Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne Yapar?

Dijital pazarlama yöneticisinin görevi birçok bileşeni bir araya getirerek uygun  şekilde site ayarlarını gerçekleştirmek ve seo ayarlarını yapmaktır. Sitelerin verimliliğinin arttırılması ve daha uygun şekilde site kalitesinin yükseltilmesi alanında çalışmalar yapan dijital pazarlama yöneticisi, son 5 yıl içinde alanını geliştiren meslekler arasında yer almaktadır.

Dijital Pazarlama Yöneticisinin Çalışma Alanları

Dijital pazarlama yöneticilerinin sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilmektedir:

 • İçerik Pazarlama: Dijital dünyaya özgü içerik ürünlerini pazarlamaya yarayan resim, video, tanıtım, GIF ve daha pek çok materyalin bir araya gelmesi ile oluşan sektör, çevrimiçi satış yapmak ya da sitesinin kalitesini arttırmak isteyenlerce tercih edilmektedir. Dijital pazarlama yöneticisi, içeriğin türüne uygun bir şekilde görsel materyalleri düzenler ve satışı/ rağbeti arttırmayı hedefler. Dijital pazarlama yöneticisi için önemli olan yalnızca ne tür bir içerik istediğinizdir. İçeriği kimin üreteceği, hangi tür başlıkları kullanmanız gerektiği, içeriğin uzunluğu ve daha pek çok içerik bilgisi, dijital pazarlama yöneticisinin kararına bırakılmıştır. Amaç, kalite puanını arttırmak ve sitenin ya da ürünün daha fazla kullanıcıya hitap etmesini sağlamaktır.
 • Sosyal Medya Pazarlaması: Satış ya da tanıtım amacıyla sosyal medyayı kullanmak isteyenlerin bir numaralı adresi olan bu meslek grubu, aynı zamanda en iyi şekilde çevrimiçi mağaza oluşturma hizmetleri ile ilgilenmektedir. Burada yalnızca dijital pazarlama yöneticinize ne tür bir mağaza istediğinizi veya tanıtımınızı hangi alanda yapmak istediğinizi beyan etmeniz yeterlidir. Bunun dışında herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymayan sorumlu, sizin yerinize sosyal medya çalışmalarınızı yönetecektir. Hedeflerin ayarlanmasından gerekli reklam kampanyalarının yürütülmesine kadar tüm içerik bilgisini kendinde toplayan dijital pazarlama yöneticiniz, sizin yerinize sosyal medya çalışmalarınızı üstlenecektir.

E- Posta ve Mobil Araçlarda Dijital Pazarlama Yöneticiliği

E- posta ile pazarlama konusunda da dijital pazarlama yöneticileri çalışmaktadır. Bültenlerden abonelik tekliflerine, pek çok reklam içeriğinin gönderildiği e- posta adresleri ile karşılaşmışsınızdır. İnternet ve pazarlama dünyasında e-posta ile ilgilenen özel bir içerik üreticisi yada yöneticisi bulunmaz. Bunun yerine güncel reklamlarla eş zamanlı olarak e-posta reklamlarını yürütme işi dijital pazarlama yöneticisine aittir.

Mobil Pazarlama: Yalnız internetten değil, mobil araçları kullanarak da reklam ve pazarlama stratejileri yürütülebilmektedir. Bu nedenle çevrimiçi satış yapmak için uygun mobil ağları kullanma görevi de dijital pazarlama yöneticilerine verilmektedir. Bunun için yöneticiler, Apple mağazaları ve Google Play uygulamalarını kullanmaktadır. İndirilen bir programdaki reklam araçları ve talebe uygun içerik üretimini dijital pazarlama sorumluları yapar.

Dijital Pazarlama Yöneticisinin Görev Basamakları

Dijital pazarlama sorumlusunun çalışma sistemi şu şekilde basamaklandırılabilir:

 • Müşteri ile konuşma: Sosyal medyada ya da dijital platformlarda reklamının ya da tanıtımının yapılmasını isteyen müşteri, ilk olarak dijital pazarlama sorumlusu ile muhatap olacaktır. Müşteri ile iletişim kurmakla görevli olan yönetici, dijital pazarlamanın çalışma prensibini ve işletmeye sağlayacağı yaarrları anlatarak müşterinin kendisine güvenmesini sağlar. Bu sayede yapılacak reklam çalışmalarından kampanyalara kadar pek çok alanda müşteri de çalışmaya ortak ve gönüllü olur. Bunun yanında müşterilerin beklentisi ile ilgili konularda yardımcı olunması ve müşterinin beklentisine uygun stratejilerle hareket edilmesi, memnuniyeti arttıracaktır.
 • Stratejinin hazırlanması ve planlanması: bir işletmenin dijital platformlarda sürekliliğinin devam etmesi, eksiksiz bir stratejiye bağlıdır. Reklam kampanyalarının tanıtımlar ve duyurularla devam etmesi için yapılması gereken, eldeki tüm imkanları kullanmak olmalıdır. Müşteri ile girilen diyalogun da etkisi ile hazırlanacak stratejide yapılması gerekenler konusunda müşteri de bilgilendirilmeli, firmasının sosyal medya ve sanal dünyadaki yüzünü görebilmelidir.
 • Planın Yürütülmesi: Dijital pazarlama yöneticisi, bir ekiple çalışarak sosyal medya ayarlarını gerçekleştirir. Sayfaların seo uygunluğundan içerik işlemlerine kadar pek çok alanda aktif olan yönetici, ekibi ile birlikte kurduğu stratejileri yine ekibi ile birlikte uygular. Dolayısıyla planın doğru bir şekilde işlediğine dair verileri de elinde tutması gerekmektedir.
 • Planın Değerlendirilmesi: Sonuçları optimize etme olarak da adlandırılacak bu adımda, yapılan reklam kampanyaları ve strateji çalışmaları gözden geçirilerek eldeki verilen ışığında yapılması gerekenler belirlenir ve o ana dek yapılanlar sonuçları ile birlikte değerlendirmeye alınır.

Dijital Pazarlama Yöneticisinin Görevleri Nelerdir

Dijital Pazarlama Yöneticiliği ve SEO

Dijital pazarlama yöneticilerinin seo bilmesi, site düzenleme siparişleri ve website güncelleme işlerinde gerekli olmaktadır. Verilen iş site düzenleme ise seo bilgisi, dijital pazarlama yöneticisinin el kitabı niteliğinde olmalıdır. Seo bilgisi, sitenin aramalarda üst sıralarda görülmemesi için gerekli kuralları kapsar.  Google aramalarında üst sıralara çıkamayan içeriklerin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmediği göz önüne alındığında, seo bilgisinin önemi de anlaşılmaktadır.

Dijital Pazarlama Yöneticileri Hangi Konulara Hakim Olmalıdır?

Dijital pazarlama yöneticilerinin bilmesi gerekenler  şöyle sıralanabilir:

 • Mobil pazarlama stratejileri
 • Websitesi kurulum ve güncelleme
 • WordPress genel kullanımı
 • İçerik üretimi ve içerik kalitesi arttırma çalışmaları
 • E- mail pazarlama planları
 • Banner reklamları
 • Tasarım ve programlama
 • Trendler
 • Seo ile Sem

Dijital Pazarlama Yöneticilerinin Bilmesi Gereken Yazılımlar

Dijital pazarlamada hakim olunacak programlar şöyle sıralanabilir:

Dijital pazarlama yöneticiliği, kariyer anlamında oldukça dinamik bir ekosisteme sahiptir. Bu konu ışığında bakılacak olursa, sosyal medya uzmanlığı ve yöneticilik gibi mesleklerde yapılması gereken, kendini sürekli olarak geliştirmektir. Kendini geliştirmeyen yöneticiler, Google ve diğer reklam alanlarının sürekli yenilenen algoritmaları karşısında yetersizleşecektir.

Dijital Pazarlama Yöneticiliğinin Avantajları

Dijital pazarlama yöneticisi olmanın yararları şöyle sıralanabilir:

 • Dinamik bir sektördür. Ekibinizle insanların ilgisini çekecek reklam kampanyaları hazırlayarak dilediğiniz şekilde hareket etmenin keyfini yaşarsınız. Eğlenceli bir iş olması nedeniyle tercih edilen meslek, sürekli bir gelişim ve değişim içinde olmayı gerektirir. Bu nedenle sıkıcılıktan oldukça uzak bir iş yaşamı sürersiniz.
 • Maaşı ortalamaya kıyasla yüksektir. Genellikle dijital pazarlama yöneticileri 3.000 TL üzerinde maaş almaktadır. Bunun yanında uygulamalı eğitimler aldıkça ve tecrübe kazandıkça maaşınız yükselir. Başarı ile orantılı bir maaş durumu göze çarpmaktadır.
 • Öğrenmeyi seviyorsanız tam size göre! Halen gelişmekte olan bir meslek olması nedeniyle sürekli olarak uygulamalı eğitimler alınmakta, eğitimlere katılarak kendinizi geliştirme olanağı sunulmaktadır.
 • Freelance seçeneği mevcuttur. Evden yada dilediğiniz yerden mesleğinizi devam ettirme olanağınız bulunmaktadır. Bu nedenle rahat bir şekilde, evinizden ayrılmadan para kazanabilme imkanı tanır.
 • İş imkanları oldukça fazladır. Ülkemizde yeni yayılan bir meslek olması ve dijital ortamın yadsınamaz gücü nedeniyle, pek çok firma dijital pazarlama yönetici iş ilanı vermektedir.

Dijital Pazarlama Yöneticiliğinin Dezavantajları

Dijital pazarlama yöneticiliğinin kötü yanları şöyle sıralanabilir:

 • Uzun çalışma saatlerine hazır olun! Acil siparişler ve uzun vadeli reklam kampanyaları nedeniyle uzun saatler bilgisayar karşısında oturmanız gerekebilir.
 • Başlangıçta maaşları size çok az gelecektir. Başlangıç için asgari ücretin altında tekliflerle karşılaşabilir, bu teklifleri kabul etmemenize bağlı olarak işsiz kalabilirsiniz. Ancak en fazla 2 yıl içinde maaşınızın ikiye katlanabileceğini unutmayın.
 • Dijital pazarlama yöneticisi olmanızdan kaynaklı olarak ekibiniz olacaktır. Ekibinizin tüm hatalarından da siz sorumlusunuz. Bu durum can sıkıcı olsa da ekibi denetlemek ve yapılan işin değerlendirmesini yapmak da sizin görevinizdir.
Dijital Pazarlama Ajansı seçmeden önce bilmeniz gerekenlere bir göz atman ister misiniz? Hemen https://cagantastan.com/dijital-pazarlama-ajansi-secerken-dikkat-edilecekler adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Dijital pazarlama yöneticiliği hakkında gerçekten çok açıklayıcı bir makale olmuş. Bu alanda ilerlemek isteyen ve bu alanda hizmet almak isteyenler için de oldukça bilgilendirici. Ellerinize sağlık. 🙂

 2. Bende bu alanda yeni sayılırım. Yazınız gerçekten çok güzel olmuş. İlk başta asgari ücretin altında teklifler alıyordum hep. Şu an asgari ücret alıyorum. Yakında bu rakamın artacağına inanıyorum. 🙂

 3. Dijital pazarlama gerçekten 2019’un gözbebeği bir alan. Mesleki anlamda çok istediğim ancak yeteri kadar vakit ayırmadığım için başka meslekle meşgul olmak durumunda kaldım.

 4. Dijital pazarlama yöneticisi ismi gibi dijital pazarlama ile ilgili planlama, programla ve bütçe dağılımı gibi konularda destek verir. Ayrıca minimum pazarlama gideri ile maksimum geri dönüşü almayı ve maksimum marka bilinirliği yakalamayı hedefler. Kısacası benim çalışmak istediğim dijital pazarlama yöneticisi bu şekilde işlem yapmalı.

 5. Dijital pazarlama yöneticisi günümüzde çok revaçta bir meslek. Bu alanda profesyonel olanlar minimum gider ile maksimum dönüş döngüsü oluşturur. Makale bu alanda merakı olanlar için çok açıklayıcı olmuş tebrik ederim. 🙂

 6. Dijital Pazarlama Yöneticisi işini tam ve eksiksiz yapmalı bu bağlamda hataya yer olmayan bir iş kolu olarak görülüyor.Konuda Dijital Pazarlama Yöneticisinin yapacağı içi 4 maddede ne kadar da güzel özetlemişsiniz.İlk madde Müşteri ile konuşma müşteri ile iletişim kurup ona değer verdiğimiz ve zaman ayırdığımızı belirtmek.İkinci yolumuz belkide en önemli kısımı dır. Planın yapılması ve hedeflerin belirlenmesi aşamasıdır.Üçüncü adım planın hayata geçirilmesidir.Ve son işlem planın değerlendirlmesi ve sonuçlandırılması.Mesaj yazın

 7. Dijital pazarlama yöneticisinin görevlerini çok sade ve kaliteli bir şekilde anlatmışsınız tebrik ederim. Dijital pazarlama günümüzde çok önemli bir alan, şirketlerin bu alanda profesyonel biriyle çalışmaları şart. 🙂

 8. Dijital pazarlama yöneticisinin görevleri daha iyi anlatılamazdı. Ellerinize sağlık Çağan Bey. Bende bir dijital pazarlama yöneticisi olarak bu mesleği edinmek isteyenlere bir öneride bulunmak istiyorum. Boş vakitlerinizde digital marketing ile ilgili türk ve yabancı tüm kaynakları detaylı incelemeleri. Ne kadar çok bilgiyi toplarsak o kadar çok birikim ve tecrübe ediniriz.

 9. Şimdiye kadar bu alanda kimi tanıdıysam çok araştıran ve başarılı bireylerdi. Yazınızdan belli oluyor ki sizde bu alanda başarılı birisiniz. 🙂 Yazınız çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

 10. Dijital pazarlama yönetici olsam yada bir müşteri olsam neler yapardım yada neler yapılmasını isterdim bu sorulara cevap verecek ama doğru cevaplar verecek herkes bir dijital pazarlama yöneticisi olmayı hak eder.Mesela öncelikle dijital pazarlama yöneticisi bir ürünü pazarlamak için strateji yapmalı ve öncelik olarak pastadan pay alan rakipleri iyi analiz etmelidir analiz sonucunda rakiplerinize göre artı ve eksikleriniz ortaya çıkacaktır.Bu kriterleri baza alarak kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekmekte yol haritasında artı olan yönlerinizi daha da geliştirip eksiklerinizi tamamlayıp rakiplerinizin önüne geçtiğinizde işte o zaman dijital pazarlama yöneticisi olmuşsunuz demektir.

 11. Dijital pazarlama yöneticisinin görevlerini çok güzel anlatmışsınız, elinize sağlık. 🙂

 12. Bu alanda yeni görev alacak arkadaşlara çok güzel bir açıklayıcı rehber niteliğinde yazı olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir