Sosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal Medya İçin İçerik Oluşturmak

Sosyal Medya İçin İçerik Nedir?

Sosyal medya içeriği, dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Sosyal medyanın ve dijital ortamın bu kadar geliştiği bir ortamda sosyal medya içeriği oldukça etkili bir reklam taktiğidir. En çok etkileşim alan sosyal medya hesapları için potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurmayı sağladığından sosyal medya içerikleri, diğer dijital pazarlama tekniklerine göre avantajlıdır.

Sosyal medya için içerik oluşturmak oldukça önemli bir iştir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Doğru ve etkili bir etkileşimler kurmak için bu hususların bilinmesi gerekir. Sosyal medyanın pazarlama gücünden yararlanarak firmalar, görünürlüklerini 2 katına çıkarabilirler.

Sosyal medya içerikleri aynı zamanda, arama motorlarında üst sıralarda çıkmayı da etkiler. Güçlü bir sosyal sinyali olan markalar; Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının gözünde olumlu bir yerde olurlar. Bu da, müşterilerin bahsedilen firmalara daha çabuk erişebilmesini sağlar. Aynı zamanda trafik yoğunluğunuzu da artırabilecek sosyal medya içerikleri, aslında pazarlama işlevlerinin tümünü yerine getirme potansiyeline sahiptir.

Güçlü sosyal sinyallere sahip olmak da sosyal medyayı iyi tanımak, kullanıcılar hakkında doğru bilgilere sahip olmak, doğru içerikler üretmek gibi pek çok etkenle alakalıdır.

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Hazırlanır?

Sosyal medya içeriği oluşturmanın nasıl olduğu firmaların kesinlikle bilmesi gereken bir şeydir. Sosyal medya içeriği hazırlamak için öncelikle ne anlatılmak istendiğine karar verilmelidir. Bahsedilen hizmetin veya ürünün hangi özeliğine değinilecekse ona odaklanmak gerekir.

Satış yapabilmenin en önemli etkeni, müşteri gözüyle bakabilmektir. Pazarlanacak ürünler hakkında doğru bilgiler verilmelidir. O üründe olmayan özellikler eklenerek kısa vadede satış yükseltilebilir; fakat alınan olumsuz geri dönüşler uzun vadede satışı ve firmanın prestijini düşürür. Bu geri dönüşler özellikle sosyal medya üzerinden yürütülmektedir. O yüzden daha çok sosyal medyadaki imaj etkilenir.

Genel olarak metinden oluşan sosyal medya içerikleri, özellikle görsellerle ve videolarla desteklenmelidir. Görsel, ilk bakışta dikkat çekici bir içerik olduğundan kullanıcıların içeriği okuma ihtimali artar. Aynı zamanda kullanılan eklentilerin türü çeşitlendikçe kullanıcının birden fazla duyusuna hitap eder ve akılda kalma olasılığı da artar.

Sosyal medya içeriği oluştururken en çok zaman alan ve en önemli olan aşama araştırma yapmaktır. Güncel bilgileri sürekli takip etmek ve bunlara içerikte yer vermek içeriğin etkili olması açısından önemlidir.

Sosyal medya içerikleri hazırlarken imla kurallarına uymanın yanında samimi bir dil kullanmak ve rahat bir anlatım kullanmak da oldukça önemlidir. Bu sayede müşteriler, firma hakkında olumlu bir fikir oluşturacak ve o firmadan alışveriş yapmaya eğilimli hale gelecektir.

Yukarıda bahsedilen hususlar, sosyal medya içeriğin nasıl oluşturulacağını belirleyen temel noktalardır. Bunların bilinmesi sosyal medya içeriklerini ana hatlarıyla şekillendirir; fakat bunların yanında bilinmesi gereken bazı alt başlıklar da vardır.

Sosyal Medya İçeriği Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya için içerik oluştururken dikkat edilmesi gerekenler, başarılı bir içerik oluşturmak için mutlaka değerlendirilmelidir. Çünkü başarılı içerikler sayesinde markalar ve firmalar kendilerini ön plana çıkarabilir ve bu sayede satışlarını yükseltebilir.

Pazarlama araçlarının en önemlilerinden biri olan sosyal medyada içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriklerin uzunluğuna dikkat edilmelidir. Örneğin Twitter’da 140 karakter kısıtlaması bulunuyor. Bu yüzden paylaşılan içerikler, sade ve anlaşılır olmak zorundadır. Facebook gibi kısıtlama olmayan platformlarda ise aşırı uzun içerikler yazmamaya dikkat edilmelidir. Maksimum 250 kelimelik içerikler, müşteriler için idealdir. Çünkü bir süre sonra kullanıcıların dikkati dağılmaya başlayabilir, canı sıkılabilir ve okumayı yarıda kesebilir.
 • İçeriklere, kolay analiz için link eklenmelidir. Bu sayede müşterilerden trafik alınabilir. Amaçların ve hedeflerin yerine getirilip getirilemediğini analiz etmek için, sosyal medya linklerinin tıklanma oranları bilinmelidir. Sosyal medya içeriklerinin geri dönüşünü Google Analytics aracıyla analiz etmek mümkündür.
 • Hashtag kullanılmalıdır. Bu sayede hedef kitlenin dikkati çekilebilir ve etkileşim artırılabilir. Kullanılacak hashtaglerin içerikle alakalı olması ve özgün olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda güncel hashtagler de yüksek etkileşim getirir.
 • Tüm sosyal medya içerikleri aynı dil ve üslupla hazırlanmalıdır. Bu sayede marka, tutarlı olacaktır ve bu da sosyal medya imajını yükseltecektir.
 • Sosyal medya içeriklerinin tanıtımı yapılmalıdır. Çünkü gün içinde yüzlerce sosyal medya içeriği oluşturulmaktadır. Kullanıcılar, doğru içeriğe ulaşmak için bu tanıtımları referans alır.
 • Uzun vadede trafik sağlayacak içerikler paylaşılmalıdır. Çünkü zaman aşımına uğrayacak nitelikte içerikler zamanla firmaya katkı sağlamamaya başlar. Bu yüzden zamandan bağımsız içerikler paylaşılmaya çalışılmalıdır.
 • Sosyal medya içerikleri doğru zaman aralığında erişilmelidir; çünkü potansiyel erişim bu şekilde sağlanabilir. Facebook içerikleri için en doğru saatler 9.00 – 19.00 aralığıdır. En yüksek erişim ise 15.00’da alınır. Twitter için ise en yüksek etkileşim alınan saat 17.00’dır. 12.00 – 17.00 arası paylaşım yapmak daha fazla etkileşim sağlar.
 • Orijinal ve özgün içerikler, kullanıcıların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Bu yüzden özgün olmaya özen gösterilmelidir. Özgün olmak aynı zamanda markaya dair bir algı yönetimi de sağlar.
 • İdeal hedef kitlesine hitap edilmelidir. Bu sayede potansiyel müşterilere ulaşmak daha kolay olur ve firma yüksek satış elde eder.
 • İçerikler yalnız metin olarak değil, görsel ve videolarla zenginleştirilip paylaşılmalıdır. Zenginleştirilmiş içerikler daha yüksek performans sağlar.

Sosyal Medya İçerik Açısından Neden Önemlidir?

Sosyal medyanın içerik açısından önemi, günümüzün dijital çağ olmasından gelir. Sosyal medya, en etkili iletişim ve sosyalleşme aracıdır. Geleneksel medya araçlarından bazı özellikleriyle ayrılır. Bu özellikleri sayesinde firmalar için yeri doldurulamaz bir hal alır. Bu özellikler, sosyal medyada içerik paylaşımını da önemi hale getirir. Sosyal medyanın avantaj sağladığı özellikleri şunlardır:

 • Sosyal medya herkesin katılımına açık bir platformdur. Herkes paylaşım ve geri dönüş yapabilir. Yani paylaşım yapan ve takip eden arasında değişebilen karşılıklı bir ilişki vardır.
 • Sosyal medya geri bildirim ve katılıma açıktır. Yorum yapma, bilgi paylaşma gibi olanakları vardır.
 • Geleneksel medya daha çok tek yönlü ve yayıncılıkla ilgiliyken, sosyal medya iki yönlü iletişim sağlar.
 • Sosyal medya sayesinde topluluklar hızlı bir şekilde oluşabilir ve etkileşim kurabilir.
 • Sosyal medyanın akıcı bir yapısı vardır. Bağlantı kurma ve diğer sitelerle, kaynaklarla ilgili link verebilme özelliği sayesinde trafik sağlar.

Tüm bu özellikler, markaların müşterileriyle daha kolay iletişim kurmasını sağlar. Tabi ki bunun için sosyal medya içeriklerinin niteliği de önemlidir. Sosyal medya içerikleri, bir markanın görünürlüğünü ve başarısını artıran en önemli etkenlerden biridir.

Sosyal Medya İçin İçerik Oluşturmak

Sosyal Medya İçerikleri Oluştururken Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Sosyal medya içerikleri hazırlarken kullanılabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Canva: Pek çok şablon sunan uygulama aynı zamanda grafik tasarımı yapmayı da sağlar. Güçlü görsellerle içeriğinizi desteklemenizi sağlar.
 • Hemingway: Bu uygulama, yazıların daha anlaşılır olmasını sağlar. Karmaşık cümleleri düzeltmeye ve kullanılan kelimelerin alternatiflerini sunmaya yarar.
 • Headline Analyzer: Başlığın, içerik açısından önemi büyüktür. Bu uygulama da başlığı, genel yapı, okunabilirlik ve gramer gibi etkenlere göre değerlendirip puan verir.
 • ly: Video ve fotoğraf galerileri oluşturmaya yardımcı olan uygulama, sosyal medya paylaşımları için kolajlar oluşturur. Bu kolajlar üzerinde düzenleme yapılarak özelleştirilebilir.
 • Snappa: Bu uygulama grafik tasarım ve photoshop yapmayı sağlar. Üstelik deneyimsiz olanlar için bile eşsiz tasarımlar yapabilmeyi sağlar.
 • Evernote: Bu uygulama fikirleri not etmek için kullanılır. Her zaman içerik oluşturmak kolay olmaz. Bu yüzden not almak önemlidir. Aynı zamanda senkronize çalışmayı da sağlar.
 • Piktochart: Bu uygulama infografik gibi zor bir işi bile basitçe yapabilmeyi sağlar. Bu sayede kaliteli içerik oluşturmayı destekler.

Sosyal medya içerikleri oluştururken ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek bu araçlar, içeriğe görsel, işitsel, simgesel vb. pek çok katkı sağlar.

Sosyal Medya İçin Görsel İçerik Oluştururken Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Sosyal medyada görsel içerik oluşturmada kullanılabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Canva
 • Crello: Görsel içerikler oluşturmayı kolaylaştıran bir grafik tasarım aracıdır.
 • Pixl: Bu uygulama sayesinde profesyonel çalışmalar, internet üzerinden boyutlandırılabilir.
 • Pablo: Güzel görsellerin metinle birleştirilmesini sağlayan uygulama, filtre de içerir. Aynı zamanda logo ekleme imkanı da vardır.
 • Snappa
 • Venngage: Karmaşık görüntüleri daha estetik bir hale sokmak için kullanılır. Hazır sunulan infografik görsel içerikler sayesinde içerik oluşturma işi oldukça kolaylaşır.

Facebook İçin İçerik Nasıl Oluşturulur?

Facebook’ta içerik paylaşmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 • Metin bölümünden URL kaldırılmalıdır. Çünkü URL göz korkutucu bir yapıdadır. İçeriğin dikkat çekici olması gerekir; bu yüzden URL kullanmak yanlış olacaktır. Kullanıcı direkt olarak başlığa veya görsele tıklayarak sayfaya erişebilir.
 • Metin zenginleştirilmelidir. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’ta görsel içerikler, yalnızca metinden oluşan içeriklere göre daha fazla beğeni almaktadır.
 • İçeriğin tamamının görünmesi gerekir. Her platform için görsel içeriğin boyutu farklı olabilir. Bu yüzden her biri için doğru boyutun kullanılması gerekir. Çünkü görselin tamamının görünmesi oldukça önemlidir.
 • Eğer görselin boyutu Facebook’a uymuyorsa kadraj ayarlaması yapılmalıdır.
 • Hazırlanan görsel içerikler albüme eklenmeden önce zaman tünelinde paylaşılmalıdır. Bu sayede daha yüksek etkileşim alabilir.
 • İçeriğin başlığı 100 karakterden kısa olmalıdır. Facebook’taki başlıklarda 100 karakter kısıtlaması vardır. Bu yüzden vermek istenen mesajı doğru bir şekilde iletmek için kısa ve öz başlıklar kullanılmalıdır.
 • Metnin uzunluğu oldukça kısa tutulmaya çalışılmalıdır. Çünkü metnin uzunluğuyla etkileşim arasında bağlantı vardır. Uzun içerikler, kullanıcılar tarafından sıkıcı bulunmakta ve okunmamaktadır.

Twitter İçin İçerik Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Twitter’daki içerikler için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kısa tweetler oluşturulmalıdır. Kısa tweetler, daha fazla etkileşim aldığı gibi alıntı yapmayı da kolaylaştırır.
 • Twitter etiketleri kullanılmalıdır. Bahsedilen firmanın, markanın veya şirketin etiketlenmesiyle bu hesaplarla iletişime geçmek daha kolay hale gelir. Aynı zamanda bu hesapların takipçilerine de ulaşılabilir.
 • Hashtagler doğru şekilde kullanılmalıdır. Fazla hashtag kullanmak ve her bir kelimeyi hashtag olarak kullanmak doğru değildir. Daha az hashtag kullanan hesaplar daha fazla etkileşim alır. Aynı zamanda fazla hashtag kullanmak markanın online itibarına zarar verir.
 • Trend hashtagleri kullanmaya çalışılmamalıdır. Trend hashtagler herhangi bir konuyla ilgili olabilir. Sırf popüler olduğu için fazla etkileşim alma amacıyla kullanılan hashtagler şirketin itibarını zedeleyebilir.
 • Görsel içerikler kullanılmalıdır. Görsel içeriklerin daha fazla etkileşim aldığı bilinmektedir.

Sosyal medya platformları arasında oldukça popüler olan Twitter, kaliteli kitlelere ulaşmayı sağlar. Bahsedilen hususlara dikkat ederek bu kitlelerin potansiyel birer müşteriye dönüşmesi de olasıdır.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nedir?

Sosyal medya içeriklerinin yönetiminin ne olduğu, başarılı bir firma olmak isteyenler tarafından bilinmesi gerekir. Günümüzde sosyal medyanın gücü görmezden gelinemez. Başarılı sosyal medya içerik yönetimi sayesinde markalar maddi kazanç sağlarken aynı zamanda, hizmetlerine ve ürünlerine odaklanabilir. Çünkü doğru sosyal medya yönetimi sayesinde içeriklere fazla zaman harcamaya gerek kalmaz.

Milyonlara ulaşmada, markanın ismini ve kalitesini duyurmada sosyal medya içerik yönetiminin önemi oldukça büyüktür. İyi bir sosyal medya içerik yönetimi ise temel olarak kaliteli içerikler sayesinde gerçekleşir. Kaliteli içerik ve sosyal medya yönetiminin özellikleri ise şunlardır:

 • Firmayla ilgili başlıca konularda analiz yapacak kişiler ve metin yazarları, içeriğin oluşmasına katkı sağlar.
 • Paylaşılacak her içerik ilgi çekici, yaratıcı ve özgün olmalıdır. Yenilikçi firmalar her zaman daha başarılı olurlar.
 • Kullanıcılarla iletişimde olmak ve kişilerin düşüncelerine içeriklerde yer vermek, firmaya olan güveni artırır. Bu sayede kullanıcıların düşüncelerine değer verdiğinizi göstermiş olursunuz.
 • İçerikler, tecrübeli grafik tasarım uzmanları tarafından desteklenmelidir. Görsel ve işitsel içerikler daha fazla etkileşim alır.

Sosyal Medya İçeriklerinden Kurumların ve Bireylerin Beklentileri Nelerdir?

Sosyal medya içeriklerinden beklenenler kurumlar ve bireyler için değişiklik gösterir. Bireylerin sosyal medya içeriklerinden beklentileri şunlardır:

 • Kendisiyle ilgilenildiğini ve değerli olduğunu bilmek.
 • Problemlerine firma tarafından hızlı ve etkili çözümler getirilmesi.
 • Firmadan veya markadan fayda sağlamak.
 • Ürün veya hizmet içerikli olmayan günlük paylaşımlar almak.

Kurumların sosyal medya içeriklerinden beklentileri ise şunlardır:

 • Hedef kitleye sesini duyurabilmek ve daha fazla müşteriyi online iletişime çekebilmek. Bu sayede pazarlama gücünü ve hedef kitlesini büyütebilmek.
 • Kullanıcılardan geri dönüş alabilmek ve kullanıcıların mesajlara nasıl baktığını görebilmek.
 • Organik trafiğin yoğunluğunu, kaç kişiye erişebildiğini ve iletilerle kaç kişinin ilgilenip kaç kişinin bu iletilerden memnun kalmadığını rapor şeklinde görebilmek.

Kurumsal İçeriğin Üretim Aşamaları Nelerdir?

Kurumsal içeriğin üretim süreçleri genel olarak 5 aşamadan oluşur:

 • İçeriğin dili belirlenmelidir. Kullanılan dil, markanın hitap ettiği kitleye göre değişebilir. Genel olarak hedef kitle, gelir tipine göre A B C şeklinde ayrılır. A yüksek, B orta ve C düşüktür. Bunun yanında yaş, cinsiyet, ihtiyaç vb. de hedef kitleyi etkiler. Hedef kitlenin kim olduğuna bağlı olarak “sen” veya “siz” kalıbı kullanılır. Hedef kitleyle iletişime geçerken kullanılan dil de önemlidir. Samimi ve kurumsal bir dil her zaman avantajlıdır.
 • İçeriğin konsepti belirlenmelidir. Markayla özdeşleşen konseptler, daha başarılı olmaktadır. Markanın değeriyle uyumlu konseptler tercih edilmelidir; çünkü ilk izlenim bu şekilde sağlanır. Sosyal medya içeriklerinin hepsi tek bir kimlik altında toplanabilen özelliğe sahip olmalıdır.
 • Anahtar kelimeler doğru kullanılmalıdır. Akılda kalıcı anahtar kelimeler, içeriğin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olur. Google ve sosyal medya aramalarında markayı ön plana çıkaracak anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • İçeriğin paylaşılacağı zaman olukça önemlidir. Oldukça güzel bir içerik hazırlansa bile yanlış zamanda paylaşıldığında yeterli etkileşim sağlanamaz. Paylaşım için en doğru saat aralıkları her sosyal medya ortamı için farklıdır.
 • Paylaşılan içerikler, paylaşılan sosyal medya platformuna uygun olmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya reklam yöntemleri oluşturulurken aşağıda verilen noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Hedef kitle iyi ve doğru tanınmalıdır.
 • Hedef koyulmalıdır.
 • Başarı metrikleri belirlenmelidir.
 • Sosyal medya varlığı denetlenmelidir.
 • En verimli sosyal medya yönetim aracı seçilmelidir.
 • İçerik oluşturulmalı ve düzenlenmelidir.
 • İçerik analiz edilmeli ve iyileştirilmelidir.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri Hangileridir?

Sosyal medya platformlarından en çok kullanılanlar aşağıda verilmiştir:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Reddit
 • Digg
 • GitHub
 • StumbleUpon
 • Snapchat
 • Tumblr
 • SlideShare

Yukarı platformlardan sosyal medya içerikleri paylaşmak oldukça yüksek etkileşim sağlar. Bu sayede markanın görünürlüğü ve prestiji de artar.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Muhteşem bir içerik olmuş Çağan hocam. Bu tarz programlar günümüzde sosyal medyayı kullanan her kişi için lazım. Sosyal medya bir nebze de bizim kimliğimiz sayılıyor artık. 🙂

 2. Artık günümüzde önemli mecra televizyon değil sosyal medya oldu, bu sebeple sosyal medyaya ürettiğiniz içerikler daha kıymetli hale geldi.

 3. Sosyal medyada aktif olmak, web sitenize de gelebilecek potansiyel trafiği oluşturmak anlamına gelebilir.
  İçerik ürettiğiniz sitenize gelecek trafiği kendi çevrenizden başlatıp dış dünyaya yaymak için, Sosyal Medya’ya ürettiğiniz içerikte çok önemli bence 🙂

 4. Önerdiğiniz bir çok uygulamayı kullanmaya başladım hepsi şahaneler ellerinize sağlık hocam 🙂

 5. Sosyal medya son 5 senede hayatımızda çok büyük önemli bir yer almaya başladı, artık normal düz fotoğraf yüklemeye çekiniyoruz 🙂

 6. Önerdiğiniz uygulamaları indirdim gerçekten şahane post tasarımları var teşekkürler 🙂

 7. Canva ve Pixl uygulamasını kullanıyorum bende, şahane tasarımlar oluşturabiliyorsunuz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı