Mobil SEOSEO

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO kavramı kullanımı artan mobil cihazlar ve ücretlendirilmesi düşürülen mobil internet fiyatları ardından önemi artan bir SEO uygulama yöntemi olarak karşımıza çıkar. Satış ve pazarlama alanında faaliyet veren ticari web siteleri dışında kalan web siteleri için de büyük önem taşıyan mobil SEO uygulamaları arama motorlarının kullanıcılarına önereceği web siteleri seçiminde belirleyici rol oynamayı başarmaktadır. 2015 yılında Google tarafından uygulamaya alınan mobil uyumluluk güncellemesinin ardından mobil SEO önemi artarak daha fazla web sitesi tarafından kullanılmaya başlandı.

 • Cep telefonu,
 • Tablet,
 • Smart TV

Gibi akıllı cihazlarla internet kullanımın her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmesi sebebiyle mobil SEO uygulamaları yüksek performanslı web sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Web sitesini mobil uyumlu hale getirme ile başlayan mobil SEO süreci beraberinde dikkat edilmesi gereken ve kaçınılması gereken noktalar atlanmadan uygulandığında arama motoru sıralamalarında web sitesinin üst sıralarda yer almasını garanti altına almaktadır. Bu nedenle mobil SEO’nun öneminin kavranması ve mobil SEO’nun nasıl yapılacağının tüm web sitesi yöneticilerince benimsenmesi gereklidir.

Web Sitesinin Mobil Uyumlu Olmasının Önemi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesinin önemi hakkında söylenebilecek en çarpıcı istatistik Google’dan gelmiş ve Google üzerinde yapılan aramaların %58 gibi önemli bir bölümünün mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiği açıklanarak mobil SEO’nun önemine dikkat çekilmiştir. Web sitelerinin faaliyet alanları her ne olursa olsun günümüzde pastanın büyük kısmını akıllı cihazlar oluşturmakta ve tüm web siteleri mobil uyumlulukla birlikte mobil SEO’ya önem vermektedir.

 • Site trafiğinizi daha fazla artırmak,
 • Arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak,
 • Yüksek kullanıcı deneyimine sahip web sitesine sahip olmak

Beklentileriniz ise mobil uyumluluk ve mobil SEO kavramlarına daha fazla eğilmeniz gereklidir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı internet kullanımında büyük paya sahip olan akıllı cihaz kullanıcılarına yönelik olarak kullanışlı ve kaliteli web sitesi tasarlamayı hedefleyen birkaç basit aşamadan oluşan bir süreçtir. Bu süreçte yer alan hususlara dikkat edilerek hazırlanan mobil uyumlu web sitelerinde mobil SEO optimizasyonları uygulanarak rakiplerin önünde arama motoru sıralamasında yer alarak site trafiğini artırmak oldukça kolaylaşacaktır. Satış, pazarlama ve reklam geliri amaçlı oluşturulan tüm web sitelerinde uygulanması gereken mobil uyumlu web sitesi tasarım yöntemleri aşağıda özetlenmektedir:

 • Bilgisayar kullanımından farklı olarak daha pratik anahtar kelimeler olarak karşımıza çıkan mobil anahtar kelime kullanımına özen gösterilmesi
 • Görselliğin ön planda olduğu, kısa ve öz cümlelerden oluşan kolay okunabilir içerikler oluşturulması
 • Basit ve kullanışlı temalar ile mobil üzerinden kolay kullanılabilen web tasarımlar seçilmesi
 • Videoların ekrana uyumlu olması amacıyla HTML5 video oynatıcısı tercih edilmesi
 • Mobil ve masaüstü tasarımlarının eşleşmesi
 • Mobil cihazlara uygun olmayan yazılımlardan uzak durulması
 • Önemli içeriklerin mobil ekranın üstünde yer alması
 • İçerikler için okunabilir yazı fontları ve boyutları seçilmesi
 • Kullanıcı deneyiminin kolay ve keyifli hale getirilmesi

Uygulanması Gereken Mobil SEO Teknikleri Nelerdir?

Uygulanabilir mobil SEO teknikleri yürütülen sürecin kusursuz bir şekilde neticelendirilmesi için kullanılabilecek üç yöntemden oluşmaktadır. Aşağıda yer alan üç ana yöntemin arasından herhangi bir seçim yapmanın ardından mobil uyumlu web sitenizi teknik mobil SEO uygulamalarına hazır hale getirebilirsiniz. Aşağıda yer alan üç ana yöntemin arasından herhangi birisini seçerek teknik mobil SEO optimizasyon işlemlerine geçiş yapabilirsiniz:

 • Web siteniz için masaüstü versiyonun dışında bir adet de mobil versiyonunu hazırlayarak akıllı cihazlardan giriş yapıldığında “m.” şeklinde otomatik ayrışmasını sağlayan URL ayrıştırma
 • Tüm içeriğin aynı URL üzerinden hizmet vererek giriş yapılan cihaza GÖRE HTML/CSS yapısı gösterdiği dinamik sunum
 • Sayfa düzen ve içeriğinin farklı bireysel kullanıcılara göre tepki verebildiği ve HTML/CSS yapısı sebebiyle farklı URL’ler üretmek zorunda kalınmadığı responsive tasarım

Mobil SEO Nasıl Yapılmalı

Nasıl Mobil SEO Yapılır?

Mobil SEO yapımı web sitesinin mobil cihazlarda sorunsuz çalışabilir şekilde tasarlanmasının ardından gerçekleştirilebilir. Akıllı cihazları ile web sitenize sorunsuzca giriş yapılabilmesinin ardından mobil SEO tekniklerini uygulayarak;

 • Arama motorlarında üst sıralarda yer alan,
 • Hızlı yüklenme hızına sahip,
 • Görsel optimizasyonu tamamlanmış,
 • Yüksek arama motoru reytingine sahip

Mobil siteler elde edilebilir. Mobil SEO uygulamalarında kullanılabilecek uygun SEO araçları seçimi ile yazımızda yer alan öneriler dikkate alınarak aşağıda yer alan optimizasyon çalışmaları başarılı bir şekilde sonuçlandırılabileceği gibi SEO danışmanlığı hizmeti alınmak suretiyle süreci başarısı sağlanabilir.

Sitenin Tamamına Erişim Sağlanabilmesi İçin Pop-Up’ların Kaldırılması

Sitenin tamamına erişimi engelleyen pop-up’ların kaldırılması ziyaretçilerinizin mobil web sitesinden aradığını bulmadan çıkış yapmasını önleyen bir uygulamadır. Kullanıcı dostu olmayan bu uygulama ziyaretçilerinizin web sitenizde geçireceği zamanı azaltacağı gibi arama motoru sıralamanız için de olumsuzluk içereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Flash Öğelerin Kaldırılması

Flash öğeleri kaldırmak mobil cihazlar tarafından desteklenmeyen bir ayrıntının mobil sitenizde yer almasını önlemek adına dikkat edilmesi gerekli mobil SEO işlem basamakları arasında yer alır. İlgili optimizasyon yapılmaması halinde görseller, video, ses, vb. içerik ayrıntıları düzgün bir şekilde görüntülenmeyeceği gibi arama motorlarının flash içeriği taramaması sebebiyle sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

Duyarlı (Responsive) Tasarımların Kullanılması

Responsive tasarım kullanmak herhangi farklı bir mobil web sitesi tasarımı veya uygulaması kullanmadan web sitenize mobil uyumluluk kazandırmaktadır. Ekran boyutuna duyarlılık sağlayan responsive tasarımlar ile mobil ziyaretçileriniz otomatik olarak web sitenize cihazlarınıza uygun olarak ulaşabileceği gibi arama motoru botları responsive siteleri diğer tekniklerle hazırlanan web sitelerinin önünde tutarak mobil uyumlu web sitenizin sıralamasının yükselmesine yardımcı olacaktır.

Doğru Mobil Site Yönlendirmelerin Yapılması

Web sitenizden mobil sitenize doğru yönlendirme yapmak hem masaüstü hem de mobil uyumlu web tasarımı seçen kullanıcıların dikkat etmesi gerekli mobil SEO tekniğidir. Çift yönlü olarak ayarlanan bağlantıların doğru ayarlanarak kullanıcıların akıllı cihazları ile siteye giriş yaptıklarında yönlendirileceği sayfanın doğru olması ve yapılan çift yönlü açıklama ile uyumlu olması gereklidir. Aksi taktirde web sitesinin kalitesi ziyaretçilerce sorgulanacaktır.

Google Mobil Kullanılabilirlik Testinden Faydalanılması

Google mobil uyumluluk testi web sitenizin mobil kullanımında herhangi bir problemi olup olmadığı test etmektedir. Google Search Console’da bulunan bu test ile mobil web sitenizdeki problemleri öğrenerek çözüme kavuşturmak yolunda çalışmalarda bulunabilirsiniz.

Mobil Site Hızının İyileştirilmesi

Mobil site hızını iyileştirmek gerek site ziyaretçilerinizi gerek arama motoru botlarını yakından ilgilendiren önemli mobil SEO optimizasyon işlemidir. Web siteniz ne kadar hızlı mobil yüklenmeye sahipse hem site ziyaretçilerinizi hem de arama motorunu botlarını memnun ederek web sitenizi arama motoru sıralamalarında üst sıralara taşıyabilirsiniz. Uygun SEO araçlarını kullanarak web sitenizin pek çok noktasında yapacağınız iyileştirmeler sayesinde hem masaüstü hem de mobil web sitenize hızlı yüklenme kabiliyeti kazandırabilirsiniz.

İçeriklerin Akıllı Cihazlarda Okunurluğunun Sağlanması

İçeriklerin akıllı cihazlarda okunur hale getirilmesi mobil cihazları ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların web siteniz içeriklerini yakınlaştırma/uzaklaştırma işlemine gerek duymaksızın takip edebilmesine olanak tanır. Web sitenizde her ne kadar profesyonel SEO optimizasyonları gerçekleştirmiş olursanız olun içeriklerinizin mobil cihazlarda kolay okunamaması halinde gerek arama motoru botları gerek site ziyaretçileri mobil web sitenizden hoşnut olmayacaktır. İçeriklerinizi hazırlarken;

 • Maksimum 2 cümlelik kısa paragrafların kullanılması,
 • Tek bir satıra maksimum 60 karakter gelecek şekilde düzenleme yapılması,
 • Düşük kontrastta okunabilir sayfa tasarımı tercih edilmesi,
 • Kolay okunabilir yazı fontu ve pikseli seçilmesi

Mobil web sitenizde yer alan kaliteli ve özgün içeriklerin daha fazla kullanıcıya erişmesine olanak tanır.

Mobil Uyumlu SEO’da Yapılan Hatalar Nelerdir?

Mobil uyumlu SEO’da yapılan hatalar optimizasyon çalışmaları esnasında ihmal edilen veya yanlış uygulanan ayarlamalar neticesinde ortaya çıkarak web sitesinin reytingine olumsuz etki etmektedir. Kullanıcı dostu ve arama motorlarınca üst sıraları hedefleyen web sitelerinde en sık karşılaşılan mobil SEO hataları hakkında aşağıda yer alan açıklamalardan bilgi edinebilirsiniz.

Oynatılmayan Video İçerikler

Video içeriklerin oynatılamaması mobil site ziyaretçileri kadar arama motoru botlarını da rahatsız ederek web sitenizin reytingini düşürmektedir. Flash, vb. mobil cihazlarda desteklenmeyen alt yapılara sahip videolar mobil kullanıcılarca görüntülenememekte ve web sitenizden hızlı çıkış gerçekleşmektedir. Flash gibi mobil cihazlarca desteklenmeyen alt yapıları tercih etmek yerine HTML5 standartlarına uygun kodlar kullanarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bloklanmış Görsel Dosyalar

Görsel dosyaların bloklanması arama motoru botlarının web sitenizi indekslemesini engelleyerek arama motoru sonuçları arasında içeriklerinizin yer almasının önüne geçmektedir. JavaScript, CSS veya imaj dosyalarını bloklamak yerine uygun robots.txt ayarlarını tercih ederek ilgili sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yanlış Mobil URL Yönlendirmeleri

Mobil URL’nin yanlış yönlendirilmesi mobil ve masaüstü web sitesi tasarımında yaratılan yeni URL’ler arası geçişte yapılan hatalar neticesiyle ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar dikkatli bir şekilde ilgili URL yaratma süreci gerçekleştirilmiş olsa da bir veya birkaç sayfada yapılabilecek yanlış yönlendirme hatası web sitesinin kullanıcılarca olumsuz değerlendirilmesine yol açmaktadır. Mobil ve masaüstü için farklı web siteleri tasarlamak yerine duyarlı (responsive) tasarımları tercih ederek ilgili sorunun oluşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yavaş Yüklenen Mobil Sayfalar

Mobil sayfaların yavaş yüklenmesi gerek arama motoru botlarını gerek mobil ziyaretçilerinizi olumsuz etkileyen bir sorun olarak karşınıza çıkmaktadır. Daha pratik ve hızlı internet kullanımı amaçlayan mobil cihaz kullanıcıları yavaş yüklenen mobil sitelerde vakit harcamak yerine aradıkları içerikler için farklı siteleri tercih etmektedirler. İlgili sorunla karşılaşmamak veya ilgili sorunu ortadan kaldırmak için SEO araçlarını kullanarak yavaşlama sebeplerini tespit etmeli ve ortadan kaldırmalısınız.

Sadece Mobilde Karşılaşılan 404 Hataları

Yalnızca mobilde karşılaşılan 404 hatası mobil ziyaretçilerinize istediklerinizi web sitenizin masaüstü görünümünde yer alsa bile verememenize neden olmaktadır. İlgili sorunu ortadan kaldırmak için uygun SEO araçlarını kullanarak 404 hatası veren URL’leri tespit edebilir veya mobil site tasarımında responsive (duyarlı) tasarımlardan faydalanabilirsiniz.

Mobil SEO’da Yararlanılacak SEO Araçları Nelerdir?

Mobil SEO’da kullanılan SEO programları masaüstü geçişinden mobil geçişte yaşanacak sorunları ortadan kaldırarak herhangi bir sorunla karşılaşmadan başarılı bir mobil uyumlu site tasarımı ve mobil SEO süreci yönetiminde en büyük yardımcınız olarak karşınıza çıkmaktadır. İlgili programların bir kısmı ücretsiz olduğu gibi daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacak ücretli programlardan yararlanarak tüm mobil SEO sürecini başarı ile yönetebilirsiniz.

 • Google Search Console,
 • Google Web Designer,
 • Google Deelopers Search Guide,
 • Google PageSpeed Insights,
 • Google Mobile Testing,
 • Google Chrome Developer Mode,
 • Google Search Analytics,
 • Mobile-Friendly Test,
 • Smart App Banners,
 • Sumo,
 • iPad Peek,
 • Gomez

Mobil uyumlu web site tasarımı ve mobil SEO uygulamalarında yardımcınız olabilecek SEO araçlarının bir kısmıdır.

SEO yaparken dikkat etmen gerekinlere bir göz atmak ister misin? Hemen https://cagantastan.com/seo-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için bilişim firmaları çok büyük ataklar yapıyor bu ataklar sayesinde sürekli akıllı cihazlar her biri farklı cihazlar ile insan nasıl kullanacağını hangisini kullanacağını şaşırıyor.Bunun yan sıra teknolojinin hızlı ilerleyişi sayesinde bir webmaster beklememeli bu yüzden burada öne çıkacak olan en önemli konu mobil seo artık sitelere site sahipleri mutlaka bilecektir tekil hit gelmekte ve reklam verenler özelikle mobil cihazdan girişleri seviyor ve bu yönde arge çalışmaları yapıyor.Bu mobil seo olayını öğrenmek lazım yada işin erbabına emanet etmek lazım.

 2. Günümüzdeki bu konular çok önemli olmaya başladı. Artık her web site geliştirici mobil tasarıma önem vermeli.
  Artık bilgisayarlardan araştırma yapma dönemi yavaş yavaş bitiyor. Kullanıcılar artık mobil cihazlar üzerinden her an internetteler, Bu sebeple web site sahipleri sitelerinin mobil görünümüne ve kullanımına aşırı özen göstermeli.

 3. Zamanla mobil cihazların kullanımı artıyor. Özellikle google’da sorgu sayısının çok çok büyük bir bölümü artık mobil üzerinden yapılmakta. Bu nedenle google da başarı yakalamak istiyorsak mobil seo ayarlarını tam olarak yapmalıyız.

 4. Mobil seo ile ilgili yapılabilecek en iyi şey kesinlikle ve kesinlikle responsive olarak adlandırılan mobil uyumlu tema kullanmak. Günümüzdeki yeni temaların birçoğu hali hazırda responsive olarak tasarlanmış. Fakat eski tema kullanıyorsanız responsive mi değil mi kontrol etmeniz gerekiyor.

 5. Mobil seo artık bu sektörde çok sular akacak nedeni de artık kişisel bilgisayarların yerini alan kişisel telefon veya tabletler buraya da yazıyorum belkide 15 sene sonunda telefonlarda tarihe karışacak saat yada kola yansıtılan cihazlar ile iletişim sağlanacak bilişimin önüne geçilemez bunu bilen bilişim uzmanları geride kalmamak adına birbirleri ile yarışıyor.Şimdi tüm bunların ışığında mobil seo’nun önemi ortaya çıkmaktadır.

 6. Öncelikle yazınız çok güzel olmuş ellerinize sağladık. Mobil artık bilgisayarın yerini çoktan aldı. Bundan sonraki tüm dijital döngüler mobil üzerine gidiyor, bu sebeple web site sahipleri mobile seosuna çok dikkat etmeli. 🙂

 7. Mobil seo gerçekten günümüzde çok önemli. Çünkü insanların çoğu mobil cihaz kullanıyor.
  Peki şu soruyu sormak istiyorum. Mobil seo, normal seo olarak ikiye ayrılmış gibi anladım ben, Google üzerinde mobil seo yapınca Google’da mobil cihaz aramalarında öne çıkmak gibi bir durum söz konusu mu? Yoksa burada ki mobil seo anlamı, mobilin düzen tertip seoya uygunluğu mu? 🙂

 8. Mobil seo artık çok önemli. Mobil cihazlar günümüzün en popüler iletişim aracı. Bu sebeple site sahipleri mobil versiyonlara daha çok önem göstermeli.

 9. Günümüzde mobil aramaların miktarı az çok oran olarak tahmin ediliyor. Google aramalarının büyük bir bölümü mobil cihazlardan. Bu nedenle kesinlikle mobil seoya dikkat edilmesi gerekli. Zamanla en çok dikkat ettiğimiz nokta halini alacak ve mobil seo kurallarını göz ardı eden siteler tarihe karışacak.

 10. Mobil seo terimi ülkemizde çok yaygın olmasa da, dünya da bir süredir çok popüler bir terim.
  Ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşan bu terimle birlikte, site sahipleri mobil seolarına çok önem vermeye başladılar. 🙂
  Ellerinize sağlık. 🙂

 11. Mobil seo artık çok önemli. Sitelerin mobil versiyonlara gerekli önemi verdiği dönemde, sizde rakiplerinizin önüne geçmek için mobil sitenizin düzen ve seo değerine dikkat etmelisiniz. 🙂

 12. Artık google web sitesi işinde çok rekabet arttı bu rekabetle baş etmenin tek yolu güncel olmak ve kurallara uymaktır sürekli günlük içerikler paylaşan bir site ile içerik girmeyen ölü site bir olurmu olmaz o zaman günlük içerik paylaşacak güncel olmasına dikkat edecek ve kopya olmamasına dikkat edeceğiz mobil seo önemli olduğundan ve teknolojik gelişmeler nedeniyle pc laptop yerine telefon tablet kullanılması yani mobil sürüme geçilmesi ile bu bağlamda sitelerinizi mobil temaları masaüstü temalardan daha kullanışlı olmalı bu durumlar yabana atılacak durumlar değildir ve geriye dönük olumsuz seo olayı yaşayabilirsiniz.

 13. Mobil seo günümüz için büyük bir şart olmaya başladı. Google aramalarının %90’ı artık mobil cihazlar üzerinden oluyor. Yakın zamanda sesli aramalarında önemi artacak. Bu nedenle şimdiden siteleri sesli aramalara göre optimize etmeye başlamak gerekiyor aslında.

 14. Mobil seo artık günümüzde çok önemli olmaya başladı. Benimde bir çok sitem mobil tam uyumlu değildi, mobil seosunu ve uyumluluğu üzerine çalışmalar sağlıyorum. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir