Dijital Pazarlama

Çok Değişkenli Testler: Nerede ve Ne Zaman Kullanmalıyız?

Arama motoru optimizasyonu konusunda çok değişkenli testler ne anlama gelmektedir? Çok değişkenli testlerin kullanımı  bir sayfada bulunan bir bileşenin birden fazla varyasyonunu test etmek amacıyla kullanılmaktadır. Çift yönlü testlerde sayfanın tamamının test edilmesi söz konusu olmakta iken, çok değişkenli testlerde konu, tek bileşenin birden fazla olasılıkla değerlendirilmesidir. Çok değişkenli testler bir tür başlangıç noktası olarak görülmemekte, bir olasılığın birden fazla bileşenle karşılaştırılması şeklinde kullanılmaktadır. Bir diğer deyişle; internet pazarlamacılığında bir sitenin birden fazla değişken aktif olduğu bir ortamda, değişkenler üzerinde yapılacak oynamalarla meydana getireceği değişiklikleri izlemektir.

Site İçerisinde Çok Değişkenli Test Yapmak

Bir sitede çok değişkenli test uygulamak, site içerisindeki birden fazla değişkende aktif bir ortamda değişiklikler yapıp hareketleri izlemek demektir. Çift yönlü testlerin tek bir sayfa üzerinde gerçekleştirilmesi olarak da ifade edilebilmektedir.

Çok değişkenli testler şöyle bir örnekle anlatılabilir: İki adet yazı başlığı, iki adet metin ile iki adet görsel elinizde olsun. Çok değişkenli test gerçekleştirmek istiyorsanız, elinizdeki tüm bileşenleri olası tüm kombinasyonları ile denemek zorundasınız. Bu doğrultuda yapılacak kombinasyon hesaplaması ile toplam 8 adet varyasyon elde edersiniz. Çok değişkenli test, elde edeceğiniz bu 8 olasılığın hangisinin daha fazla ziyaretçi getireceğini size göstermek için vardır.

Çok Değişkenli Testlerin Kullanım Zamanı

Çok değişkenli testlerin kullanım şekli konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle yeteri kadar trafiğe ve dönüşüme sahip olmanız gerekmektedir. Test edilecek bileşenler birden faza olup, test edilecek olasılıklar da birden fazladır. Bu nedenle sayfanın uygunluğundan emin olunmalıdır. Ne kadar trafik ve dönüşümün söz konusu olduğuna dair daha önceden gerekli testleri yapıp, bir öngörü geliştirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde çok değişkenli testlerin sonuçları beklenenden farklı, hatalı olacaktır.

Çok Değişkenli Testleri Kullanamayan Sayfalar

Çok değişkenli testlerin kullanılamayacağı websiteler düşük erişim sayılı sitelerdir. Eğer sayfanızda yaptığınız testler sonucunda sayfanın çok değişkenli test için uygun olmadığı kanısına varırsanız, yapmanız gereken gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmek olmalıdır.  Bunu yapabilmek için ilk olarak sayfanızın hedefini belirlemelisiniz. Sayfaya gelen ziyaretçilerden beklentiniz nedir ve sayfa içinde ne tür bir trafik akışı bekliyorsunuz? Bu soruya vereceğiniz yanıt doğrultusunda sayfanızda değişikliğe gidebilirsiniz. Belirlediğiniz hedef karşısında hareketsiz kalan ya da hedefinizi yerine getirmeyen ziyaretçiler hakkında ne düşündüğünüzü not almalı; kendinizi geliştirmeli, verileri kontrol altına almalı, kullanıcı hareketlerini kontrol etmelisiniz.

Düşük Dönüşüm ve Çok Değişkenli Testler

Düşük dönüşüm durumunu kaldırmak için çok değişkenli test kullanımı mantıklı bir davranış olacaktır. Ancak bu testler de dönüşümün yüksek olduğu durumlarda uygulanabilmektedir.

Test gerçekleştirmek istediğiniz sayfanın hedefini belirlediniz. Artık ziyaretçilerinizden beklediğiniz davranışların neler olduğunu biliyorsunuz. Bir sonraki adımda, düşük dönüşüme neden olan etkeni bulmanız gerekecektir. Direkt olarak sayfanızı kurar kurmaz yüksek etkileşim beklemiyor olmalısınız. Ancak ziyaretçilerin hareketleri konusundaki beklentilerinizi gerçekleştirmeye en akın olduğunuz anı düşünün. Ziyaretçileriniz ne yaparsanız sizin koyduğunuz hedefi gerçekleştirmeye yaklaşırlar? Düşünmeniz gereken durum, yapacağınız değişikliğin alanını belirlemek olmalıdır. Örneğin başvuru formunu kısa tutarsanız, bilgiler size daha net ulaşır. Ya da  reklamları az tutarsanız ziyaretçi sayınız artar gibi…

Çok değişkenli testler, birden fazla etkenin birbirini etkileme katsayısını verir. Bu nedenle testi uygulayacağınız alanda meydana gelen pürüzler, testin sonucunu etkileyecektir. Siz, elinizde bulunan 3 metin, 3 görsel ve 3 metin başlığı arasından en uygun olanları çok değişkenli test ile görmeye çalışıyorsanız, bu aşamada sayfanızın temasında, renklerinde ve giriş hızında değişiklik yaparak farklı alanlardan gelen parazit verilere neden olmamanız önemlidir.

Çok Değişkenli Testler

Çok Değişkenli Testlerin Avantajları

Çok değişkenli testlerin faydaları arasında en önemlileri, site içerisinde yaptığınız en ufak değişikliğin getireceği sonuçlar konusunda elinize yeterli veri ulaştırmasıdır. Bununla birlikte çift yönlü testlerle destekleyerek tam sonuç alabileceğiniz testler arasında bulunmaktadır. Ancak bu destek, isteğe bağlı olarak  gerçekleşmektedir. Genel anlamda çok değişkenli testler ufak değişkenlerin sonuçlarını ölçerken, çift yönlü testler büyük değişkenlerin getireceği sonuçları ölçmektedir.

Çok değişkenli testlerin avantajı, bir bileşenin meydana getireceği sonuçları değil, birden fazla değişkenin oluşturacağı sonuçları gözler önüne sermesidir. Birden fazla bileşenin kombinasyonu sonucunda ortaya çıkacak etkinin seviyesini ve sayfanız etkisini de görmüş olursunuz. Sayfanızda meydana gelecek bir bileşen değişikliği, diğer bileşenler üzerinde de değişikliklere neden olur mu? Meydana gelecek değişikliklerin boyutu nedir? Ziyaretçi sayım bundan nasıl etkilenir, gibi soruların tümüne çok değişkenli testlerle yanıt verebilirsiniz. Çok değişkenli testlerle bir sayfa içerisinde meydana gelen değişikliklerin o sayfa bileşenleri üzerindeki etkilerini gözler önüne serersiniz.

Çok Değişkenli Testlerin Dezavantajları

Çok değişkenli testlerin kullanımının kısıtlılıkları arasında en önemlisi, çift yönlü testlere göre daha büyük bir trafiğe ihtiyaç duymalarıdır. Sayfanızın trafiği yeterli değilse, kullanacağınız testte sorunlar yaşamanız muhtemeldir. İki yönlü teste göre daha büyük bir trafik gerektiren test, her değişken için en az 100 dönüşüm talep etmektedir. Bu durumda 3 bileşenin 3 ayrı kombinasyonda kullanımına bakılması konusunda ihtiyaç duyulacak dönüşüm sayısı 3 x 3 x 3=27; 27x 100= 2700 olacaktır.

Bu dönüşüm rakamları, satış siteleri için ulaşılması oldukça zor rakamlardır. Bu nedenle çoğu satış sitesi, çift yönlü testi tercih etmektedir. Ayrıca dikkate alınan dönüşüm sayısı, sitedeki ziyaretçilerin tamamının belirleyeceği bir sayı değildir. Site ziyaretçilerinin tamamı ziyaretçi olarak görülse de, dönüşüme neden olmaz. Bu nedenle sitelerin çok değişkenli test uygulayabilmeleri için gerekli şartlar arasında yer alan dönüşüm sayısını toplayabilmeleri oldukça zor olacaktır.

Çok Değişkenli Test ile Çift Yönlü Testin Farkı

Çok değişkenli ile çift yönlü test arasındaki farklılıklar ilk başta birinin oldukça karmaşık, diğerinin daha anlaşılır olmasıdır. Çok değişkenli testler daha net ve detaylı bilgi verseler de çift yönlü testlere kıyasla oldukça karmaşıktır. Bunun yanında çift yönlü testlerde, çok yönlü testler kadar kriter bulunmadığından çift yönlü testin uygulanması daha kolaydır. Ayrıca çift yönlü test sayfa içerisindeki tek bir değişken üzerinden değerlendirme yapar. Ancak çok değişkenli testler, sayfada meydana gelecek tüm değişkenlerin neden olacağı değişiklikleri size bildirir. Bunun yanında çift yönlü test, diğer etmenler ve parazitlerden sanıldığı kadar fazla etkilenmez. Ancak çok değişkenli testlerde ister istemez sizin kontrolünüzde olmayan etkenler de çalışma alanınıza karışır. Bunun sonucunda elde edeceğiniz test yanıtında yanıltıcı etkenlere rastlayabilirsiniz. Aynı anda birden fazla değişkeni test etmek için çok değişkenli testi, tek bir etmenin neden olacağı değişiklikleri test etmek için çift yönlü testi kullanabilirsiniz.

Çok Değişkenli Testin Kullanım Örneği

Örnek çok değişkenli test kullanımı şu şekilde anlatılabilir: Elinizde 2 konu, 2 tema resmi, 2 GIF bulunuyor olsun. Eğer bir GIF’in kullanımının diğer etmenler üzerindeki etkisini görmek istiyorsanız yapmanız gereken çift yönlü test uygulamak olacaktır. Ancak tüm bu materyallerin elinizdeki kombinasyonlarını görmek için, elinizde yeterli dönüşüm sayısı varsa, yapmanız gereken çok değişkenli test uygulamak olmalıdır. Bu sayede tüm veriler elinize eksiksiz ulaşacaktır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Hazırlanır? Hemen https://cagantastan.com/dijital-pazarlama-stratejisi-hazirlamak adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba Konuyu en az iki kere okudum fakat tam anlamıyla anlayamadım anladığım kadarıyla bir sitemiz var sitemizin işleyişini ilerleyişini yada gelişimini test edeceğiz ve faklı varyasyonlar kullanabileceğimiz, anladığım bu peki bunu nasıl yapacağız bir eklenti var mı ? yada bir test sitesi aşaması mı var? Sayın admin tüm bunlar için beni aydınlatabilirseniz sevinirim.

  2. Bu alanda kendi başımıza test yapmamız biraz zor. Hepsini yapamasakta bir kısmını yapabiliriz tabi. Ancak bu konuda uzman desteği almak şart. 🙂

  3. Bazı testleri kendimiz yapabilsekte bu testler çok zor. Bu yüzden profesyonel destek almak şart. 🙂

  4. Çok değişkenli testleri çok sade ve güzel anlatmışsınız öncelikle tebrik ederim. Bu alanda çoğu testi kendimizin profesyonel biçimde yapması çok zor. Bu yüzden destek alarak bu testleri yaptırmamız çok daha verimli sonuçlar doğuracaktır bizlere. 🙂

  5. Bu testleri bizlerin yapması bence imkansız, bu sebeple profesyonel bir destek alarak daha verimlilik alabiliriz işlerden. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir