SEOSEO Araçları

Semrush ile SEO

Semrush Nedir?

SEMrush dijital pazarlama yöntemleri söz konusu olduğu zamanlar içerisinde SEO dan PPC ye kurmuş olduğunuz web sitenizin ve diğer rakip web sitelerin performanslarını düzenli bir şekilde takip etmenize olanak sunmakta olan online araçlardan sadece bir tanesidir. Kullanıcılarına sağlamış olduğu hayati önem taşıyan verilerin dışında sizler adına trendleri düzenli bir şekilde takip etmesi ve yenilikçi bir bakış açısına sahip olmasından dolayı her daim diğer online araçların bir adım önüne çıkmaktadır.

Bu online aracı iyi bir şekilde kullanmaya başladığınız zaman dijital pazarlama çalışmalarınız içerisinde önemli bir avantaja sahip olmaya başlayacaksınızdır. Bu avantajlarını araştırarak bu araca yatırım yapmış ya da yapacak olan kişiler için bu yazımız içerisinde bu araç hakkında kafanızı kurcalayacak olan bütün soruların cevabını bulmaya çalıştık. Yazımızı değerlendirdikten sonra eğer sizlerin aklına uyarsa sizlerde SEMrush uygulamasını kullanmak adına en uygun nasıl temin edilir diye araştırma yapabilirsiniz.

SEMrush uygulamasını aylık ödeme planı şeklinde temin edebileceğini bir online araçtır. Bu araçlara en iyi fiyatla PRO ödeme seçeneği içerisinde yer almakta olan seçeneği seçerek aylık olarak 99,95 USD gibi fiyatlarla SEMrush uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamaların satış fiyatları çoğu kişi için uygun bulunmayabilir. Lakin piyasa içerisinde bu SEMrush uygulamasının sunmuş olduğu hizmetleri ayrı bir şekilde sunan diğer online araçların fiyatlarıyla karşılaştırıldığı zaman bu fiyatın oldukça iyi bir fiyat olduğunu görebilirsiniz.

PRO seçeneği satın adlığınız zaman bu uygulama içerisine 5 adet web sitesi ekleyerek kullanma olanağına sahip olabilirsiniz. Eğer bu uygulama içerisinde nasıl tasarruf edeceğinizi bilmiyorsanız sizlere şunu söyleyebiliriz. Bu uygulamayı aylık ödeme planı şeklinde satın almak yerine yıllık bir ödeme planı şeklinde satın almaya başlarsanız 200 USD tasarruf edebilirsiniz.

Semrushın Başlıca Özellikleri

SEMrush uygulamasını kullanmaya başlamadan önce kesinlikle bilmeniz gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bunu yapmamızın sebebi bu özellikleri iyi bir şekilde öğrenerek sizler için en uygun paketin hangisi olduğuna karar vermemizdir. Bu paketler içerisinde işinize yaramayan bir tanesini seçmeniz sizleri zarara sokabilmektedir.

İlk olarak Domain Analytics özelliiği gelmektedir. Bu özellik içerisinde sizlere ait olan ya da sizlere ait olmayan SEO ya da PPC performansları hakkında önemli doneler elde etmenize olanak sağlayacaktır. Böylece sizlere sunulmuş olan Domain istatistikleri ile siteniz ve rakip sitelerinizin domainleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Projeler bölümü içerisinde ise kendinizin tanımlamış olduğu herhangi bir domain site için site üstü Audit, sıralama ve backlink takibi gibi servislerin kullanılmasını sağlayan özelliktir. Bu özellik sayesinde siteniz için iyi içerikler üreterek arama sonuçları içerisinde hangi durumda olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Raporlama bölümü içerisinde ise SEMrush, siteleriniz içerisinde PDF formatı şeklinde düzenli olarak raporlar sunabilmektedir. Bu bölüm bazı fiyatlandırma planları raporlarda kişisel marka oluşturabilme gibi özelliklere sahip olabilmektedir.

Kullanıcı yönetimi bölümü ise her hesap açıldığı zaman seçmiş olduğunuz pakete bağlı olacak şekilde bir kullanıcıyla başlayacak ve en fazla 9 kişinin SEMRush hesapları içerisinde kendi kullanıcı adlarıyla erişme olanağı verebileceğiniz bir bölümdür. Her bir eklenecek olan ekstra kullanıcı için aylık olacak şekilde bir ödeme olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Diğer bölümü içerisinde ise farklı uygulamalar içerisinde göstermek adına API erişim olanağı sağlayarak gösterge panelleri elde edebilirsiniz.

SEMRush içerisinde bulunan özellikler hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre kendinizin nasıl bir planlama içerisinde hareket edeceğini belirleyerek bu durum için hangi paket seçeneklerinden yararlanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Semrush Kullanmalı Mıyım?

Semrush uygulaması SEO açısından her türlü veriyi kullanma olanağı sunan bir online araçtır. Bu uygulama sayesinde rakip sitelerin yapmış oldukları arama motoru optimizasyonları, içerik pazarlamaları, Adwords benzeri çalışmaları geçmiş dönemlere yönelik bir biçimde ulaşma fırsatını bizlere sağlamaktadır. SEO olanlar için tam anlamıyla bir denetimli olan bu uygulamayı kullanmayı düşündüğünüz ve satın aldığınız takdirde her türlü SEO verilerine kolay bir şekilde ulaşma olanağı sağlayabilirsiniz.

SEMRush uygulamasının diğer analiz araçları içerisinden ayırmakta olan en önemli özelliği komple bir araç olabilmesidir. Eğer kurmuş olduğunuz sitenize rakip olan sitelerin oluşturmuş oldukları içerikleri gözlemleyip analiz etmek istiyorsanız sizlerin kesinlikle SEMRush uygulamasını satın almanızı önermekteyiz.

Semrush’ın Bana Ne Gibi Katkıları Olur?

Semrush uygulaması sahip olduğu özelliklerden dolayı kullanıcıların çok sayıda veri üzerinde söz sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır. Bu uygulamalar sayesinde SEO çok sayıda avantaja sahip olurken bununla birlikte reklamlar, sosyal medya, içerik pazarlama ve rekabet analizi gibi konular içerisinde bir avantaj sağlayarak sizlere bu konular içerisinde katkı sağlayabilmektedir.

SEMrush uygulamasının kullanıcılarına sağlamış olduğu avantajlar içerisinde domain analizi yapma gibi konular yer almaktadır. Bu domain analizi konusunda kullanıcıların elde edebileceği veriler oldukça fazladır. Alık site içerisinde gerçekleşen trafik ve zaman grafiği, site içerisinde gerçekleşen trafiğin hangi kanallar aracılığıyla geldiği, sitelerinizi ziyaret eden kullanıcıların hangi dili kullandıkları, site içerisinde bulunan toplam backlink oranları, en fazla trafiğin gerçekleştiği sayfa, site sayfalarınızın Adwords’de ki tıklama başı maliyetleri hakkında bilgiler, kelimelerin sıralama şekilleri, rakip sitelere göre sitenizin konumu ve mobil performans hakkında sizlere bilgiler sunmaktadır.

SEMRush uygulamasının sağlamış olacağı diğer katkılardan bir tanesi ise rakip sitelerin sahip oldukları Adwords ve sosyal medya reklamları içerisindeki etkinliklerini en iyi şekilde takip etme olanağı sunan araçlardan bir tanesi olmasıdır. Adwertising Toolkit sayesinde rakip sitelerin Adwords içerisinde ne kadar bütçe ayırmış olduklarını görme imkanı bulabilir ve hangi kelimeler içerisinde nasıl reklamlarla çıktıklarını görme olanağına sahip olabilirsiniz.

SEMRush uygulamasının uzman olduğu alanlardan bir tanesi ise sosyal medya alanıdır. Bu alan içerisinde rakip sitelerin sosyal medya içerisindeki performanslarını inceleyerek bu konuya uygun bir şekilde kendi stratejinizi uygulayabilirsiniz. Ayrıca sizlere kattığı durumlardan bir tanesi ise sosyal medya hesaplarınızı SEMRush’a bağlayama olanağı sunarak yeni projeler üretebilmenize, sosyal medya üzerinde yapacağınız paylaşımların ve reklamların zamanını ayarlama olanağını sunacaktır.

SEMRush’ın sizlere sunmuş olduğu katkılardan bir tanesi ise içerik pazarlama konusundadır. Bu içerik pazarlaması sayesinde rakiplerinizin ve kendi sitenizin içerik pazarlaması konusunda sahip oldukları verilere ulaşarak ölçüm gerçekleştirebilirsiniz. İçerik pazarlaması sayesinde içerikler hakkında elde edebileceğiniz bazı veriler bulunmaktadır. Kelimelerin sayısı, bağlantı sayısı, backlink sayısı, sosyal medya üzerinde gerçekleştirilmiş olan paylaşım sayısı, hemen çıkma oranları, Google içerisinde sahip olduğunuz sıralama ve yayınlama tarihi gibi içerikler hakkında birçok konu üzerinde bilgi elde edebilirsiniz.

SEMRush’ın sunmuş olduğu rekabet analizi özelliği sayesinde ise oldukça uygun bir şekilde rekabet analizlerini inceleyebilirsiniz. Bu bölüm içerisinde kelimelerin, sektörün, reklamların, kendi rakiplerinizin, trafik analizlerini oldukça detaylı bir şekilde çıkartarak rekabet konusunda ihtiyacınız olan verileri uygun bir şekilde raporlayabilirsiniz. Bu bölüm içerisinde elde edeceğiniz bütün rekabet analizlerini masaüstü ve mobil olarak ayrı ayrı inceleme fırsatına sahip olacaksınız

Rakiplerinizin kullanmakta oldukları siteler hakkında bilmek istediğiniz her şey hakkında bütün bilgilere bu SEMRush sayesinde ulaşabilme fırsatınız olacaktır.

Bir başka SEO aracı AHREFS ile iligili makalemi incelemek ister misiniz? Hemen https://cagantastan.com/ahrefs-ile-seo adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Semrrush kendi sitenizi veya rakiplerin sitelerini performanslarını analiz edebileceğiniz online istatistik sitesidir abonelik sistemi ile çalışır ücretsiz bir kullanımı yoktur aylık şekilde paket alıp kullanabileceğiniz başarılı bir araçtır.Buradan yapılan istatistikler sitenizin gelişiminde ve yönlendirilmesinde çok büyük yarar sağlıyor pro paketleri bazen indirime düşüyor ya da bazı şirketler kendi paketlerinden ücret karşılığında günlük hak verebiliyor.Mesela ben arkadaşıyla ortak kullaniyorum

 2. Yaklaşık 6 aydır webmasterlığa başlamış birisi olarak Semrush’u sizin sitenizden okuyarak öğrendim. Çok faydalı bir araçmış, rakipleri inceleme olayı muhteşemmiş. Rakipleri analiz ederek ona göre kendi eksiklerimi görüp ona göre daha çok üstüne yoğunlaşabilirim.
  Ellerinize sağlık. 🙂

 3. Semrush bu alanda kaliteli ve profesyonel araçlardan biri diyebilirim. Rakip analizi ve ona göre davranışınıza çok faydalı oluyor.
  Fiyat anlamında biraz tuzlu ancak karşılığını fazlasıyla veriyor. 🙂

 4. Semrush çok başarılı bir site. Ahrefs’e göre fiyatları da makul, ancak dolar bazında maalesef tüm yurt dışı sitelerin ödemeleri bizlere yüksek geliyor ister istemez. Seo araçları anlamında Semrush çok başarılı, rakip analizi ve rakibin istatistiklerine göre kendinizi geliştirme şansınız var. Sizde çok güzel anlatmışsınız Semrush’ı tebrik ederim. 🙂

 5. Semrush’ı sizin aracılığınız ile gördüm ve denemek istedim. Ahrefs’e göre fiyatları daha iyi. Araç olarakta çok iyiler. Teşekkür ederim bu güzel yazı için 🙂

 6. Semrush’ın araçları çok kaliteli, Ahrefs’e göre de fiyatları makul. Site tasarımlarıda daha işlevsel ve fonksiyonel bana göre. 🙂

 7. Semruhs Ahrefs’e oranla daha az duyulsa da çok kaliteli bir seo aracı, fiyat anlamında da daha avantajlı. 🙂
  Semrush hakkında bu tarz açıklayıcı bir makale başka bir yerde görmedim. Gerçekten çok açıklayıcı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

 8. Semrush hakkında bu kadar bilgim yoktu gerçekten. Sayenizde semrush hakkında daha detaylı bilgiye sahip oldum. 🙂
  Semrush’ın rakiplerine göre avantajlarından biri de fiyatı. 🙂 Tools’lar bakımından çok dolu bir site, ahrefs’i maddiyatından dolayı tercih etmeyen varsa Semrush’ı öneririm. 🙂

 9. 2012 Yılından bu yana webmaster işleri ile geçimimi sağlıyorum hali hazırda 200 adet site ile adsense geliri elde ediyorum güzel bir gelirim var.Şu anki durumumu aslında Semrush borçluyum diye bilirim semrush kullanarak ve seo’da ki eksiklerimi tespit edip kendimi geliştirdim ve çok başarılı işler çıkarttım buradan edindiğim tecrübelerle her sene 10 – 15 adet site satışı yapıyorum ve yerlerine yine Semrush ile seo yaparak sirkülasyonu sağlıyorum Semrush kullanıp mantığını anlayanlar google algoritmasını çok rahat görebiliyor ve ona göre hareket ediyor.

 10. Semrush’ı ağabeyim sayesinde duymuştum, ancak Semrush hakkında düzgün bir Türkçe kaynak bulamamıştım. Sizin yazınız gayet açıklayıcı ve güzel olmuş. Ellerinize sağlık. 🙂

 11. Semrush, seo araçları konusunda oldukça zengin bir site. Ahrefs’e göre fiyat performansı da mükemmel. Türk bloglarında bu tarz az bilinen sitelerle ilgili yazılar çok az. O yüzden sizi tebrik ederim. 🙂

 12. SEMRUSH kaliteli ve bir o kadar da tuzlu bir araçtır maalesef fiyatlarını düşürme konusunda her zaman geri adım atıyor bir çok insana ulaşmak varken kendisini kitlelerden uzak tutuyor sınırlı paralı kullanıcılarıyla belkide karlılık sağlıyordur sürümden kazanayım diyerek hamallık yapacağına az ve iyi kazanır karlılık sağlarım diyen bir firma bu durum nedeni ile insanlar bu işi 3 kağıdına kaçıyorlar mesela ben bu uygulamanın 12 aylık bir pro sürümünü aldığımda bana 5 site için hak veriyor bende bu haklardan 4 tanesini yada hepsini başkalarına kiraya veriyorum yada SEMRUSH raporlarına şu kadar fiyata bakabilirim şeklinde satış konuları ile bu içeriği satın alarak para kazanabiliyoruz.

 13. Fiyatları alexaya göre iyi diye biliyordum ancak fiyatları tuzluymuş, keşke biraz düşük olsa fiyatlar. 🙂

 14. Semrush çok profesyonel bir araç, ancak fiyatları konusunda keşke biraz daha indirime gitse, daha çok kitleye sahip olur. 🙂

 15. Semrush’ı sizin aracılığınızla duydum kayıt oldum, ücretsiz kullanıyorum bir sürelik ama sonraki fiyatlandırması gerçekten pahalıymış. 😀

 16. Semrush çok profesyonel bir seo araçları bulunduran site. Fiyatlandırması konusunda Ahrefs’ten iyidir diyecektim ki, neredeyse ondan pahalı. 🙂

 17. Semrush’ı uzun süredir kullanıyorum fiyatlandırması biraz pahalı olsa da fiyatına değiyor. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir