BacklinkSEO

SEO için Backlink Ne Anlama Geliyor?

Backlink Nedir?

Backlink bir web adresine başka bir web sitesinin vermiş olduğu linke verilmekte olan addır. Sitinizin içerisinde bulunmakta olan özgün içerikler, zaman içerisinde diğer kullanıcılar tarafından fark edilir ve internet içerisinde yayılmaya başlayacaktır. Sayfanızın büyüyebilmesi için önünüze gelmiş olan bu yeni fırsatlar, sahip olduğunuz web sitesinin arama motorları içerisinde değerinin artmasına sebep olmaktadır. Unutmayın ki bir web sitesi ne kadar kaliteli bir backlink almışsa o internet sitesi işte o kadar kıymetli bir hal alacaktır.

Backlink alırken kullanıcıların dikkat etmeleri gereken bazı durumlar mevcuttur. Arama motorları içerisinde sitenize verilmiş olan referanslar kıymetli bir hal almasını sağlayan blacklinkleri hangi yöntemler ile temin etmiş olduğunuz oldukça önemli bir konudur. Doğal yollar ile alınmamış olan, güvenilir olmayan backlinkler sitenizin gelişimi için yarar sağlamak yerine sizlere zarar sağlayabilir. Bu zarar verme sitenizin kapatılmasına dahi sebep olabilmektedir.

Backlink içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise alınacak olan blacklinklerin sahip oldukları değerdir. İçerikleriniz ile alakalı olan ve kaliteli web sitelerinde bulunan blacklinkleri temin etmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Son olarak ise bu linklerin kalıcı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Belli bir zaman dilimi içerisi için alınmış olan geçici linkler sitenizi üst sıralara taşımak konusunda sizlere yardımcı olabilir. Lakin daha sonra ortadan kalkacağından dolayı sitenizin yükselişi çöpe gidebilir. Siteniz eski tanınmayan konumu içerisine geri dönebilir.

Doğal Backlink Ne Anlama Geliyor?

Doğal backlink olarak isimlendirilmek olan ve backlink paketleri içerisinde satılan paketleri almadan elde etmeyi başarmış olduğunuz backlinleri ifade etmektedir. Kısa bir şekilde söyleyecek olursak almış olduğunuz backlinki tıklayan her bir ziyaretçi sitenizi ziyaret ettikleri zaman herhangi bir şekilde kandırılma hissine kapılmaması ve gerçek manasıyla o backlinki hakkettiğinize inanması şeklinde sizlere ifade edebiliriz.

Doğal backlink nasıl alınır diye merak ediyorsanız eğer sizlere bu sorununda cevabını vermeye çalışacağız. İlk aşama olarak popüler bir içerik arayarak doğru içeriği bulmanız gerekmektedir. Yani hizmet vereceğiniz web sitesi kategorisi içerisinde en çok aratılan kelime ile oluşturulan konularda ilk sıralara yerleşmeyi hedeflemeniz gerekmektedir. Bunu başarabilmek adına ilk olarak diğer web sitelerinin neler yaptığına bakmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için Google içerisine aratmak istediğini anahtar kelimeleri yazarak arama işlemine başlamanız gerekmektedir.

Daha sonra Google tarafından bulunan ilk sonuçlar listesi içerisinde yer alan sitelere göz atmanız gerekmektedir. Daha sonra bu siteler içerisinde en zengin içeriğe sahip olan siteyi hedef almanız gerekmektedir. Bu hedefiniz içerisinde bulunan sitenin sahip olduğu içerikleri kendiniz daha zengin bir hale getirerek hazırlayabilirsiniz.

SEO uyumlu içerikler önemli bir konudur. Peki nedir bu SEO uyumlu içerikler? Bu SEO uyumlu içerikler özgün ve kaliteli içerik manasına gelmektedir. Kısa bir şekilde ifade edecek olursak hazırlanmış olan içeriklerinizin kesinlikle farklı siteler içerisinden kopyalanmış olmamaları gerekmektedir. Bununla birlikte imla hataları yapmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde yazmış olduğunuz yazılar sizlere artı puan kazandıracaktır.

Bununla birlikte siteniz içerisinde yer alacak olan içeriklerin hepsinin yararlı bilgilerden oluşması önemli bir konudur. Yani demek istiyoruz ki sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sizin oluşturmuş olduğunuz içerikleri okumaya değerli olarak görerek siteniz içerisinde zaman harcamaktan zevk almaları gerekmektedir. Bunun için oluşturmuş olduğunuz içerisinde içerisin de güzel resimler ve videolar koyarak içeriklerinizin kullanıcılar açısından dikkat çekici bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

SEO Backlink

Backlink Nasıl Alınmalı?

Backlink denilen unsurun iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki sosyal medya sitelerinde alınmış lan baclinkler diğeri ise tanıtım yazıları ile alınmış olan backlinklerdir.

Backlink sahibi olmanın farkı yöntemleri mevcuttur. Bugün sizlere doğru bir şekilde backlink sahibi nasıl olunur bundan bahsetmek istiyoruz.

 • İlk olarak backlink alacağınız sayfanın düzenleme işlemlerini hallediniz. Backlink almış olduğunuz kelime ile ilgili bir web sitenizin bulunması gerekmektedir. Bunun aksi bir durum olduğu zaman Google bunu fark eder ve ayrıca bu kelime ile ilgili bir arayış gerçekleştirmiş olan kişiler sitenizi ziyaret ettikleri zaman bu kelimeye uygun bir içerik görmedikleri zaman sitenizi terk edeceklerdir.
 • Footer Link: Bu şekilde baclink sakın ama sakın satın almayın. Footer link olarak bilinen backlink türü artık tarihin tozlu sayfaları içerisinde kendine bir yer edinmiş durumdadır. Böyle bir şekilde backlink almanız sayfanıza zarar verecektir. Bu tür backlink satın almayı istemediğinizi kesinlikle SEO uzmanınıza belirtmenizi sizlere öneririz.
 • Organik bir şekilde Backlink çalışması gerçekleştirin. Bu konu için halen birçok SEO firmasının özensiz bir şekilde davrandığını söyleyebiliriz. Backlink çalışmalarının organik bir şekilde alınabilmesi için belli bir miktarda anahtar kelime ve yine belli oranlar ile doğal kelimelerin alınmış olması gerekmektedir.
 • Dofollow Backlink ve Nofollow Backlink: Bu iki durum arasında gösterilebilecek olan tek fark birinde link almış olduğunuz site sizlere referans olurken diğerinde sizlere referans vermez. İkisi içerisinde aynı etkisi göreceksiniz lakin bu iki durumun dengesini iyi bir şekilde kurmanız gerekmektedir.
 • Sosyal Medya Paylaşımı: Backlink temin etmiş olduğunuz makalenin bulunmuş olduğu sosyal medya profilleri içerisinde ya da sayfalarında paylaşılması sizlere organik SEO çalışma teknikleri içerisinde yer alma olanağı sunacaktır.
 • Backlinklerinizi yabancı siteler üzerinden de satın alabilirsiniz.

Backlink Bizi İlk Sayfaya Yükseltir Mi?

İnternet ortamı içerisinde eğer bir web sitesine sahipseniz oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Sitenize yönelik yanlış bir tercih yapmanız sitenizin zarar görmesine sebep olabilir. Bu konulardan bir tanesi de Backlink konusudur. Her site sahibi oluşturmuş olduğu içeriklerin Google aramaları içerisinde her daim en üst basamaklar içerisinde yer almasını isteyeceklerdir. Bunun için çeşitli seçeneklerden bir tanesi olan Backlink ile çeşitli anahtar kelimelere sahip olacaklardır. Bu anahtar kelimeler sayesinde internet kullanıcıları internet içerisinde arama gerçekleştirdikleri zaman sitenize kolay bir şekilde ulaşabileceklerdir.

Lakin bazı kişiler doğal yolar ile Backlink elde etmek yerine yapay yollarla Backlink elde ederek sitelerini üst sıralara taşımak için uğraşmaktadırlar. Lakin ilk başlarda etkili bir şekilde sitenizin üst sıralar içerisinde olması konusunda yardımcı olan bu uygulama daha sonraları ise sizlerin sitelerinin zarar görerek artık kullanılmaz bir hale gelmesine ve ileri boyutlar içerisinde kapanma riskinin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Yukarıda sizlere bahsetmiş olduğum doğal Backlink sahibi olduğunuz zaman ise siteniz ilk sayfalar içerisine yükselecektir. Yani başlık içerisinde sormuş olduğumuz sorunun cevabı evet olacaktır. Lakin söylediğimiz gibi bu durum içerisine gelerek ilk sayfalara gelmek adına sabırlı bir kişiliğinizin mevcut olması gerekmektedir. Backlink uygulaması genellikle SEO lar tarafından desteklenmektedir. Sizlerde başarılı bir SEO ile çalıştığınız zaman sizleri doğru bir şekilde yönlendirerek sitenizin en iyi noktalara gelmesini sağlayabilirsiniz. Lakin yazımızı iyi bir şekilde okuyarak bütün yetkili SEO ya bırakmayacak bir bilgi donanımına sahip olabilirsiniz.

SEO lar bazı durumlar içerisinde sitenizin hızlı bir şekilde büyümesi adına istenmeyen unsurlara başvurabilirler. Bu unsurları iyi bir şekilde kavrayarak bunların uygulanmamasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

Screaming Frog ile SEO Denetlemesi nasıl yapılır? Hemen  https://cagantastan.com/screaming-frog-ile-seo-denetlemesi adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Seo için olmazsa olmaz olan backlinktir. Bu backlink işlemini doğal olarak yapmak yani sahtekarlığa kaçmamak ve doğal backlink olarak oraya yerleştirmek yani orada olmayı hak etmesi mükemmel bir seo çalışmasıdır. Google bu tür davranışlara prim verir ve sıralamada yükseltir ve bulunurluğunu arttırır.Bir örnek vereyim benim bir teknoloji sitem var sitemde bir sorunun nasıl çözüldüğünü anlattım ve ama detaylı açıklaması başka bir sitede ve oraya gitmeden bu sorunu çözemeyeceksiniz işte bu gerçek bir backlinktir. Yada bir indirme yapacaksınız indirme yapmak için siteye gitmek zorundasınız bağlantı güvenli ve reklamsız Pop-up yoksa buda bir backlinktir.

 2. Günümüzde maalesef bu alanda doğal olmayan işlem sağlayan çok arkadaş var. Bunlar kısa süreli etki görüyor ancak sonrasında büyük bir felaketle sonuçlanıyor. Google bu tarz doğal olmayan işlemlere bir süre göz yumuyor ancak sonra affetmiyor. Bu sebeple siz siz olun siteleriniz için doğal ve organik yollardan backlink edinin.

 3. SEO için backlink, etle tırnak gibi diyebiliriz. SEO’nun yapı taşlarından biri backlinktir. Değerli sitelerden alınan backlinkler siteler için çok büyük faydalar sağlayacaktır. Hazır backlink araçları var pek kullanmalarını önermem. Hazır backlink siteler genelde değeri düşük sitelerden backlink aldırıyor. Az olsun ama öz olsun düşüncesiyle kaliteli sitelerden backlink almalarını öneririm. 🙂

 4. Seo için backlink tam tabir olarak inşaat için beton olabilir. Çünkü temeli asıl kaynağı ana maddesi backlinktir. Tabi birçok dikkat edilmesi gereken noktalar var ama en önemlisi backlink yani referanslardır. Bir işi ne kadar iyi yaparsan yap referansın olmadığı sürece iş bulman zordur.

 5. Sitenizin Pagerank değerinin yükselmesi için yapılan bir işlem diyebilirim ama piyasada o kadar üç kağıtçı var ki aldığınız linklerin sitesi neredeyse mezarlık google botları bile gezmiyor adam yazıyor 500 siteden backlink fırsatı ama çalışma tamamlanıyor sitede oynama yok ya bu işi düzgün yapan profesyonel kişilerle çalışılmalı yada kendi kafanızı kendiniz kaşımalısınız.

 6. Backlink seo için gerçekten önemli. Ancak eskiden backlink aldığınız yerin Pagerank değeri önemliydi, şimdi Pagerank artık yok farklı değerler önemli olmaya başladı. Ek olarak 200 tane çöp siteden backlink almaktanda 10 tane kaliteli siteden backlink almanı sizin için çok daha faydalı olacaktır. 🙂

 7. Backlink bilinmeyen ve bilenlerin de insanları kazıklamak için kullandığı saçma sapan yöntemlerdir. Mesela benim bu konuda bilgim olmadığımı varsaysam ve bir ilan görsem da da değeri yüksek siteden Backlink fırsatı sizi bekliyor hemen atlarım ama sonu her zaman hüsran olacaktır sitenin kendine hayrı yok ki benim siteme faydası olsun terzi daha kendi söküğünü dikemezken bana nasıl yardımcı olacak işte anlatmak istediğim bu kandırılmanıza izin vermeyin ve Backlink yerine google kendisine reklam verin ve içeriklerinizi sosyal medyada paylaşın daha verimli olacağı kanaatindeyim illede ben Backlink istiyorum derseniz bu işi hakkı ile yapan kaliteli sitelere sahip insanlarla karşılaşmanızı temenni ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir