Dijital Pazarlama

Yeniden Pazarlama Nedir?

Günümüzde internet üzerinden yapılan alışverişlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte bu sektörün piyasasında da kıyasıya bir rekabet söz konusu olmaya başladı. Hemen hemen aynı kalitede üretim yapan firmalar reklam ve pazarlama yönünden yarış içerisinde iken. Pazarlama yönünden iyi olan firmaların satış yönünden daha kazançlı çıktığını görürüz. Daha düşük kalitede bir ürünü sırf reklam ve pazarlama yönünden uygun bir şekilde çok daha kârlı olarak bu ürünün satışını yapmak mümkündür. Bu konuda yeniden pazarlamanın faydası çok büyüktür. Özellikle ürünü alıp almama konusunda tereddüt yaşayan kişiler yeniden pazarlama sayesinde ürüne sürekli erişmiş oluyor ve bu da ürünü almaları yönünde bir fikir oluşturuyor. Peki bu yeniden pazarlama nedir biraz bundan bahsedelim.

Yeniden pazarlama bir diğer adı ile remarketing, dijital mağazaların satış için kullandığı en etkili yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde daha önce dijital mağazanıza veya pazarlama yaptığınız sitenize erişim sağlayıp her hangi bir ürün ile etkileşime geçmiş kişileri veya kullanıcıları tespit ederek onların etkileşim kurduğu ürünlerin reklamlarını sık sık görmesini sağlar. Bu sayede kişi baktığı ürünü ilk batığında almadıysa bile karşısına çıkan reklamlar sayesinde ürünü daha fazla görme imkânı buluyor. Bu sayede de ürünü almak için bir daha siteye erişimi kolaylıkla sağlayabiliyor. Bu yöntem son zamanlarda oldukça sık kullanılmakta ve dijital pazarlamanın kurtarıcı bir parçası haline gelmektedir. Google reklamlarının sizin daha önce mutlaka bir kez de olsa etkileşime geçtiğiniz siteler ve ürünler üzerine karşınıza çıkmasının sebebi budur. Kısaca yeniden pazarlama sizin daha önce bakıp almadığınız veya aldığınız ürünlerin reklamlarının daha sık karşınıza çıkmasını sağlamaktadır.

Yeniden Pazarlamanın SEO İçin Katkısı Var Mıdır?

Yeniden pazarlamanın SEO için tabi ki faydası vardır. Bunlara değinmeden önce SEO hakkında birkaç bilgi verelim SEO açılımı Search Engine Optimazition yani arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. Seo asıl amacı sitenizin Google arama motorunda ilk aramaya başlandığı zaman sizin isminizin daha önlerde yer almasını sağlamaktır. SEO bir arama motorunda en sık yapılan aramayı veya en son yapılan aramayı bir başka deyişle yapılan arama sıklığına göre arama motoru açıldığı zaman bu sitelerin başlarda yer almasını sağlamaya yarar. Kısaca SEO bir arama motorunu en iyi şekilde optimize etme ve iyileştirme işine yarar. Gelelim yeniden pazarlamanın SEO ya katkılarına yeniden pazarlama sayesinde kullanıcıların daha önce erişim sağladığı siteler tekrardan kullanıcıların erişimine açılmış olur. Bu sayede o siteler de SEO aracılığıyla en sık açılan siteler olarak belirlenir ve bu siteler arama motorlarında en önde yerlerini almaya başlarlar.

Yeniden Pazarlama Yapmalı mıyız?

Yeniden pazarlama dijital mağazalarda reklam amacı ile çok sık kullanılan bir işlem olsa da bu sektöre yeni uğramış olan ve internet mağazacılığında yeni olan dijital marketler için yeniden pazarlama yapmalı mıyım yada yeniden pazarlama faydalı mı gibi bir çok sorunun cevabı bu yazımızda bulunmaktadır. Yeniden pazarlama dijital ticaretin reklamcılığında en sağlam yöntemlerden biridir. hem siteye erişim ve görüntüleme sayısını arttırarak site ile etkileşime geçen kullanıcı sayısını attırır hem de bu sayede siteye müşteri de artmış olacaktır. Dijital mağazalrın ve bu yönde marketçilik yapan kişi kurum ve firmaların yeniden pazarlama yaparak müşteri arttırmaları mümkündür. Bu yüzden yeniden pazarlama işleminin yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Sizde arama motorlarında en önde yer almak ve isteye etkileşim sayısını artırmak istiyorsanız yeniden pazarlama yani remarketing yapmalısınız.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Hangi Mecralarda Yeniden Pazarlama Yapılır?

Sosyal medya üzerinden, internet sitelerinde,  dijital mağazaların bulunduğu ve bulunabileceği tüm mecralarda yeniden pazarlama yapılabilir. Bu işlemin tek amacı daha fazla reklam yapıp daha geniş bir kitleye bu reklamları ulaştırarak müşteri arttırmaktır. Firma sahiplerinin ve dijital mağazalar bulunan mecraların hepsinin gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir reklam şeklidir. Buradaki hedef kitle ise daha önce site ile veya bu dijital pazarlamasının yapıldığı ürün ile etkileşime geçmiş kişilerdir. Bu kişiler tespit edilerek bu ürünlerin reklamını çok daha fazla görmesi sağlanmaktadır. Bu mecralardan bazılarını aşağıda sıraladık bunları inceleyebilirsiniz.

1-)Google Adwords:

En sık kullanılan arama motoru olan google’nin arama motorunun dijital reklamcılık ağıdır. Burada yeniden pazarlama yapılabilmektedir. Arama, görüntü ve video reklam ağlarının üçü de bir arad Google adwords’ta bulunabilmektedir. Bu içerikler siz arama motorunda aramak istediğiniz şeyin başlığını veya anahtar kelimesini girdiğiniz andan itibaren bunlarla ilgili ilgi çekici reklam ve görüntüleri karşınıza sunmaktadır. Yeniden pazarlamada ise arama sıklığınıza göre reklamlar gelmektedir. Mutlaka daha önce etkileşime geçtiğiniz bir sitenin reklamını göreceksinizdir. İşte bu reklamlar satışını yaptığınız veya pazarladığınız ürünlerin doğrudan alıcı kişiler ile bir araya gelmesini sağlayarak müşteri toplamayı sağlar. Google adwords bu konuda en çok tercih edilen ve en sık kullanılan mecradır.

2-)Sosyal Medya Araçlarının Sağladığı Mecralar:

Sosyal medya dijital pazarlamanın en çok siftah yaptığı mecralardır. Özellikle günümüzde teknolojinin de oldukça gelişmesi ile birlikte sosyal medya araçları üzerinde alışveriş yapan belirli kitleler oluşmuş ve bu kitleler de her geçen gün artış göstermeye başlamıştır. Bu sayede bu mecralarda rekabet de artmaya başlamıştır. Satış için, reklam için ve daha birçok platformda dijital mağazalar kendi aralarında rekabet içerisindedirler. Bununla birlikte bu sosyal medya araçları arasında; instagram, twiter, facebook, you tube gibi çok sık kullanılan ve kullanıcı sayılarının oldukça fazla olduğu sosyal medya araçlarını sayabiliriz. Bununla birlikte yeniden pazarlama bu mecraların hepsinde yapılabilir. Üstelik müşteri arttırma konusunda bu yerlerde de en sık tercih edilen pazarlama şeklidir. Hedef kitle yukarıda da belirttiğimiz gibi daha önce site ile etkileşime geçmiş kullanıcılardır.

3-) Yandex Arama Motorunun Yaptığı Reklamlar:

Yandex arama motoru Google adwords ile aynı hizmeti sunan fakat daha az bilinen arama motorudur. Burada da yine Google adwords’ta olduğu gibi arama motoruna anahtar kelime veya başlık yazıldıktan sonra konu ile ilgili reklamlar açılır. Konuların, reklamları daha karışık olduğu fakat grupların da oldukça fazla olduğu bu arama motorunda yeniden pazarlama da yapılabilir. Burada reklamlar belli kategorilerde sunulmaktadır. Mesela fiyat, marka beden gibi kriterler de bu reklamlar üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin aradığınız ürünü arama motoruna girdiğiniz sırada yandex arama motoru size beden, marka ve fiyat kategorilerini de sunmaktadır. Bu mecra da oldukça sık kullanılan bir mecradır. Özellikle taraftar reklamlarının da yapıldığı bu mecrada da yeniden pazarlama oldukça sık kullanılmaktadır.

4-) İnternet Reklamları:

Burada telefonunuz uzun süre kapalı kaldığında veya uçak modundan çıkardığınızda internetinizi ilk açtığınızda telefon ekranlarınız üzerine reklamlar gelir. Özellikle wifi ağına bağlı iseniz bu reklamların sıklığının arttığını görürsünüz. Bunun sebebi mobil verilerin kısıtlı olmasıdır. Bu reklamlar da sizin sık ziyaret ettiğiniz dijital mağazalara ait olabileceği gibi en çok izlenen reklamlar da olabilmektedir. Burada da yeniden pazarlama yapılabilir.

Çok Değişkenli Testler hakkında bilgi sahibi olmak için Hemen https://cagantastan.com/cok-degiskenli-testler-nerede-ve-ne-zaman-kullanmaliyiz adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. yeniden pazarlama çok büyük bir pazarlama stratejisidir. Günlük hayatımızda birçok noktada bu pazarlama stratejisine maruz kalıyoruz. İnternet içinde gerçekten çok büyük geri dönüşleri olan ve satışları inanılmaz arttıran bir pazarlama stratejisi. Ayrıca marka bilinirliği içinde büyük katkı sağlamakta.

 2. Yeniden pazarlama deyince aklıma remarketing geliyor bu iş için başarılı sonuçlar alınabilir ama bu işi de bilen deneyimli kişilerle yapmak gerekiyor artısı olabileceği gibi geri dönüşler de sıkıntılı olabilir.Satışları artırmak için ve kalıcı kitle oluşturmak için kullanılabilecek en iyi dijital pazarlama taktiğidir.Sistem mantığı şu sitenize jawascript koduyla yazılmış bir kod konur bu bağlantının kabul edilmesi ile birlikte bağlantıları takip edebilirsiniz.Kısaca yeniden hedefleme olarak da adlandırabiliriz.

 3. Remarketing günümüzde çok önemli bir hale geldi. Özellikler satışlarda istediği verimi elde edemeyenler için çok önemli. Satışları artırmak adına işi bilen deneyimli kişilerle çalışmak gerek tabi ki.

 4. Remarketing’in en iyi noktası bence satıştan ziyade marka bilinirliği. Marka bilinirliği yaratmış olmanız zaten satışlarınızı her türlü pozitif olarak etki edecektir.

 5. Yeniden pazarlama bir çok ticaret sitesi için çok önemli. Bu alanda profesyonel destek almak gerek. Profesyonel destek almadan kendi başımıza yapılabilecekler kısıtlı. Bu sebeple kaliteli destek almak, işinizin geleceği için çok önemli.

 6. Remarketing günümüzde gerçekten çok önemli. Bu alanda profesyonel destekle çok verimli dönüşler alabilirsiniz. Ellerinize sağlık yazı çok güzel olmuş. 🙂

 7. Remarketing alanı ticaret siteleri için çok mühim. Pazarlama stratejisi için bir uzman desteğiyle birlikte remarketing eticaret siteleri için çok başarılı bir döngüye geçebilir. 🙂

 8. Yeniden pazarlama alanı günümüzde ciddi önem taşıyor. Remarketing olayında profesyonel bir destekle ticaret hacminizi daha da yükseltebilirsiniz. 🙂

 9. Sık görüntülenen siteler arama motorları tarafından üst sıralarda görüntülenir hitin yani sitenizi sosyal medyada paylaşmanın en büyük artısı bu oluyor site görüntüleme alıp erişim gördüğünde ziyaretçi tarafından da tekrar ziyaret edildiğinde işte o zaman çerezler tutuluyor ve o ziyaretçi başka bir konu hakkında da arama yapsa sizin sitenizde o arama ile alakalı bir bileşen varsa sizi google sıralamaya sokarak ziyaretçinizin karşısına çıkartıyor.Yeniden pazarlamada ilk sıralarda olmak ve çerezlerde bulunmak çok güzel bir seo’dur.

 10. Remarketing günümüzde gerçekten çok önemli. Sitenizin ziyaretçisine göre Google’da öncelikli sıralarda yer alırsınız bu yüzden site tasarımınıza önem verin. Remarketingde en önemlisi kullanıcıyı etkileyecek ürünleri sunmak. 🙂

 11. Yeniden pazarlama alanında çalışacaksanız, gerçekten bilgili bir uzmandan destek almanız önemli, aksi taktirde kendi başınıza da yapsanız bir uzman gibi verim alamayabilirsiniz. 🙂

 12. Remarketing gerçekten önemli bir pazar, bu konuda bir uzman ile çalışmanızı öneririm. 🙂

 13. Remarketing 2020’de popülerliğini koruyor, elde kalan stokları tekrar pazarlama adına gerçekten iyi bir çalışma. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir