FacebookSosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığı

Facebook Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook’un sosyal medya reklamcılığı markaların daha kalabalık topluluklara marka tanıtımı gerçekleştirme, web sitesi trafiğini artırma ve işletmesi için potansiyel hedef kitlesinden markasına sadık müşteri sağlama amacına hizmet eden başarılı bir reklam ve tanıtım yöntemidir. Gerek hitap ettiği kalabalık hedef kitle gerek düşük maliyetleri sebebiyle kullanıcılarına verimli bir pazarlama deneyimi yaşatan Facebook sosyal medya reklamcılığı pek çok avantajı ile ön plana çıkmaktadır.

 • İlgi alanları,
 • Yaşanılan coğrafya,
 • İnternet kullanım davranışları

Gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurarak filtreleme özelliğini kullanan Facebook sosyal medya reklamcılığı ile markanızı 2,3 Milyar aktif kullanıcı içerisinde hedef kitleniz ile buluşturabilirsiniz.

Facebook Reklamları Vermenin Amaçları Nelerdir?

Facebook’a reklam vermenin hedefleri marka ve işletmelerin pazarlama amaçlarına hizmet etmektir. Amaç ve hedef iyi belirlendiği taktirde Facebook sosyal medya reklamcılığı ile en düşük maliyetle hedeflenen amaçlar elde edilebilmektedir. Facebook sosyal medya reklamcılığı sayesinde markalar;

 • Varlıklarını güçlendirebilir,
 • Tanınırlıklarını artırabilir,
 • Potansiyel müşterilerine milyarlarca kullanıcı arasından kolayca ulaşabilir,
 • Yeni insanların markalarını keşfetmelerini kolaylaştırabilir,
 • Satışlarını artırabilir,
 • Markalarına sadık müşteriler kazanabilirler.

Kullanıcı davranışlarının analizinde oldukça başarılı bir yön çizerek kişiye özel reklamlar göstererek markaya özel platform oluşturmayı başaran Facebook’ta sektörden bağımsız olarak her marka yukarıda sayılan hedeflerine kolayca ulaşabilir.

Facebook Reklamlarının İşletmelere Kazandırdığı Avantajlar Nelerdir?

Facebook’a reklam vermenin işletmeye sağladığı avantajlar marka bilinirliğini ve satışları artırmak, potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmak ve sadık müşteri kazanmak başlıkları altında işletmenin varlığını güçlendirerek rekabetçi yapısını artırmak olarak özetlenebilir. Her gün milyarlarca kullanıcının ziyaret ettiği ve internet kullanım davranışlarına yönelik olarak dijital reklamların kendilerine gösterildiği mecra olan Facebook’ta reklam vererek işletmeler;

 • Müşterilerinin zaman ve mekandan bağımsız olarak her an kendilerine ulaşmalarını sağlayabilirler.
 • Milyarlarca Facebook kullanıcısına işletmelerinin varlıklarından ve hizmetlerinden haberdar edebilirler.
 • Web sitesi trafiklerini artırabilirler.
 • Yeni ürün lansmanı, düzenlenen kampanya, vb. özel etkinliklerini daha fazla hedef kitleye ulaştırarak potansiyel müşteri sayılarını artırabilirler.

Doğrudan kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik reklamlar oluşturan Facebook ile hedef kitlenize nokta atışı tespitlerle ulaşabilir, işletmeniz ürün ve hizmetlerini rakiplerinizden bir adım önde olacak şekilde hedef kitlenizle buluşturarak işletme varlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Facebook Reklamlarının Müşterilerine Sunduğu Öneriler Nelerdir?

Facebook’un reklam müşterilerine sunduğu öneriler markaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine ne şekilde buluşturabileceği, potansiyel müşterileriyle nasıl buluşabileceği konusunda etkin ve verimli önerilerden oluşmaktadır. Facebook tarafından yayınlanan reklamlara yapılan analizler ile elde edilen bulgulardan yola çıkılarak oluşturulan öneriler Facebook reklamlarının etki gücünü artırmaktadır.

 • Ürünler hakkında kısa bilgiler verilerek potansiyel müşterilerinizi heyecanlandırmayı amaçlamak,
 • Video kullanarak tanıtım yapılarak daha fazla potansiyel müşteri ile etkileşime geçmek,
 • İndirim kampanyaları, lansman satışları, vb. dönemsel kampanyalar düzenleyerek potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmek

Facebook tarafından başarılı reklamlardan elde edilen istatistiklerden derlenen reklam önerileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Facebook’ta Tercih Edilebilen Reklam Formatları Nelerdir?

Facebook reklam formatları markanızın hikayesini müşterilerinize en etkili yoldan nasıl iletebileceğiniz konusunda Facebook tarafından sunulan etkili alternatifleri içerir. Her markanın sahip olduğu hikaye ve ürün/hizmet çeşitliliğine göre Facebook üzerinden reklam verebileceği platformlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Fotoğraf,
 • Oynanabilir içerikler,
 • Slayt gösterisi,
 • Dönen reklamlar,
 • Koleksiyon,
 • Video,
 • Messenger

İlgili reklam formatları içerisinden işletme ve marka ihtiyacına karşılık verebilecek en etkili reklam formatı seçimi yapılarak Facebook reklam kampanyası dönemince en yüksek reklam verimi elde edilebilir. Marka bilinirliğinizi artırmak, müşteri sadakatini sağlamak ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız Facebook reklam formatları konusunda titiz ve hassas çalışarak markanız ve işletmenizin varlığını güçlendirmek adına önemli bir adım atabilirsiniz.

Facebook

Facebook Reklam Yayın Formatları Nelerdir?

Facebook’ta verilebilen reklam yayın formatları yayın tiplerine göre standart ve hızlandırılmış isimleriyle ikiye ayrılmaktadır. İşletmenizin tanıtım ihtiyacına yönelik olarak belirlenen bu iki yayın tipinin kendine has özellikleri ve fiyatlandırma seçenekleriyle zamanınız kısıtlı olsa bile milyarlarca kullanıcı arasından hedef kitlenize kolayca ulaşarak markanıza yeni müşteriler kazandırabilirsiniz.

 • Standart Yayın: Bütçenin verimli kullanılmasını amaçlayan standart yayında Facebook filtreleme ve açık artırma sayısına göre kişiye özel reklam yayını yaparak doğrudan hedef kitleye ulaşmayı amaçlar. Bütçe ayarlaması ve yayın süresini belirleyen işletmeler Facebook’a verdikleri reklam performanslarını takip etmenin dışında işleyişe herhangi bir şekilde müdahil olmazlar.
 • Hızlandırılmış Yayın: Hızlı bir şekilde reklam gösteriminin amaçlandığı hızlandırılmış yayında Facebook belirlenen bütçeyi hızlı bir şekilde harcayarak kısa zamanda olabildiğince kişiye ulaşmayı amaçlar. Verimliliğin düşük olduğu bu yöntem belirli kampanya dönemleri, lansman satışları, vb. kısa süreli kampanya dönemlerinde tercih edilmektedir.

Facebook Reklam Ücretlerini Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Facebook reklam ücretlerinin belirlenmesi tamamen reklam veren işletmenin inisiyatifinde gerçekleşmektedir. Facebook tarafından sunulan seçenekler arasından seçim yapan işletmeler verecekleri reklamların nasıl ücretlendirileceğine kendileri karar verebilirler. İşletmeler Facebook’ta reklam verirken;

 • CPM (100 gösterim başı)
 • CPC (Bağlantılara tıklama başı)

Seçeneklerinden herhangi birisini seçerek belirledikleri reklam bütçesinin harcaması tamamlanana kadar satışlarını artırmaya ve yeni sadık müşteriler edinmeye odaklanabilirler.

Facebook Reklam Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Facebook reklam bütçesinin belirlenmesi yapılacak tanıtım öncesi atılması gerekli ilk adımdır. Reklamın yayında kalacağı süre ve yayın şekline göre belirlenecek olan Facebook reklam bütçesinin ardından belirlenen bütçe harcaması tamamlanana kadar belirlenen şartlarda reklam yayınları Facebook üzerinden gerçekleştirilerek potansiyel müşterilerle buluşturulur. Bütçe oluşturulurken;

 • Günlük bütçe,
 • Toplam bütçe

Gibi bütçe seçeneklerini kullanılarak Facebook’un bütçeyi nasıl harcaması gerektiği belirlenebilir. Örnekle anlatmak gerekirse reklam için günlük 50 TL bütçeli 20 günlük Facebook reklamı vermek istediğinizde 20 gün boyunca belirlediğiniz ücretlendirme yöntemine göre 50 TL’niz harcanana kadar reklamınız Facebook’ta yayınlanır. 20 günün sonunda reklam kampanyası sona ererek belirlediğiniz toplam bütçe aşılmadan her gün belirlediğiniz limitte reklam harcaması gerçekleştirilebilecektir.

Facebook Reklamlarında Doğru Hedefleme Nasıl Yapılır?

Facebook reklamlarında doğru hedeflerin belirlenmesi potansiyel hedef kitlenin tarif edilmesine yönelik olarak atılması gereken önemli bir adımdır.

 • Yaş,
 • Cinsiyet,
 • Demografik yapı,
 • Konum,
 • İlgi alanı,
 • İnternet kullanım alışkanlığı

Vb. kategori seçimiyle Facebook’ta yayınlanacak olan reklamların hitap edeceği hedef kitle ile markanın hedef kitlesi eşleştirilerek verilen reklamlardan yüksek verim elde edilebilir. İlgili süreci hızlandırmak adına mevcut müşterilerinizin e-posta adreslerini Facebook’a yükleyerek doğrudan hedef kitlenizle benzer özelliklere sahip potansiyel müşterilerinize vereceğiniz reklamları görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Belirlenen hedef kitlenin ardından reklamın hedef kitleye hitap edebilmesi amacıyla kullanılan metin, görsel ve video içeriklerin de etkileyici olacak şekilde seçilerek reklamın hazırlanması gereklidir. Bu detay da kusursuzca tamamlanarak Facebook reklamlarınız için doğru hedef belirleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Facebook Reklam Kampanyalarının Optimize Edilmesi Neden Önemlidir?

Facebook reklam kampanyalarının optimize edilmesi hedef kitle üzerinde yürütülen reklam kampanyasında yapılacak dönüşümler için gereklidir. Hedef kitle üzerinde yürütülen reklam kampanyasının etkili olmadığı durumlarda optimize yapmak yerine izlemekle yetinildiğinde boşuna harcanan reklam bütçesine karşın düşük verim elde edilerek Facebook pastasından yeterince pay alınamayacaktır. Bunun yerine sık sık kontrol ve optimizasyon yapılması halinde işe yaramayan kampanyalarda revizelere gidilerek reklamlardan alınan verim artırılabilecektir.

Instagram Sosyal Medya Reklamcılığı hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Hemen https://cagantastan.com/instagram-sosyal-medya-reklamciligi adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Facebook da çok güçlü reklam fırsatları var özellikle kalabalık gurup ve sayfalarda çok etkili olabiliyor mesela 5 TL tutarında ki bir reklam ile 8 saatte daha büyümemiş bir sayfama 1000 beğeni ve takip alabilirim özellikle geniş algoritması ile kaç kişiye erişildiği ve hangi ülkeden ve hangi cihazlardan bir etkileşim geldiği raporlar ile mevcut burada amaç sadece sayfa beğenisi yada siteye hit çekmek değil amaç en çok aranan kelimeleri takip edebilmek ve insanların içeriğimize nasıl sönüş yaptığını görmek ve kitle tutabiliyor muyuz bunu anlamak için biçilmiş kaftan.

 2. Facebook reklam gerçekten büyük bir imkan çok az parayla çok büyük etkileşimlere ulaşılabiliyor. Fakat facebook reklamın en büyük sıkıntısı oraya reklam verenlere biraz sahtekar gözüyle bakılması. Çünkü replika ayakkabı vs facebook reklam sektörünü resmen ele geçirmiş

 3. Facebook’ta reklam vermek bir profesyonel işi bunu rahatlıkla söyleyebilirim işini bilen biri çok küçük bir bütçe ile doğru strateji ile çok büyük rakamlara ulaşabiliyor ama işini bilmeyen bizler dünyanın parasını da döksek yine bir arpa boy gidemiyoruz.Bu durum beni rahatsız etse de mecburen katlanıyorum elbet bir gün bizde kazanacağız.

 4. Facebook her ne kadar son zamanlarındaki güven kaybı durumları yaşatsa da, reklam mecrasında Google’dan sonra en çok etkili alan bence. 🙂

 5. Facebook’un reklam algoritması çok başarılı, çok cüzi miktarlarla beklenmedik kitleler kazanabiliyorsunuz. 🙂

 6. Facebook üzeirnden reklam yapmak artık eskisi gibi geri dönüşler sağlamıyor. Ayrıca facebook üzerinden reklam onayı aldırmakta gerçekten çok zorlaştı. Bu konuda hizmet veren kişiler fazla tabi ama bence artık devir instagram devri.

 7. Facebook reklam onaylamalarını geç yapıyor ama yine de Google alternatifi olarak kullanılabilir. Facebook, Instagram üzerindeki reklamları da yönetebileceğiniz bir yer olduğundan daha avantajlı geliyor bana.

 8. Facebook reklam alanında onaylamaları son zamanda çok yavaş çalışıyor. Ancak yine de Google’a ciddi bir rakip olduğundan Google’dan bir tık daha iyi. 🙂

 9. eskiden bir ürün satacak olsak belli başlı mekanlarda kendi evinizin iş yerinizin yakınlarında satabilirdiniz ama şimdi sosyal medya reklamcılığı ile istediğiniz şehir hatta ülkeye bir ürün hizmet satabiliyorsunuz bu nedenle artık mesafeler sınırlar ortadan kalkmış durumda bir yazışmayla bir konuşma ile pazarlık edip ürünü kargolayabiliyor ve elektronik ortamlarda para alışverişi yapabiliyorsunuz bunun yanı sıra facebook milyonlarca kullanıcısına reklam hizmeti vermekte mesela görseli konuyu paylaşımı öne çıkarma metodu ile ürünüyle ilgilenecek ürün ile alakalı konuda arama yapmış çerez tutmuş ilgi odağı olan kişilere reklamını yapacağınız ürünü karşılarınına çıkararak muhteşem şekilde kitleye ulaşmanızı sağlıyor geri kalanı sizin yeteneklerinizde gizli görseli ilgi çekici yaparsanız merak ve ilgi uyandırırsa direk etkileşime geçeceklerdir işte o etkileşim ile satış ve kazanç gelmektedir.

 10. Sosyal medya reklam amaçlı kullanıldığında çok etkili sonuçlar verebilecek bir biyolojik silah kadar tehlikeli olabilir sosyal medyada bir ürün satacaksak aynı seo yaparken yaptığımız gibi bir analiz yapmalıyız bu analizde ilk amaç hedef kitleyi belirlemektir.Hedef kitleyi belirledikten sonra ikinci önemli amacımız hedef kitlenin ilgi alanlarıdır.Üçüncü seçenek ise hedef kitlenin cinsiyeti ve yaş ortalamasıdır işte bunları bildiğiniz bir sosyal medya kitleniz varsa bu kitleye her şeyi satabilirsiniz. Facebook pazarlama olayı da tamda budur.

 11. Facebook her ne kadar gerilese de, reklam sektöründe halen çok büyük bir platform. 🙂

 12. Son zamanlarda tekrardan Facebook’a reklam verdim, çok başarılı dönüşler almaya başladım açıkçası.
  Facebook reklamlarıma bu kadar verimli dönüş kazandıracağını düşünmüyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir