosyal medya etkileşimi de özellikle içinde bulunduğumuz dönemde çok büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya platformları hem kaliteli backlink kaynakları hem de web sitenizdeki doğal trafiği arttırmanın en önemli mekanlarıdır. Bu yüzden web sitenize daha fazla internet kullanıcısı çekmek istediğinizde vakit kaybetmeden sosyal medya yönetimini gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Bu platformlar üzerinde sitenin linkinin paylaşılması Google tarafından kaliteli backlink olarak algılandığı için doğrudan web sitenin domain rank değerine etki etmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de web sitenizin linkini paylaşırken kaliteden ödün vermemektir. Aşırıya kaçmadan faydalı ve kaliteli bir şekilde link paylaşımı yapılarak sosyal medyanın gücünü kullanabilirsiniz.

Web Sitesi İçin Tanıtım Yazısı

SEO uygulamalarında tanıtım yazısı etkisi de oldukça fazladır. Web sitesini hızlı ve kaliteli bir şekilde arama motoru sonuçlarında üst sıralara taşımak için tavsiye edilen yöntemlerden biri de tanıtım yazılarıdır. Sitenizi tanıtan kaliteli ve SEO uyumlu şekilde oluşturmuş olduğunuz yazıları, başka web sitelerinde paylaşmasını sağlayabilirisiniz. Özellikle sitenizin teması ve kategorisi ile yakından ilgili olan domain rank değeri yüksek web sitelerini tercih ederek bu platformlarda kendi web sitenizin tanıtım yazılarının yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu işlem için domain rank değeri yüksek olduğundan emin olduğunuz ve spam kategorisinde bulunmayan web sitelerini tercih etmeniz önemlidir. Böylelikle kaliteli bir backlink edinirken bir yandan da bu sitelerden kendi web sitenize doğal kullanıcı trafiği çekebilirsiniz. Ancak tanıtım yazılarında paylaşımın bir süre sonra kaldırılmamış olduğundan emin olabilmek için düzenli olarak takip gerekmektedir. Piyasadaki backlink satışı altında kalitesin sitelerden no follow olarak verilen backlinklerin web sitenize yarardan çok zarar getireceği her zaman aklınızda bulunmalıdır.

SEO Çalışmalarında Paravan Blog Siteleri

SEO uygulamalarında paravan blog siteleri, kaliteli backlink almanın önemli yöntemleri içinde yer almaktadır. Rakibinizi kendiniz oluşturarak o rakipten ana sitenize backlink alarak sıralamanızı yükseltmeyi başarabilirsiniz. Ücretsiz blog oluşturma platformları da bu konuda ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta belirli bir süre kaliteli paylaşımlar yaparak paravan blog sitelerinizin domain rank değerini yükseltmelisiniz ve siteyi spam kategorisine sokmadan kullanıcı odaklı bir şekilde geliştirmeniz gerekmektedir. Özenle oluşturduğunuz paravan blog sitelerinden sayısını abartmadan kaliteli backlinkler alarak SEO çalışmalarında fark yaratan çözümlere kısa süre içinde ulaşabilmeniz mümkün olmaktadır.

SEO Odaklı Web Sitesi Güvenlik Standartları

SEO uyumlu web sitelerinde güvenlik protokolleri her zaman aktif ve sağlam bir şekilde ayarlanmış olmalıdır. Eğer kaliteli bir web sitesine sahip olmanıza rağmen SEO çalışmalarından bir türlü maksimum verimi elde edemiyor ve istediğiniz sıralamalara yükselemiyorsanız, güvenlik konusunda problemleriniz olabilir. Google internet sitelerinin kötü niyetli kişiler tarafından saldırı altında olmaması için yeterli seviyede güvenlik protokolü bulunmayan web sitelerinin sıralama değerini yükseltmekte bonkör davranmamaktadır. Bu yüzden web siteniz hacklenmeden önce güvenlik standartlarını devreye sokmanız gerekmektedir. Bunun için WordPress tabanlı web sitelerinde güvenlik önlemleri konusunda eksikliklerinizi tamamlamanız tavsiye edilir.

Web Sitesinde Yorum ve Etkileşim Bölümü

Web sitenizde yorum ve paylaşım bölümü bulunması SEO çalışmalarının verimli bir şekilde sonuçlanması açısından çok önemlidir. Web sitenize gelen içeriklerinizi inceleyen kullanıcıların sitenize katkıda bulunmasına ve yorum yapmalarına izin vermeniz gerekmektedir. İnternet kullanıcılarına yönelik kullanıcı dostu yapılan tüm girişimler Google tarafından etkileşimi arttıran kriterler olarak görüldüğünden bu çalışmalar web sitenizin SEO uyumluluğunu arttıracaktır. Özellikle çeşitli kampanyalar, promosyonlar ve çekilişler yaparak kullanıcılarınızın web sitenizde yorum yaparak hem sizinle hem de diğer ziyaretçiler ile etkileşime geçmesini sağlamanız faydalı olacaktır.

SEO Uyumlu Link Yapısının Önemi

Web sitesinin link yapısını SEO uyumlu yapmak için izlenmesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Google site uzantılarının SEO dostu olacak şekilde düzenleyen internet sitelerinin page rank değerlerini çok hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Siz de web siteniz üzerinden paylaştığınız içeriklerin gereksiz uzunlukta olmamasına ve içeriğinizin anahtar kelimesini içerdiğinden emin olmanız gerekir. SEO uyumlu link yapısını kullanabilmek için Yoast SEO gibi WordPress eklentilerinden yardım alabilir, hangi linkleri nasıl kullanmanız gerektiği konusunda bilmeniz gereken tüm detayları öğrenebilirsiniz. SEO uyumlu link yapısında gereğinden fazla uzun, spam linkler ve anahtar kelimelerin olmadığı linklerin kullanımından kaçınılması gerekir.

SEO Çalışmalarında Kapsamlı Rakip Analizi

SEO çalışmalarında rakip web sitelerinin analizi de hızlı bir şekilde yükselebilmeniz konusunda çok önem taşımaktadır. Rakip web sitelerinin başarılı ve başarısız olduğu gönleri araştırıp gözlemleyerek siz de bu konuda kendinize efektif bir SEO çalışması yolu çizebilirsiniz. Eğer rakipleriniz backlink konusunda çok başarılı ise rakiplerinizin backlink listesinde bulunan sitelerden siz de kendi web sitenize backlink almaya çalışabilirsiniz.

Rakiplerinizde düşük rekabet oranına sahip anahtar kelimeler kullanılmışsa siz de bu kelimelere yönelik daha özenli ve SEO uyumlu içerikler üreterek rakibinizin önüne geçmeyi başarabilirsiniz. Rakip analizinde ilk dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Rakip web sitesinin backlink listesi,
 • İçeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin rekabet oranları,
 • İçeriklerin uzunluğu ve kalitesi,
 • Site içi linkleme örnekleri,
 • Hangi içeriklere ve hangi alanlarda linkleme yapıldığı

Bu alanlarda etkili bir araştırma yaparak rakiplerinizin iyi ve kötü olduğu noktalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. SEO çalışmalarında başarılı bir şekilde rakip web site analizi yapabilmeniz için piyasada bulunan ücretli veya ücretsiz SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Ücretli SEO rakip analiz araçları arasında Alexa, Semrush ve Ahrefs öne çıkmaktadır.

SEO Uyumlu Makalelerin Önemi

Web sitesinde SEO uyumlu içeriklerin önemi, bu çalışmalarda en büyük payı almaktadır. Web sitenize içerik üretirken SEO uyumlu makaleleri kullanmanız gerekir. Bu konuda mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • İçeriklerde başlık etiketlerinin SEO uyumlu olması,
 • Görsellerin optimize edilerek özgünleştirilmesi,
 • İçeriğin kaliteli ve özgün olup kullanıcı dostu şekilde yayınlanması,
 • Resimlerin alt etiketlerinin düzenlenmiş olması,
 • İçeriklerin en az 400 kelime olacak şekilde ayarlanması,
 • Bütün makalelerin anahtar kelime kullanımına ve özgün olmasına özen gösterilmesi

Bu konuda web sitenizdeki SEO uyumlu makale yönetimi yaparken kullanabileceğiniz bazı eklentiler bulunmaktadır. Eğer web siteniz WordPress tabanlıysa Yoast SEO ve ALL in One SEO eklentilerini kullanarak SEO uyumlu makalelerinizi başarılı bir şekilde yazıp yayınlayabilirsiniz. SEO uyumlu makalelerin önemi çok büyük olduğu için artık pek çok web sitesinde e-ticaret odaklı olmalarına rağmen blog sayfaları ve kaliteli makaleler öne çıkmaktadır.

Semantik SEO Yöntemleri

Web sitesinde semantik SEO teknikleri de Google algoritmalarına göre web sitenizin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayan yöntemlerden oluşmaktadır. Bir anahtar kelimeyi hedefe alarak içerik üretirken onunla iligli size önerilen diğer anahtar kelimelerin de semantik yani eş anahtar kelimeler bakımından kullanılması tavsiye edilmektedir. Semantik SEO uygulaması sayesinde Google’da daha fazla sayıda anahtar kelimede içeriklerinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Bu yüzden içeriklerinizde ne kadar anlamlı ve benzer anahtar kelime kullanırsanız o kadar fazla sayıda görüntülenme ve trafik kazanabilirsiniz.

Web Sitesinin SEO Uyumluluk Testi

Web sitesinde SEO uyumluluk kontrolleri, düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken önemli adımlardan biridir. Google Analytics üzerine web sitenizi kayıt ettirdikten sonra gerekli verileri ve istatistikleri bu platformdan kontrol edebilirsiniz. Google, arama motoru optimizasyonu konusunda sık sık algoritma değişiklikleri ve güncellemeler yaptıkları için SEO uyumluluk testine düzenli aralıklarla göz atmanız faydalı olacaktır. Kapsamlı SEO rehberi ile siz de web sitenizi kısa sürede arama motorlarında üst sıralara çıkartabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir