WordpressWordPress Eklentileri

WordPress Siteniz için LİTESPEED CACHE

WordPress sayesinde herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan belirli tıklamak ile her türlü içeriği üretebilmenize ve internet ortamı üzerinde yayınlamanıza olanak sağlayan bir tür içerik yönetim sistemi olarak tanımlanabilir. Bu WordPress sayesinde ilk olarak kurmak istediğiniz site için hosting ve domain satın almanız sağlanır. Bu hosting ve domain hangi tür site kuracağınıza bağlı olmaksızın gerçekleştirilmesi gereken adımlardır. Bu WordPress siyesinde üretmiş olduğunuz içerikler içerisinden para kazanma olanağınız bulunmaktadır.

LitespeedCache Eklentisi Nedir?

Bu eklenti internet sitenizdeki tüm performans optimizasyonlarını tek bir panel üzerinden yönetmenizi ve üretmenizi sağlar. Bu, gelişmiş ön bellek yönetimi araçları ve optimizasyon özellikleri sayesinde sağlanır. Bu da sitenizin hızlanmasını sağlayacaktır.

Sahip olduğunuz sitenizin hızlı bir şekilde açılabilmesi ve sitenizi ziyaret etmiş olan kullanıcıların siteniz açısından olumlu bir şekilde karar vermesi hem de sitenizin daha fazla zaman geçirilmeye olanak sunan bir yapıya gelmesi açısından oldukça önemli bir eklenti olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şunu da sizlere söylememiz de yarar olacaktır. Google içerisinde gerçekleşecek olan organik arama sonuçları içerisinde sitenizin hızlı bir şekilde yükselmesi ve organik trafiğinizin hızlı bir şekilde artması açısından oldukça önemli sayılabilecek bir eklentidir.

Sayfanızın hızlı bir şekilde yüklenebilmesi için yapmanız gerekenler içerisinde ilk olarak eklemiş olduğunuz görsellerin optimize edilmiş olması, JavaScriptlerin ve CSS’lerin küçültülmesi ve birleştirilmesi gibi işlemler gelmektedir. Sahip olduğunuz web sitenizin sayfalarının daha hızlı bir şekilde açılabilmesi açısından elinizden geldiği kadar düşük boyutlu görseller kullanmanız oldukça fayda sağlayacak olan bir unsurdur. Bu eklenti sayesinde siteniz hızlı açılacağından dolayı sitenizi ziyaret eden kullanıcılar herhangi bir yükleme süresi beklemeyeceklerinden siteniz içerisinde vakit geçirmekten zevk alacaklardır.

LitespeedCache Eklentisini Kullanmalı Mıyım?

Bu eklenti sizlere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Sunmuş olduğu bu avantajlar sayesinde kullanmakta olduğunuz site içerisinde daha iyi bir şekilde hakim olmanız sağlanacaktır. Eklenti hakkında diğer bilgilere değinmeden önce sizlere ilk olarak bu eklenti içerisinde sizlere sunulmakta olan bazı avantajlardan bahsetmek istiyoruz.

Bu eklenti içerisinde bulunmakta olan otomatik sayfa önbelleği sayesinde site performansınız büyük ölçüde gelişecektir. Otomatik olarak meydana getirilmiş olan önbellek dosyalarını belli aralıklar içerisinde yeniden oluşturma fırsatını sizlere sunmaktadır. Bu eklenti ayrıca sizlere http / 2 ve HTTPS için sayfa desteği sağlamaktadır. Bu eklenti ayrıca çoklu dil seçeneği olan WordPress siteleri için önbellek desteği meydana getirmektedirler.

Bu eklenti içerisinde WooCommerce ve bbPress için akıllı ön bellek desteği sunmaktadır. Bu eklenti sayesinde diğer eklentilerin önbellek eklentileriyle kolay bir şekilde entegre olmasına olanak sağlayan API sistemi sunmaktadır. Bu eklenti sayesinde masaüstü ve mobil girişler için ayrı bir şekilde olacak şekilde önbellek oluşturabilmektedirler. Bu eklenti içerisinde belirli sayfa ve WordPress özelliklerine göre ön bellek özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz. Litespeed Web ADC tam uyumlu gelecek şekilde çalışabilmektedir.

Bu eklentiler ayrıca resimlere optimizasyonludur. Ayrıca eklenti JavaScript, CSS ve HTML gibi diller için küçültme desteği sunmaktadır. Ayrıca bu eklenti veritabanı optimizasyonu desteği sunmatakdır.

Bu eklentinin uyumlu bir şekilde çalışabildiği çok sayıda eklenti bulunmaktadır. LitespeedCache eklentisi bbPress, WooCommerce, WP TOUCH, AVADA, wpForo ve WPLİSTER gibi çok sayıda eklenti ile uyumlu bir şekilde çalışırken asla sorun yaşamamaktadır. Eğer ayrı bir eklenti kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle test işlemlerinden geçirdikten sonra eklentiyi kullanmaya devam etmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Wordpress Eklentisi Litespeed Cache

SEO ya Katkısı Var Mı?

WordPress siteleri içerisinde kullanılma olanağı bulan eklentilerden biri olan LitespeedCache eklentisi tam olarak sunmuş olduğu özellikler sayesinde bu eklentiyi kullanacak olan SEO’ya da çeşitli katkılar da bulunmaktadır. SEO’lar için bilindiği üzere hem kendi sitesi için hem de rakip siteleri için analizleri getiren farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu eklenti ise kullanıcıların kullanacakları siteler üzerinde hızlı bir şekilde hareket etme olanağını sunmaktadır.

Hızlı bir şekilde sayfaların yüklenmesine olanak sağlamakta olan bu uygulamanın bununla birlikte sunmuş olduğu farklı durumlar bu eklentiyi kullanacak olan SEO için oldukça avantaj sağlayacaktır. Uygulama içerisinde bulunmakta olan çeşitli özellikler sayesinde siteniz içerisinde bulunan resimlerin ya da yazılım dilinin uyumlu bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte bu uygulamanın diğer farklı eklentileri le uyumlu bir şekilde çalışabilmesinden dolayı bu eklentiyi tercih eden SEO için oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bu uygulama sayesinde sahip olduğu sitelerin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayan SEO bu uygulama sayesinde ziyaretçilerin ilgisini çekecek olan bir siteye sahip olacaktır.

Bu eklentiyi kullanmak isteyen SEO yapması gereken bazı kurulum basamaklarından haberdar olması gerekmektedir. İlk olarak herhangi bir şekilde site içerisinde çakışmanın söz konusu olmaması adına LitespeedCache kurulumu gerçekleştirmeden önce WordPressCache eklentisinin kapalı olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Bunun ardından ilk olarak WordPress yönetici paneli üzerinden Eklentiler sekmesine tıklayarak buradan yeni ekle butonuna tıklayıp LiteSpeedCache eklentisini sitenize yükleyinizi seçmeniz gerekmektedir.

Eklentş yükleme işlemi sona erdikten sonra sol kısım yer almakta olan menüden LiteSpeedCache ayarlar kısmına ulaşabilirsiniz.

LitespeedCachenin Özellikleri Nelerdir?

Kullanacağınız bu eklenti herhangi bir şekilde PHP sccript ile değil, doğrudan web sunucunuz üzerinden önbellekleme gerçekleştirerek çalışmaktadır. LiteSpeedCache eklentisi bir önbellek yönetimi eklentisinden çok daha fazlasını ifade edebilmektedir. WordPress sitenizin en üstün performansına ulaştırılabilmesi için çeşitli özellikler ile tasarlanmıştır.

Bu eklentinin sahip olduğu bazı genel özellikler bulunmaktadır. Bu eklenti içerisinde sunucu düzeyinde tam sayfa önbelleği sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra özel önbellek özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama kullanıcıların görselleri optimizasyonu gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır. Bu eklenti içerisinde ayrıca içerik dağıtım ağı desteği, tarayıcı önbellek desteği ve veri tabanı optimizasyonu gibi seçenekler ile kullanıcılara çeşitli özellikler içerisinde hizmetler sunmaktadır.

Bu LitespeedCache ile yapılabilecek çok sayıda özellik bulunmaktadır. Burada ise bu yapabileceğiniz şeylerden sizlere detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz. İlk olarak bu eklenti içerisinde bulunan menajer sekmesi içerisine gelerek cache’te bulunmakta olan sayfaları, CSS/JS önbelleğini ya da 403, 404 ve 500 hatası vermekte olan sayfalarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. EmptyEntireCache özelliği sayesinde tüm bu işlemleri tek bir tık ile gerçekleştirmeniz mümkün bir hale gelmektedir.

Eklenti içerisinde ayrıca yer almakta olan DB Optimizer sekmesini tıklayarak veri tabanı içerisinde bulunmakta olan dosyaları kolay bir şekilde optimize edebilirsiniz.

Bununla birlikte Setting sekmesi içerisine tıklayarak LitespeedCache ile ilgili ayarları yapma fırsatınız olacaktır. Bu bölüm içerisinde LiteSpeedCache eklentisini açabilir ya da kapatabilirsiniz. Ayrıca bu sekme içerisinde sayfa ön bellek işlemleri için belir bir süre belirleyebilirsiniz.

Sayfanın üst bölümü içerisinde bulunmakta olan Cache sekmesi üzerinden hangi durumlar içerisinde cache sisteminin çalışacağı tanımlamasını yapabilirsiniz.

Son olarak LiteSpeedCache eklentisini kullanarak ileti düzey bilgi sahibi bir kullanıcı iseniz sizler için sunulmuş olan “. Htaccess Düzenleme” özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu söylenenlerin uygulanması siteniz için çok iyi olacaktır. Uygulamakta zorluk çekerseniz, bir SEO uzmanından yardım alabilirsiniz.

SEO Ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için hemen https://cagantastan.com/seo-ajansi-secerken-nelere-dikkat-edilmelidir adresini ziyaret et. Bilmen gerekenleri öğren.

12 Yorum

 1. kullandığım hosting firması bu eklentiyi ücretsiz olarak sunuyor. Fakat geri kafalılıktan dolayı hiç denemedim onun yerine diğer cache eklentilerini kullanıyorum. Fastest cache mi daha iyi sonuçlar verir bu eklenti mi daha iyi sonuçlar verir acaba? Eklentinin ayar kısmı gerçekten çok karışık, direkt olarak ayarlarını da paylaşırsanız denemek isterim aslında.

  1. Merhabalar,
   Ayarları mail adresinize gönderdim. Bu tür eklentiler hosting firmasına göre değişiklik gösterebiliyor.
   Hosting firmanıza hangi cache eklentilerini desteklediklerini sorarsanız, kurulum hakkında size yardımcı olabilirim.

 2. LiteSpeed Cache Eklentisi ile WordPress Sitelerinizi hız konusunda optimize edebilirsiniz.Hız web siteleri için çok önemlidir hızlı bir site kullanıcılarda güzel bir deneyim uyandırır ve sürekli ziyaret eder tekrar ziyaret eder geri dönen ziyaretçiler konusunda istatistiklerimizi güçlendirir.Ama hızı yavaş bir sitede kullanıcı sıkılır ve kapatır başka sitelerde sorusuna cevap arar bu erken çıkma olayı aslında size zarar verir hemen çıkma oranını yükselttiğinde sitenizin google gözünde işe yaramayan kullanıcıların siteye girip beğenmediği bir durum olarak algılanmasına neden olur birde bu hız olayının eklentinin dışında sitenizde ki gereksiz dosyalar ve jawascript dosyalarının fazlalığı ile alakası da olabilir ama eklenti kullanmanızı kesinlikle öneririm son olarak ön bellek boşaltmayı unutmayın.

 3. Web sitemde hız konusuna çok önem veriyorum, ancak diğer kullandığım eklentiler yeteri kadar siteyi hızlandırmamıştı. Sonra bu makaleyi okuyarak LiteSpeed Cache eklentisine geçtim. WordPress sitem adeta uçtu diyebilirim. Siteme gelen ziyaretçiler açısından da çok etkili olacağını düşünüyorum, çok teşekkürler bu bilgi dolu yazı için. 🙂

 4. Eklentiyi kurar kurmaz farkı çok net görebildim. Sitemi çok hızlandırdı. Aynı alandaki başka eklentileri denediğimde bu kadar etki görmemiştim. Ellerinize sağlık yazı da çok güzel olmuş. 🙂

 5. LiteSpeed Cache eklentisi alanında uzman harika bir eklentidir.Ücretsiz olması da ayrı bir güzelliktir.Eklentinin tabir yerinde olacak yıldırım gibi bir hızı var görüntü optimizasyonu harika diyebilirim ayrıca bu eklentiyi kullandıktan sonra GT matris puanımda da gözle görülür yükselmeler gördüm.Sitenize giriş yapan kullanıcılarınızı özel ön belleğe alarak hızı asla düşürmez.Ön bellekte ayrı ayrı tutuyor ve kasma sorunlarını önceden hazırlıyor.Bence ücretli olmadan alın kullanın.

 6. LiteSpeed eklentisini çok uzun süredir kullanıyorum. Çok başarılı bulduğum bir eklenti, kurulumu ve kullanımı çok kolay. 🙂

 7. Litespeedcache eklentisini sizin sayenizde duydum. İnceledim, siteme ekledim ve gerçekten sitem çok hızlı şu an. 🙂
  Teşekkürler Çağan Bey 🙂

 8. Litespeed bu konuda gerçekten çok iyi bir eklenti. Diğer eklentilerine açıkça fark atıyor. 🙂

 9. Ben bu eklentiyi uzun süredir kullanıyorum hız konusunda mükemmel iş görmekte ayrıca siteye giren ziyaretçiler site hızını çok önemsiyor sitenizin düzgün ve hızlı bir şekilde ziyaretlere yanıt vermesi sitenin geleceği bakımından çok önemli sitede ki hız sadece eklentiyle olmuyor bir laf vardır her şeyi devletten beklemeyin diye yani eklenti hız olayını çözer ama sizde sitenin ön belleğini temizleyip gereksiz dosyalarla şişirmeyin ve farklı sitelere yönlendiren dış linkleri sitenizde barındırmamaya çalışın.

 10. Eklenti sitenizi uçuşa geçiriyor, sitenizi hızlandırmak için ekstra paralar alan kişilere para vermeyin kendiniz kurun eklentiyi sitenizi hızlandırın. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir