Dijital PazarlamaSEO

Hosting ve SEO İlişkisi

Kısa manasıyla SEO olarak yazılmakta olan ve Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmekte olan bir internet aracıdır. İnternet ortamı ile ilgili biraz dahi olsa bilgi sahibi olan herkesin bildiği gibi web sitelerinin ya da web sayfalarının arama sonuçları içerisinde yer almasını sağlamak adına çalışan ve bu amaç doğrultusundan hafızalar içerisinde yer edinmiş olan SEO site ve sayfalar içerisinde bulunmakta olan bilgilerin fazla kişiye ulaşmalarını sağlamaktadır.

Bugün internet üzerinden bir arama gerçekleştirildiği zaman aramayı gerçekleştirmiş olan kişinin ilk olarak ziyaret ettiği yer ve güvenilir olarak gördüğü ilk sıralar içerisinde yer almakta olan sonuçlardır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet üzerinden arama yapan bir kişi ilk olarak güvenli gördüğü ilk 7 sayfa sonucuna bakmaktadır. Bu konu içerisinde kaliteli içeriğin insanlara kolay bir şekilde ilk sıralar içerisinde yer alarak insanlara ulaşması için yapılan çalışmalara SEO denmektedir.

Hosting Nedir?

İnternet ortamı içerisinde kullanmak adına hazırlamış olduğunuz web sayfalarınızın yükleme işlemini gerçekleştirmek adına belli bir alana ihtiyacınız bulunmaktadır. Sitenizin kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için konfigüre edilmiş olan sunucular içerisinde sizlerin kullanacağı web siteler için ayrılmış olan alanlara Hosting denmektedir. Sizlere sunulan bu Hosting hizmetleri genellikle kullanmakta olduğunuz bilgisayarlardan daha güçlü olan sunucu diye adlandırılmakta olan makineler üzerinden sağlanmaktadır.

Bu sunucu olarak adlandırılan makineler sürekli olarak açık ve günün istenilen vaktinde erişilebilir olma özelliğine sahip olması gerekmektedir. Sunucu olarak adlandırılan bu makineler genellikle datacenter olarak isimlendirilmiş olan özel odalar içerisinde saklanmaktadırlar. Bu saklama odaları içerisinde sürekli olacak şekilde bir sistem mühendisi, jeneratör, klima ve yüksek hızda internetin mevcut olması gerekmektedir. Tüm bu materyaller eksiksiz bir şekilde bir araya getirildiği zaman sunucu ve hosting hizmeti kusursuz bir şekilde sağlanmış olacaktır.

Bununla birlikte mail işlemleri de bu sunucular sayesinde gerçekleşmektedir. Bu hosting hizmeti domain ve DNS üzerinden sunuculara yönlendirilmesi ile çalışmaktadır. Bu sistem içerisinde hem web siteleri hem de mail adresleri sunucu üzerinden ip protokolü ile size ait olan bilgisayar sistemleri ile bağlantı kuracaktır.

Sunucu Hızı Önemli Mi?

Hazırlamış olduğunuz web sitelerinin yüklenme hızları burada çok önemli bir unsur olarak gözükmektedir. Kullanıcıların gezinmekte oldukları sayfaların son derece yavaş bir şekilde ekrana gelmesi ya da gelmemesi durumları kullanıcıların sizlerin sitelerinizi terk etmesine neden olabilmektedir. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının genellikle iki sebebi bulunmaktadır. Bu yavaşlıkların meydana gelmesine neden olan ilk sorun genellikle kullanmakta olduğunuz bilgisayarın yeterli aksama sahip olmamasından dolayı meydana gelen sebeplerdir.

Bir diğer problem ise hostingden daha doğrusu hosting satın almış olduğunuz sunuculardan meydana gelen olan sorunlardan dolayıdır. Şayet satın almış olduğunuz sunucu internete çıkış hızı düşük seviyelerde ise ya da kapasitesinin üzerinde hosting hizmeti sağlamaya çalışan bir sunucuysa sizlere ait olan sayfaların yüklenme hızlarının yavaş olacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte hız konusu sayfaların boyutları ve hazırlanmış oldukları programlardan dolayı da yavaş bir şekilde açılabilmektedir.

Sizler eğer kurmuş olduğunuz internet siteleri içerisinde kullanıcıların fazla bir şekilde vakit geçirmelerini istiyorsanız site hızınıza önem vermeniz gerekmektedir. Bunun için siteniz için bir sunucu belirlemeden önce kesinlikle bir piyasa araştırması yapmanızı sizlere tavsiye ederiz. Bunun sebebi piyasa içerisinde herhangi bir şekilde yanlış bir sunucu seçerek kullanıcılarınızın sizleri terk etmesini istemeyiz. Bunun için sunucular hakkında yazılan yorumlara mutlaka bir göz atmanız gerekmektedir.

Hosting Seçimi Yapmak

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kelime manası olarak barındırma manasına gelmekte olan hosting kelimesine internet üzerinde sık bir şekilde karşılaşmaktayız. Hosting hizmeti sunmakta olan sistemleri sizlere kısa bir şekilde özetleyecek olursak çok iyi bir internete bağlı olan normal bilgisayarlara oranla daha güçlü makinelerin kullanılmakta olduğu ve kullanıcılara 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde hizmet vermekte olan sistemlerdir.

Hosting sahibi olmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcuttur. İlk olarak kesinlikle işletim sisteminin önemli bir yer taşıdığını unutmayınız. Hosting sistemleri genellikle Linux ve Windows olmak üzere iki seçenek içerisindedir. Bu seçenekler sizlerin kullanacağı platforma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu iki seçenekten birini tercih ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

En önemli nokta ise sitenizin kodlanma dilinin ne olduğudur.

 • Eğer sahip olduğunuz web siteniz .ASP ve .ASPX kodlama dilleri ile yazılmışsa Windows hosting seçeneğini seçmelisiniz.
 • Eğer web siteniz PHP kodlama dili ile meydana getirilmişse Linux hostingini tercih etmeniz gerekmektedir.

Hosting alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ne kadarlık bir web alanına ihtiyacınız olduğunun belirlenmesidir. Web alanı ya da hosting alanı web siteniz içerisinde kullanacağınız yazı video ve resimlerinizin saklanacağı alanların genişliği olarak tanımlanır. Web sitenizin alan kapasitesinin ne kadar olduğunu belirlemeden alan almanız hem kullanım açısından gereksiz fazla alan almanıza neden olabilir hem de maddi açıdan sizleri zorlayabilir.

SEO Hosting Ne Anlama Gelmektedir?

SEO hosting olarak bilinen şey internet üzerinde belirli bir sektörde yerini bulmak adına ya da var olan yerini sabitlemek adına webmasterlarının kullanmakta oldukları bir hosting türüdür. Bu hosting seçenekleri farklı sınıflardaki IP’lerden meydana gelmektedir. En fazla işimizi görecek olan IP aralıkları C Class ve üzeri IP seçenekleridir.

SEO hostinglerin üst kısımlarda belirtmiş olduğumuz gibi C-Class IP adresi özellikleri mevcuttur. Bu özellikler sayesinde SEO hosting kullanmak Google tarafından SEO konusunda uygun olarak görülmektedir. Bu durumun yanı sıra SEO danışmanlarının bildiği üzere Google aynı IP üzerinde yer almakta olan sitelerin hangileri olduğu konusunda yeterli bir bilgiye sahiptir.

SSL Sertifikası SEO yu Etkiler Mi?

Yapılan araştırmalar neticesinde internet kullanımı içerisinde aktif bir rol üstlenen kişilerin merak etmekte oldukları SSL sertifikası konusunda araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu durumlar içerisinde sitelerin http ve HTTPS üzerinden ulaşılabilirlikleri ve yönlendirmeleri durum kodları gibi durumlar incelenmiştir.

 • İlk olarak 10 web sitesi içerisinde sadece 1 tanesinin kusursuz bir şekilde HTTPS kurulumuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.
 • Analiz içerisinde ayrıca web sitelerinin %60 gibi bir çoğunluğunun HTTPS’ye sahip olmadığı
 • Her 4 domainden 1’inde standartlar içerisinde HTTPS versiyonlarının uygulanmadığı
 • Her 4 domainden 1 tanesinin 301 kalıcı yönlendirme yerine 302 geçici yönlendirme kullanıldığı gözlenmiştir.

Google göre HTTPS faktörü Google üzerinden gerçekleştirilmiş olan arama sonuçlarının sıralamasını etkilemekte olan 200 faktör içerisinde yer almaktadır.

HTTPS faktörü bir an içerisinde her bir anahtar için sıralamanızı 1. Arama sonucu haline getirmeyecektir. Lakin web siteniz diğer web siteler ile birlikte kaldığında sizin sırlamanız daha yukarılarda gözükecektir. Özellikle son dönemler içerisinde rekabetçi anahtarlar için sahip olduğunuz web sitenizin HTTPS’yi destekliyor olması kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir durumdur. Bu HTTPS faktörünün önemli bir hale gelmesini sağlayan başka bir unsur bulunmaktadır. Yakın bir zaman dilimi içerisinde Google Chrome tarayıcı adresi içerisinde http olmayan sayfaları uyarılı bölge olarak gösterecektir. Bu durumda sayfanızın kullanıcılar içerisinde değerini düşürecektir.

Wordpress eklentileri için yazmış olduğum yazılara bir göz atın. Hemen https://cagantastan.com/wordpress adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Günümüzde bir çok hosting şirketi ücretsiz ssl ile veriyor hostingleri ve bence yanlış. Dediğiniz gibi dezavantajları çok ve neredeyse tüm sunucu şirketleri maalesed 7/24 uptime sağlayamıyorlar.

 2. SSL’in gerçekten sitenin sıralama ve kullanıcı durumuna etki ettiğine inanıyorum. Ki günümüzde 10 siteden en az 7 tanesi ücretsiz ssl kullanıyor, bu durum sitelerine ister istemez zarar veriyor. Ancak farkında değiller, bu yüzden yeni site kuracak arkadaşlara önerim ssl konusunda ücret kısmına takılmasınlar.

 3. Ücretsiz SSL kullanmanın zararı çok mu ben şu an sitemi ücretsiz ssl li hosting kullanıyorum. Seo hosting kullanıyorum bunun dezavantajı var mı?

  1. Merhaba,
   Ücretsiz SSL seo açısından sitenize bir zarar vermez.
   Ücretli SSL daha çok e-ticaret siteleri için tercih edilir.

 4. Hostingi kaliteli yerden seçmek seonuz içinde önemli bence. Çünkü site hızı açılış süresi ve tepki süresi kullanıcıyı sitede tutmak için çok önemli.

 5. Hosting internet sitesinin temelidir. Özellikle kaliteli firmalardan tercih edilmesi gerekiyor hosting alırken. Nedeni ise en ufak sıkıntıda iletişim kurabileceğiniz bir kişi bulmak. 1 saat bile sitenin kapalı kalması sıra kaybi ile sonlanabiliyor.

 6. E-ticaret siteniz varsa muhakkak ücretli SSL kullanmanız gerekmektedir. Ek olarak hostinginiz response süresi çok iyi olmalı aksi taktirde müşteri açısından siteniz olumsuz gözükecektir. 🙂

 7. Hosting seçimi yaparken panelin farkı oluyor mu? Cpanel, plesk panel veya direct admin gibi paneller sadece arayüz farkı mı yaratıyor ekstra olarak sitelere bir avantajı vs oluyor mu?

 8. Hosting bu konuda çok önemli. Hız konusunda çok iyi olması lazım. Uptime’ı yüksek olmalı sunucunun. SSL ise Çağan Bey’in de dediği gibi eticaret siteleri için çok önemli.

 9. Hosting firması iyi olmalı sitenizin barınacağı hosting kapasitesi ve performansı iyi olursa siteye gelecek ziyaretçilerde rahat edecektir. Hazırladığımız ve yayınlayacağımız web sitesinin hostingi yani barınacağı alan kapasitesi yeterli olması ve sağlam kapanmayan makinelerden oluşmalıdır. En önemlisi yedek almalı ve ulaşılabilir olmalı teknik desteği olmayan yada çök kötü olan bir iş yerinde müşteriler her zaman sıkıntı çıkaracaktır.

 10. Hostingin disk alanı ve ram özelliği iyi olmalı ki site hızlı olsun kullanıcılara hızlı response edebilsin siteyi. 🙂 SSL e ticaret siteleri için önemli ama kişisel siteler için çokta mühim olduğunu düşünmüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı