InstagramSosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığı

Instagram Sosyal Medya Reklamcılığı

Instagram’ın sosyal medya reklamcılığı markanın tabiri ile cesur ve akıcı formatta kusursuz bir pazarlama deneyimini müşterilerine sunmayı amaçlamaktadır. Her faaliyet alanında küçük ve büyük işletmelere yönelik olarak reklam hizmeti veren Instagram hedef kitleye ulaşmada başarılı bir pazarlama stratejisini müşterilerine sunmaktadır. Her geçen gün kullanıcısı sayısı artan Instagram’da milyarlarca kullanıcı arasından potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen markalar;

 • Tanınırlıklarını artıracak,
 • Satışlarını büyütecek,
 • Rekabetçi yapılarını güçlendirecek,
 • Sadık müşteriler elde edebilecek

Instagram reklamları ile maliyetli yollardan etkili ve verimli pazarlama stratejisi oluşturabilmektedirler. Günlük kullanıcısı sayısının 500 milyonu aştığı düşünüldüğünde Instagram reklamlarının geleneksel tanıtım yöntemlerinin ulaşamayacağı başarılara imza atabileceği ve işletmelerin rekabetçi iş dünyasında bu gücü göz ardı edemeyeceği aşikardır.

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’a reklam vermek atılacak birkaç basit adımın ardından kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Akıllı telefon üzerinden Instagram reklamlarının yayınlanma tercihi seçilebileceği gibi reklamların Facebook Ad Manager üzerinden yayınlanması tercih edilebilir. Tercihin yapılmasının ardından sırası ile aşağıdaki aşamaları yerine getirmenin ardından reklam verme işlemi yerine getirilebilir:

 • Kampanya türünün seçilmesi
 • Hedef kitle seçilmesi
 • Reklam alanı düzenlenmesi
 • Bütçe planlamasının yapılması

Instagram Reklam Formatları Nelerdir?

Instagram’daki reklam formatları vermek istediğiniz reklamın nasıl görüleceğinin seçimi için sahip olduğunuz alternatifleri tanımlar. Intsagram’a verilecek reklamlarda aşağıda adı ve açıklaması yer alan formatı işletme ihtiyacınıza yönelik olarak seçerek hedef kitlenize rakiplerinizden önce ulaşabilirsiniz:

 • Döngü: Müşterilerin reklamın tamamını görmeleri için kaydırmalarının gerektiği döngü reklam formatında en az 2 adete görsel veya video içerik kullanılarak reklamınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Tek Görsel: İlgi çekici bir görsel yardımıyla oluşturulan bu reklam formatında yayınlanan reklamınızda yazı bulundurmayabileceğiniz gibi yazı eklemesi de yapabilirsiniz. 1200 x 628 piksel olarak genellikle verilen tek görsel reklamlardan yüksek performans alınabilmektedir.
 • Tek Video: 60 saniyeye kadar çekilen videoların Instagram üzerinde yayınlanmasıyla gerçekleştirilen bu reklam formatında maksimum 4 GB video boyutu sınırlandırması mevcuttur. Tek bir video ile yönetilen etkili bir reklam kampanyası şansı tanıyan tek video reklam formatında 15 saniyelik videolar yaygın olarak tercih edilir.
 • Slayt Gösterisi: En az 2 ve en çok 10 görsel ile hazırlanan slaytlar aracılığıyla yürütülebilen slayt gösterisi reklam formatı genellikle eylem çağrısı yaparak kullanıcıları harekete geçirmeyi amaçlar. Diğer reklam formatlarına nazaran daha az tercih edilen slayt gösterisi formatını işletme ihtiyacınıza karşılık vermesi halinde tercih ederek potansiyel müşterilerinize Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

Instagram’ın reklam modelleri işletme veya bireysel ihtiyaçlara yönelik olarak en uygun reklam stratejisini oluşturmak amacıyla Instagram bünyesinde yer alan farklı reklam modellerini tanımlar. Aşağıda açıklamaları ile birlikte yer alan Instagram reklam modelleri arasından marka ihtiyacınıza yönelik en uygun seçimi yaparak daha verimli Instagram reklamları yayınlayabilirsiniz:

 • Marka Bilinirliği: Reklamınızın ilgisini çekecek kitlelere erişmesi amacıyla kullanılır. Gösterim bazlı reklamlardan oluşur.
 • Erişim: Planladığınız reklam bütçesini aşmadan mümkün olan çok sayıda insana ulaştırma amacıyla kullanılır. Potansiyel müşterilerinizi bulmakta etkili bir reklam modelidir.
 • Trafik: Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekme amacıyla kullanılır. Reklam geliri elde etme, satış yapma, vb. web sitesi içerisinden verilen hizmetlerin kullanımını artırmaya yönelik kullanılan en etkili reklam modelidir.
 • Etkileşim: Instagram sayfanızda paylaştığınız gönderilerin beğenme, yorumlanma, vb. etkileşimlerini artırmaya yönelik olarak kullanılan reklam modelidir. Tüm reklam modelleri arasında kullanıcı etkileşiminin en yüksek olduğu reklam modelidir.
 • Uygulama Yüklemeleri: Akıllı cihazlar için geliştirilen iOS veya Android tabanlı uygulamaların daha fazla kullanıcıya ulaşması amacıyla kullanılan reklam modelidir. Doğrudan uygulama marketlerine kullanıcıların yönlendirilmesini sağlar.
 • Video Görüntülemeleri: Marka tanınırlığını artırmak ve yeni kullanıcıların markayı keşfetmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan kısa videoların potansiyel müşterilere ulaştırılması amacıyla kullanılan reklam modelidir. Video içeriğine entegre edilen link aracılığı ile marka web sitesine kullanıcılar yönlendirilebilir.
 • Potansiyel Müşteriler Bulma: Instagram kullanıcıları arasında ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmesi muhtemel potansiyel müşterilerinizi keşfetme amacıyla kullanılan reklam modelidir.
 • Dönüşümler: Instagram kullanıcılarının web siteniz veya mobil uygulamanızda ödeme bilgisi ekleme, alışveriş yapma, üyelik oluşturma, vb. eylemlerini gerçekleştirmesi amacıyla kullanılan reklam modelidir.

Instagram Reklamlarında Kampanya Türü Nasıl Seçilir?

Instagram reklamlarında kampanya türünün seçilmesi reklam hesabının ana sayfası üzerinden gerçekleştirilir. Seçilecek reklam modeli ardından kampanya ismi verilerek tamamlanan bu aşamada dilenirse A/B testleri oluşturularak değişkenlerin test edilmesi sağlanabilir.

Instagram Reklamlarında Hedef Kitle Seçimi Nasıl Yapılır?

Instagram reklamlarında hedef kitlenin seçilmesi lokal veya tüm Türkiye’yi kapsayacak lokasyon hedefi belirlemenin yanında ayrıntılı olarak reklamların görüntüleneceği hedef kitle için filtreleme yapılabilen bölümden oluşmaktadır. Mevcut reklam bütçenize göre daraltıp genişletebileceğiniz hedef kitle seçimi ile markanıza ulaşmasını istediğiniz potansiyel müşterilerinizle buluşturabilirsiniz.

 • Konum filtrelemesi,
 • Demografik segment,
 • Rakip firma ile markanızın kesişimi,
 • İlgi alanı filtrelemesi,
 • Yaş aralığı seçimi,
 • Cinsiyet seçimi

Gibi kıstaslar ile daraltma yapılarak en düşük bütçelerde doğrudan hedef kitleye yönelik etkili reklamlar yayınlanabilir.

Instagram

Instagram Reklamlarında Reklam Alanı Nasıl Düzenlenir?

Instagram reklamlarında reklam alanının düzenlenmesi cihaz türleri ve platform seçimi gibi ayarların yapılması işlemini tanımlar. Herhangi bir seçim yapmamanız halinde otomatik ayarların geldiği bu bölümde her ne kadar tavsiye edilen ayar otomatik reklam alanları olsa da bütçenize göre düzenleme alanını filtrelerle daraltabilirsiniz.

Gibi platform daraltmalarını kullanarak reklam bütçenizi minimize edebilirsiniz.

Instagram Reklamlarında Bütçe ve Plan Nasıl Yapılır?

Instagram reklamlarında bütçe ve planlamanın yapılması tercihini günlük bütçeden yana kullanmak istemeyen markalarca yapılan düzenlemeleri içerir. Bütçe seçimi için günlük bütçe ile birlikte toplam bütçe seçeneğine sahip olunan ilgili alanda plan sekmesi kullanılarak reklam için;

 • Başlangıç,
 • Bitiş

Kriterlerini düzenleyebilirsiniz. Ücretlendirme için size verilecek reklam ücreti teklifi için de CPC (bağlantı tıklaması) veya gösterim başı (CPM) seçeneklerinin de bu portal üzerinden belirlenmesi gereklidir.

Instagram Reklam Performansını Artıracak Öneriler Nelerdir?

Instagram reklamlarının performansını artırıcı öneriler yayınlayacağınız Instagram reklamı ile alacağınız verimi yükseltmek adına yapılacak küçük düzenlemeleri içerir. Maliyetinizi de azaltabilecek bu öneriler kısaca aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 • Hedef kitlesi seçiminde mevcut kriterlerin tümünü doğru bir şekilde kullanarak mümkün olduğunda potansiyel müşterilerin tamamının tanımlanması
 • Hedef kitle için ilgi çekici konu başlıklarının araştırılması
 • Seçilen reklam resminin hedef kitle ile alakalı seçilmesi, dikkat çekici reklam metni ve bağlantı açıklamaları kullanımı

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Instagram reklamlarının ücretlendirilmesi yukarıda bahsettiğimiz hedef kitle seçimi ve bütçe planlaması bölümlerinde yapılan ayarlamalara göre değişkenlik gösterir. Dolar bazında belirtilen fiyatlamalar için aşağıda yer alan fiyatlama önerileri kullanılabilir:

 • Gösterim ücreti seçilmesi halinde günlük bütçe en az 1 ABD Doları seçilmelidir.
 • Tıklama, beğenme, video gösterimi, vb. gönderi etkileşimi kullanılması halinde günlük bütçe en az 5 ABD Doları seçilmelidir.
 • Teklif alımı veya uygulama yükleme gibi reklam seçimlerinde reklam bütçesi en az 40 ABD Doları seçilmelidir.

Toplam bütçe seçimlerinde ayrılan bütçe, günlük bütçenin en az kaç günlük reklam gösterimi seçiliyorsa günlük bütçe ile toplam gün sayısının çarpımı tutarında seçilmesi gereklidir.

Twitter Sosyal Medya Reklamcılığı ile ilgili yazdığım yazıyı okumanızı öneririm. Hemen https://cagantastan.com/twitter-sosyal-medya-reklamciligi adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Reklamın iyisi kötü olmaz diye düşünüyorum elinizde 10 TL varsa bunun 9 TL tutarını reklama vermeniz şart bence seo çalışması ve reklam başarılı olursa her şey güzel oluyor bu nedenle makalede altın değerinde bilgiler var bakıp da feyz almak için acele etmemiz gerekiyor.Sosyal mecralar bazıları hariç vasat durumda bazılarından kastım instagram, facebook , twitter , son olarak pinteres bu 4 sosyal medya sitesinde etkili paylaşım ile kitlelere ulaşılabilir.

 2. Artık teknoloji mobil üzerinden gidiyor, eskisi gibi tv ve dış reklamlar artık mobil dünyasına göre çokta etkili değil. Instagram bu alanda çok büyük bir hacme sahip, Adsense’in internet aleminde aldığı hacmi, Instagramda mobil app sektöründe yakaladı diyebiliriz.

 3. Instagram bir kaç senedir çok popüler oldu. Snapchat’i geçmeleri çok kolay oldu. Bu sebeple reklam sektöründe hatrı sayılır bir ağırlığı var Instagram’ın. Ben düzgün bütçe ve düzgün kitleye hitap edecek reklam çalışmaları ile iyi bir geri dönüşümü olacağını düşünüyorum. 🙂

 4. Instagram son zamanlarda en popüler sosyal medya oldu. Facebook’un satın almasıyla da popülerliğini katladı. Reklam piyasasında şu an Instagram ciddi bir rağbet görüyor.

 5. İnstagram üzerinde direkt reklam vermek yerine ünlü kişilere veya bloggerlara viral olarak reklam vermeyi tercih ediyorum. Fakat butik vs gibi işletmeler için instagram reklamında da büyük geri dönüşler olaibliyor. Fakat replika bir şey satmıyorsanız lütfen mizah sayfalarına reklam vermeyin.

 6. İnstagram sadece şirketlerin değil aynı zamanda gençlerin elinde bütün gününü geçirdikleri bir mecra insanlar sürekli etkileşim halinde bu durumu fırsata çeviren girişimciler reklam verenlerden aldıkları paralar ile paranın altında kalıyor.Firmalar küçük bütçeli bir reklam ile de olsa çok güzel dönüş alıyorlar.Bu dönüşler de ticaret ile kapandığında her iki tarafta memnun oluyor.

 7. Instagram son zamanların en popüler uygulamalarından biri oldu. Reklam alanında da lider durumuna geldi diyebiliriz. Artık tüm markalar Instagram üzerinden reklama yoğunlaşıyor. Bakalım 2020’in popüler app’i ne olacak? 🙂

 8. Instagram günümüzün en popüler app’i diyebiliriz. Bu mecrada yapılan reklamların dönüşümleri çok iyi olabiliyor. Kendim bile 5-10 TL’lik reklam ile binlerce kişiye ulaşabiliyorum ki 1-2 tanesi dönse reklam bütçesinin katını çıkartmış oluyorum. 🙂

 9. Günümüzün en popüler sosyal medyası Instagram bence. Bu sebeple Instagram reklamcılığı da çok önem kazanmış oluyor. En popüler markaların Instagram’a gerekli önemi vermeye başladıklarını düşünüyorum. Yerel şirketlerinde gerekli ilgiyi göstererek daha çok başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.

 10. Instagram internetteki reklam olayını çok farklı bir noktaya taşıdı. 5-10 TL gibi cüzi miktarlarla binlerce kişiye erişebiliyorsunuz.

 11. Instagram reklam olayını farklı bir aşamaya getirdi. E-ticaret sitem için günlük 25 TL bütçe ile reklam veriyorum. Geri dönüşümü o kadar çok oluyor ki, aylık reklam bütçemin daha fazlasını kazanıyorum. Ticaretle uğraşan arkadaşlara önerim, alabileceğiniz derecede risk alarak denemeler sağlayın bu alanda. 🙂

 12. Instagram’da reklam olayı nedense bana çok ilgi çekici gelmiyor, Google kadar dönüşüm alamıyorum, acaba reklam ayarlarım da mı sorun var, benim gibi dönüşüm alamayan var mı?

 13. Instagram son zamanların popüler mobil uygulaması. Reklam devrini artık mobilde görüyorum ben. 🙂

 14. Sosyal medyada reklam vermek isteyenler bence önce Instagram’dan başlamalı, kontrolü ve takibi çok kolay oluyor. Ek olarak cüzi rakamlara çok iyi reklamlar çıkabiliyorsunuz. 🙂

 15. Selfie yada öz çekim ne derseniz deyin İnstagram sayesinde ortaya çıkan bir çılgınlık instagram tabi bunla da sınırlı değil daha 1 yılda 1 milyar dolara facebook tarafından satın alınarak çığ gibi büyüyeceğini belli etmişti bu uygulamayı kullanan ülkelerde ilk üçü Amerika Çin ve Brezilya almakta instagramda ki kitle ile sosyal medya reklamcılığına büyük bir ilgi geliyor.Büyük bir kitle içinde reklam yaparak sitelerinize ziyaretçi çekebildiğiniz gibi buradan gelen ziyaretçilerinize ürün dahi satabilirsiniz.

 16. Instagram sosyal medyanın gözdesi olmuş durumda. Instagram’a reklam vermek günümüzde çok kolay ve çok verimli oluyor. 🙂

 17. Instagram son zamanların popüler uygulaması. Reklamınıza çok güzel karşılık alıyorsunuz 25 TL’lik reklamlar 10 tane tshirt sattım geçen. 😀

 18. Instagram, son zamanların gözdesi bir uygulama ve reklam alanında Google’a büyük rakip olacak bence. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı