SEO

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, organik trafik elde etmek ve arama motorlarındaki sıralamada yükselmek için yapılması gerekenleri kapsayan bir çalışmadır. Çalışmayı önemli hale getiren neden ise, organik trafiğin nihai alıcı olması yönündeki kesinleşmiş verilerdir. Dolayısıyla, doğru anahtar kelimelerin hedeflenmesi ve arzu edilen sıralamaya çıkılması durumunda elde edilen trafikten elde edilecek gelir yükselebilir. Bu bakımdan satışlarını artırmak ve yeni müşteriler kazanmak isteyen kişilerin SEO çalışmalarına önem vermeleri ve yatırım yapmaları gerekir. Bu tarafın eksik kalması halinde sadık müşteri kitlesi oluşturabilmek mümkün olmaz ve internette görünür hale gelmekten bahsedilemez.

SEO neden gereklidir?

Geleneksel ticari faaliyet içerisindeki bir kurumun internet üzerinden de satış yapmak üzere kurduğu sitenin müşteriye ihtiyacı vardır. Ancak fiziksel mağaza gibi olmayan internet mağazasının tanıtımı ve hedef kitleye ulaştırılması gerekir. Bu sürecin kısa süre içerisinde olmasını sağlamak için ilk atılan adımlar sosyal medya ve arama motoru reklamlarıdır. SEO çalışmaları açısından da önem ifade eden bu iki kanalın aktif kullanımı önemlidir. Ancak SEO çalışmasının temel hedefi reklamlarla müşteri elde etmek değildir.

Arama motorlarında yükselmek ve buradan gelecek kaliteli trafiği çekmektir. Sürekli reklam harcamaları ile müşteri elde edebilmek zor ve maliyetlidir. Ayrıca, reklam kanallarından elde edilecek trafik ile organik sonuçlardan gelen kullanıcılar farklı davranış kalıplarına sahiptir. Doğru anahtar kelimeler üzerinde yükseltilen bir siteye erişen kullanıcı satın alma eğilimi gösterir. Reklam ile siteye erişen kullanıcı ise, merak veya bilgi edinmek açısından sayfa ziyareti yapmış olabilir.

SEO, site içi düzenlemeleri de kapsar. Sadece sitenin görünür kılınmasını sağlayıcı çalışmalara yönelmez. Asıl hedef, müşteri kazanmaktır. Bu ise, görünür olmaktan çok daha farklı bir çalışma modelinin benimsenmesi anlamına gelir. Bir sitenin arama motorlarında yükselmesi, görünür olması için yeterli olabilir. Ancak görünür olmaktan beklenilen husus, satın alma eğilimlerini arttırmaktır. Bu ise, doğru anahtar kelimelerde yükselmek için iyi çalışmalar yapılmasına bağlıdır. Bu çalışmaların önemli bir kısmını da site düzenlemeler kapsar. Sitenin kullanıcı deneyimi açısından eksiklikleri ve hatalarının olması SEO çalışmasına zarar verir. Dolayısıyla, site içi ve site dışı çalışmaların birbiri ile koordineli bir şekilde yapılmasının önemi büyüktür.

SEO Nasıl Yapıllır

Doğal olmayan SEO nedir?

Bir kurumun sitesinin arama motorlarında yükselmesinin büyük avantajları vardır. Bu avantajları kısa sürede çekmek için yapılan manipüle edici her hareket doğal olmayan SEO içerisinde görünür. Arama motorlarının algoritmalarına uygun bir çalışma modeli yerine çok daha kısa sürede sonuç verdiği düşünülen ancak uzun vadede önemli kayıplara neden olan yapay SEO çalışmaları ile filtre ve cezalara düşmek mümkündür. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde ise, büyük yatırımlarla kurulan sitenin arama sonuçlarından silinmesi ve trafiğini kaybetmesi ihtimali vardır. Dolayısıyla, hiçbir şekilde doğal olmayan yöntemlere başvurmadan profesyonel SEO çalışmalarından faydalanmak gerekir. Arama motoru kurallarına uygun hareket edilerek planlanan her SEO çalışması amacına erişir ve kazanç sağlar.

Kısa sürede yükselmeyi vaat eden ve hiçbir şekilde internet dünyasının gerçekleri ile bağdaşmayan vaatlerde bulunan kişilere SEO çalışması yaptırmaktan uzak durulmalıdır. Deneyimleri bulunan, doğal çalışmalara imza atan, anahtar kelime ve rakip analizleri ile muhtemel yükselme planını çıkarabilen SEO uzmanlarından destek alınması önem ifade eder. SEO çalışmasının yanlış kişilere emanet edilmesi halinde hem maliyet hem de zaman kaybı yaşanır. Bu ise, satışları olumsuz bir şekilde etkiler ve internet üzerinden elde edilmek istenilen satış rakamlarına ulaşılmasını engeller.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aramam motorunun sitemizi sıralamaya alması için ona verdiğimiz rüşvetin adıdır SEO biraz garip bir tanım oldu anlayabiliyorum ama maalesef ben bu şekilde tanımlayacağım. Seo önemlidir ve seo gereklidir her önüne gelen seo yapamaz yapmamalı bazı durumlarda sitenize kalıcı zararlar verebileceğiniz gibi cezalı duruma düşebilirsiniz.Mesela eskiden pigleme siteleri vardı ve bizler deli gibi pigleme siteleri ile sitemize trafik gönderip iyi bir şey yaptığımızı zannediyorduk ama maalesef sitenin hemen çıkma oranını yerin dibine batırıp çöp site olmasına yol açıyormuşuz.İşte bu yüzden bu işin membasından gelmiş bu işlerin adamı olan yetenekli kişilerle iletişime geçip sitenizi kurtarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir