SEO

SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO yapmak cidden emek isteyen bir iştir. Öncelikle bunun farkında olarak bu işe başlamalısınız. Daha sonra iyi bir araştırma yaparak, güzelce bütün makaleleri okuyarak, iyi bir eğitim ile yola başlamalısınız. Bu konuda sizi bilgilendirmek ve yardımcı olmak istiyorum dilerseniz SEO yapmadan önce öncelikle benim sizin için yazdıklarımı okuyun ondan sonra neler yapacağınıza ve durumu nasıl işleyeceğinize karar verin.

KIRIK LİNKLERİ TESPİT EDİN

Bir siteyi oluşturmak gayet zor bir iştir bu yüzden ilk öncelik olarak yapılması gereken kırık link tespiti olmalıdır. Kırık linkler artık günümüzde oldukça fazla olmaya başlamışlardır, her siteye girdiğimiz zaman karşımıza illa ki bir tane çıkar ve boşu boşuna bizi uğraştırmış olur. Bu yüzden bir SEO oluşturmadan önce mutlaka kırık linkleri tespit etmelisiniz ve buna göre karar vermelisiniz aksi takdirde, ciddi bir şekilde site için kayıplar meydana gelecektir. Benim size önerim ilk önceliğiniz her zaman kırık linkler ile ilgilenmek olsun çünkü hepsinden daha fazla ve büyük bir önem taşıyor.

DOĞRU ANAHTAR KELİMELERİ SEÇİN

Arama motoru için doğru anahtar kelimeleri seçmek, kırık linkler ile ilgilenmek kadar önemlidir. Çünkü internet arama motoru kullanıcıları arama yaparken kullandıkları kelimeler Türkiye için genelde kendine has ve özel kelimeler olmaktadır. Bu yüzden kelime hazneniz oldukça geniş olmalıdır ve Türkiye ye has kullanılan kelimeleri daha fazla bilmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Sonuçta dilimizde ne kadar yabancı kelime olsa ve bunlar kullanılıyor olsalar bile bazı kelimeler bizim için hala sonsuz bir şekilde devam etmektedir, bu da benden küçük bir tavsiye.

DOĞAL BACKLİNKLER OLUŞTURUN

Her zaman diğer arama motorlarından ve sitelerinden farklı bir doğallığınız olmalı, bu da ancak backlinkler ile mümkün olabilir. Oluşturacağınız Backlink ile farkındalık yaratıp ilgi çekmeniz gerekir ve bu sayede farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Eğer klasik bir şekilde olursa diğer klasikler arasında kaybolup gidecektir ve size hiçbir zaman hiçbir şekilde kazanç sağlaması mümkün olmayacaktır. Ben bu durumu hiç abartmıyorum çünkü bende her zaman farkındalık arayan bir yapım var benzer olan yerlere internette bakmıyorum bile çünkü bana baktığım diğer yerlerden farklı bir şey kazandırmayacağına eminim. Siz bence benim dediklerime bir kulak asın asla pişman olmazsınız.

DAHA İYİ ANAHTAR KELİMELER ÜRETMEK İÇİN BİRDEN ÇOK ARAÇ KULLANIN

Anahtar kelimeler bu işin vazgeçilmez bir unsurudur. Özellikle doğru olan anahtar kelimeleri seçmek gerçekten hiç kolay değildir ama bunun iyi ve güzel bir yolunu sizlere söyleyeyim. Kelime türetirken türetmek için kullanacağınız kaynak veya aracınız fazla olmalı, bu sayede belki de hiç duymadığınız ve kullandığınızda cidden işinize yarayabilecek bir kelime veya kelimeler bulabilirsiniz. Bu konuda oldukça uzman birisi olduğum için ben bu yöntemi fazlasıyla kullandım ve çok işime yaradı, farklılığımı doğru yöntemleri kullanarak kendim yarattım. Muhteşem bir şekilde kelime üretmek için kullanabileceğiniz birçok yer var kesinlikle yapabiliyorsanız hepsini kullanın ve şansınızı zorlayın.

MÜŞTERİLERİNİZİN NELER SEVECEĞİNİ VE GOOGLE’IN NEYİ SEVECEĞİNİ DÜŞÜNÜN

Tam olarak böyle yapın, çünkü bu işlem de baya zor ve zaman alacaktır sizin için. Araştırın, düşünün Türkiye’deki müşteriler en çok neleri seviyor ve hangi kelimeler ile onları araştırmak istiyorlar ve kullanıyorlar. Tabi ki bunu yaparken Google da unutmayın ve en çok tercih ettikleri kelimelere bakın, araştırın eminim ki çoğu sitede hepsini bulabileceksiniz. Bazen müşteriler öyle şeyleri sever ki onları araştırırken farklı kelimeler kullandıkları için bulamazlar ama siz onların dilinden anlayabilecek bir şey yapabilirseniz işte o zaman bütün işler sizin için daha kolay bir hale gelecektir. Ama Türkiye ve Google bu konuda sizin için baya zor olacaktır haberiniz olsun ve şimdiden kolay gelsin.

SEO Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

SEO ARAÇLARINI KULLANIN

Kesinlikle kullanmanız gerekir çünkü SEO araçları olmadan bu işi yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Genellikle benim tercihim ücretsiz olanları kullanmak ama bu konuda ki karar tamamen size kalmış, kişiden kişiye değişebilir bir durumdur. Ben ücretsiz olanları kullanmıştım, bence ücretsiz veya ücretli fark etmeksizin aynı şekilde yardımcı oldukları için ve ben ücretli kullanımının bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi ki size göre farklı olabilir ve siz o farkları görebilirsiniz. İlk defa bu yola baş koyduysanız ve SEO araçlarını yardımcı olmak için kullanmak istiyorsanız öncelikle ücretsiz kullanım olanları kullanın eğer memnun kalmazsanız ücretli olanlardan yardım alın her zaman böylesi daha doğru olur bence ama yine de siz bilirsiniz.

İÇ VE DIŞ LİNK YAPINIZI OLUŞTURUN

Bu konuda ilk olarak iç linkten başlamalısınız çünkü iç link sayesinde site kalma süresi kullanıcılar tarafından oldukça artmaktadır. İç linkler ise yapı olarak iyi bir yerde durmaları gerekir ve kullanım şekli, bulması gayet kolay olmalıdır. Kullanıcı kişileri bıktırmamak da bu konuda oldukça önem arz eden bir meseledir. Dış link e gelince işte tüm mesele tam olarak burada başlıyor. Dış linklerinizi kesinlikle çok önceden seçmelisiniz, doğru seçilmiş linkler olmalı her zaman. İç ve Dış link bir binanın temel yapı taşı gibidir, ancak onlar ile ayakta durabilirsiniz. Doğru bir şekilde olursa her şey zaten kendiliğinden mükemmel olur.

HOSTİNG SEÇİMİNE DİKKAT EDİN

Sizin yaptığınız her şey tam olarak burada önemlidir. En sıkıntılı yerdir aslında çünkü sıkıntılı bir hosting seçiminde yaptığınız her şey çok kötü bir şekilde sonuçlanabilir ve geri dönülmez bir hal olabilir. Hosting size ayrılan ve her zaman çalışabilir bir şekilde olması gereklidir çünkü her saat başı saniye, halise fark etmeksizin sitelere giriş yapılmaktadır ve bu konuda hosting yani barındırma hizmeti devreye girmektedir. Bu iş ile ilgilenenler zaten bunu biliyorlardır ve hosting seçiminde anlaştıkları yerlere oldukça fazla önem verdiklerine eminim. Ben bu konuda size bu durumun ne kadar önemli olduğunu söyleyebilirim buradan sonrası bu konunun uzmanları ile görüşmeniz sizin için her zaman bana göre daha faydalı olacaktır.

SİTE HIZINIZI GÖZ ARDI ETMEYİN

Site hızınızı göz ardı etmek gibi bir hataya sakın kapılmayın çünkü bu sizin bu konuda yapacağınız en büyük bir hata olur, size bir kullanıcı olarak söylüyorum. Hepimiz bir internet kullanıcısı olarak hızlı sitelerde gezinmek isteriz, internet hızımız yavaş olsa bile. Bunun mümkün olması için site ile ilgilenenlerin bu konuda mühim bir şekilde çalışması gerekir, internet kullanıcıları için. Ben kendi adıma şunu söylüyorum benim internetim gayet hızlıdır fakat site yavaşlığına asla tahammül edemem kaldı ki internet hızım yavaş olsa bile aynen geçerli. Bütün yavaş siteleri kapatırım çünkü internette saatlerce beklemek benim için hiç hoş bir durum değildir. Benim için açılması 2 dakikayı geçen bir siteyi hemen çarpı işaretine basıp kapatırım ben böyleyim ve eminim ki çoğu kişide böyle yapıyordur. Belki bu söylediklerimden ne kadar göz ardı edilemeyecek bir durum olduğunu anlarsınız.

Teknik SEO nasıl yapılır biliyor musunuz? Bu konu hakkında yazmış olduğum yazıyı okumak için hemen https://cagantastan.com/teknik-seo-nedir adresini ziyaret et ve Teknik SEO hakkında bilmen gerekenleri öğren.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. seo işi çok önemli ayrıca profesyonellik isteyen bir işlem doğru ellerde kuralına uygun yapıldığın da bir enkaz siteyi sıralamada bir numaraya bile getirebilirsiniz ama yanlış yapıldığında seo’ya gerek duymadan orta halde üst sıralara tırmanan bir siteyi de çöpe çevirebilirsiniz.Bu yüzden işi ehline bırakacaksınız. Seo deyince baclink getirecek uygulamalar diye düşünmeyin sitenin temasından hızına kullanılan eklentilerden reklam yerleşimine kadar daha sayamayacağım bir çok işlem var bu işlemlerin doğru ve zamanında yapılması ile başarılı bir seo çalışması yapılmış olur.

 2. Günümüzde her web sitesi sahibi orta seviye de seo ayarlarını kendi sağlayabilir. Backlink ve diğer imleme durumlarını da araştırarak yapabilir. Tabi her zaman bir uzman desteği almak faydalı olur ancak kendimizi de geliştirerek orta seviye bilgili olmamız sitemize daha çok şey katmamıza fayda sağlar. Yazılarınız çok güzel, çok faydalı.

 3. Son zamanlarda illegal yöntemlerle olan backlink hizmeti verenler arttı. Bunlara itibar göstermeyin. Kendiniz araştırmalarınızı sağlayarak sitenizin orta seviye seo ayarlarını sağlayabilirsiniz, güzel kaliteli backlinkler alabilirsiniz. Siteniz cms sistemlerini kullanıyorsa ona göre seo ve cache eklentilerini kullanabilirsiniz. Sitenize başlangıç ayarlarını sağladıktan sonra ilerisi için seo danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. 🙂

 4. Seo ile ilgili bilginiz yoksa bu alandan az çok anlamıyorsanız kesinlikle ve kesinlikle bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Yükselmek istersen spam cezası yemek veya düşüş yaşamak çok olası. Bu nedenle uzmanlardan destek şart.

 5. SEO yaparken dikkat edilmesi gereken hususları çok güzel anlatmışsınız. 🙂
  Benimde bir kaç önerim olacak, ping ve backlink oluşturucu siteler var bunları kullanırken çok dikkat etmeliler. Çok sık ve fazla kullanımda sitenize çok gereksiz backlinkler alabilirsiniz. 🙂

 6. Bir site oluşturduk domain projelik tema ücretli tema menüler oluşturuldu iletişim bilgisi eklendi gizlilik politikası vs hepsi eklendi güncel makaleler girildi 15 adet ve makaleler her gün 3 – 5 artıyor güncel bir şekilde yükleniyor. SSL Sertifikasını da aldık ince ayarların hepsi yapıldı siteyi google webmaster tools adresinden mülk ekleme işi site haritası robot txt dosyası aklınıza gelecek tüm seo çalışmaları yapıldı.Ama gel görelim ki halen istediğim gibi bir ivme yakalayamadı sitem

 7. SEO alanında dikkat edilmesi gereken noktalara çok güzel değinmişsiniz, tebrik ederim. 🙂

 8. tek dikkat edeceğimiz durum google politikalarına uymak nedir bu politikalar derseniz hemen sıralayabilirim öncelikle kopya içerikten uzak durmak uzak durmazsanız daha başlamadan kaybedenlerden olursunuz ikinci durum projelik bir alan adı ile başlamak yada hiçbir anlamı olmayan ama her kalıba giren kısa ve akılda kalıcı bir alan adı olabilir.Daha sonra içeriğinizin kalitesi gelmekte kaliteli içeriğe seo yapmanıza bile gerek yoktur tek başına alıp gider ama kalitesiz içeriğe ne yaparsanız yapın sizi gölde aşağıya çeken bir kaya parçası gibidir ne yaparsanız yapın başarısız olacaktır.İşte bunlar uymanız gereken kurallardır sitenin dış görünüşü ve iletişim politika menü kısımlarını söylemiyorum bunlar zaten olmaz ise olmaz kurallardır.

 9. SEO alanında dikkat edilmesi gereken yerleri iyi sıralamışsınız ellerinize sağlık. SEO yaparken en çok dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de bence aşırıya kaçmamak. Bir çok seo danışmanı veya seo yapan birey, çok fazla aşırıya kaçıyor binlerce backlink vs alıyor. Siteyi çöp hale getirmemek gerek seo yapacağız derken. 🙂

 10. SEO yaparken yapılacak bir şey de ben ekleyim, günümüzdeki bir çok editör gibi boş içerikle paragraflar geçirmeyin, içerikleriniz dolu dolu olsun 🙂

 11. Koskoca haber siteleri, tek paragraflık haberler yapıyorlar, ancak yine de google’da sıralama da çıkıyorlar bu nasıl mümkün oluyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir