Backlink

Bağlantı Oluşturma (Efsane Backlink Taktikleri)

E-ticaret ya da farklı bir sektörde hizmet veren tüm internet sitelerinin, arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesi, marka bilinirliğinin oluşturulabilmesi, internet kullanıcıları tarafından tercih edilmesi, beğeni ve takip oranlarının yükseltilmesi için birtakım çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. SEO çalışmaları, sahip olunan internet sitelerinin bu başarıları elde edebilmesi için oldukça önemli ve gerçekleştirilmesi zorunlu çalışmalardır.

Bağlantı oluşturma yani backlink çalışmaları ise, SEO çalışmalarının en önemli aşamaları arasında yer almaktadır. İnternet sitesi sahiplerinin yüksek bütçeler harcamadan, doğru stratejiler ile oluşturabileceği backlinkler, internet sitelerinin birçok kullanıcı tarafından erişilebilir ve tanınabilir olmasını sağlamaktadır. Backlinkler, başka bir internet sitesinden sahip olunan internet sitesine yapılan linkli yönlendirme işlemlerini kapsamaktadır. Bu sayede, backlink bağlantılarının oluşturulması ile sahip olunan internet sitesinden daha popüler olan bir internet sitesi sayesinde, arama motorlarında ilk sıralarda yer alınması sağlanabilmektedir. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için oldukça detaylı ve özverili çalışmaların da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Doğru tercihler ve doğru zamanlarda yapılan bu çalışmalar, sahip olunan internet sitelerinin başarılı noktalara gelmesi ve sadık müşteri kitlesine sahip olması gerçekleştirilebilir.

Backlink Oluşturma Mantığı Nedir?

Backlink oluşturma mantığı, normal yaşantıda kişilerin ya da firmaların birbirine referans olması ile aynı şekilde ilerlemektedir. Örneğin, gıda sektörü ile ilgili bir internet sitesine, yemek paylaşımları yapan bir internet sitesinden backlink oluşturmak, sahip olunan internet sitesi için referans elde edilmesini sağlamaktadır. Backlink oluşturulan sitenin, sahip olunan siteden daha fazla trafiğe sahip olması ve site otoritesinin yüksek olması, doğal olarak sahip olunan sitenin de bu değerlerinin artmasını sağlayacaktır. Bu sayede aynı zamanda, arama motorlarında backlink oluşturulan site gibi üst sıralarda yer alınması da gerçekleşecektir.

Backlink oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sahip olunan sitenin içeriği ile bağlantılı internet sitelerinin tercih edilmesidir. Bu sayede, hedef kitleye erişim sağlanabilir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir internet sitesinin, araba parçaları ile alakalı internet sitelerinden backlink oluşturması, internet sitesine herhangi bir kazanım sağlamayacaktır. Bu nedenle, tercih edilecek internet sitelerinin doğru bir şekilde seçilmesi ve özellikle hedef kitlenin davranış ve beklentilerinin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Backlink Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

İnternet sitelerinin başarıyı elde edebilmesi için gerçekleştirilen SEO çalışmaları, farklı aşamalardan meydana gelmektedir. Bu aşamalarda büyük bir öneme sahip olan backlinkler, sahip olunan internet sitesinin arama motorlarında kullanıcılara ilk sıralarda gösterilmektedir. Doğru kaynaklar ile oluşturulan backlinkler, internet sitelerine büyük avantajlar sağlamaktadır. Sahip olunan internet sitlerinde backlink oluşturmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Backlinkler, internet siteleri için büyük bir öneme sahip olan organik sıralamaların gelişmesini sağlamaktadır.
 • Backlinler internet sitelerinin arama motorları tarafından keşfedilmesini sağlamaktadır. Sahip olunan internet sitesinin backlinlerinin olmaması durumunda, arama motorlarının bu internet sitesini keşfetmesi bir hayli güç olmaktadır.
 • Backlinklerin internet sitelerine kazandırdığı en büyük katkı ise, internet sitelerinin trafik artışını sağlamalarıdır. Farklı bir internet sitesinde yer alan içeriği okuyan kişiler, konu ile ilgili linkleri ziyaret eder ve ayrıntılı bilgilere erişmek ister. Bu sayede, sahip olunan internet sitesinin de trafiğinde artış elde edilmiş olur.

En İyi Backlink Oluşturma Taktikleri Nelerdir?

Backlink oluşturmak, SEO çalışmaları arasında yer almaktadır ve ciddi bir çalışma gerektirmektedir. Diğer SEO çalışmaları gibi yüksek maliyetlere gerek kalmadan, backlink oluşturma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bunun için iş birliği yapılacak platformların doğru bir şekilde tercih edilmesi gereklidir. Aynı zamanda, backlink çalışmalarının düzenli olarak yürütülmesi de oldukça önemlidir. Linklerin güncellenmemesi ve sadece bir kere bağlantıların oluşturulup bırakılması, sahip olunan internet sitesine herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle, SEO çalışmaları adı altında yapılan tüm işlemlerin, belirli aralıklar ile güncellenmesi gerekmektedir. En iyi backlink oluşturma taktikleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Sosyal Medya Hesaplarının Oluşturulması: Sosyal medya hesaplarının oluşturulması, backlink oluşturma aşamasına olumlu yönde etki sağlayan en önemli kaynakları meydana getirmektedir. Sahip olunan marka ya da işletmeye ait internet sitlerinin var olması, potansiyel müşteri kitlelerine erişim için yeterli değildir. Bu marka ve işletmelerin farklı sosyal medya platformlarına ait hesapların olması ve bu hesaplarda linklerin paylaşılması internet sitesi trafiğinin artmasını sağlayacaktır. Hedef müşteri kitlesinin iyi tanınması, kullanımı tercih edilecek sosyal medya platformlarının belirlenmesinde oldukça etkilidir. Hedef müşterilerin dikkatini ve ilgisini çekecek içeriklerin kaliteli ve düzenli olarak paylaşılması ve bu paylaşımlara linklerin eklenmesi ile backlink işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, paylaşımların düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Düzensiz olarak yapılan paylaşımlar, hedef müşteri kitlesinin marka ya da işletmeye duyduğu güvenin kaybedilmesine neden olacaktır. Bağlantı oluşturmak için kullanımı tercih edilebilecek bazı sosyal medya platformları şu şekilde sıralanabilir;

 • Facebook,
 • Twitter,
 • Linkedln,
 • VK,
 • Reddit,
 • Pinterest,
 • Youtube,
 • Dailymotion,
 • Tumblr

Forum Sitelerinde Konu Açılması ve Yorum Yapılması: Backlinklerin oluşturulması için en etkili taktikler arasında forum siteleri yer almaktadır. Forum sitelerine kayıt olduktan sonra birçok forum sitesinde yer alan ‘yeni web sitesi tanıtımı’ kategorisinden faydalanılmalıdır. Bu kategorinin forum sitelerinde yer almasını amacı, yeni internet sitelerinin paylaşılması ve internet kullanıcıları tarafından bu internet sitelerinin duyulmasının sağlanmasıdır. İnternet sitelerinin tanıtımında kullanılacak linklerde mutlaka belli başlı anahtar kelimelerin geçmesine dikkat edilmelidir. Sahip olunan internet sitesinin sektörüne bağlı olarak forum siteleri tercih edilebilir. Bu forum sitelerinde, satışı yapılan ürün ya da hizmet hakkında bilgiler paylaşılabilir. İnternet kullanıcılarının yaşadığı sıkıntılara dair çözümler sunulabilir ve bu sayede potansiyel müşteri kitlesine erişim sağlanabilir. Forum sayfalarında link vermenin yasak olup olmadığı kontrol edilerek, link paylaşımları yapılabilir. Forum sitelerinin bağlantı oluşturma konusunda sağlamış olduğu faydalardan mutlaka yararlanılmalı ve doğru adımlar atılarak olumlu geri dönüşler elde edilmelidir.

Rakip Sitelerin Analizlerine Dikkat Edilmesi: Rakip sitelerin analiz çalışmalarının incelenmesi, gerçekleştirilen stratejilerin değiştirilmesinde etkili olacaktır. Arama motorlarında aynı sektörde yer alan internet sitelerinin, sahip olunan internet sitesinden daha üst sıralarda yer almasının nedenleri araştırılmalıdır. Rakip firmaların hangi bağlantı oluşturma araçlarını tercih ettiğinin öğrenilmesi, internet sitesinin de geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Tanıtım Yazılarına Sahip Olmak: İnternet kullanıcılarının güvenini kazanmış olan blog siteleri ile bağlantı oluşturulması, backlink alma işlemlerinde oldukça etkilidir. Bunun için blog sitelerinden ücretli olarak tanıtım yazıları alınabilir ve bağlantılar oluşturulabilir. Ücretli olarak tanıtım yazılarının alınmasında ise dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar yer bulunmaktadır. Bu unsurlar kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Tanıtım yazısı alınan sitenin, güvenilir bir site olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Bağlantı verilecek tanıtım yazısının yüksek kalitede bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Sadece bağlantı alınması için oluşturulan ve herhangi bir yararlı bilgiye sahip olmayan tanıtım yazıları, sahip olunan internet sitesine fayda getirmek yerine zarar getirecektir.
 • Tanıtım yazılarının çok sık aralıklar ile alınmaması gerekmektedir. Aynı şekilde uzun aralıklar ile de alınmamalıdır. Tanıtım yazılarının belirlenen ideal aralıklar ile alınması ve yayımlanması, hedef kitlenin merakını canlı tutacaktır ve sahip olunan internet sitesine sadık olmalarını sağlayacaktır.
 • Tanıtım yazılarının içerikleri ve sahip oldukları başlıkları, hedef müşteri kitlesinin ilgisini çekecek özelliklere sahip olması gerekmektedir.
 • Tanıtım yazılarının, potansiyel müşteri kitlesinin vakit geçirmeyi sevdiği platformlardan alınması gerekmektedir. Hedef kitle ile alakası olmayan platformların kullanılması, internet sitesinin trafiğinin artışına pek bir katkı sağlamayacaktır.

Bağlantı Verilen Sitelerin Kontrolünün Yapılması: Bağlantı verilen sitelerin bazılarında, verilen bağlantılar belli bir süre sonra silinmektedir. Bu durum sahip olunan internet sitesinin otoritesinin kaybedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, bağlantı verilen sitlerin süresiz olarak bu işlemleri gerçekleştirdiğinden emin olunması gerekmektedir. Farklı SEO araçlarının kullanımı ile günlük olarak hangi bağlantıların kaybedildiğinin kontrolleri sağlanabilmektedir. Bunun için Ahrefs ya da Semrush gibi araçların kullanımı tercih edilebilir.

Etkili Backlink Oluşturmak İçin Tercih Edilebilinecek Araçlar Hangileridir?

Etkili bir şekilde backlink oluşturmak, sahip olunan internet sitesinin gelişmesi ve potansiyel müşteri kitlesine ulaşılması için oldukça gereklidir. Gelişen ve gelişmekte olan teknoloji, marka ya da işletmelerin internet üzerinden hizmet ya da ürünlerinin satılmasını gerekli kılmaktadır. Tüketiciler, her türlü hizmet ya da ürün ihtiyaçlarını internet aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Lokasyon olarak kendilerine yakın olan firmaların bulunmasında da internet kullanımı sağlanmaktadır. Bu nedenle yerinde hizmet veren firmalarında internet sitelerine büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Tüm bunların gerçekleştirilmesi ve arama motorlarında ilk sıralarda yer alınabilinmesi için yapılan SEO çalışmaları, backlinklerin oluşturulması ile desteklenmelidir. Bu durum bir tercih değil tamamen yapılması zorunlu işlemler olarak kabul edilmiştir. Etkili backlink oluşturmak için kullanılacak araçlar sayesinde, SEO çalışmalarından olumlu sonuçlar elde edilmesi kolaylaşmaktadır. Bunun için kullanılacak araçlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ahrefs,
 • Moz Pro,
 • Semrush,
 • Ubersuggest,
 • Majestic SEO

Backlink Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlinklerin oluşturulması sırasında, hizmet verilen sektör ile ilgili içeriklerin olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin kuaför sektöründe hizmet veren bir işletmenin, araba markaları ile ilgili içerikler ile bağlantı oluşturması sahip olunan internet sitesine herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Aynı zamanda bu durum Google algoritmaları tarafından da spam olarak algılanacaktır. Bağlantı oluştururken hedef kitlenin davranışlarının ve beklentilerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Backlinkler için hedef kitlenin zaman geçirdiği internet platformlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların haricinde, backlink oluşturulurken dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çok sayıda bağlantının alınması ve bu bağlantıların aynı anda aktif olması, algoritmaların spam olarak algılanmasına neden olacaktır. Bu nedenle aynı anda çok sayıda bağlantının alınmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Bağlantı almak için botların kullanımının tercih edilmesi, olumlu sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Konu dışı konuk gönderileri ve zayıf içerikler, sahip olunan internet sitesine fayda sağlamak yerine zarar getirecektir. Bu nedenle sahip olunan ürün ya da hizmet ile alakalı içeriklere ait bağlantıların oluşturulması gerekmektedir.
 • Blog ve forum sitelerinde bağlantı oluşturmak, organik kazanımlarım elde edilmesi için faydalı olmaktadır. Bu nedenle ilgili konu başlıkları altına müşteri deneyimlerinin kolaylaştırılması ya da sorunların çözümlenmesi adına yorumlar yapılmalı ya da ilgili içerikler paylaşılmalıdır.
 • Bağlantıların, sahip olunan içerikler ile optimizasyonlarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Sahip olunan sitenin kapsamı dışındaki bağlantılara yer verilmesine özen gösterilmelidir.
 • Bağlantı oluşturulurken sadece sahip olunan internet sitesinin ana sayfasına odaklanılmamalıdır.

Bağlantıların oluşturulması sırasında sahip olunan internet sitesinin ana sayfasının baz alınması, backlinkler için doğru bir strateji değildir. İnternet sitesinin tüm sayfaları ile ilgili bağlantıların oluşturulması, daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, sahip olunan internet sitesinin trafiğinin artması da internet sitesinin farklı sayfaları ile bağlantının oluşturulmasına bağlı olarak gelişmektedir.

Bağlantı Türleri Nelerdir?

SEO çalışmaları için büyük bir öneme sahip olan bağlantı oluşturma aşamaları, internet kullanıcılarının sahip olunan internet sitesini keşfetmesini sağlamaktadır. Ancak bunun yanı sıra, kullanıcıların deneyimlerinin arttırılması da dikkat edilmesi gereken unsurlar içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle oluşturulan bağlantıların optimizasyonlarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bağlantılar, dahili bağlantılar ve harici bağlantılar olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Etkili bir SEO çalışmasının yapılması için her iki bağlantı türünün de doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu aşamada ilk olarak her zaman; site içerisinde yer alan mevcut sayfaların, diğer sayfalar ile düzgün ve alakalı içeriğe sahip olan sayfalar ile doğru bir şekilde bağlanması gerekmektedir. Sonrasında is, dış linkler ile internet ortamına açılmak gerekmektedir. Başarılı bir dahili bağlantı için özgün içeriklere sahip, birbirleri ile alakalı sayfalar oluşturulmalıdır. Benzer sayfaları birbirleri ile bağlayarak ilişkilendirilmeli ve kullanıcı deneyimlerinin artması sağlanmalıdır. Kullanılması gerekli olan bağlantı türleri şu şekilde açıklanabilir,

Dahili Bağlantılar: Dahili bağlantılar, sahip olunan internet sitesinde yer alan sayfaları birbirine bağlayan bağlantı türü olarak bilinmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, dahili bağlantıların alan isimleri ile aynı olması gerektiğidir. Bu bağlantı türünün en önemli etkisi ise, arşiv alanına kalkmış blog gönderileri üzerinde de etkisinin olabilmesidir. Bu sayede, dahili bağlantılar ile etkileşime girebilen eski blog yazıları internet sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmesine katkı sağlamaktadır. Doğru bir şekilde oluşturulacak dahili bağlantılar ile ana sayfanın gücü arttırılabilir ve sıralamalarda artışın elde edilmesi sağlanabilir.

Harici Bağlantılar: Harici bağlantı türü, sahip olunan internet sitesi ile aynı domain adına sahip olmayan internet sitelerinden gelen bağlantılar olarak tanımlanmaktadır. Sahip olunan internet sitesinin trafiğinin artması için farklı birçok sitenin kullanımı gerçekleştirilmektedir. Google arama motorunda ilk sıralarda yer alabilmek için doğru harici bağlantıların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kaliteli ve güvenilir harici bağlantıların, potansiyel müşteri kitlesi ile ilgili olması da bir o kadar önemlidir. İnternet platformunda yer alan rekabet oldukça yüksektir. Bu nedenle özellikle SEO çalışmalarının doğru bir strateji ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kullanımı sağlanılacak harici bağlantılar da büyük bir öneme sahiptir. Dış bağlantılar için tercih edilecek kaynakların kaliteli, özgün, güvenilir ve hedef müşteri kitlesinin ilgisini çekmesi gerekmektedir. Kullanıcıların soru ve sorunlarına çözüm olabilecek içeriklere sahip harici bağlantılar arama motorları tarafından da fark edilecektir. Bu sayede, kullanıcıların yaptığı aramalarda sahip olunan internet sitesinin ilk sıralarda yer alması mümkün olacaktır.

Backlink İçin En Etkili Harici Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

Harici bağlantılar, sahip olunan marka ya da firmaya ait internet sitesinin trafiğinin artmasına etki eden en önemli SEO çalışmalarından birisidir. Harici bağlantılar, sahip olunan internet sitesinin arama sıralamalarını etkiler ve sahip olunan internet sitesi içerisinde herhangi bir düzenleme gerektirmemektedir. Harici bağlantılar aynı zamanda sahip olunan internet sitesine yönelen bağlantıların da geliştirilmesini kapsamaktadır. Bu bağlamda etkili backlinkler için harici bağlantı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken unsurlar yer almaktadır. Harici bağlantıların sağlanması için dikkat edilmesi ve etkili sonuçların sağlanması için dikkat edilecek önemli noktalar şu şekilde sırlanmaktadır;

 • Sahip olunan firmadan bahseden kişilerin tespit edilmesi, harici backlinlerin oluşturulması için oldukça önemlidir. Bu kişiler ve dostlar ile iş birliğinin kurulması, harici bağlantıların oluşturulması için tercih edilebilmektedir.
 • Kaliteli ve hedef kitlenin ilgisini çekecek içeriklerin hazırlanması, harici backlinkler için oldukça faydalıdır.
 • Sahip olunan internet sitesi ile ilgili içerik hazırlayan blogerlar ile irtibata geçilebilir. Bu kişilere, sahip olunan internet sitesi ile ilgililer verilebilir ve bu bilgiler doğrultusunda içerikler hazırlamaları istenebilir. Sadık okuyuculara ve okuyucularının güvenini kazanmış blog sayfası yazarlarının hazırlayacağı içerikler, sahip olunan internet sitesinin okuyucular tarafından fark edilmesini sağlayacaktır. Bu içeriklerin düzenli aralıklar ile hazırlanıp paylaşılması da bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır.
 • Konuk bloglaması, harici backlinlerin oluşturulmasında etkili olan yöntemlerden birisidir. Konuk bloglaması, farklı blog sayfalarında yazılan ve sahip olunan yazıların yayınlanması yöntemi olarak açıklanabilir. Bunun gerçekleşebilmesi için blog yazarları ile etkili bir iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede, farklı blog sayfalarında yazılar yazılabilir ve backlinler elde edilebilir.

Bağlantı Oluşturma Aşamasında Yapılmaması Gereken Davranışlar Nelerdir?

SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesi sırasında uygulanan yanlış stratejiler ve atılan adımlar, sahip olunan internet sitesine faydadan çok zarar getirmektedir. SEO çalışmalarında oldukça büyük bir öneme sahip olan bağlantı oluşturma çalıştırmaları, rakip firmaların analiz edilmesi ve kaliteli içerikler ile sahip olunan internet sitesi ile alakalı olan bağlantılar ile iş birliğinin yapılması ile sağlanmalıdır. Bağlantı oluşturma aşamasında yapılamaması gereken davranışlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğal ve cezai işlem almış internet sayfaları ile iş birliğinin yapılması, sahip olunan internet sitesinin otoritesinin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle, iş birliği yapılacak olan internet sayfasının doğru ve düzgün şekilde araştırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, domain otoritesi yüksek internet siteleri ile çalışılması, sahip olunan internet sitesine de olumlu yönde etki sağlayacaktır.
 • Aynı anda ücretli olarak alınan backlinkler, sahip olunan internet sitesinin Google tarafından spam olarak algılanmasına neden olacaktır. Ancak, doğal yollar ile elde edilen backlinkler, sahip olunan internet sitesi için böyle bir riskin meydana gelmesine neden olmamaktadır. Alınan backlinklerin kaliteli ve doğal olması, sahip olunan internet siteleri için herhangi bir olumsuz etkiye neden olmayacaktır.
 • Aynı sayfa içerisinde birden fazla backlinke sahip olmak, internet sitesi için pek fayda sağlayan bir davranış değildir. Bunun tam aksine, aynı sayfada birden fazla backlink alınması sahip olunan internet sitesinin Google tarafından şüpheli olarak algılanmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu tarz davranışlardan kaçınılması, internet sitesinin otoritesinin korunması için gereklidir.
 • Mümkün olduğunca sahip olunan internet sitesi ile ilgili backlinklerin sağlanması gerekmektedir. Bu backlinkler, ürün ya da hizmetlerin faydaları, kullanıcı deneyimleri ya da satış sonrası destek gibi içerikleri sahip olabilir. Bu tarz ilgili backlinler, internet sayfasının otoritesinin artmasını ve arama motorlarında ilk sıralarda yer almasına olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Doğal Bağlantı Oluşturma Nasıl Yapılmalıdır?

Doğal yollar ile sahip olunan internet sitesine backlink sağlamak, internet sitesinin Google tarafından fark edilmesini ve arama sıralamalarında üst kısımlarda yer almasına katkı sağlamaktadır. Organik bağlantılar, genel olarak gerçek kullanıcılar tarafından, doğal yollar ile meydana gelmektedir. Bu nedenle Google, gerçek kullanıcıların meydana getirdiği backlinkleri daha hızlı bir şekilde algılar ve faydalı olduğu için ön plana çıkartır. Doğal bağlantı oluşturulmasının yolları şu şekilde sıralanabilir;

 • Güncel ve kaliteli içeriklerin üretilmesi, internet kullanıcılarının sahip olunan internet sitesini keşfetmesini ve etkin bir şekilde etkileşim kurabilmesini sağlamaktadır. Belirlenen periyotlar ile oluşturulup paylaşılan içerikler, internet kullanıcılarının siteye sadık olmasını sağlamaktadır.
 • İnternet sitesine ait farklı platformlarda hesapların oluşturulması ve internet kullanıcıları tarafından paylaşılabilen içeriklerin oluşturulması, organik backlinlerin kazanılmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Oldukça sık tercih edilen pazarlama yöntemleri arasında bulunan paylaşımlı içerik üretimleri, internet kullanıcılarının bu içerikleri kendi takipçileri ile paylaşmasını ve bu sayede de daha geniş bir kitleye erişim sağlanmasına imkan sunmaktadır. Bu yöntem ile organik backlink elde etmek için hedef müşteri kitlesinin en çok zaman geçirdiği sosyal platformların analizlerinin gerçekleştirilmesi de oldukça önemlidir.
 • Aynı sektörde yer alan farklı firmalar ile irtibata geçilmesi ve karşılıklı olarak iş birliğinin sağlanması da organik backlinklerin elde edilmesinde oldukça etkilidir.
 • Arama motorlarında güncel olan dizinlere kayıt olunması da sahip olunan internet sitesinin trafiğinin artmasını sağlamaktadır.
 • Kaliteli bir trafiğe sahip olan forum ve blog sayfalarına kayıt olunması ve bu sitelerde aktif olunması da doğal yollar ile backlink kazanılmasını sağlamaktadır.
 • Soru – cevap şeklinde içeriklere sahip olan internet sitelerinde, bulunulan sektör ile alakalı soruların cevaplanması, daha geniş bir müşteri kitlesine erişilmesini sağlarken, verilen linkler sayesinde de doğal backlinklerin elde edilmesini sağlamaktadır.
 • Hizmet verilen sektöre ait trendlerin takip edilmesi ve farklı sosyal platformlarda bu trendler ile ilgili içeriklerin düzenli olarak üretilmesi de doğal backlinklerin oluşturulması için oldukça önemlidir.

Kaliteli Backlink Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Backlink oluşturma tekniklerinin, doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kaliteli olması gerekmektedir. Bunun için birçok analiz yapılmalı ve özellikle rakip firma ya da markaların incelenmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin doğru ve düzgün bir şekilde yürütülmesi ile kaliteli bir şekilde backlink oluşumu elde edilebilir. Bu süreç, özellikle yeni oluşum gösteren internet siteleri için geniş bir zamanda gerçekleşebilmektedir. Oturmuş ve belli bir düzeye gelmiş internet sitelerinin de aynı şekilde SEO çalışmalarını düzenli olarak sürdürmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güncellemelerin yapılması ve güncel backlink oluşumlarının gerçekleştirilmesi, kazanılan yerin korunmasını sağlamaktadır. Kaliteli backlink oluşturmanın yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Rakiplerin Tanınması: İnternet ortamında rekabet oldukça yüksektir. Tüm marka ve firmalar, kaliteli backlinkler ile doğal bir etkileşim alabilmek için çaba sarf etmektedir. Bu nedenle, aynı sektörde yer alınan rakiplerin incelenmesi, backlink oluşumları için tercih edilen internet sayfalarının belirlenmesi ve bu kanallar ile iletişime geçilmesi için etkili bir stratejinin oluşturulması, kaliteli backlinklerin elde edilmesi için oldukça önemlidir.

Uyumlu Davranmak: Sektörde yer alan ve sahip olunan internet sitesinden daha büyük bir başarı elde eden internet siteleri ile uyumlu davranmak, onları takip etmek, paylaşımlarını beğenmek ve yorumlar yapmak kişilerin iş birliğine daha yatkın olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle de farklı firmalar ile uyumlu ve olumlu etkileşimler kurmak oldukça önemlidir.

Link Talep Edilmesi: Backlink oluşturulmak istenilen internet sitelerine ait bir liste oluşturulması ve bu siteler ile irtibata geçilerek iş birliğinin talep edilmesi, kaliteli ve doğal backlink oluşumları için büyük bir önem taşımaktadır. İrtibata geçilecek her internet sitesi olumlu bir yaklaşım sergilemese dahi, farklı seçeneklerin denenmeye devam edilmesi oldukça önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO çalışmaları, özellikle de doğal ve kaliteli bağlantıların oluşturulması zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreç boyunca sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemek, sahip olunan internet sitesinin gelişmesi ve marka bilinirliğinin artması için büyük bir öneme sahiptir.

Medya Takibinin Yapılması: Özellikle haber sitelerinden, hizmet verilen sektör ile ilgili doğru bağlantıların bulunması, bu haber sitelerinde marka ya da işletme ile ilgili yazıların yayınlanmasını sağlayacaktır. Haber sitelerinin bu kapsamda iş birliği yapması, kaliteli backlinklerin elde edilmesinde oldukça etkilidir. Bu sayede hem kaliteli backlinkler elde edilebilir hem de oldukça geniş bir müşteri kitlesine erişim sağlanabilir.

İçeriklerin Tasarımına Dikkat Edilmesi: Bağlantı oluşturmak için gerçekleştirilen içerik üretimleri, hedef kitleye erişmek için oldukça önemlidir. Yazılan makalelerde kaliteli görsellerin kullanılması oldukça ilgi çekici olabilmektedir. İçeriklerin müşterilerin ilgisini çekecek, soru ve sorunlarına çözüm olacak bilgilere sahip olması gerekmektedir. Uzun yazılan içerikler, arama motorları tarafından daha kapsamlı bilgiler olarak algılanır ve bu içeriklere arama sıralamalarında ilk başlarda yer verilir. Aynı zamanda sahip olunan internet sitesinin tasarımı ve kullanıcıların kolay işlem yapabilmesini sağlayan ara yüze sahip olması da backlinkler için iş birliği yapılmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Siteden Bahsedenler İle İletişime Geçilmesi: Bazı durumlarda sahip olunan sitelerden bahsedilmekte fakat herhangi bir link paylaşımı yapılmamaktadır. Bu gibi durumların tespit edilmesi ve sahip olunan siteden bahseden kişiler ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. İletişime geçilerek, sahip olunan site hakkındaki içeriğe link eklenmesi talep edilebilir. Bu talebin olumlu karşılanması, kaliteli ve doğal backlinklere sahip olunmasını sağlamaktadır.

Tutarlı Olmak: SEO çalışmaları, sahip olunan internet sitesinin faaliyet gösterdiği süre boyunca devam etmektedir. Bu nedenle bağlantıların oluşturulmasında da tutarlı davranılması gerekmektedir. Aynı gün içerisinde çok sayıda ve sahip olunan internet sitesi ile alakasız bağlantıların temin edilmesi, internet sitesinin spam olarak algılaması dışında herhangi bir işe yaramamaktadır. Belirlenen periyotlar ile bağlantıların oluşturulması, kaliteli bağlantılara sahip olunması için oldukça önemlidir. Aksi halde bu tarz davranışlar, uzun vadede sahip olunan internet sitesine zarar verecektir.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kaliteli bağlantıların elde edilmesi için gerekli olan davranışların yanı sıra, bu bağlantıların elde edilme yöntemleri de kalitenin artmasını sağlamaktadır. Backlink almak için tercih edilecek yöntemler, sahip olunan internet sitesinin trafiğinin artmasını ve aynı zamanda daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişilmesini sağlamaktadır. Kaliteli backlink alma yöntemleri arasında hizmet verile sektöre göre tercihlerin yapılması da bağlantı oluşturma taktikleri arasında yer alabilmektedir. Kaliteli backlinklerin oluşturulması için tercih edilebilinecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Editoryal Backlink Almak: Sahip olunan internet sitesinin bağlantısının farklı bir internet sitesindeki içerikte paylaşılması editoryal backlink almak olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlantı türleri genellikle tanıtım yazıları ile elde edilmektedir.

Firma Rehber Backlinkleri Almak: Farklı sektörlere ait firmaların yer aldığı rehber sitelerden alınan backlinkleri ifade etmektedir. Bu tarz sayfalar aracılığı ile elde edilen backlinkler, en kaliteli bağlantıların oluşturulmasını sağlamaktadır.

Forum Backlinleri Almak: Sahip olunan internet sitesi ile alakalı forum sitelerinden alınan backlinkleri ifade etmektedir. Kaliteli bağlantıların oluşturulması için atılacak en doğru ve ilk adımdır.

Yorum Backlinkleri Almak: Farklı bir internet sitesine yorum yazarak ve bu yorumlarda sahip olunan internet sitesinin bağlantısının paylaşılması ile elde edilen bağlantılardır. Bu tarz bağlantıların oluşturulması ile kaliteli ve doğal backlinlerin de elde edilmesi sağlanmaktadır.

Haber Backlinkleri Almak: Haber siteleri ile ilgili içeriklerin oluşturulması ve bu içeriklerin sahip olunan internet sitesinin bağlantısı ile paylaşılmasıdır. Bu yöntem de hem daha fazla kişiye erişilmesini hem de kaliteli bir şekilde backlinklerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Bir Yorum

 1. Merhaba, bu yazıyı okuduktan sonra backlink stratejilerim hakkında daha fazla bilgi sahibi oldum. Özellikle, kaliteli backlinklerin önemini vurgulayan kısımlar çok faydalıydı. Ayrıca, sitenizdeki diğer yazılarınızın da çok bilgilendirici olduğunu fark ettim. Teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir