Dijital Pazarlama

Açılış Sayfası Optimizasyonu için Temel Unsurlar

Açılış sayfası optimizasyonu temel unsurları, sayfa açmak isteyen kimselerin sayfalarına tıklandığında internet kullanıcılarının karşısına çıkan sayfanın albenisini artıran unsurlardır. Açılış sayfası optimizasyonu ile ilgili kimseler sitelerin kullanışlılığını artırabilmekte ve böylece internet sayfasına gelen ziyaretleri de artmaktadır. İnternet sitelerindeki reklamlar da genelde açılış sayfasında yer almaktadır. Yani internet sayfası sahiplerinin reklamları da açılış sayfasına optimize etmeleri gerekmektedir. Açılış sayfası optimizasyonu temel unsurları ise şunlardır:

 • Açılış sayfası optimizasyonunda başlık
 • Açılış sayfası optimizasyonunda tasarım
 • Açılış sayfasında içerik
 • Açılış sayfası optimizasyonunda formlar
 • Açılış sayfası optimizasyonunda harekete geçirici mesajlar (Call to Action)
 • Açılış sayfası optimizasyonunda rekabeti takip etme
 • Açılış sayfası optimizasyonunda göz takibi
 • Açılış sayfası optimizasyonunda ölçümler

İnternet kullanıcılarının yıllar öncesindeki tercihleri ile günümüz arasındaki tercihleri ve internet kullanımları farklılık göstermektedir. İnternet kullanıcıları bundan 5 – 10 sene önce daha parlak, göz alıcı reklamlara dikkat ederken internet kullanıcıların bilinçlenmesi ile bu tür reklamları engellemektedir. İnternet kullanıcılarına hitap edebilmek için artık çağın gerekliliğine uygun açılış sayfası optimizasyonları yapmak gerekmektedir.

Açılış Sayfası Nedir?

Açılış sayfası, LandingPage olarak bilinmektedir. Açılış sayfası, internet kullanıcılarının bir siteye tıkladığında karşılarına çıkan ilk sayfaya verilen isimdir. Açılış sayfaları internet sitesi sahipleri tarafından oldukça önemli bir konudur. Açılış sayfasının önemli olmasının sebepleri ise şu şekildedir:

 • Açılış sayfasının SEO açısından önemi: İnternet kullanıcılarının sitede kalma süresini, internet sitesi üzerinden yapılan satışların oranını ve internet kullanıcılarının bu satışlara yönlendirme oranını açılış sayfası etkilemektedir.
 • Sosyal medya reklamları: Sosyal medya üzerinden yapılan internet sayfası reklamlarının alınacak geri dönüşlerin başarılı olması için sosyal medya üzerinden ilgili siteye tıklayan kimselerin bu sitede zaman geçirmesi için açılış sayfasının önemi oldukça yüksektir.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. Yani site sahibi internet üzerinden yapılan aramalara uygun başlık ve içerik üretmesi halinde arama motorlarında isminin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir optimizasyon unsurudur. SEO öğrenmek isteyen kimseler, SEO eğitimi veren birçok siteden destek alabilmektedir.

Açılış Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açılış sayfasında dikkat edilmesi gereken uygulamalar, sayfasını geliştirmek isteyen internet sayfası sahibinin açılış sayfası optimizasyonu yanında dikkat etmesi gereken genel uygulamalardır. İnternet sayfası sahibinin dikkat etmesi gereken internet sayfası uygulamaları ise şu şekildedir:

 • İnternet sayfası sahibinin internet sayfasını basit tutması gerekmektedir. Yani internet sayfası kullanıcının kafasını karıştırmayacak temel özelliklere sahip olması gerekmektedir.
 • İnternet sayfası sahibi, internet sayfası için akıllı bir alan adı oluşturmalıdır. Akıllı alan adı oluşturulması internet sitesine olan ziyaretçi sayısının artırılmasında oldukça önemlidir.
 • İnternet sayfasının oluşturulduğu konudan uzak konular internet sayfasında yer almamalıdır. İnternet sayfasında böyle konuların yer alması hem kullanıcının aklını karıştıracak hem de internet sayfasının karışık olduğunu düşündürecektir.
 • İnternet sayfası sahibi internet sayfası için ilgi çekici bir başlık kullanmalıdır. İlgi çekici başlığın konu ile alakalı olması gerektiği kadar markalaşma açısından konudan uzak olması yani farklı olması daha yararlı olacaktır.
 • İnternet sayfası sahibi kullanıcıların sayfasını daha çok ziyaret etmesini istiyorsa tutarlı bir ara yüz kullanmalıdır. Tutarlı ara yüz ise kullanıcının bir reklama tıkladıktan sonra açılan sitede kullanıcıların tıkladığı reklama göre ürün seçmesidir. Böyle bir ara yüze sahip olmayan bir site tanınmak için ne kadar reklam verirse versin yeteri kadar başarılı olamayacaktır.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Başlık

Açılış sayfası optimizasyon unsurlarından başlık, internet sayfası optimizasyonunda internet sayfasının temel unsurudur. İnternet sayfasına tıklayan kimse açılış ekranına geldiğinde doğru sitede olup olmadığını başlıklara bakarak anlamaktadır. İnternet sitesi sahibi açılış ekranını seçerken internet kullanıcıların sitede kalmasını sağlayacak başlıklar kullanmalıdır.İnternet sitesi sahibi sitenin ana başlığı ile açılış ekranındaki başlıkları farklı belirlemelidir. Ama sonradan seçeceği başlıkları seçerken bile internette sitenin ilgili olduğu konu ile alakalı aramalardaki başlıkları kullanmalıdır.

Açılış Sayfası Optimizasyonu

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Tasarım

Açılış sayfası optimizasyonu unsurlarında tasarım, optimizasyon unsurları arasındaki bir diğer temel unsurdur. Açılış sayfası optimizasyonunda tasarım, internet kullanıcıların internet sayfalarını kolay kullanabilmelerini sağlayabilecek ve bu kolay kullanım sayesinde internet sayfası ziyaretçilerinin sayısını artırabilecek bir unsurdur. İnternet sayfası tasarımı ayrıca internet kullanıcıları etkileyebilecek ve onları yönlendirebilecek en önemli unsurdur. İnternet sitesi sahibinin site tasarımının etkili olabilmesi için dikkat edebileceği önemli hususlar ise şu şekildedir:

 • İnternet sitesi sahibi internet sayfası tasarımında insan yüzlerini kullanması ilgilinin daha yararına olacaktır. Çünkü internet kullanıcıları yani genel olarak insanlar internet kullanırken insan yüzleri kullanan siteleri daha çok tercih etmekte ve bu siteleri daha sık ziyaret etmektedir. İnternet sayfasında insan yüzü kullanarak internet kullanıcılarını istediğiniz ürüne daha rahat yönlendirebilirsiniz.
 • İnternet sayfası tasarımında bir diğer önemli konu ise hatların önemidir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanlar genel olarak kendilerine gösterilen yollarda ilerleme göstermektedir. Site ziyaretçilerini yönlendirmek istiyorsanız yön oku ve çizgiler aracılığı ile onları internet sitenizde ilgili ürüne yönlendirebilirsiniz.
 • İnternet sayfasında bir diğer önemli konu ise tezatlıktır. İnternet sayfası sahipleri internet sayfalarında kullandıkları renklerden farklı bir renk (bunun zıt bir renk olması önemlidir) kullanmaları internet sitesindeki yönlendirmede oldukça etkilidir. İnternet sayfası sahipleri ön plana çıkarmak istedikleri ürünün rengini zıt bir renk seçerek ilgilileri bu ürüne yönlendirebilmektedir.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda İçerik

Açılış sayfası optimizasyonu unsurlarından içerik, internet sitesi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir diğer temel unsurdur. Açılış sayfası optimizasyonu yapılırken ilgili kimseler içerik oluştururken açılış ekranında oldukça sık içeriğe yer vermelidir. İçerikler düzenlenirken ise sayfa sahipleri internet kullanıcılarının tercihlerini göz önünde bulundurmalıdır. Açılış sayfası optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli konular ise şu şekildedir:

 • İnternet kullanıcıları öz ve merak uyandıracak içerikler hazırlanmalıdır.
 • Açılış sayfasındaki içerikler konu hakkında tüm bilgileri vermemelidir. İnternet kullanıcıları merak ettiği konular hakkında ziyaret ettiği sitelerin açılış ekranlarındaki içeriklerin az ve öz bilgi vermesi halinde ilgili içeriğe daha sık tıklamaktadır.
 • Açılış ekranında içerik oluştururken içeriklerin çok fazla karışık olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.
 • İnternet sayfasındaki içerikler internet sitesi sahibinin kullanıcılar tarafından mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğü bilgileri barındırmalıdır.

Açılış Sayfasında Formlar

Açılış sayfası optimizasyonunda formlar, internet kullanıcıların bir siteden vazgeçip geçmemesinde en önemli konulardan bir tanesidir. İnternet siteleri kullanıcılarını tanımak ve onlara tercihlerine göre içerik sunmak aracılığı ile internet sitelerindeki bir sonraki adım için doldurulması gereken formlarda internet kullanıcılarından oldukça fazla bilgi isteyebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları bir sonraki adıma geçebilmek için internet sitelerinin kendilerinden faza bilgi istemesi halinde internet sitesini kullanmaktan vazgeçmektedir. Yani internet sitesi sahipleri bir sonraki adım için istedikleri bilgileri minimum seviyede tutmalıdır. İnternet sitesi sahipleri kullanıcının internet sayfasını ziyaret etmesi ile internet kullanıcıları hakkında gerekli bilgilere daha rahat bir şekilde kavuşacaktır.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Harekete Geçirici Mesajlar

Açılış sayfası optimizasyonunda harekete geçirici mesajlar unsuru, internet kullanıcıların internet sitesini kullanıp kullanmayacağını belirleyen bir diğer unsurdur. İnternet sitesi sahipleri sadece açılış ekranında değil diğer site içeriklerinde de tadında olmak şartı ile harekete geçirici mesajlar kullanmalıdır. İnternet sitesi sahiplerinin internet kullanıcılarını sayfalarına çekmek ve internet sayfalarında kalmalarını sağlamak amacıyla kullanabilecekleri harekete geçirici mesajlarda dikkat etmesi gerekenler ise şunlardır:

 • İnternet sayfası açılış ekranında ve diğer internet sayfası ekranlarında birden fazla harekete geçirici mesaj kullanmamalı, kullanmayı düşünüyorsa bile ilk mesajdan uzun bir süre sonra kullanmalıdır.
 • İnternet sitesi sahibi aynı anda birden çok harekete geçirici mesaj kullanmamalıdır. Çünkü böyle bir durum ile karşılaşan internet kullanıcısı internet sitesinin rahatsız edici bir kullanıma sahip olduğunu düşünmekte ve genellikle bir daha internet sayfasını ziyaret etmemektedir.
 • İnternet sayfası harekete geçirici mesajları basitleştirici adım olarak tasarlamalıdır.
 • İnternet sayfası harekete geçirici mesajlarda kullanıcıda merak uyandıracak mesajlara sahip olması gerekmektedir.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Rekabeti Takip Etme

Açılış sayfası optimizasyonu rekabeti takip etme unsuru sadece internet sayfası için değil, ilgili kimselerin her iş için dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Rekabeti takip etme unsuru ilgili kimsenin kendisini geliştirmek amacıyla uygulaması gereken bir unsurdur. İnternet sayfası sahibi kendisine rakip internet sayfalarını takip etmelidir. Bu sitelere gelen özellikleri incelemeli ve ona göre kendi sayfasında adımlar atmalıdır. Bu internet sitelerindeki fikirleri kendi sitesine birebir kopyalamak ise internet sayfası sahibinin uzun vadede yararına olmayan bir konudur. Rekabeti takip etmenin bir diğer yolu da internet sayfaları hakkındaki gelişmeleri ve bu alanda uzmanlaşmış kimseleri takip etmeye yardımcı olacak siteleri takip etmektir. İnternet sitesi sahibi bu gelişmeleri takip etmeli ve bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışmalıdır.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Göz Takibi

Açılış sayfası optimizasyonunda göz takibi unsuru, site sahibinin internet sitesini geliştirmek ve internet sitesinde dikkat edilmesini istediği ürünü nereye koyması gerektiğini öğrenmek için kullanabileceği unsurdur. İnternet sayfası sahibi oluşturduğu içeriklerin tıklanma sayılarına bakarak sayfasındaki hangi bölgenin kullanıcı tarafından daha dikkatli incelendiğini öğrenebilmektedir. Sitesindeki bu bölgesel olarak tıklanma sayılarına dikkat eden site sahibi, internet sitesinde dikkat çekmesini istediği içeriği bu bölgeye yerleştirebilecektir. İnternet kullanıcısının bu yöntemi kullanırken dikkate alması gereken husus ise bölgesel tıklanmaları etkileyen diğer faktörlerdir. Yani internet sahibi kimse, harekete geçirici bir mesaj ile dikkat çektiği ürünün olduğu bölgenin daha sık tıklanması daha olağandır. Ya da ilgili kimsenin internet kullanıcılarını yönlendirdiği ürünün tıklanma oranının yüksek olması olağan bir durumdur.

Açılış Sayfası Optimizasyonunda Ölçümler

Açılış sayfası optimizasyonunda ölçümler unsuru, site sahibinin deneme yanılma yöntemi ile gerçekleştirdiği deneylere göre bir açılış sayfası optimizasyonu gerçekleştirme unsurudur. İnternet sayfası sahibi açılış sayfası optimizasyonları ile kısa vadede yüksek miktarda başarı elde edemese de sitenin uzun vadede oldukça başarılı olmasını sağlayabilmektedir. İnternet sayfası sahibi açılış sayfası optimizasyonu unsurlarından bir diğeri olan ölçüm unsurunda ise şunlara dikkat etmelidir:

 • İnternet sayfası sahibi internet sayfasında çift yönlü testler yapmalıdır. Çift yönlü testler ise internet sayfasının farklı unsurlara göre tıklanma sayısının karşılaştırılması için gerekli olan doneleri elde etme testleridir. Yani ilgili kimse internet sayfasında değişimlere göre tıklanma sayılarını karşılaştırmalı ve sentez bir internet sayfası meydana getirmelidir.
 • İnternet sayfası sahibi internet sayfasındaki tasarımı, metinlerde kullanılan fonu, metinlerde ve sitede kullanılan dili değiştirerek sentez için kullanacağı doneleri elde etmelidir. İnternet sitesi sahibi bu unsurların birbirleri arasında farklı kombinasyonlarla kullanarak internet sayfası ile ilgili bilgi ve belgeleri çoğaltmalıdır.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Açılış sayfası, günümüzde ziyaretçiyi sitede tutmak için büyük bir etken. Sitenizin açılış hızına göre kullanıcı sitenizi erken terk edebiliyor.

 2. Açılış sayfası SEO açısından çok önemli, sitemin açılışını sayenizde biraz daha hızlandırdım çok teşekkürler.

 3. Bir sayfanın açılış hızı, gerçekten çok mühim ve önemli, kullanıcıyı sayfa da tutmanız için bu hususlar gerçekten önemli. 🙂

 4. Merhabalar, WordPress sitem için açılış hızı çok yavaş gözüküyor, eklentilerle bunu hızlandırmak mümkünmüş ancak kullandığım bazı eklentiler yine de yavaşlatıyor, bunun bir çözümü yok mudur?

 5. Açılış sayfası hızlandırma teknikleriyle ilgili bir makale serisi gelecek mi acaba?

 6. Site hızlandırmayla ilgili bir makale gelirse efsane olur bence Çağan hocam 🙂

 7. Pagespeed vb yerlerden sitemin hızına ve açılış hızına bakıp geliştirmeler sağlıyorum ancak ne yaparsam yapayım %100 yapamıyorum. Bunun bir yolu var mıdır?

 8. Açılış hızlandırma olayını para karşılığı yapanlar var, onlar hakkında düşünceleriniz neler?

 9. Açılış sayfamın hızı baya iyi ama % oran olarak bakınca %90 gözüküyor, %100 olması için daha ne yapabilirim?

 10. Ellerinize sağlık Çağan hocam çok güzel yazı olmuş. Evdeyken fırsat varken sitelerimin eksiklerini tamamlayım dedim makaleniz çok işime yaradı.

 11. Açılış hızlandırmayla ilgili hizmet verenler var, onların ekstra farklı yaptıkları ne var bu anlattıklarınızdan?

 12. Açılış sayfası optimizasyon hizmeti veriyor musunuz? Bu dediklerinizi yaptım ancak halen güzel bir skor alamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir