BacklinkSEO

Yüksek Kaliteli Backlink Bulma Rehberi

Yüksek kaliteli backlink bulma yöntemlerine değinmeden önce ilk olarak ‘Backlink nedir?’ sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Backlink, en basit tanımı ile bir internet sitesinin başka bir internet sitesine bağlantı vermesidir. Bu durum, internet sitesinin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini ve keşfedilmesini sağlamaktadır. Backlink, SEO başarısının da artmasına katkı sağlamaktadır. Fiziksel olarak var olan şirketlerde de olduğu gibi internet sitelerinde de referanslar oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz internet sitesine ait bağlantı linkinin, sizin sitenizden daha bilinir bir durumda olan ve daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir site tarafından paylaşılması, sizin internet sitenizin de popülerliğini arttıracaktır. Bu aşamada doğru tercihler yapmak oldukça önemlidir. İnternet siteleri için olumlu bir gelişme sağlayan backlink, yanlış bir yöntem ile oluşturulduğu zaman tamamen negatif bir etkiye de yol açabilmektedir.

Backlink Almanın SEO İçin Önemi Nedir?

Backlink SEO açısından oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise backlinler, bir siteden diğer siteye güvenildiğini bildirmesidir. Temelde web sitelerine verilen backlink, başkalarının içerikleriniz için internet sitesi sahiplerine kefil olduğuna dair bir göstergedir. Bu backlinkler, kaliteli ve kullanıcılar tarafından güvenilir olarak kabul edilen siteler olduğu taktirde, arama motoru sonuçları üzerindeki oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu sebeple de SEO sıralamaları, sahip olunan internet sitesi için kaliteli geri bağlantılar elde edilmesi adına oldukça faydalı olacaktır. İnternet siteniz için en güvenli büyüme yöntemi az fakat yüksek kalitede geri bağlantılar alarak büyüme sağlayacağınız yöntemleri tercih etmek olmalıdır. Özellikle yeni internet siteleri için, web sitesinin daha hızlı keşfedilerek, dizine eklenmesine yardımcı olduklarından, backlink almak SEO açısından oldukça önemlidir.

Backlink Edinmenin Faydaları Nelerdir?

Farklı yollar ile elde edilebilinen backlinkler, internet sitesinin daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Tabi ki bunun için doğru kaynakların ve iş ortaklarının seçilmesi de oldukça önemlidir. En sık kullanımı tercih edilen arama motoru olan Google, botları ile yeni siteleri ve içerikleri keşfetmek için düzenli olarak linkleri taramaktadır. Bağlantı alan siteler ise, botlar tarafından daha fazla ziyaret edilmektedir. Bu sayede bu sitelerin bilinirliği ve popülerliği kısa sürede artış gösterir. Farklı sitelere eklenen bu linkler, doğru anahtar kelimelere sahip olmalıdır. Bu sayede, kişiler tarafından yapılan aramalarda doğru anahtar kelimelerin kullanılması ile çıkan sonuçlarda ilk sıralarda yer alabilir. Aynı zamanda, yönlendirme bağlantısını alan sitelerinde dijital ortamdaki bilinirliği artmaktadır. Bağlantıların kaliteli ve bilinir sitelerden alınması ise, kullanıcılar tarafından güven kazanılmasını konusunda oldukça etkilidir. Bilinçli bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemler ayrıca, domain otoritesinin artmasını da sağlamaktadır. Kısaca backlink edinmenin faydaları, internet sitelerinin daha hızlı bir şekilde tanınmasını ve popülaritesinin artmasını sağlamaktadır. Bu aşamada doğru bir şekilde faydalardan yararlanılması için stratejik çalışmalara yer verilmesi de oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra, backlink edinmenin faydaları arasından şunlarda yer almaktadır;

 • Organik trafik artışının sağlanması,
 • Referral trafik artışının sağlanması,
 • Otorite artışının sağlanması,
 • Marka bilinirliğinin artışının sağlanması

Backlink Verme Nedir?

Backlink verme işlemleri, sahip olduğunuz internet sitesinden yazı içerisinde, header, footer ya da sidebar bölümünde başka bir siteye ait linki paylaşmanız olarak tanımlanmaktadır. Başka bir siteye ait linki; resim, yazı ya da ikon içerisine ekleyerek de sahip olduğunuz siteniz üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, dofollow olarak da bir başka internet sitesine backlink verilebilir. Bu işlem diğer sitenin, arama motorlarında sahip olduğunuz sitenin otoritesinden faydalanmasına yaramaktadır. Kısacası, sizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almanız, backlink verdiğiniz internet sayfasının da arama motorlarında ilk sıralarda yer almasına fayda sağlamaktadır.

Backlink Alma Nedir?

Backlink alma; sahip olduğunuz internet sitesinin başarılı olması için gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmaları arasında yer alan en önemli unsurlardan birisidir. Sahip olduğunuz internet sitesine ait içerikler ile alakalı olarak hazırlanan yazılarınıza ya da resimlerinize sitenize ait linki ekleyerek, farklı sitelerin bu içerikleri paylaşmasını sağlamanıza backlink alma denilmektedir. Bu aşamada tercih edeceğiniz internet sitesinin popülerliği, kalitesi ve tanınmış olması aynı oranda sizin sahip olduğunuz internet sitesinin de otoritesinin artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle backlink alma işlemlerinde titiz ve dikkatli davranılması gerekmektedir.

Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Backlink alma aşamasında, güvenilir ve kaliteli siteler ile çalışılmasında her zaman fayda olacaktır. Farklı birkaç yöntem ile backlink alınabilmektedir. Backlink alma yöntemleri arasında en fazla tercih edilen alternatifler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir başka internet sitesinden, kendi internet siteniz için tanıtım yazısı yazılması istenilebilir.
 • Önemli ve fazla takipçisi olan blog yazarlarının sayfalarında yer alan yorum kısımlarına, sahip olunan internet sitesinin linki yazılabilir.
 • Popüler blog yazarları ile anlaşılarak, sahip olunan internet sitesini konu alan makaleler yazılması istenilebilir.
 • Dikkatle seçilmiş olan anahtar kelimeler ile hazırlanan içeriklerinizi, trafiği yüksek bir internet sitesine göndererek paylaşmasını isteyebilirsiniz.
 • Sitenizde yer alan içerikleriniz ile ilgili makalelerinizi, farklı sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.
 • Web siteniz ile benzer iş koluna sahip blog sayfaları açabilir ve sitenize backlink verebilirsiniz.
 • Forum sitelerine üye olabilir ve siteniz ile ilgili bir konu açarak, sitenize ait linki bu forum sitelerinde paylaşabilirsiniz.
 • Haber niteliğine sahip bir içerik yazısı oluşturabilir ve haber yayını yapan sitelere gönderebilirsiniz.
 • Farklı organizasyonlara sponsor olabilirsiniz.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlinkler, farklı internet sitelerine üye olunarak satın alınabilir. Ancak bu durumlar, Google tarafından sitenizin spam olarak algılanmasına neden olmaktadır. Doğal yollar ile elde edilmeyen backlinkler, sahip olunan internet sitesine fayda sağlamaktan daha çok zarar vermektedir. Öyle ki bu durum, sahip olunan internet sitenin kapatılmasına kadar istenmeyen sonuçların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, internet sitesinin popülerliğinin artırılması için doğru ve planlı adımların izlenmesi oldukça önemlidir. Bu aşamada backlink alırken dikkat edilmesi gereken hususular şu şekilde sıralanabilir,

 • Kalitesiz sitelerden backlink almamaya özen gösterilmelidir.
 • Backlink alırken, internet sitenizin trafiğine katkı sağlaması oldukça önemlidir.
 • Sahip olduğunuz internet siteniz ile benzer iş kolundaki sitelerden backlink alınmaya özen gösterilmelidir.
 • Backlink dengesine (dofollow, nofollow, sponsored, UGC) önem verilmelidir.
 • Bir siteden çok fazla backlink almak yerine farklı sitelerden az miktarda backlink alınması, sahip olunan internet sitesinin tanınmasına daha fazla katkı sağlamaktadır.
 • Backlink alınacak sitenin güncel bir internet sitesi olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Siteniz ile ilgili hedef anahtar kelimeler ile link vermeye özen gösterilmelidir.
 • Yeni domainler ile backlink uygulamasına girmemeye özen gösterilmelidir.
 • Google web yönergelerine uymayan (cinsel içerikli, müstehcen, nefret söylemi vb.) sitelerden backlink almamaya özen gösterilmelidir.
 • Kısa zaman aralıkları ile farklı sitelerden backlink almamaya dikkat edilmelidir. Bu durum, Google algoritması tarafından manipülasyon olarak algılanabilir ve internet siteniz için negatif sonuçların meydana gelmesine neden olabilir.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Kurallar Nelerdir?

Backlink alınırken öncelik verilmesi ve atılması gereken ilk adımlara bir önceki başlığımızda değinmiştir. Bu aşamada ise, backlink alınırken tercih edilmesi ve kaçınılması gereken teknik bilgilere yer vereceğiz. Backlink alınırken dikkat edilmesi gereken teknik ayrıntılar şu şekilde sıralanabilir;

 • Arama motorları; para karşılığında ya da sponsorlu backlinkleri, kullanıcıya fayda sağlamayan, kaynak kodlarına yerleştirilen ve karşılıklı iki taraf arasında döngü yaratan harici bağlantıları spam olarak algılarve bu backlinkleri tercih ederek uygulayan internet sitelerine cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Bu nedenle bu tarz backlink alma işlemlerini gerçekleştirmemekte fayda olacaktır.
 • Harici bağlantı metninde kullanılan anahtar kelimeler ile birebir uyumlu olan URL’ye sahip bir siteden backlink almak, yapay zekaya sahip olan arama motoru algoritmaları tarafında spam olarak algılanacaktır. Bu durum, uzun dönemde SEO’ya fayda sağlamak yerine zarar verecek ve internet sitenizin arama motorlarında alt sıralara düşmesine neden olacaktır.
 • Backlink alımında, sahip olduğunuz internet sitenizin sürekli ana sayfasına yönlendirme yapılması yerine, site genelinde önemli olarak görülen; kategori sayfaları, ürün ve hizmet sayfaları ya da blog sayfalarıgibi çeşitlendirme yapmayı tercih etmelisiniz. Bu sayede, otoritenin dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Backlink satın alma aşamasında sadece tek bir türe bağlı kalmadan, sahip olduğunuz sitenizin içerikleri ile uyumlu olan metin backlink, URL backlink, resim backlink ya da PDF backlink gibi dış bağlantı çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede, sahip olduğunuz internet sitenizin backlink profilini daha zengin ve daha doğal görünümlühale getirebilir ve Google tarafından destek alabilirsiniz.

Backlink Terimleri Nelerdir?

Backlink, özellikle yeni internet sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak için internet sitesi sahiplerinin gerçekleştirmesi gereken SEO uygulamaları arasında yer almaktadır. Backlink, farklı birçok özelliğe sahip olan bir uygulamadır. Gerekli adımların doğru bir sıralama ile atılması sayesinde, sahip olunan internet sitesinin zaman içerisinde istenilen seviyelere taşınması oldukça kolaydır. Bu işlemlerin yapılması sırasında, backlink ile ilgili farklı birkaç terimin bilinmesi, işlemlerin daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. backlink terimleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Linking Root Domains: Bu terim, benzersiz bir domainden internet sitenize gelen backlinklerin sayısını ifade etmektedir. Bir internet sitesi, sahip olduğunuz internet sitesine on defa backlink verse dahi, sadece bir backlink liking root domain olarak kabul edilmektedir.
 • Düşük Kaliteli Bağlantılar: Sahip olunan internet sitlerine zarar veren sitelerdir. Bu siteler genel olarak; kopya içeriklere sahip olan siteler, Google algoritması tarafından spam olarak görülen siteler ve düşük kaliteye sahip olan sitelerdir.
 • Dahili Bağlantılar: Bu bağlantılar, aynı internet sitesi içerisinde bir sayfadan, diğer bir sayfaya gidilmesini sağlayan bağlantıları ifade etmektedir.
 • Bağlantı Metni: Bağlantı metni terimi, köprüler için kullanılan metinleri ifade etmektedir. Belirlenen anahtar kelimeler üzerinden verilen linkler ile bağlantı metinlerinin kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir.

Backlink Alınmadan Önce Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Backlink almadan önce, sahip olunan internet sitesinin sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olunması gerekmektedir. Sahip olunan internet sitesinin belirli bir kaliteye gelmeden backlink alması, herhangi bir olumlu durumun meydana gelmesini engelleyecektir. Backlink almadan önce yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • İnternet sitesinde var olan tüm teknik sorunlar düzeltilmelidir.
 • Kullanıcıların deneyimlerini olumsuz şekilde etkileyen sorunlar tespit edilmeli ve bu sorunlarda ortadan kaldırılmalıdır.
 • Sahip olunan internet sitesinin yüklenme hızının yüksek olması gerekmektedir. Kullanıcılar, yavaş yüklenen internet sitesinden hızlı bir şekilde ayrılmaktadır.
 • Sahip olunan internet sitesinin, mobil cihazlar ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Mobil uygunluk, daha fazla kullanıcıya erişebilmek adına oldukça önemlidir.
 • İnternet sitesi içerisinde karşılıksız bir bağlantıya yer verilmemelidir. İnternet sitesi içerisindeki tüm bağlantıların aktif olarak çalışması gerekmektedir.
 • İnternet siteniz, özgün içeriklere sahip olmalıdır.
 • Düzenli olarak paylaşımlar yapılmalıdır. Uzun aralıklar ve düzensiz bir şekilde yapılan paylaşımlar, kullanıcılar tarafından sitenin ziyaret edilmemesine neden olacaktır.
 • İnternet sitesinin SEO düzenlemelerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

İnternet sitelerine eklenen backlinkler, puanlarına ve kalitelerine göre değişkenlik göstermektedir. Backlinkler, Google algoritmasında belli puan düzeylerine sahiptir. Bu puanlar, siteleriniz için tercih ettiğiniz backlinklerin sizlere ne kadar fayda sağlayacağının tespit edilmesi açısından önemlidir. Sahip olunan internet siteleri için farklı backlinkler tercih edilebilinmektedir. Backlink çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğal Backlink: Ücretsiz olarak temin edilen, farklı iş ortaklıkları ile sağlanılan backlinklerdir. Bu linkler, kullanıcılar tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir. Arama motorlarında, doğru kullanılan anahtar kelimeler sayesinde ilk sıralarda yer alınmasını sağlamaktadır.
 • Footer Link: Bu linkler genellikle sayfaların alt kısmında yer almaktadır. Reklam amaçlı kullanılan footer linkler, dikkatli bir şekilde kullanılmaz ise, internet sayfasına faydadan çok zara getirebilmektedir.
 • Nofollow Link: Bu linkler, takip edilmeyen linklerdir. Daha önceleri arama motorlarında yer alamayan bu linkler, 2019 yılında Google’ın gerçekleştirdiği güncelleme ile arama motorlarında yer alabilmektedir. Sitelerin güvenilirliği konusunda şüphe duyulmasına rağmen, bu sitelere link verilmesi nofollow link kullanımının tercih edilmesi ile gerçekleştirilmektedir.
 • Dofollow Link: Dofollow linkler, güven ileten linkler olarak bilinmektedir. Bu linkler, pagerank değerlerini arttırmaktadır ve linke herhangi bir eklenti yapılamamaktadır.
 • Ücretli ya da Sponsorlu Link: Ücretli ya da sponsorlu linkler, Google tarafından uygun görülmemektedir. Bu gibi durumların Google tarafından fark edilmesi ile internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında düşüş meydana gelmektedir. Google’ın sponsorlu linkler ile ilgili bilgilendirme metnine uygun şekilde davranılması ise, internet sitenizin ücretli linklerden olumsuz şekilde etkilenmesini ortadan kaldırmaktadır.
 • UGC Link: Bu linkler, blog yorumlarından ya da forum sitelerinden gelen linklerdir. UGC linkler, genel olarak kullanıcıların oluşturduğu linkleri kapsamaktadır. Bu linklerin amacı ise Google’a, linklerin site sahipleri ya da yöneticileri tarafından değil, kullanıcılar tarafından konulduğunu haber vermektedir. UGC linkleri, sitelerin arama motorlarında üst sıralarda yer almasında oldukça etkilidir.
 • Yüksek Otoriteli Link: Bu linkler, güvenilir kaynaklardan gelen backlinklerdir. İnternet sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak için yüksek otoriteli linkleri tercih edebilirsiniz. Bu kaynaklar; Vikipedi, Hürriyet ya da Sözcü gibi haber ve bilgi siteleri olabilir.
 • Zararlı Link: Zararlı linkler, Google web yöneticisi yönergesine uymayan linklerdir. Bu linkler sadece arama motorlarında yükselmek için düşük kaliteli ve güvenilir olmayan kayanlardan temin edilmektedir. Zararlı linkler, nofollow ya da sponsorlu link olarak Google tarafından işaretlenmemektedir. Ancak, ücretli link olarak algılanmaktadır. Bu tür linkler, güvensiz ve kalitesiz olmasından dolayı sahip olduğunuz internet sitesine zarar vermektedir.
 • Editoryal Link: kullanıcı deneyimlerinin artmasına yönelik olan linkleri kapsamaktadır. Site yöneticilerinin vereceği ya da alacağı linkler, Google tarafından bu linke gelecek trafiğin ve ilginin hak edildiği şeklinde algılanmaktadır. Bu nedenle Google, editoryal linklere büyük bir yer ayırmaktadır.

İnternet Sitesine Backlink Nasıl Alınır?

Sahip olunan internet sitesine backlink alınırken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için farklı seçeneklerde mevcuttur. Sitelere backlink verilirken, bu sitelerin güvenilir olması, kaliteli olması ve uzun zamandır aktif olarak var olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda, backlink için tercih edilecek sitelerin, sahip olunan site içerikleri ile de uyumlu olması oldukça önemlidir. İnternet sitesine backlink alınırken tercih edilebilinecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Link İstemek

Özellikle e-ticaret işleri ile ilgili bir internet sitesine sahip iseniz, ürünlerinizi aldığınız kişilerin internet sitelerinde size ait sitenin linkine yer vermesini talep edebilirsiniz. Bu sayede, sizinle aynı sektörde yer alan bir siteden güvenilir bir backlink almış olursunuz. Bunun yanı sıra, siteniz ile benzer içeriklere sahip olan farklı sitelerden de yardım isteyebilirsiniz. Burada önemli olan, site içeriklerinin birbiri ile uyumlu olmasıdır.

 • İşiniz İle İlgili Dizinleri Kullanmak

Her iş sektörünün, benzer alanlarda faaliyet gösteren dizinleri bulunmaktadır. Bu dizinler yerel ölçeklerde olabildiği gibi global ölçeklerde de olabilmektedir. Sahip olduğunuz internet sitesinin tanıtımını bu dizinlerde gerçekleştirerek backlink elde edebilirsiniz.

 • Marka Adının Geçtiği Alanları Linklere Dönüştürmek

İnternetin giderek gelişmesi, kişilerin tüm işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Kişilerin satın alığı hizmet ya da farklı bir ürüne ait isimler, sosyal mecralarda sıklıkla paylaşılmaktadır. Sizlerde markanızın adının geçtiği sosyal mecralar ile iletişime geçebilir ve marka isminize link tanınmasını talep edebilirsiniz. Bunun için tanınmak ve kullanıcı güvenirliği kazanmak elbette önemlidir. Bu nedenle bu aşama biraz zaman gerektirebilmektedir.

 • Kaynak Olmak

Sahip olduğunuz internet sitesinde doğru ürün ve özgün içerikleri üretiyor iseniz, bu içerikleri Vikipedi ya da üniversite sitelerinde yayınlayabilirsiniz. Bu sayede, siteniz için backlink oluşturabilir ve geniş bir kullanıcı kitlesine erişebilirsiniz.

 • Rakip Analizi

Aynı sektörde yer alan rakiplerinizi araştırabilir ve sizden farklı olarak hangi yolları tercih ettiklerini tespit edebilirsiniz. Bunun için SEO aracı kullanımını tercih edebilirsiniz. Rakip firmaların sizlerden farklı olarak hangi anahtar kelimeleri kullanarak, arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığını görebilmek için SEO araştırması yapmanız oldukça yeterli olacaktır.

Doğal Yollar İle Backlink Kazanılır Mı?

Google, para ile alınan backlinleri tespit etmektedir. Ücret karşılığında ya da sponsorlu olarak gerçekleştirilen backlinler genel olarak sahip olunan internet sitesine zarar vermektedir. Bunun yerine doğal yollar ile backlink kazanmak daha etkili ve kalıcı bir yöntem olmaktadır. Doğal yollar ile backlink kazanmak için sahip olunan internet sitesinin güvenilir ve kullanıcılar tarafından kabul görmüş olması oldukça önemlidir.

Doğal yollar ile backlink kazanmak için sizinle aynı hizmet sektöründe yer alan internet siteleri ile anlaşmalar gerçekleştirebilirsiniz. Tedarikçilerinizden, sitenize ait linki kendi sitelerinde paylaşmalarını talep edebilirsiniz. Google, gerçek kullanıcılar tarafından oluşturulan backlinklere, arama sıralamalarında daha fazla yer vermektedir. Bunların gerçekleşmesi için internet sitenizde özgün ve güncel paylaşımlar yapmanızda oldukça önemlidir. Kullanıcıların internet sitenize güvenmesi, sizlerden aldıkları ürün ya da hizmetleri farklı sosyal mecralarda paylaşmasını ve bu paylaşımlarda link kullanmasını sağlayacaktır. Bu sayede ve doğru anahtar kelimelerin kullanımının tercih edilmesi ile sahip olduğunuz internet sitesi arama motorlarında üst sıralarda yer almaya başlayacaktır.

En Etkili Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Backlinklerin para karşılığında ya da sponsorlu olarak alınması, sahip olunan internet sitelerine katkıdan çok zarar getirmektedir. Bunun başlıca nedeni ise, Google algoritmasının bu yollar ile alınan backlistleri spam olarak algılamasıdır. Bu nedenle farklı doğal yolların tercih edilmesi ile alınan backlinkler, sahip olunan internet sitelerinin olumlu yönde gelişme göstermesini sağlayacaktır. En etkili backlink alma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir,

 • Müşteri Yorumları: Kullanım sağladığınız ürün ya da almış olduğunuz hizmete dair ilgili firmaların internet sitelerine yorum yazabilir, yorumlarınıza kendinize ait sitenin linkini yazabilirsiniz.
 • Blog Sitelerinde Kendi Bloglarınızı Paylaşmak: Yapacağınız küçük bir araştırma ile en iyi blog sayfalarını bulabilir ve bu sayfalara üye olabilirsiniz. Blog sayfalarında sahip olduğunuz sitenizin içeriği ile ilgili konu başlıklarının altına, sahip olduğunuz sitenizin linkini içeren yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Bu sayede, farklı kullanıcıların sitenizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz.
 • Forum Siteleri: Forum sitelerine üye olarak, siteniz ile alakalı konu başlıkları altına link paylaşımı yapabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru alana doğru şekilde yorum yapmaktadır. Bu sayede, forum sayfalarında yer alan kullanıcıların da sahip olduğunuz internet sitesini keşfetmesini ve bu kullanıcılar tarafından sitenizin ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • İnternet Günlüğü: Daha çok yurt dışında tercih edilen backlink yöntemi alma yöntemi olan internet günlüğü, açılan bir blog sayfasına farklı blog yazılarının paylaşılması ve bu paylaşımlarda da sahip olunan internet sitesinin linkinin yer alması mantığı ile ilerlemektedir. Ana internet sitesine destek olarak uygulanan bu yöntem, oldukça etkili bir backlink alma yöntemidir.
 • Misafir Yazarlık: Yüksek takipçiye sahip olan internet sitelerine kendi yazılarınızı göndermek, backlink almanın en etkili yöntemleri arasında yer almaktadır. Yazılarınız içerisinde kendi internet sitenizin linkini paylaşarak, internet sitenizin daha tanınır bir hale gelmesini ve daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yorum Yapmak: En kolay ve en etkili backlink alma yöntemlerinden biri olan yorum yapmak, sitenizin isminin hızlı bir şekilde duyulmasına fayda sağlamaktadır. Tabi bu aşamada, doğru blog sayfalarının ya da internet sitelerinin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Yorum yapmak için doğru alanın ve doğru zamanın tercih edilmesi ile oldukça kolay bir şekilde backlink alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Backlink Satın Almanın Zararları Nelerdir?

Google, backlink satın alma işlemini internet sitesi sahiplerine önermemektedir. Ancak bu durum, backlink satın alınamaz anlamına da gelmemektedir. Backlink satın almak için büyük bir titizlikle analizlerin yapılması ve doğru kaynakların tercih edilmesi gerekmektedir. Backlink satın almak için backlinkin nerede olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Backlink satın alınacak sitenin otoritesinin yüksek olması ve ilgili sitenin güvenilir olması, sahip olunan internet sitesinin zarar görmemesi adına oldukça önemlidir. Bu gibi sitelerden backlink almak, sitenizin arama motorlarında yükselmesine imkan sunabilmektedir.

Tek seferde birden fazla ve rastgele backlink satın almak, internet sitenizin Google’daki varlığını tehlikeye sokacaktır. Birden fazla backlinkin aynı anda satın alınması, backlinkin zararları arasında yer alan en önemli unsurdur. Güvenilir olmayan kaynaklardan aynı anda gelen backlinkler, Google’daki sıralamanızın yükselmesini değil, düşmesine neden olmaktadır.

Herhangi bir backlink satın alım işlemi yapmamış olsanız bile zaman zaman sitenizin backlink olarak bir yerlere eklendiğini görebilirsiniz. Bu durum ise, domain otoritesine zarar verebilen bir soruna neden olabilmektedir. Bunun gibi sizin kontrolünüz dışında gelişen durumları engellemek adına Google Disavow Tool aracının kullanımını tercih edebilirisiniz. Google Disavow Tool aracı ile kontrolünüz dışında sitenize verilen backlinkleri engelleyebilir ve sahip olduğunuz internet sitesine zarar gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Firmalara Uygun Backlink Siteleri

Firmanıza ait internet sitesi için backlink alabileceğiniz, firmaların tanıtımlarının yapıldığı internet sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu siteler, firmalara uygun backlink almak için doğru tercihler arasında bulunmaktadır. Sitelere üye olduktan sonra kendi web sitenizi doğru anahtar kelimeler ile tanıtabilir ve backlink alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yeni müşterilere sahip olmak için de oldukça etkili bir yol olarak kullanım sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için tercih edebileceğiniz bazı internet siteleri ise;

 • thinkwithgoogle.com
 • yandex.com.tr.
 • gust.com

Blog Sitelerine Uygun Ücretsiz Backlink Siteleri

Blog siteleri hem trafik çekmek hem de aldığı bağlantıyı daha kaliteli hale getirmek adına içeriklerini farklı blog sitelerinde tanıtabilirler. Bu sayede, sahip olunan internet sitesinin daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayabilirler. Blog sitelerini sadece backlink almak için kullanmak yerine, düzenli içerik girişi yaparak, tercih edilen anahtar kelimelerde de sıralama yükseltme elde edebilirisiniz. Blog siteleri için backlink site örnekleri şu şekilde sıralanabilir;

 • youtube.com
 • pinterest.com
 • reddit.com

Profil Oluşturma Backlink Siteleri

Profil oluşturma backlink siteleri, sahip olunan internet sitesinin tanınırlığının arttırılmasında oldukça sık tercih edilmektedir. Profil oluşturulacak sitede, bir ya da iki farklı hesap ile profil oluşturularak tercih ettiğiniz tüm anahtar kelimelerin kullanımına yer verebilirsiniz. Bu sitelere üye olduktan sonra profil bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak, marka isminizin büyümesine katkı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile backlink oluşturmak için tercih edebileceğiniz bazı site isimleri şu şekildedir;

 • issuu.com
 • gravatar.com
 • ted.com

Sitenizin Otoritesini Yükseltecek Backlink Siteleri

Sitenizin otoritesini yükseltmek için kullanım sağlayabileceğiniz bazı internet siteleri mevcuttur. SEO kullanımları ile doğru orantılı bir şekilde ilerleyen site otoritesi, sahip olunan markalar için oldukça önemlidir. Bu aşamada sahip olunan backlinkler, ziyaretçi trafikleri ve index sayıları da büyük bir öneme sahiptir. Sitenizin otoritesinin yükselmesi için tercih edebileceğiniz bazı internet sitesi isimleri şunlardır;

 • chorme.google.com
 • dribbble.com
 • question2answer.org

Besleme Yapılabilecek Backlink Siteleri

Besleme yapılabilecek backlink siteleri, sahip olunan ana internet sayfasının yardımcıları olarak adlandırılabilir. Farklı blog siteleri açarak, sahip olduğunuz ana internet sitesinin faaliyet gösterdiği hizmet dalına ait blog yazıları yazabilir ve sayfanız için backlink oluşturabilirsiniz. Yazılarınız içerisinde tercih edeceğiniz anahtar kelimeler, ana internet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve trafik artışı yaşaması adına oldukça önemlidir. Birden fazla yardımcı site açabilir ve asıl internet sayfanıza katkı sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için açılmış olan bazı internet sayfaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • blogger.com
 • wix.com
 • webself.net

En İyi Backlink Alınacak Siteler Hangileridir?

Backlink almak için en doğru tercihleri yapmak gerekmektedir. Bu aşamada, sahip olunan internet sitesinin içeriği oldukça önemlidir. Amaç, bir içeriği tanıtmak ise bu doğrultuda backlinklere sahip olmak gerekmektedir. İçerik tanıtmak için farklı blog yazıları, makaleler ve bunların yayınlandığı internet sayfaları ile iş birliği yapılabilir. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken husus ise, doğru ve yeterli sayıda anahtar kelimenin kullanılmasıdır. İçerikler ile alakasız anahtar kelimelerin kullanılması ya da fazla sayıda anahtar kelimenin kullanılması, Google gibi arama motorlarında ilk sıralara yükselmenin önüne geçebilmektedir. En iyi backlink alınacak siteler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • linkedin.com
 • medium.com
 • wordpress.com
 • pinterest.com
 • youtube.com
 • twitter.com
 • google +
 • instagram
 • wikipedia

Backlink Sorgulama ve Analiz Araçları Nelerdir?

Backlink, SEO çalışmalarında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğunuz internet sitesi için backlink almak ya da vermek için bazı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu araştırmaların yapılmaması, backlinklerin internet sitenize fayda sağlamasının önüne geçebilmektedir. Google, backlink işlemlerinde bazı filtrelemelere sahiptir. Bunların başında ise, ücretli ya da sponsorlu backlinkler yer almaktadır. Bu nedenle, internet sitenizin Google gibi arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını hedefliyorsanız, SEO çalışmalarına dikkat edildiği kadar, backlink tercihlerine de dikkat edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekir. Backlink sorgulama ve analizleri için tercih edebileceğiniz bazı araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar şu şekilde sıralanabilir,

 • Ahrefs
 • Moz
 • Seo Spy Glass
 • Webmeup
 • Link Research Tool
 • Majestic
 • Google Search Console
 • Semrush
 • Traffic Travis
 • Serpstat
 • Growthbar
 • Link Assistant
 • Rank Signals
 • Monitor Backlinks
 • Cognitive SEO
 • Open Link Profiler
 • Backlink Watch
 • Linkody

Kaliteli Bir Backlinkte Olması Gerekenler Nelerdir?

Kaliteli bir backlink, doğal yollar ile kazanılan backlinkler ile elde edilebilmektedir. Arama motorlarının, gelişen teknoloji ile sürekli revize edilen algoritmaları, backlinkleri detaylı bir şekilde filtrelemektedir. Belirli kurallara uymadan elde edilen backlinkler, sahip olunan internet sitelerinin spam olarak algılanmasına ve hatta kapatılmasına neden olabilmektedir. Bu aşamada, backlinklerin doğru bir şekilde tercih edilmesinin yanı sıra, bu backlinklerin kaliteli olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaliteli backlinklerde olması gerekenler ise, şu şekilde belirlenmiştir;

 • Domain Otoritesi: Kaliteli bir backlink elde edebilmenin ilk yolu, otorite puanı yüksek bir domaine sahip olmaktadır. Bu durum, internet sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını ve kullanıcılar tarafından güvenilir bir internet sitesi olarak görülmesini sağlayacaktır.
 • Tutarlılık: Tutarlılık, Google tarafından dikkat edilen en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Sahip olunan internet sitesinin içeriği ile backlink alınan sitenin birbirinden ilgisiz sektörlerde olmaması gerekmektedir. Örneğin, ev dekorasyon eşyalarının satışını yapan bir internet sitesine sahipseniz, backlinkinizin araba parçaları satan bir siteden alınması Google tarafından kabul görülmemektedir. Bunun için tedarikçiniz ile ya da aynı sektörde yer alan farklı firmalar ile iş birliği içerisine girilebilir. Sahip olunan internet sitesi ile backlinklerin birbiri ile uyumlu olması, kaliteli bir backlink için oldukça önemlidir.
 • Anchor Text (Çapa Metin): SEO makalelerinde de oldukça önemli bir yere sahip olan çapa metin, kaliteli bir backlink için de oldukça önemlidir. Sitenize verilen linki eklemek için tercih edilecek olan çapa metin, link içeriği ile bağlantılı olmalıdır. Çapa metin, linkin kalitesini ve sitenize yapacağı katkıyı doğrudan etkileyen bir unsurdur.
 • Doğal Link Yerleştirme: Doğal linklerin yerleştirilmesi, gerçek kullanıcı deneyimlerinin kullanılması internet siteniz için büyük bir katkı sağlayacaktır. Yapay zeka tarafından kontrol edilen backlinler, doğal yollar ile elde edildiğinde Google tarafından da desteklenmektedir. Bu nedenle doğal link yerleşimleri, sahip olunan internet sitelerinin olumlu bir şekilde gelişme gösterebilmesi adına oldukça önemlidir.

Backlink Kalitesini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Backlinkler, sahip olunan internet sitesinin tanınırlığının, güvenilirliğinin ve trafiğinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, anahtar kelime tercihlerinde olduğu gibi backlink tercihlerinde de oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Arama motorlarında üst sıralarda çıkarak, daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişmek için backlinklerin kaliteli ve doğal olması gerekmektedir. Bu sayede, sahip olunan internet sitesi daha tanınır bir hale getirilebilir. Bu aşamaların gerçekleşebilmesi için doğru analiz araçlarının kullanılması ve düzgün bir strateji ile ilerlenmesi gerekmektedir. Özellikle backlinklerin kaliteli ve internet sitesi içerikleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Backlink kalitesini belirleyen unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Backlink alınan siteden yapılan link çıkış oranlarının seviyesi,
 • Backlink alınacak site ile sahip olunan internet sitesinin içeriklerinin uyuşması,
 • Backlink alınacak siteden, sürekli olarak doğal olmayan şeklide backlink çıkışı yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi,
 • Backlinkerin, illegal ya da legal bir siteden gelip gelmediği,
 • Backlink alınacak sitenin, backlink satışı yaptığı aşikar bir siteden link alıp alınmadığı,
 • PBN denilen, Private Blog Network sistemlerinden yapılıp yapılmadığı
 • Sahip olunan internet sitesi ile backlink alınan internet sitesinin dillerinin farklı olmaması,
 • Sahip olunan internet sitesi için tercih edilen backlink sitesinin bağlantı kalitesi
 • Sahip olunan internet sitesi için alınacak backlink sitesinin, cezalı olmaması

Kaliteli Backlink Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaliteli backlinkler, internet sitelerinizin gelişmesi ve daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi için önemlidir. Bu doğrultuda da alınan backlinklerin kaliteli olması, internet sitenizi doğrudan etkileyen unsurlar içerisinde yer almaktadır. Kaliteli backlink almak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • İçerik Oluşturmak: Organik olarak geri dönüşler elde edebilmek için içerik oluşturmak oldukça önemlidir. Bunun için; haber niteliği olan konuları, moda olan kültürel konuları, belirli bir konu hakkında ayrıntılı bilgiler tercih edebileceğiniz içerikler arasında yer alabilir.
 • İş Ortaklarının Referans Sayfalarından Yararlanmak: İş ortaklarınızın referans sayfalarında kendi internet sitenizin linkine yer verilmesini talep edebilirsiniz. Aynı sektörde yer aldığınız ortaklarınız ile çalışmak, internet sitenizin olumlu gelişimine katkı sağlayacaktır.
 • Listelere Dahil Olun: Hizmet verdiğiniz sektöre ait en iyi listelerine girmek için bu listeleri yayınlayan internet siteleri ile iletişime geçin ve kendi internet sitenizin de bu listelerde yer almasını talep edin.
 • Kırık Bağlantıları Bulun: Kırık bağlantıları olan internet sitelerini bularak site sahiplerini uyarın ve kendi sitenizi alternatif olarak sunun.

Backlink Niteliğinin Önemi Nedir?

Backlink niteliği, backlink alınan sitenin içerik uyumu, sitenin kalitesi ve tıklanma oranlarını ifade etmektedir. Bu nedenle alınan backlinklerin niteliği, sahip olunan internet sitesinin gelişim göstermesi açısından oldukça önemlidir. backlink ne kadar çok tıklanma alıyor ise, internet sitesine sağlayacağı SEO katkısı da bir o kadar fazla olacaktır. Bu aşamada tıklanma oranının artması, backlinkin niteliğinin artmasını da olumlu yönde etkilemektedir. Backlinklerin fazla olması, sahip olunan internet sitesine olumlu yönde katkı sağlayacağı anlamına gelmemektedir. Daha az backlinke sahip olan bir internet sitesi, fazla backlinke sahip olan internet sitesine göre daha hızlı bir şekilde gelişme gösterebilmektedir. Bu durum tamamen tıklanma oranları ile ilgilidir. Backlinklerde fazla sayıların tercih edilmesi, Google algoritmasına ait filtrelere yakalanılmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle backlinklerin nitelikli ve az sayıda olması, her zaman için sahip olunan internet sitesinin gelişme gösterebilmesi adına doğru tercih olacaktır.

Kazanılan ve Kaybedilen Dış Bağlantıların Önemi Nedir?

Backlink almak istediğiniz sitenin sahip olduğu geri bağlantılardaki kayıplar ve kazanımlar arası orantı, sahip olduğunuz internet sitenizin, site dışı SEO performansını etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Backlink profili, otoriter ve istikrarlı siteler arama motorlarında güvenilir siteler olarak görülmesini sağlamaktadır. Bu özelliklere sahip bir siteden, sahip olduğunuz internet sitenize alacağınız harici bağlantılar, arama motoru sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu aşamada, kazanılan ve kaybedilen dış bağlantıların yüzdesel oranları, sahip olunan internet sitesi için de oldukça önemlidir.

Sahip olunan internet sitesinin dış bağlantılarını kaybetmesi durumunda, yeni ve kaliteli backlinkler elde edilmelidir. Sahip olunan yeni backlinkler, arama motorlarında istikrarlı bir şekilde üst sıralarda kalınmasına fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medyanın Backlinklere Katkısı Nedir?

Backlink alınacak sitenin, aktif bir sosyal medya hesabının olması ve bu hesap üzerinden düzenli ve kaliteli içeriklerin paylaşılması, alınan backlinklere olumlu katılılar sağlamaktadır. Sosyal medya aracılığı ile daha fazla kullanıcı kitlesine erişmek her zaman daha etkili bir yoldur. Bu sayede, sahip olunan internet sitesinin itibarı ve indeksi yükselme gösterir. Bu durum da arama motorlarından ilk sıralarda yer alınmasına doğrudan katkı sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Yazılanların bilgisi çok güzel fayadali yazı olmuş emeğinize sağlık olsun teşekkürler

 2. Merhaba, kaliteli backlink bulma adına yapmış olduğunuz paylaşımlar güzel olmuş. teşekkürler

 3. doğru kullanıldığında gerçekten etkisi olan ama riskli bir zemin olduğunu da unutmamak gereken birşey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir