Dijital Pazarlama

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Gerçek zamanlı pazarlama; real time marketing olarak da anılmaktadır. Gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri sayesinde markalar güncel olaylar ile trafiklerini arttırabilmektedirler. Gündeme gelen olaylar ile ilgili yaratıcı ve ilgi çekici paylaşımlar yapan firmalar, kullanıcıların gözünde daha samimi olabilmektedir. Bu sayede marka bilinirliklerini arttırabilmeleri ve daha fazla insana ulaşabilmeleri mümkün olmaktadır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Tanımı Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama; pazarlama çalışmalarının tüketicinin günlük hayatında karşılaştığı güncel olayları ele alarak yürütme biçimidir. Bu noktada medya kanallarında, sosyal medyada, dünyada veya ülke içerisinde yaşanan güncel olaylar doğrultusunda tüketicilere içerik üretilmektedir. Gerçek zamanlı ismini; o an gündemde olan bir konunun avantaja çevrilerek pazarlama faaliyetine bir katkı olarak kullanılması durumundan almaktadır. Daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için gerçek zamanlı pazarlama büyük önem taşımaktadır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Önemi Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlamanın tercih sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • En büyük yararlarından biri etkileşimi arttırıyor olmasıdır. Günlük hayatta yaşanan güncel bir olayı takip eden kişilerin, marka ile ilgili herhangi bir bilgisi veya markaya herhangi bir ilgisi olmasa dahi; bu kişilerin marka ile etkileşim kurabilmesi sağlanmaktadır. Dolayısı ile de mevcut kitlenin yanı sıra potansiyel kitlenin de etkileşiminin kazanılması mümkün olmaktadır.
 • Markanın bilinirliğinde bir artış yaşanmasını sağlamaktadır. Bunun için yapılan sosyal medya paylaşımlarında hashtag kullanımı da yapılabilmektedir. Bu sayede güncel konu ile ilgili arama yapanlar, aynı zamanda markanın paylaşımını da görebilmektedir.
 • Marka ile ilgili konuşan kullanıcı sayısı artmaktadır ve diğer kullanıcıların da bunu görebilmeleri sağlanmaktadır. Bu sayede marka ile ilgili yapılan konuşmalar, değerlendirmeler yazılı bir kanıt olarak görülebilmektedir. Markaya verilen etkileşimlerin kanıt olarak görülebilmesi ise markaya duyulan ilginin artmasını sağlamaktadır.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın Kullanıcıları Kimlerdir?

Gerçek zamanlı pazarlamayı tercih edenler; genellikle çevrimiçi satış işi ile uğraşan kişilerdir. Bu kişiler satışını yaptıkları ürünlerin ve markalarının aldıkları tüketici yorumlarını, satın alımlarını ve bunlar için yapılan aramaları takip etmektedirler. Bu sayede tüketicilerin ihtiyaçlarını tespit edebilmeleri ve ihtiyaçlara göre de özel teklifler sunabilmeleri, reklam paylaşabilmeleri, kısa mesaj veya e-posta atabilmeleri mümkün olmaktadır. Ziyaretçiler ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilmek için ise web sitesini ziyaret eden kullanıcıların yapılan anahtar kelime aramalarını dikkate almaları gerekmektedir. Bu sayede web sitesini ziyaret eden ziyaretçinin, web sitesinde harcadığı süre boyunca ilgisini çekebilecek içerikler görmeye devam etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca internet haberciliğinde de gerçek zamanlı pazarlama kullanılabilmektedir. Yaşanan güncel olayların son dakika gelişmeleri olarak kullanıcılara bildirilmesi, haber siteleri tarafından izlenen bir pazarlama yöntemidir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama stilleri aşağıda verilmiştir:

 • Sosyal medya üzerinden gerçek zamanlı pazarlama faaliyeti yürütülebilmektedir. Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal ağlar üzerinden pazarlama stratejisi belirlenebilmektedir. Yorumlar, haberler, indirimler, kuponlar, kullanıcılara özel teklifler; gerçek zamanlı olarak kullanıcılara sunulabilmektedir. Kullanıcıların bu tekliflerden yararlanabilmeleri için ise paylaşıma etkileşim vermeleri, paylaşımda bulunan web sitesine üye olmaları ve teklife katılım şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
 • Arama motoru reklamları ile gerçek zamanlı olarak tüketicilere ulaşılabilmektedir. Bunun için Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları kullanılmaktadır. Güncel belirli bir anahtar kelimeye veya anahtar kelimelere yönelik aramalar için bu faaliyet yürütülebilmektedir.
 • Haber ve bilgi verme, tanıtım yapma maksadı ile kullanıcılara gönderilen e-postalar için gerçek zamanlı pazarlama stratejisi yürütülebilmektedir.
 • Firmaların web sitelerinde yayınlanacak olan metin mesajlarında son dakika haberlerine yönelik paylaşımlar yapılabilmektedir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Nedir?

Gerçek Zamanlı Pazarlama Faaliyeti Yürütebilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri için ipuçları aşağıda belirtilmiştir:

 • Güncel olayların takibinin yapılması gerekmektedir. Bunun için haber sitelerinin, son dakika haberlerinin takibinin yapılmasının dışında; sosyal medyada en çok konuşulan konuların da incelenmesi gerekmektedir. Bu takibin düzenli aralıklar ile yapılması gerekmektedir.
 • Her güncel konunun her marka ile uyumlu olması beklenememektedir. Bu yüzden markanın ürünlerinin güncel konulara uyarlanabilmesi için yaratıcı olunması gerekmektedir. İlgi çekici ve markanın yer aldığı sektör ile ilgili olan olaylar ile ilgili paylaşımlar yapılmalıdır.
 • Güncel olayların takibinin yanı sıra, bu olaylar ile ilgili yapılacak olan paylaşımların da zamanında yapılması gerekmektedir. Bir güncel olay ile ilgili paylaşımdan istenen geri dönüşün alınabilmesi için o paylaşımın olayın en sıcak olduğu saat aralıklarında yapılması gerekmektedir. Olayın önemini yitirmesinden sonra ya da olayın henüz yeterli kullanıcıya erişmesinden önce yapılan paylaşımlar etkili olamayabilmektedir.
 • Konu seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Bazı konular tüketicilerin oldukça hassas oldukları konulardır ve bu konularda yapılabilecek herhangi bir gerçek zamanlı pazarlama faaliyeti, markanın tepki almasına neden olabilmektedir. Bu yüzden markanın daha omurgalı bir duruş sergileyebilmesi ve zarar görmemesi için içerik üretilecek olan konu ile ilgili dikkatli davranılması gerekmektedir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama İçin Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama ve sosyal medya etkileşimine bakıldığında; sosyal medyada güncel olayların daha hızlı yayıldığı ve bu yüzden de pazarlama faaliyetlerinin de daha fazla kişiye ulaşabilmesini sağladığı görülebilmektedir. Özellikle Twitter, ülke ve dünya gündemini takip etmenin oldukça kolay olduğu bir mecradır. Trend topic listesinde en çok konuşulan olaylar anlık güncellemeler ile gözükmektedir. Bu yüzden gerçek zamanlı pazarlama kurgusunun en doğru şekilde gerçekleştirilebileceği bir mecradır. Hashtag kullanarak yapılan paylaşımlar sayesinde, markanın takipçi kitlesinden de daha fazla sayıda kişiye ulaşabilmek mümkün olmaktadır.

Hangi Meslek Grupları Gerçek Zamanlı Pazarlama Faaliyeti Yürütmektedir?

Gerçek zamanlı pazarlama faaliyeti ile ilgilenen meslekler şunlardır:

 • Pazarlama yöneticileri bu faaliyetin nasıl tasarlanması ve uygulanması gerektiği ile ilgilenmektedir. Aynı zamanda niteliksel ve niceliksel araştırma da yaparak veri toplamaktadır.
 • Sosyal medya yöneticileri, markanın sosyal medya sayfalarının yönetiminden sorumludurlar. Sosyal medya üzerinden pazarlama faaliyetlerinin etkili bir şekilde nasıl yürütülebileceğinin kararını vermektedirler.
 • İnteraktif tasarımcılar, firmanın web sitesinin oluşturulması konusunda payı olan kişilerdir. Dolayısı ile firmanın ziyaretçilerine vermek istedikleri mesajların düzenlenebilmesini sağlamaktadırlar.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarından bazıları şöyledir:

 • 2015 yılında yaşanan bir elektrik kesintisi ile beraber; #buradaelektrikyok isimli bir hashtag açılmıştır. Derby markası ise gerçek zamanlı bir pazarlama faaliyeti göstererek; elektrikli tıraş makinelerinin böyle kesintilerde kullanılamadığını ancak Derby tıraş bıçaklarının kullanılabildiğini vurgulayan bir paylaşım yapmıştır. Ayrıca aynı elektrik kesintisi için Club Okey de insanlara krizi fırsata çevirmelerini söyleyen bir tweet atarak gündeme oturmuştur.
 • NASA’nın Pluton’a yaptığı uçuş sosyal medyada çok konuşulduğunda; Gnctrkcll bu durumu, sosyal medyada varınca çaldır paylaşımı yaparak değerlendirmiştir.
 • Geleceğe Dönüş filminin odak noktası olduğu dönemde; Kadıköy Belediyesi filme gönderme yaptığı güncel bir paylaşım yaparak dikkat çekmiştir. Aynı yöntemi Star Wars filminin konuşulduğu dönemde de uygulamıştır.

Yoğun yağışın yaşandığı bir gün elinde Migros poşetleri ile zar zor yürüyen Vitor Pereira’nın fotoğrafını paylaşarak insanları Migros Sanal Market’ten alışveriş yapmaya yönlendiren Migros da gerçek zamanlı pazarlama yapmıştır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Ellerinize sağlık çok güzel yazı olmuş Çağan Bey, sitenizi severek takip ediyorum. 🙂

 2. Gerçek zamanlı pazarlamayı şu sıralar operatörler müşteri bazlı yapıyor, rakibinin müşterisinin şikayetçi olduğu durumda kendisine transferini sağlıyorlar efsane bence. 🙂

 3. Sanırım gerçek zamanlı pazarlama 2020’de çok popülerleşti, kıyafetten tutun teknolojiye bir çok büyük marka rakiplerine odaklı gerçek zamanlı pazarlama sağlamaya başladı.

 4. Bununla alakalı bir youtube videosu izlemiştim, şirketlerin ar-ge ekibinin özel olarak bu konulara yoğunlaştığı dönemler bile oluyormuş, şaşırmıştım o zaman.

 5. Bu alanda bir belgesel izlemiştim şirketler gerçekten çok büyük uğraşlar veriyor bu alanda.

 6. Son zamanlarda bunlarla ilgili gerçekten çok şey görmeye başladım. Sizin yazınız da gayet güzel olmuş ellerinize sağlık. 🙂

 7. Gerçek zamanlı pazarlama konusunda iyi bir yazı olmuş ellerinize sağlık, bu şekilde teknolojik olarak ülkemizde popüler olması hoşuma gidiyor. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir