SEOSEO Araçları

Ahrefs ile SEO

SEO kelimesi Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilebilmektedir. Bu SEO ifadesini inceleyecek olursak eğer isimden de anlayabileceğiniz gibi internet projeleri içerisinde arama motorları, internet projeler ve belli başlı kurallar ile ilgili uygun bir hale getirilebilmesi için ve sitelerin arama kısımları içerisinde üst sıralara çıkmasına olanak sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.

Günümüz içerisinde en çok kullanılmakta olan arama motoru “Google” olduğu için SEO ile internet kurallarını belirlemekte olan kuruluş da “Google” olarak ifade edilmektedir. Google kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda, onların karşısına her daim kaliteli ve popüler sayfaları getirmektedir. Bu kalite içi optimizasyonlar olarak ifade edilen konu sitelerin oluşturmuş oldukları içeriklerin özgünlüğüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir. SEO çalışmalarının içerisinde aslında ön bir plan oluşturmaktadır. Yapılabilecek doğru analizler içerisinde planlama yapma imkanınız olacaktır.

Yapılacak olan doğru analizler doğrultusu içerisinde ilerlemekte olan projeler her zaman başarıya ulaşacaktır. Bu iş içerisinde SEO’lar yönetmekte oldukları sitelerin Google aramaları içerisinde üst sıralar içerisinde gözükebilmesi için çeşitli eklentiler ve uygulamalar ile sitelerin içerik kalitesini ve sitelerinin hızlarını kontrol etmektedirler.

AHREFS Nedir?

Ahrefs olarak bilinmekte olan uygulama 2011 tarihinde backlink analizine odaklanmış olan bir SEO aracı olarak piyasaya sürülmüştür. Günümüz içerisinde sadece arka bağlantı istihbaratı için değil aynı zaman içerisinde SEO denetimleri, içerik pazarlama analizi ve bağlantı keşfi gibi konular için kullanılabilmektedir.

Mevcut bilgi miktarı ve sunulmakta olan işlevsellik nedeniyle Ahrefs en çok kullanılmakta olan kişiler için en uygun seçeneklerden bir tanesidir. Bu uygulamayı tercih edip kullanması gereken kişiler içerisinde SEO ajansları / dijital pazarlama ajansları, Şirket için dijital pazarlama ekipleri ve içerik pazarlama ekipleri gibi alanları analiz etme konusunda ilgi duymakta olan kullanıcılar için daha düşük bütçeler içerisinde daha uygun başka araçlar da bulunduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Ahrefs uygulamasını kullanmak isteyenlerin belli bir ücreti gözden çıkarmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bu uygulamanın ayrıca ucuz bir uygulama olmadığını sizlere belirtmek isteriz. Bu ahrefs diye adlandırılan yere üye olmak isteyen bireysel kullanıcılar aylık olarak 79 ABD dolar ile 399 ABD Doları arasında fiyatı gözden çıkarmaları gerekmektedir. Ajansların gerçekleştireceği başvurular için ise fiyatlandırma ayda 3 kullanıcı için 499 dolardan başlarken 25 kullanıcı için ayda 2500 Dolara kadar yükselebileceğini sizlere söyleyebiliriz. Paranızın en iyi şekilde değerlendirmek adına fiyatları dikkatli bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.

Ahrefs uygulanmasını ne zaman kullanacağınıza gelirsek eğer bu uygulamanın sorusunu sizlere cevaplamak istiyoruz. Bu uygulama ilk olarak geri analiz aracı olarak işleme başladı. Lakin daha sonraları ekip, verileri analiz etmenin diğer yollarını sağlayabilmek amacuyla kazandıkları büyük veri setini kullanabilmeye başladı. Bu aracı geri bağlantı analizlerini gerçekleştirmeyi arzuladığınız, anahtar kelime sıralama pozisyonlarını ve anahtar kelime ve içerik analizi gibi durumları incelemek istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Bana Ne Tür Katkı Sağlar

Ahrefs aracı içerisine başarılı bir şekilde giriş işlemlerini gerçekleştirdikten sonra bu araç içerisinde bulunmakta olan gösterge tabloları ile karşı karşıya geleceksiniz. Belirtilmekte olan araçların ahrefs uygulaması içerisinde bulunan metrik kümesi içerisinde değişiklikler gerçekleştirebilmek adına izlendiği zaman projeleri bu araç içerisinde ayarlayabilirsiniz.

Bu aracın ilk olarak etki alanının sağlık, erişilebilirlik, tarana bilirlik ve meta veri ihlalleri gibi SEO yönlerini dikkate alan bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

URL Değerlendirme, Bu işlem içerisinde sayfa yetkilisi ya da Google PageRank araç çubuğu gibi greyderine benzemekte olan bir şey Proxy olacak şekilde çalıştırılabilmektedir. Bu tür merikler içerisinde olduğu gibi bu kullanılmakta olan araçlar içerisinde de resmi bir puanı değil referans noktasıdır. Bu sebepten dolayı sadece bir kılavuz olarak kullanılması gerekmektedir. Kullanılabilecek çok sayıda büyük miktarlarda verilerin göz önüne alındığını düşünürsek eğer bu Google SEO Puanı ile karşılaştırılmamasına rağmen oldukça doğru bir karar olacaktır. URL Derecelendirme özelliği hakkında yararlı olan, mevcut alan adının ne kadar iyi bir şekilde karşılaştırıldığına bağlı olarak 13 ile 180 gün arasında değişen renk kodları ile karşılaştırılması sağlanabilmektedir.

URL Derecelendirilmesine benzer olacak şekilde Etki Alanı Derecelendirilmesi Ahrefslerin alan adınızı iyi bir şekilde değerlendirmesine olanak sunmaktadır.

Bu araç içerisinde ayrıca geri linkler ve değişen Alanlar veri geri yılında kar ya da zarar alanlarını göstermek için ya da yönlendirme alanlarını önceki dört hafta boyunca oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

Son olarak bu araç içerisinde bulunan Organik Anahtar Kelimeler sayesinde alan adınızın sıralama yaptığı anahtar kelimelerin sayısı dikkatli bir şekilde gösterilecektir.

SEO İçin Kullanmalı Mıyım?

SEO uzmanlarının kullanmaları gereken araçlardan bir tanesidir. Bu araç içerisine giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra gösterge tablonuz ile tanışma fırsatınız olacaktır. Belirtmiş olduğunuz alanlar içerisinde Ahrefs’teki metrik kümesindeki değişiklikler izlendiği zaman SEO olarak sizlere oldukça avantaj sağlayacak bir araçtır.

Pozisyonlar izleyici sekmesi sizlere anahtar kelime sıralama ile ilgili göstermiş olduğunuz performansınızı izleme fırsatını sunmaktadır. Gösterge tablosu içerisine giriş yaptığınız zaman sıralama ve sıralama değişiklikleri içerisinde bulunmakta olan tüm anahtar kelime hareketlerinin ve değişikliklerinin özet şeklinde halini görebilirsiniz.

Ayrıca bu seçenek sizlere masaüstü ve mobil konumlarının yanı sıra anahtar kelimenizin üst sıralamasındaki sayfaları üzerinde rapor edilmenizi sağlar. Çoğu Ahrefs raporu içerinde olduğu gibi verileri düzenlemek adına Excel’i kullanmayı da seçebileceksiniz.

SEO olarak sizlere içerik uyarıları içerisinde gösterge tablosu alanını bir konuyla ilgili ayarladığınız zaman uyarıları görüntülemenize olanak sunacaktır.

Bağlantıları reddet ile önceden mevcut olan reddedilen dosyalarınızı buraya yükleyiniz ve site Explorer aracı içerisinde gezinti gerçekleştirirken ve reddedilen dosyanıza eklemek istemekte olduğunuz alanları tanımladığınız zaman istediğiniz dosyayı ekleyin ve kesip yapıştırın.

E-mail bildirimleri içerisinde ise e-postanızla ilgili bildirimlerinizi ayarlamanıza olanak sağlamakta olan çok kullanışlı ve basit bir şekilde kullanılmakta olan bir arabirimdir. Bu ara birim sayesinde etki alanı sağlığı, yeni ve kaybedilmiş olan backlinkler, pozisyonlar izleyici gibi konuları takip etme fırsatınız doğacaktır. Bununla birlikte hangi gün, hafta ya da ay için hangi konuların ve hangi bağlantıların bildirilmesi istendiği gibi konular içerisinde belirtmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Ahrefs sunmuş olduğu bu kontrol mekanizmaları sayesinde sizlerin siteleriniz içerisinde son derece daha iyi bir şekilde söz sahibi olmasına olanak sağlayacaktır. Böylece sitenizi iyi bir şekilde analiz işlemlerinden geçirerek sitenizin en iyi şekilde nasıl büyütüleceği konusunda gerekli olan bütün stratejilerinizi belirleyerek bu durumlara uygun olacak bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Ahrefs aracı siteler için kullanılmakta olan araçlardan sadece bir tanesidir. Elde etmek adına bu aracın kendi kişisel sitesi içerisine girerek gerekli olan kayıt işlemlerini bitirdikten sonra bu aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu aracı kullanacak olan kişiler satın almadan önce ön sürüm şeklinde incelemek isterlerse eğer site bu konu içinde yardımcı olmaktadır. Site içerisinde 7 günlük ücretsiz bir kullanım olanağını sunmaktadır. Lakin site içeriğinde bulunan konulara ücretsiz bir şekilde ulaşabilmek adına sizlerden üyelik için 7 dolar gibi bir ücret alınmaktadır.

Bir başka SEO aracı SEMRUSH ile iligili yazmış olduğum yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Hemen https://cagantastan.com/semrush-ile-seo adresini ziyaret et ve bilmen gerekenleri öğren.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Ahrefs raporunun öneminden çok bahsediyorlar bir ara bir webmaster forumundan çekiliş ile son 2 günü kalan ahrefs hesabı kazanmıştım baya bir kurcaladım ama geçmiş gün pekte hatırlayamadım ama pekte bir şey anlamamıştım şimdi yazınızı sonuna kadar okudum ve detaylı olmasa da bilgi sahibi oldum ben şahsen ne kadar işe yararsa yarasın o kadar para verip bu seo aracını kullanmam

 2. Ahrefs gerçekten çok büyük imkanlar sunan seo aracı, ancak arkadaşın belirttiği gibi fiyatları çok yüksek maalesef.
  Bu sebeple daha uygun veya ücretsiz seo araçları olan sitelere yöneliyoruz ister istemez. 🙂

 3. Ahrefs’in avantajları çok çok fazla, tek dezavantajı fiyatları. Fiyatların dolar bazında olması ülkemiz anlamında çok kötü etki ediyor. Yoksa araçları çok kaliteli ve fazla ahrefsin 🙂

 4. Ahrefs’i çok uzun süre kullanmış biri olarak söylemeliyim ki, dünyanın en iyi seo araç sitesi kendisi. Tek dezavantajı fiyatı oluyor ancak çok üyelikli hesabı alıp, arkadaşlarınızda ortak kullanabilirsiniz. Aksi halde tek başınıza fiyat yüklü gelebilir. 🙂

 5. Ahrefs’i eskiden daha çok seviyordum, fiyatları daha makuldu. Şimdi fiyatları çok yüksek, dolardan dolayı fiyatlar türk lirası cinsinde normal bir bireyin giderine büyük zarar veriyor. Ancak yine de Ahrefs kadar profesyonel bir seo araç sitesi görmedim. 🙂

 6. Ahrefs seo araçları konusunda bence halen bir numara. Diğer arkadaşlarında belirttiği gibi fiyatları konusunda bir dezavantajı var ama o fiyatları sonuna kadar hak eden bir yapısı var. 🙂

 7. Ahrefs muhteşem ötesi bir seo araçları sitesi. Fiyatları yüksek diyebiliriz ama kabul görülebilecek rakamlar, bizim ülkemizde yüksek ancak yurtdışında baktığınızda normal bir fiyatlandırması mevcut. 🙂

 8. Ahrefs raporları çok kıymetli gerçekten. Geçen webmaster sitelerinden birinde belli bir ücret karşılığı ahrefs raporu aldım. Raporu incelediğimde sitem hakkında çok güzel bilgilere eriştim. 🙂

 9. Screaming frog’u sizin aracılığınızla duydum ve denedim. 10 üzerinde 9 verebilirim. Çok fonksiyonel ve gelişmiş araçları var. Ücretsiz sürümünde bile çok kullanım hakkı sunuyor. Merak edenlere denemelerini tavsiye ederim.

 10. Ahrefs kadar kaliteli bir seo aracı bulamazsınız öncelikle seo yapılacaksa profesyonel olarak yapılmalı biraz paraya kıyacak olsanız da doğru ve akılcı davranırsanız sistemi anlayıp çözmeniz çok zaman almayacaktır . Ahrefs sitesinden alınan raporların çok büyük bir önemi vardır.Sistem doğru okunduğunda çok başarılı sonuçlar alabilir ve sitenizi uçuşa geçirebilirsiniz.Sadece kendi sitenizi değil rakip sitelerinizi de analiz edip onların doğrularını ve yanlışlarını görüp sitenize doğru bir seo uygulayabilirsiniz. Ahrefs candır gerisi heyecan.

 11. Ahrefs’in tek dezavantajı fiyat politikası. Ancak o konuda da ülkemizde dolar kuru yüzünden yüksek geliyor. Aksi taktirde avantajlarına bakarsak Ahrefs’in avantajları çok çok fazla. Ahrefs yıllardır 1.liği koruyor bu sektörde bence.

 12. Ahrefs çok başarılı bir site. Fiyatları yüksek ama para verdiğinize değiyor. 🙂

 13. Ahrefs kullanan biri olarak söyleyebilirim ki harika bir uygulama ve fiyatı da diğer rakiplerine oranla çok iyi ilk kullanıcılarına 7 gün ücretsiz kullanım hakkı vererek alacakları sistemi test etme imkanı tanımakta Ahrefs de diğer rakipleri gibi ücretli olması nedeniyle kullanıcılar tarafında ortaklaşa alınarak şahısların birlikte kullanarak rapor çektiği ve bilgisine başvurduğu bir programdır. Ahrefs raporlarının değerini bilmeyen bir webmaster sadece çöp site sahibi olmuş diyebiliriz.

 14. Ahrefs raporları gerçekten çok kaliteli. 7 günlük bedava kullanım vermesi de çok güzel bir test imkanı sunuyor bizlere.

 15. Ahrefs’in fiyatları hariç her şey çok güzel, fiyatlarını biraz düşürse daha çok kesime hitap eder. 🙂

 16. Ahrefs sisteminde fiyatlar harici her şey çok güzel, fiyatları çok tuzlu bence de. Ben müşterilerim sebebiyle mecburen kullanıyorum tabi, ama fiyatlar düşse güzel olur. 🙂

 17. Ahrefs’in fiyatları hariç her şeyi mükemmel. Fiyatları konusunda da yorum yapamıyoruz çünkü bu işler dolar kuruyla entegreli olmuş oluyor. Adamların ülkesine göre fiyatları çok makul, bizde iş güç için ister istemez veriyoruz o paraları. 🙂

 18. Ahrefs, seo araçları konusunda bir numaralı bir site bence. Tek dezavantajı fiyat olayı, dolar bazlı olduğundan bizde yüksek masraf etmek durumunda kalıyoruz, ancak iş için yapmak durumundayız. İndirim kodu vs gibi şeyler çıkartsa arada güzel olur. 🙂

 19. Ahrefs profesyonel bir seo aracı sitesi. Parası tuzlu olduğu için, bir çok kişi 5-10 TL’ye site raporu satıyorlar büyük forumlarda. 🙂

 20. Ahrefs’in hizmetini herkes bilir, çok profesyonel raporlamaları mevcut. Tek kötü yanı fiyatı ancak oda müşteriler sayesinde ödeyebiliyoruz. 🙂

 21. Ahrefs’in fiyatları çok tuzlu geliyor bana, dolar 5,80 ister istemez çok etkiliyor rakamları. 🙂

 22. Ahrefs seo alanında namını yıllardır bildiğimiz bir araç. Fiyatları harici her şeyi mükemmel. 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı