Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Stratejisi Hazırlamak

Dijital pazarlama strateji hazırlama aşamaları en az 1  yıllık süre ile hazırlanmalı ve gelecek yıl planlarına eklenmelidir. Bu kapsamda meydana gelecek değişiklikler plana işlenmeli ve dijital pazarlama öğelerine dahil edilmelidir. İyi bir pazarlama stratejisi için yapılması gereken, ilk olarak en az 1 yıl süreli planı oluşturmaktır.

İşletme Hedefleri Belirleme Aşaması

Firmanın hedeflerini belirleme durumunda işletmenizin önündeki yola daha iyi odaklanır, daha sağlam adımlarla ilerlersiniz. Her şeye yeni başlıyorsanız, başarılı bir pazarlama stratejisi için ilk yapmanız gereken hedefler seçmek olmalıdır. Çok fazla bilgiye sahip olmayabilirsiniz, stratejiler konusunda bilgi sahibi de olamayabilirsiniz. Ancak hedef seçmek, yapılması gerekenler konusunda size fikir verecek ve yolunuzu aydınlatacaktır. Bunun yanında bir hedefinizin olması, motivasyon konusunda da size yardımcı olur.

Seçilecek hedeflerin en önemli özellikleri spesifik olmasıdır. Hedefinizin ulaşılabilirliğinin ölçülmesi en önemli özelliktir. Bu kapsamda örneğin; 2019 yılının sonunda 3.000 mobil aboneye ulaşma hedefi, uygun ve ölçülebilir bir hedeftir. Firma hedefleri arasına alınabilecek amaçlar arasına girebilir. Ancak daha fazla para kazanmak, spesifik bir hedef değildir. Bu nedenle yerine getirilmiş olsa bile ölçülemez ve motivasyonunuzu düşürür.

İşletmenizin her alanını düşünerek koyacağınız hedefleri çalışanlarınıza açıklayın. Bu sayede iş yerinde birliği sağlar ve motivasyonu yükseltirsiniz. Hedeflerin dijital pazarlama planına eklenmesi konusunda göz önünde bulundurulması gereken bazı yönler şöyle sıralanabilir:

 • Hangi servisleri ya da ürünleri müşterilerinize sunmak istiyorsunuz?
 • Hedefleriniz doğrultusunda hangi pazarlama araçlarını kullanmak istiyorsunuz?
 • Hedeflerinizi yerine getirebilmek için ekibinizde kimler olmalı, kimlere ihtiyaç duyuyorsunuz?
 • Pazarlama stratejileri konusunda neler düşünüyorsunuz? Pazarlama alanlarındaki hedefleriniz neler?

Bu soruların yanıtlarını belirledikten sonra birinci aşamayı başarıyla sonlandırabilirsiniz. Hedef seçiminde en fazla dikkat etmeniz gereken, kalabalık içerisinde sizi öne çıkaracak detaylar olmalıdır. Diğer firmaların gözden kaçırdıkları noktalara odaklanabilir, ya da kendi rotanızda bambaşka bir işleyiş belirleyebilirsiniz. Bunun haricinde diğer firmalar tarafından önemsenmeyen detayları, müşteri çekme konusunda fazlasıyla dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu Yıla Ya Da Geçen Yıllara Ait Pazarlama Stratejilerini İnceleme

Geçmiş pazarlama stratejilerini inceleme basamağı, en fazla efor sarf etmeniz gereken basamaklardan biridir. Rakip firmalarınızın ya da sizden daha büyük firmaların pazarlama stratejilerini incelemek şeklinde yapacağınız araştırma ile hatalarınızı, yolunuzu ve yapmanız gerekenleri görmüş olursunuz. İşletmeniz en az 1 yıldır faaliyet gösteriyorsa elinizde, kendi işletmenize ait  geçen senenin verileri duruyor demektir. Eğer geçen sene de dijital pazarlama ile ilgilendiyseniz geçen senenin verilerinden de yararlanabilirsiniz. önceki dönemlerin incelenmesi konusunda kendinize ve ekibinize sorarak yanıtlarını bulmanız gereken sorular şöyle sıralanabilir:

 • İşletmenin büyümesi konusunda şimdiye kadar uygulanmış ve başarıya ulaşmış teknikler nelerdir?
 • İşletme, en büyük pazarlama sıçramasını hangi pazarlama tekniği ile yapmıştır?
 • Pazarlama ve reklam çalışmalarına nasıl geri dönüşler almaktasınız?
 • Fiyasko denebilecek kadar kötü pazarlama stratejileri nelerdir?
 • Geçen yıl ile bu yıl arasında fark eden stratejiniz var mı? İşletme olarak ne tür değişikliklere uğradınız?
 • Daha önceki pazarlama stratejilerini kullanır mısınız? Bu yıl da aynı tekniklerle başarılı olma şansınız var mıdır?
 • Rekabet durumunuz nedir? Sizi başarıya götüren bir rekabet mi yoksa zararlı bir durumu yaşıyorsunuz?

Büyük Görevi Küçük Hedeflere Bölün!

Hedeflerin bölünmesi kolay erişim ve doğru motivasyon sağlayacaktır. Ana görevi küçük hedeflere bölme sayesinde işletmenizin koyduğu yıllık ve aylık hedefler daha anlaşılır ve daha ulaşılabilir gelecektir. Bu yıl için belirlediğiniz hedefleri bir sonraki yıl için, aylık bazda yeniden oluşturabilirsiniz. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım:

Pazarlama göreviniz 1 yıllık süre içinde 5.000 e- posta abonesine ulaşmak olsun. Bu durumda izlemeniz gereken basamaklar şu şekilde olmalıdır:

 • E- posta listesi açılış sayfası oluşturarak ziyaretçi abonelik formu düzenleyin.
 • Çekilişlerle hediyeler vererek müşterileri ikna edinç
 • Otomatik e-postalar oluşturun ve belirli günlerde gönderilebilmeleri için onları ayarlayın.
 • Daha fazla içerik fikri oluşturun ve içerik fikri konulu araçlardan yardım alın.
 • Bu süre içerisinde takipçilerin hareketlerini kontrol edin. Takip edenleri, takipten çıkanları ve takipçilerin sayfanızı izleme sürelerini göz önünde bulundurun.

İleriye dönük düşünerek atacağınız adımlar sayesinde hedeflerinize ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Hazırlamak

Doğru Araçları Seçin!

Araç seçimi konusunda uzman şirketlerden yardım almaktan çekinmeyin. Bu konuda yapacağınız harcamaların size dönüşünün olacağına inanın. Doğru araç seçimi, firmanızın alanına uygun şekillenecek bir pazarlama tekniğidir. Hitap ettiğiniz kitle ile doğru orantılı olarak şekillenecek araç seçimi, kitlenizi tanıdıkça doğru şekilde yapılmaya başlanır. Bu doğrultuda eğer hitap ettiğiniz kitle mobil araçları çok kullanıyorsa mobil abonelikler ve telefon mesajları araçlarını kullanmanız, eğer e-posta ve sosyal araçları kullanan bir kitleye sahipseniz yapmanız gereken sosyal medya konusunda danışmanlık almak olmalıdır.

Dijital Pazarlamada İçerik Pazarlama Seçenekleri

İçerik pazarlama konusunda sosyal içeriklerden bloglara kadar pek çok alandan yardım alabilirsiniz. Bunun yanında stratejinizin belki de en plansız kısmını bu başlık oluşturmaktadır. Bir sonraki yıl yayınlayacağınız yazıları ya da kimlere yazdıracağınızı planlamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz sadece blog yazıları yazarak müşterilerinizi etkileme yoluna gidebilirsiniz. Dilerseniz sosyal medya üzerine çalışarak tanıtım ve isim duyurma konusunda çalışmalar yürütebilirsiniz. Bu konuda yardım alacağınız araçlar konusunda da bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz işe bunun için yeni bir çalışan alabilirsiniz ya da var olan çalışanlarınızdan bu iş için destek talep edebilirsiniz.

Pazarlama Stratejileri ve Markalama

Markalama ve pazarlama ayrı düşünülemeyen reklam araçlarıdır. Eğer birçok rakibin işin içinde olduğu bir sektörde iseniz adınızın duyulması; işinizin kalitesinden bile daha önemli olabilmektedir. Bu durumda markanızın bir ekol halini alması için çalışmalısınız. Markanızı sürekli olarak geliştirmek ve faal göstermek için sosyal medyayı, kampanya ve hediyeleri, çekilişleri ve yardım kuruluşlarını kullanabilirsiniz. ancak marka ismi veya markanın amblemi gibi spesifik tanıtıcılarda değişiklik yapmamanız özellikle önem taşır. Bunun nedeni marak amblem ve isimlerinin tanıdık olmasına bağlı reklamın yayılmasıdır.

Pazarlama Stratejisinde Amaca Uygunluk

Amaca uygunluk konusundaki çalışmalar için yapmanız gereken, planlamanın en başında, kendinize koyduğunuz hedefleri gözden geçirmek olmalıdır. Ana amaçlarınıza ulaşmanız yolunda en  büyük destekçiniz olacak kısa vadeli hedeflerin yolundan sapması ya da beklenen performansa ulaşamaması durumunda zorlanır ve ana hedefi ıskalarsınız. Bunun olmaması için haftalık ve aylık bazda değerlendirmeler yapmalısınız.

Planlanan Dijital Pazarlama Stratejisinin Uygulanması

Pazarlama stratejisinin uygulaması aşamasında dikkat edilmesi gereken ilk adım profesyonellerle çalışmak olmalıdır. Bu sayede riski en aza indirerek yatırımlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bunun yanında müşterilerin ilgisini çekmek için yapabilecekleriniz, gerçekleştirdiğiniz pazarlama tekniklerindeki açıklar konusunda düşünebilir, pazarlama tekniğinizi geliştirmenin yollarını arayabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli nokta, bir sonraki planlama döneminizde, içinde bulunduğunuz dönemde yaptığınız hataları yapmamanızdır. Bunun yanında bu dönemde en fazla hangi pazarlama alanından verim aldığınızı, en fazla müşteri dönüşünün hangi araç kullanılarak sağlandığını not etmenizdir. Bu sayede dijital pazarlama konusunda kendi kendinizi değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama konularıyla ilgili bir çok yazım bulunuyor. Bunları incelemenizi öneririm. Hemen https://cagantastan.com/dijital-pazarlama adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bir planınız yada sizinde dediğiniz gibi bir stratejiniz yoksa bir işe hiç başlamamak gerekecektir.Mesela bir ürün satacağım bu ürün ile alakalı en çok aranan kelime yada kelimeler nedir bunun bir araştırmasını yaparım yani 1. madde etiket seçimi yani reklam vereceksek hangi değerli keywordlara ihtiyacımız olacak bu ilk madde olmalı ikinci madde sitemize gelen hitin kaynağı şimdi kaynağı google veya başka bir arama motoru da olsa mutlaka ama mutlaka sosyal medya ile desteklenmelidir.Bu işi profesyonel yapanlar kitle hangi sosyal medya içeriğinden geliyorsa da o yardımcı hit kaynağına yönelmeli ve o işlem üzerine kendimizi geliştirmeliyiz.Deneme yanılma yada profesyonel destek son nokta bu ya bu işi bir bilene bırakmak yada deneme ile düşe kalka öğrenmek

 2. Çok doğru noktalara değinmişsiniz. Dijital bir alanda çalışma yapacaksanız plansız ve stratejisiz olmamanız gerekiyor. Günümüzde plansız girişimlerin çoğunun hüsranla sonuçlandığına şahitlik ediyoruz maalesef.

 3. Dijital bir dünya da yaşıyoruz. Planınız ve stratejiniz iyi olması gerekiyor. Bu yüzden profesyonel destek almak şart. 🙂

 4. Bir işe başlayacaksanız muhakkak planlamanız ve stratejileriniz olmalı. Dijital dünyaya ayak uydurmak için ticaret sitelerinin dijital pazarlama alanında çok büyük argeler yapması gerekiyor. 🙂

 5. Dijital pazarlama stratejisi nasıl hazırlanır kabataslak olarak bilgiler vermişsiniz. Fakat işten pek anlamayan bir insan için tam olarak dijital pazarlama stratejisi hazırlamak çok zor. Bu nedenle profesyonel kesin şart sanırım.

 6. Dijital pazarlama stratejisi gerçekten çok önemli. Satacağınız ürünle ilgili araştırmalar, önemli anahtar kelimeleri bilerek ona göre stratejisi kurmak çok önemli.

 7. Bu işi bilgi ve becerisi olmayan kişilerin tam anlamıyla yapacağı bir durum olarak görmüyorum.Bu işin okulunu okuyan eğitimini gören ve bu işi bir meslek yada yaşam biçimi olarak algılayan o profesyonel insanlarla çalışarak yapılacak işlerden birisidir.Bu nedenle kendi başınıza yapacak olmanız daha başlamadan 3-0 mağlup olduğunuz anlamına gelmektedir.Şimdi strateji yapacağınız pazarlama konusunda hedefleriniz olmalı ve bu hedeflere ulaşabilecek sağlam bir fikriniz bu fikri geliştirerek daha verimli bir süreç geçirebilir yada tam tersine reklamsız marka değeri olan bir ürününüzü zarar görmesine neden olabilirsiniz.İşin özü strateji hazırlamada ve her zaman yedek bir planınız olmalı ve 4-5 hamle ilerisini görebilecek ön görü olmalı işte o zaman başarı kazanabilir ve ilerleyebilirsiniz.

 8. Dijital pazarlama stratejileri için bilgi ve deneyim gerekiyor gerçekten. Aksi halde çalışmalarınız olumsuz sonuçlanıyor. Benimde bu alanda 2-3 tane başarısız girişimim oldu. Önce bilgi ve deneyim kazanıp sonra kendiniz bu alanda meslek edinmelisiniz derim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir