SEO

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rakiplerinizin satışları çok iyi iken sizin satışlarınızın neden iyi gitmediğine dair soruları yöneltmeniz gayet doğal. Buradaki temel nedenlerden biri, rakiplerin doğru dijital pazarlama çalışmalarına imza atarak başarılı olmalarıdır. Sizin ise herhangi bir çalışmaya sahip olmamanız veya yapılan çalışmalarda yanlış gidenin ne olduğu konusunu fark edememenizden kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda ajansı sorgulamak veya SEO çalışmasını kendiniz yapıyor iseniz, doğru bir ajansı seçmek gerekir.

Rakiplerin hangi ajanstan faydalandığını öğrenmek de işin en kestirme yoludur. Ancak bazı ajanslar, aynı sektörden iki aynı firmaya yardımcı olmama konusunda prensibe sahiptir. Bu nedenle, rakibin yer aldığı SEO ajansını seçmek yerine, ondan daha iyisini seçerek, bir adım önüne geçmeyi düşünmek çok daha isabetli bir karardır. Bu kararı almadan önce SEO ajansı seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri önemsemeniz işinizi kolaylaştırır.

SEO Yaparken Dikkat Edilmesi Gerkenler

Nelere dikkat edilebilir?

Öncelikle şunu ifade edelim. Bazı SEO ajansları, çok da akılcı olmayan ve internet dünyasının gerçekleri ile yakından ilgisi olmayan bir dizi vaatlerde bulunabilir. Bu vaatlerden en çok öne çıkanı ise, çok kısa süreler içerisinde büyük sonuçlar alınacağına dair yaklaşımlardır. Bu yaklaşım oldukça klasik ve klişe haline dönüştüğünden dolayı da bazı ajanslar tarafından kısa sürede büyük kazanımlar yerine, daha farklı kavram ve jargonlarla müşteri gözü büyülenmeye çalışılır. Yapılması gereken ise, vaatler yerine ihtiyaçlarınızın çözümüne yönelik çok daha somut açıklama yapan ajanslar ile iletişim halinde kalmaktır. Bunları yazdıktan sonra dikkat edilecek hususlar şöyle…

  1. SEO ajansının daha önceki çalışmalarını kontrol etmek gerekir. Buradaki önemli hususlardan biri ise, müşterilerin kaçta kaçının halen aynı ajans ile çalıştıkları meselesidir. Bu konuda oldukça başarılı olan bir ajansın kaliteli olduğu düşünülebilir. Ancak tek kıstas referanslar değildir.
  2. Bir SEO ajansının sektörünüze de hakim olmalıdır. Daha önce sektörünüzle ilgili SEO çalışmasına imza atan bir firma tarafından yapılacak SEO çalışması daha iyi olabilir. Ancak illaki sektör deneyimi aramak şart değildir. Çünkü birden fazla sektör için SEO çalışması hazırlayan bir firmanın birikimine de güvenilebilir.
  3. SEO ajansı ile yapılacak anlaşmanın detaylarını iyi anlamak gerekir. Bazı firmalar, SEO çalışmalarının bazı kısımları ile ilgilenmez ve ilgilenilmeyen kısımları müşteriye yükleyebilir. En sağlıklı olan ise, tüm SEO işlerinin ajans tarafından organize edilmesidir. Böylece, daha güvenilir bir SEO çalışması ortaya çıkar.
  4. SEO çalışması süreci içerisinde ajans ile firma arasındaki iletişim çok önemlidir. Sağlıklı iletişim kurulabilen bir ajans ile verimli çalışmalara imza atılabilir. Ancak yapılan çalışmalarla alakalı bilgi paylaşımları ve raporlama konusunda pek de verimli olmayan ajanslardan kötü sonuçlar elde edilebilir.
  5. Diğer bir önemli kısım da SEO ajansının sizi dinleyip, dinlemediğidir. Sizin taleplerinizi tam olarak anlayan ve bunlara yönelik çözüm getirilebilen bir ajans ile çalışmak daha doğrudur. Böylelikle, hedeflerinize erişmeniz mümkün olur.
  6. Belki SEO çalışmasının özeti anahtar kelime analizidir. Sektörünüzle ilgili anahtar kelime seçimlerinin yanlış yapılmasının birden fazla nedeni olabilir. Mesela, SEO ajansının sektörünüzü pek anlayamaması ve bu nedenle de yanlış anahtar kelimeler üzerine çalışma düzenlemesi maliyet kaybı yaratır. Bunu önlemek için ajansın doğru anahtar kelimeleri seçtiğinden emin olmanız gerekebilir.

Bunlar dışında sitenizle ilgili kapsamlı ve detaylı bir analize yer vermeden fiyat teklifi sunan ajanslardan uzak durulması gerekir. Sitenizin sorunları gören ve bunlara yönelik yapılması gerekenleri sıralayan, makul ücretler veren ajanslar tarafından sunulacak hizmetlerden fayda sağlanılabilir. Yine bazı SEO ajansları yüksek rekabete sahip olan anahtar kelimelerde bile çok kısa süre içerisinde yükselme vaatlerinde bulunabilir. Toplu backlink alma ve birçok arama motoru kayıt ve gönderim gibi hiçbir şekilde SEO çalışması ile ilgisi olmayan yöntemler sunan ajanslara da dikkat edilmesi lazımdır.

Yerel SEO hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizler için hazırlamış olduğum bu içeriğe bir göz atın. Hemen https://cagantastan.com/yerel-seo-hakkinda-bilinmesi-gerekenler adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İşini doğru yapanla reklamını iyi yapan diye bir kavram var burası kırılma noktasıdır.Herkes tarafından duyulmuş ama vasat bir iş deneyimi olan ajanslar olduğu gibi deneyimi olmayıp ama yaptığı projelerle parmak ısırtan ajanslar da var bu yüzden üne reklama aldanıp sadece kuru sıkı olan ajanslara gitmeyin iyi araştırın ve sadece aldığı işe odaklanan yaptığını çok iyi bilen paniklemeyen her zaman bir B planı olan bir ajans ile çalışmalısınız. Ajans ile aranızda arkadaşlık tarzında bir etkileşim olmamalı profesyonel ve ciddi çalıştığınızda her iki tarafta birbirine saygı duyacağından dolayı işini ciddiye alarak yapacaktır.Bence seçerken bunları göz önünde bulundurun.

  2. SEO alanında bir çok şirket var. Bu alandaki şirketlerden herhangi birini seçerken referanslarına ve ekibinin profesyonelliğine önem vermeliyiz. Etkileşim alamayacağınız, sitenize etki etmeyecek seo çalışmaları sağlayan ajanslardan uzak durmalısınız. 🙂

  3. SEO ajansları son 1-2 yılda çok fazla türedi, benim için en önemli kıstas verdikleri vaatler ve referansları. Tabi ki referanslarına verdikleri vaatlerin sonuçlarını da sorguluyorum çoğu zaman.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir