Dijital Pazarlama

E-Posta Pazarlama

E-mail üzerinden pazarlama tekniği kullanılarak, markaların ve firmaların internet sitesini ziyaret eden kişilerle doğrudan bağlantı kurulabilir. Ticari amaçla hazırlanan bülten ve bildirilerin, belirli bir kitleye doğrudan iletilmesi aracılığıyla gerçekleştirilen e-posta pazarlaması, direkt pazarlama tekniklerinden bir tanesi sayılmaktadır. E-mail pazarlama stratejileri, ticari ve maddi kazançların haricinde, reklam ya da fon toplama amaçlarıyla da kullanılmaktadır. Markaların ya da firmaların e-mail yoluyla sunmuş oldukları ürün ve hizmetler, aynı anda milyonlarca kişiye ulaştırılabilir. E-posta pazarlama teknikleri, reklam ve pazarlamam stratejileri arasında en fazla geri dönüş sağlayan pazarlama modelidir. E-posta pazarlamasını önemli kılan özelliklerden bir tanesi de neredeyse hiç ama hiç maliyetinin bulunmamasıdır.

E-Posta Pazarlama Tekniği Ne İşe Yarar?

E-posta pazarlamasının kullanımı, ürün pazarlaması gibi konularda markaların ve firmaların daha geniş kitlelere erişmesine yardımcı olmaktadır. Dijital pazarlama stratejileri arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden bir tanesi de e-posta pazarlamasıdır. E-posta pazarlama teknikleri kullanılarak, markaların ya da firmaların genel takipçi kitlesiyle direkt olarak bağlantı kurulabilir. Ayrıca Hotmail ya da G-mail hesapları üzerinden verilen sponsorlu mailler sayesinde, kampanyaların herkes tarafından görülmesi sağlanmaktadır. Dijital pazarlama stratejileri arasında en fazla geri dönüş sağlayan e-posta pazarlaması, markaların en fazla bütçe ayırdığı stratejilerden bir tanesidir. E-posta pazarlamasının kullanım amacı, geliştirilen kampanya ve fırsatların geniş kitlelere duyurulması, gönderilen mailler sayesinde doğrudan internet sitesine erişim sağlanabilmesidir. Kullanıcılar e-posta üzerinde belirtilen linke ya da butona tıklayarak, ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir ve ürün alışverişini, e-posta üzerinden gerçekleştirebilir.

E-Mail Pazarlaması Nasıl Yapılır?

E-posta pazarlaması yapmak için kullanılan farklı üç farklı ana başlık mevcuttur. Belirtilen ana başlıklar kullanılarak e-mail pazarlaması yapmak için e-posta pazarlama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. E-posta pazarlamasında kullanılan yöntemler ve detayları şöyledir:

 • E-Posta Bültenleri: E-mail bültenlerinin amacı, kullanıcıların haberdar olmak istedikleri ve kayıt oldukları bültenlerde meydana gelen gelişmelerin, doğrudan kişilere iletilmesidir. E-posta bültenlerinin oluşturulma amacı pazarlamadan çok, markalarla kullanıcılar arasındaki iletişimi sabit kılmaktır. E-posta bülteni pazarlama stratejisi kullanılarak, müşterilerle doğrudan iletişime geçilebilir ve tüm kullanıcıların, markanın devamlı müşterisi haline getirilmesi sağlanabilir. Aynı şekilde kişilerin, düzenli olarak internet sitelerini takip eden kullanıcılar haline gelmesi için de önemli bir yöntemdir.
 • Öneri Postaları: E-mail pazarlamam çeşitlerinden bir tanesi olan öneri postaları, doğrudan pazarlama amacı gütmemektedir. Öneri postalarının e-posta pazarlamasına olan etkisi, markaların aksiyon sonrasında müşteriyle irtibat halinde kalmasını sağlamaktır. E-posta pazarlaması için kullanılan öneri postaları, markaların herhangi bir hizmet sunduktan hemen sonra, müşteriyi bilgilendirmek amacıyla gönderdiği mailleri temsil etmektedir. Ürün satışı gerçekleştikten sonra, alınan ürün ya da hizmetin daha verimli hale gelmesi için müşterilere bilgi verilmektedir. İncelemeler sonucu elde edilen verilerde, ürün ya da pazarlama gerçekleştirildikten hemen sonra gönderilen öneri postalarının müşteriler tarafından okunma oranı %51,3 olduğu tespit edilmiştir.
 • Doğrudan Posta Gönderimi: Direkt olarak müşterilerin posta kutusuna iletilen mailler, e-posta pazarlaması yapmak için kullanılan sonuncu yöntemdir. Firmaların ya da markaların aktif müşterisi olan veya web siteler üzerinden üyelik sağlayan kişiler, doğrudan postaların muhataplarıdır. Doğrudan postaların gönderilme amacı, aktif müşterilerle irtibat halinde olmak ve yeni hizmetlerden haberdar olmalarını sağlamaktır. Markaların geliştirdiği yeni ürünlerin tanıtımı, dönemsel indirimler ve müşterilere özel olarak hazırlanan kampanyalar, doğrudan posta gönderimi yöntemiyle müşterilere iletilmektedir.

Belirtilen e-mail pazarlama tekniklerinin her biri için farklı stratejiler geliştirilmelidir. E-posta pazarlaması yapmak için kullanılan yöntemlerin geliştirilmesi aşamasında, uzman desteğine başvurulması gerekir.

E-Posta Pazarlama Tekniği Neden Kullanılır?

E-mail üzerinden pazarlama tekniği tercih edildiği alanlar ve bu işlemlerin özellikleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Firmaların internet sitesi trafiğini artırmak amacıyla kullandıkları pazarlama stratejilerinden bir tanesidir.
 • Markalar ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak ya da doğrudan satış gerçekleştirmek için e-posta pazarlaması yapmaktadır.
 • Web sitesinde yer alan yeni ürünlerden kullanıcıların haberdar olması amacıyla, posta pazarlama stratejileri kullanılmaktadır.
 • Markaların devamlı müşterisi olan kişiler için özel gönderiler hazırlandığı zaman, bu içerikler e-posta üzerinden iletilmektedir.

E-Posta Pazarlama Başarısını Artırmanın Yolları

E-mail pazarlamasının başarı oranlarını yükseltmek için kullanılan yöntemler ve bu yöntemler hakkında bilinmesi gereken özelliklerin tamamı, aşağıda detaylıca işlenmiştir:

 • Pop-up reklamlar üzerinden, ziyaretçilerin bilgileri istenmelidir.
 • İçerik pazarlama stratejilerinin gelişmesi için daha önce bu alanlarda tecrübe edinmiş firmaların elde ettikleri kullanıcı bilgilerinden yola çıkılmalıdır.
 • İnternet sitelerinde yer alan Pop-up karşılama ekranları, sayfa içeriği hakkında gerekli bilgilerin kullanıcıya aktarılması için bir köprü vazifesi görmektedir.
 • Pop-up bölümlerinde, sadece kullanıcıların e-posta adresleri talep edilmeli ve bu bilgiyle yetinilmelidir.
 • Kullanıcıların e-posta adresleri alındıktan sonra, mail üzerinden pazarlama girişimleri başlatılabilir.
 • Ziyaretçilerin indirmesi gereken içeriklerin e-posta üzerinden temin edilmesi talep edilmelidir.
 • Sitelerde yer alan içeriklerin indirilmesi için mail adresleri talep edilmelidir. Normal şartlarda, sitelerde yer alan bilgilere erişilmek için sahte e-posta adresleri yazılarak giriş ekranı atlatılmaktadır. Ancak içeriklerin mail adresine gönderileceği belirtildiği zaman, kullanıcılar gerçek e-posta adreslerini yazmak zorunda kalacaktır.
 • E-posta gönderilmeye başlandıkça, kullanıcıların güveni kazanılmalıdır.

E-Posta Pazarlamam Tekniği Getirileri ve Avantajları Nelerdir?

E-mail pazarlama tekniklerinin avantajları ve kullanım sonucu elde edilen getiriler hakkında bilinmesi gereken işlemler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Düşük Maliyet: Dijital pazarlama teknikleri arasında en düşük maliyete sahip olan yöntem, e-posta pazarlama stratejileridir. Bilinen çeşitli dijital pazarlama yöntemleri ya da geleneksel pazarlama tekniklerinin hiçbiri, e-posta pazarlaması kadar düşük bütçeli değildir. Genel olarak satış odaklı olarak kullanıldığı için e-posta pazarlaması için yapılan harcamalar, kısa sürede geri gelmektedir.
 • Kısa Sürede İletme: E-posta içerikleri, saniyeler içerisinde kullanıcılara iletilerek, pazarlama stratejisinin anında hayata geçirilmesini sağlamaktadır.
 • Takip ve Analiz: Gönderilen e-postaların kaç kişi tarafından incelendiği ve kaç kişi tarafından incelendiği gibi analizler, kolaylıkla takip edilebilir.
 • Hedefleme: E-pota pazarlama tekniğinde, üretilen içeriklerin kimlere ulaşması gerektiği belirlenebilir. Kişileri yaş, cinsiyet, şehir, ülke ya da meslek gibi gruplara ayırarak hedef kitle belirlenebilir.
 • Kişiselleştirme İmkânı: Gönderilen e-postalarda, hedef kitleye ismiyle hitap etme ve samimiyeti üst seviyeye çıkarma imkânı bulunmaktadır.

E-Posta Pazarlamasının Dezavantajları Nelerdir?

E-posta pazarlamasının olumsuz yönleri, olumlu yönler kadar kapsamlı ve detaylı sayılmamaktadır. E-posta pazarlama tekniği kullanılarak legal iletiler yapıldığı kadar, illegal ileti dizileri de oluşturulmaktadır. Kullanıcıların izni olamadan gerçekleştirilen ileti dizilerine “Spam” adı verilmektedir. Sürekli olarak spam maillerin gönderilmesi, e-posta pazarlama stratejilerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kanıtlamaktadır. Ayrıca spam maillerle kişileri rahatsız eden markalar ya da internet siteleri, kullanıcıların gözündeki değerini kaybetmektedir. Spam mail gönderimleri, ağır cezai yaptırımlarla engellemeye çalışılsa da devamlı olarak gönderilmekte ve yasal yollardan işleyen e-posta pazarlama stratejilerinin de adını lekelemektedir. Sürekli olarak e-posta alan kullanıcılar, hangi mailin spam olduğunu ayırt etmekte zorlanacaktır. Bu sebeple, devamlı olarak gönderilen mailleri spam olarak belirler ve bu maillerin gelmesini istemez. Ancak spam olarak nitelendirilen mailler, yasalara uygun şekilde hazırlanmış olabilir.

E-Mail Pazarlama

E-Posta Pazarlama Tekniğinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

E-mail pazarlamasının önemli noktaları ve pazarlama stratejilerinin kullanımı esnasında dikkatli olunması gereken konular şu şekildedir:

 • E-posta üzerinden gönderilen reklam mesajlarının, dikkat çekici içeriklere sahip olması gerekir.
 • Mailler için yazılan ana başlıklar, okuyucunun dikkatini çekecek şekilde hazırlanmalıdır.
 • E-posta içerisinde yer alan görsellerin ve e-postanın genel içerik tasarımının, HTML ve çeşitli grafiklerle donatılması gerekir. Mesajların içerikleri basit bir broşür görüntüsünde olduğu zaman, okuyucular maillere önem vermeyerek, içerikleri dikkate almayacaktır.

E-mail Marketing pazarlaması esnasında başlıca dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

 • Üretkenlik / Kreatiflik: E-postaların dikkat çekici şekilde hazırlanması gerekir. Dikkat çekmeyen mailler kullanıcılar tarafından okunmaz ve e-posta pazarlama stratejisi sonuç vermez.
 • Doğru Kitle Seçimi: E-posta gönderimi yapmak için ilk olarak doğru kirlenin belirlenmesi gerekir. Konuyla ilgisi olmayan kişilere gönderilen postalar, marketing çalışmalarının boşa gitmesine sebep olacaktır. Markaların hazırladığı içeriklerle doğrudan alakası bulunan kullanıcı kitlesi belirlendikten sonra, e-posta pazarlama stratejileri hayata geçirilmelidir.
 • Değer ve Fırsat Oluşturma: Maillerin içeriklerinde, pazarlama ve satış havasının yer almaması gerekir. Ürünler için indirim kuponları, ücretsiz denemeler ve eşantiyonlar belirlenerek, içerikler daha dikkat çekici hale getirilmelidir.
 • Zamanlama Planı: E-postaların gönderilmesi için iş günleri ve iş saatleri tercih edilmelidir.
 • İçerik Yönetimi: Mail içeriğinin kusursuz şekilde hazırlanması gerekir. İçeriklerde herhangi bir imla ya da yazım hatası bulunmamalıdır. İçerik başlığı dikkat çekmelidir.
 • Kurumsal Çizgi: E-posta üzerinden alınan bildiriler, insanlar tarafından tereddütle karşılanmaktadır. Gönderilen postaların kime ait olduğunu belirlemek ve kuruma kimlikle mesajları güvence altına almak için, postaların en altına markanın imzası eklenmelidir. Markaların logoları, kurumsal iletişim numaraları, resmi internet sitesi adresleri ve göndericinin iş kimliği bilgileri mailin en alt kısmında yer almalıdır. Bu sayede, gönderilen postalar marka imajı altında korumaya alınır ve kullanıcıların mailleri değerlendirmeye alması sağlanır.
 • Landing Page Kullanımı: Kullanıcılara gönderilen e-posta içerikleri üzerinden web sitesine erişim sağlandıktan sonra, kullanıcıların internet sitesinde başı boş kalması olumsuz bir durum sayılmaktadır. E-posta içeriğinde yer alan linkler kullanılarak internet sitesine erişildikten sonra, maillerle ilişkili olan bir Landing Page hazırlanmalı ve kullanıcılar bu şekilde karşılanmalıdır.

E-Posta Pazarlaması İçin E-Bülten Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

E-mail pazarlamasında bülten oluşturma ve e-bülten stratejisinin hayata geçirilmesi için belirtilen detaylar aşağıdaki gibidir:

 • E-bültenler, mil pazarlamasının en önemli unsuru sayılmaktadır.
 • E-bültenler için belirlenen boyut, 650 pikselden daha fazla ya da daha düşük olmamalıdır.
 • E-bültenlerin, mobil cihazlarla uyumlu olması gerekir.
 • Kullanıcıların bir içeriği inceleme süresi, ortalama 5-6 saniye olarak belirtilmiştir. Çok uzun olan içerikler, kullanıcıların zamanını alacağı için dikkate alınmamaktadır.
 • İçeriklerde yazı – görsel dengesinin kurulmasına dikkat edilmelidir.
 • İçeriklerin başlıklarına ve alt başlıklarına özen gösterilmelidir.

E-Posta Pazarlama Tekniğinde Liste Kullanımı ve Detayları

E-posta pazarlamasında liste tekniğinin kullanımı için bilinmesi gereken genel özellikler şunlardır:

 • E-posta gönderileri için belirlenen listelerin güncel ve doğru olması gerekir.
 • Listelerde yer alan hatalar, toplu eposta gönderiminin iptal edilmesine sebep olabilir. Büyük firmaların e-posta gönderimleri için daha geniş kapsamlı listeler oluşturulmuştur ve listeler içinde, en ufak bilgi yanlışının bulunmaması gerekir.
 • İçerisinde karşılıksız adres bulunan listeler kullanılmaya devam dildikçe, gönderilerin gerçekleştirildiği alan adına ait e-posta adresi spam olarak nitelendirilir.
 • Spam kategorisine alınan yani kara listeye dahil edilen mail adresleri, markaların bilinirliğini olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Mail gönderimleri esnasında, satın alınmış listeler kullanılmamalıdır
 • Satın alınan listelere gönderilen postalar, botlar tarafından hemen anlaşılır ve mail adresi spam olarak belirlenir.

E-posta pazarlama tekniği için belirlenen listeler, e-posta pazarlamasının geleceğini ve kapsamını belirlemektedir.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Ben bu tekniği herhangi bir alanda kullanmadım ama bu tekniği kullananların göndermiş olduğu postalara maruz kaldım şunu söylemek gerekirse bu tekniği kullananlar asla vazgeçmiyor spam klasörü bunların gönderdiği mesajlarla doluyor 10 gün sonra silinecek olmasına rağmen 100 lerce mesaj birikiyor her gün en az 20 tane mesaj geliyor.Benim bu kişilerin mail adreslerine nasıl ulaştıklarını hep merak ederdim ama şimdi anlıyorum güzel paralara forum sitelerinden mail adreslerini satın alabiliyorlar yasak olmasına rağmen buna izin vermeleri de ayrı bir konu bazı zamanlar oluyor bir işimiz için yada bir konuyu görüntülemek için bazı bilmediğimiz forumlara üye olabiliyoruz bizim kişisel bilgilerimizi de suistimal ediyorlar.

 2. Ülkemizde e-posta kullanımı hala yaygın değil. Birçok insan bazı sitelere veya uygulamalara üye olmak amacıyla e-posta kullanıyor. Bu nedenle de e-posta pazarlama veya e-mail marketing tam olarak yurtdışı kadar verim vermiyor. Fakat hedefiniz daha çok beyaz yaka ve internet ile haşır neşir olan kişiler ise bu pazarlama yöntemi gerçekten çok başarılı olabiliyor.

 3. e-posta marketing gerçekten çok önemli bir pazarlama stratejisi. Özellikle maliyetin olmaması ve direkt olarak hedef kitleye ulaşması büyük önem taşıyor. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken ve üstünde durulması gereken bir pazarlama stratejisi

 4. Bu teknik aslında en iyi reklam tekniklerinden birdir.Firmalar ürünlerini daha fazla -kişilere ulaştırmak için ve isim yapmak için büyük paralar yatırarak kullanıcılarına bir şekilde ulaşım sağlayabiliyor.Mesela evinde kahvesini yudumlayan bir bayan bir saat önce kışlık ayakkabılara bakmış ve çerez tutan pc mail adresine girdiğinde sponsor reklamı çıkartarak e posta pazarlamasının amacını yansıtıyor evet dediğim gibi bence harika bir reklam ve pazarlama aracı

 5. E-posta pazarlama tekniği müşteriye ulaşım anlamında gerçekten çok etkili bir teknik. Sizde çok güzel kaleme almışsınız. 🙂

 6. Günümüzde e-posta pazarlama tekniğini bir çok firma kullanıyor aktif olarak. Müşteriye ulaşmanın en kolay yolu sosyal medya reklamı gözükse de, e-posta reklamı halen büyük geri dönüşüm sağlamakta. 🙂

 7. E-posta pazarlama, ticaret sektörüne gerçekten çok fazla katkı sağlıyor. Bir şirket için reklam verdik ve eposta reklamına çıktık. E-posta reklamına normal sosyal medya reklamından daha çok dönüş aldık. 🙂

 8. E-posta pazarlama, gerçekten sektörde çok ciddi bir yer alıyor. Her ne kadar spam reklam gibi yanlış gösterilse de, doğru teknik ve doğru zamanlamayla verim çok alınıyor. 🙂

 9. E-posta pazarlama tekniklerini çok güzel anlatmışsınız, bu alanda hizmet verenler genelde spam yolları deniyor ama başarılı firmalarda var gerçekten.

 10. E-posta pazarlama alanında çok fazla firma var, bunlara güvenirken ne gibi sorular sormalıyız onlara, ne gibi kriterlere bakmalıyız?

 11. E-posta pazarlama konusunda çok aydınlatıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Son zamanlarda çok popüler oldu tekrardan e-posta reklamcılığı 🙂

 12. E-posta pazarlama sektörü 2019 da tekrar canlandı bence, eski popülerliği tekrar gündeme geldi diyebiliriz. Şimdi mail list satanlar var dikkatli olun random mail türetip satıyorlar. 🙂

 13. E-posta pazarlaması alanında çok kaliteli bir yazı olmuş ellerinize sağlık. 🙂

 14. Bende e-posta pazarlaması yapmak istiyorum ancak elimde e-postalar yok, bunları nasıl temin edebiliriz?

 15. E-posta temini çok zor Onur, birde o listenin doğrulaması vs var biraz araştırma yaparsan adımları görebilirsin.

 16. E-posta pazarlama alanı gerçekten son zamanlarda çok artış gösterdi. Bu sene bir çok firma e-posta pazarlamaya işine atıldı, kimi başarılı oldu kimi başarısız.

 17. 2012-2014 yıllarında e-posta pazarlama alanında çok aktiftim, yıl 2020 halen devam etmesi şaşırtıyor beni açıkçası. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir