Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternetin hayatın merkezi haline getiren teknolojilerin gelişimi ile beraber dijital pazarlama kavramı da derinlik kazandı. Her geçen gün farklı yaklaşım ve kurumlarla gelişimini devam ettiren pazarlamanın dijitale yönelik tarafının çok daha önemli olduğu ifade edilebilir. Çünkü geleneksel pazarlama yönteminden farklı olarak ölçülebilir niteliği ve kısa zaman içerisinde yüzlerce kişiye ulaşmaya imkan vermesi, kurumlar açısından kayda değer özellikler arasında.

Neden dijital pazarlamaya ihtiyaç var?

Bugün KOBİ ve dengi firmalar dijital pazarlama konusunda henüz istenilen seviyede değildir ve bu kurumların dijital dönüşüme önem vermeleri için birtakım teşvikler verilir. Bu teşviklerin nedeni, ticari faaliyetlerin önemli bir kısmının internet üzerinden gerçekleşmeye başlaması ve bu gelişimin ticaret üzerindeki etkisinin önemli ölçüde artmaya devam etmesidir. Sadece iç ticari dinamikler için değil, global ticari faaliyetlere entegre olabilmek açısından da dijital pazarlama konusuna eğilmek gerekir.

Ayrıca, bir firma ve kurum için internet üzerinden müşteri kazanmak ve bu müşterilere yeniden pazarlama yapma imkanı çok daha kolaydır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde müşterilerin takip edilmesi ve ikinci bir pazarlamanın yapılması zordur. Ancak dijital pazarlama ile müşterileri bulmak, ihtiyaçlarına göre pazarlama yapmak ve onları sadık kitle haline getirmek mümkündür. İkinci olarak ise, ufak bütçelerle başarılı reklam kampanyalarına imza atma imkanı vardır.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılmalı

Dijital pazarlama nasıl yapılır?

Hizmet ve ürünlerinin önemli kısmını internet üzerinden pazarlayabilen firma ve kurumlar, düzenli bir şekilde dijital pazarlama planı yapar. Ancak henüz ilk defa dijital pazarlama deneyimi yaşayacak bir kurumun yol alması için belirli bir deneyim edinmek gerekebilir. Öncelikle, internet dünyasının kriterlerine uygun web siteleri ile dijital sahaya adım atılmasının önemli büyük. Doğru ve kaliteli bir site projesinden sonra hedef kitle analizleri, müşterilerin hangi sosyal medya kanallarında yer aldığı, ilgi alanları, sektör analizleri ve rakiplerin ne tür içerik planları yaptıklarına dair veriler toplanarak, en doğru dijital pazarlama planı hazır hale getirilir. Planların yapılmasının ardından çalışma başlar ve sonuçlar gözlemlenerek alınan neticelere göre güncellemeler yapılabilir.

Dijital Pazarlama Stratejisi hakkında yazmış olduğum yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Hemen https://cagantastan.com/dijital-pazarlama-stratejisi-hazirlamak adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Dijital pazarlamayı manavlık yapan rahmetli babama nasıl anlatırdım size de o şekilde anlatırım baba sen meyve sebze satmak için sabahtan akşama kadar 5 – 10 müşteri beklerdin gelene satardın Dijital pazarlamada müşteri seni buluyor ve senden ürünü senin haberin olmadan alıyor sen sadece kargo ile gönderiyorsun hem 5 – 10 müşteri değil belkide binlerce milyonlarca müşteri gelme ihtimali var.Gibi anlatırdım galiba kafanızda bir şimşek çaktı değil mi işte bana göre dijital pazarlama bu ama bu işi yapanlarda babama anlatır gibi yapmıyor ilmek ilmek dokuyor çok önemli istatistik kokan bir iş

  2. Dijital pazarlama artık günümüzde bir çok gencimize kazanç olmaya başladı. Yakında bu alanda gelişerek bir çok dijital şirket görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir