SEO

SEO Analizi Nedir?

İşinizi internete taşımış olmanıza ve birtakım çalışmalarla yapmanıza rağmen arzu edilen sonuçları alamamanın yarattığı bir hayal kırıklığı söz konusudur. Bu hayal kırıklığının nedenlerinin ardındaki etkenleri tespit edebilmek adına yapılması gereken ilk şey, seo analizidir. SEO analizi ile bir sitenin arama motoru algoritmalarına ne kadar uyumlu olduğu tespit edilebilir. Hatta daha derin araştırma süreci ile sitenin herhangi bir ceza alıp almadığına ve eğer yapılmış bir SEO çalışması varsa, ne kadar doğal ve düzgün yapılıp yapılmadığına kadarki hususlar tespit edilebilir. Böylece, sitenin yükselmesini engelleyici faktörler listelenir ve çözüm üretmek için geliştirilecek stratejinin daha sağlam ve nesnel veriler üzerinde yükselmesi sağlanır.

SEO analizi gerçekten önemli midir?

İnternet satışlarına önem veren bir kurumun her ay düzenli bir şekilde SEO analizi yaptırmaları oldukça önemlidir. Çünkü sürekli yenilenen ve güncellenen arama motorları nedeniyle sıralamada değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler, kısmı olmakla beraber çok daha büyük ve kapsamlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu durumda sıralama kaybı yaşanabilir ve organik sonuçlar üzerinden gelen trafik kaybedilebilir. Satışları olumsuz etkileyecek böyle bir durumun şokunu yönetebilmek açısından düzenli analizler yapmak ve değişimleri gözlemlemek önem ifade eder. Ayrıca, site için yapılacak SEO çalışmalarının nereden ve nasıl şekillenmesi gerektiğine yönelik adımlar da SEO analizi ile kolay bir şekilde belirlenebilir.

Manüel gözlemler yapılarak, bir sitenin nerede ne gibi hatalarının olduğunu tespit edebilmek mümkün değildir. En azından tüm yönleri ile bir sitedeki hataların tespit edilmesi söz konusu olmaz. Analiz araçları sayesinde arama motoru algoritmalarına uyumlu şekilde kapsamlı tarama yapılır ve rapor elde edilir. Bu rapor değerlendirilerek, kapsamlı bir SEO çalışma planı ortaya çıkarılabilir.

SEO Analizi

SEO analizi nasıl yapılır?

SEO analizi yapan araçlar yardımı ile bir sitenin SEO puanını çıkarmak mümkündür. Ancak burada genel bir yaklaşım benimsemekle beraber tamamen tek bir soruna yönelik analizler de yapılabilir. Mesela, bir sitenin aniden yaşadığı düşüşlerin nedenlerine odaklanmaya yönelik analizler ile genel bir SEO analizi arasında farklılık vardır. Düşüş nedenleri tespit edebilmek için son yapılan çalışmaların incelenmesi, alınan linklerin kalitesinin ölçülmesi veya herhangi bir algoritma güncellemesinin olup olmadığına yönelik kısımların irdelenmesi lazımdır. Ayrıca, site içi ve site dışı analizler ayrı olarak yapılabilir. Detaylı bir site içi analizle beraber bir sitedeki kodlama hatalarından, sayfaların SEO durumuna, içeriklerin kalitesine kadarki bilgilere erişilebilir.

SEO analizinin avantajları nelerdir?

Bir SEO analizi ile hedeflenilen anahtar kelimelerdeki dalgalanmaları incelemek mümkündür. ilgili kelimeler üzerinde gerçekleşen SEO çalışmasının verimli olup olmadığına dair en önemli göstergeler, sıralamadaki dalgalanmadır. Eğer sürekli bir düşüş söz konusu ise, yapılan verimliliğini sorgulamak ve acilen bir müdahale etmek gerekebilir. Ancak doğal bir çalışma sonucunda ortaya çıkan ufak tefek dalgalanmalar normaldir. Sitenin mevcut sıralamadaki performansının artı yönlü olmasını sağlayıcı çalışmaların tespit edildikten sonra süreklilik arz edecek şekilde yapılması gerekir. Ancak bu sürecin de dikkatli ve doğal bir şekilde yürütülmesinin önemi büyüktür.

Ayrıca sitenin teknik açıdan ortaya çıkan problemleri de site analizleri ile fark edilebilir. Siteye yönelik siber saldırılar ve bunların yarattığı sonuçlar da ortaya çıkar. SEO analizindeki gelişmelerle beraber güvenlik konusundaki hususlar da analizlerle belirlenebilir. Ancak bunun için gelişmiş bir SEO analiz aracının kullanımın önemi büyüktür. SEO, güvenlikle ilgili tedbirlerin de alınmasını sağlar. SEO analizlerin her ay düzenli bir şekilde yapılmasının sağladığı en önemli fayda ise, algoritma güncellemelerin doğurduğu sonuçları erkenden tespit edebilmektir. Bu açıdan düzenli bir şekilde SEO analizleri yaptırmak ve çıkan sonuçları değerlendirmek suretiyle SEO çalışmalarına yenilikler kazandırmak gerekir.

SEO Analizi için SEMRUSH programı hakkında yazdığım yazıya bir göz atmanızda fayda var. Hemen https://cagantastan.com/semrush-ile-seo adresini ziyaret et ve bilmen gerekenleri öğren.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Seo analizi evet önemli ben seo analizini bazı sitelerden ücretsiz yaparım eğer yeni açtığım sitem başarı oranı %75 puanın altında kalırsa hatalarıma bakar düzeltmeye çalışırım ama bazı durumlar vardır ki seonuz iyidir ama rakibinizin ki daha iyidir işte o zaman sitenize sihirli değnek gerekmektedir işte bu durumda profesyonel seoculardan yardım isteyeceksiniz.Bilirsiniz ki bu işlemleri kimse babasının hayrına yapmaz o nedenle biraz da para bayılacaksınız.Ama seocu ile anlaşma yaparken mutlaka bir söz alın işte sizi rakip sitenizin önüne geçireceğim veya sıralamada şu kelimede buraya getireceğim diye anlaşma yapmanızı öneririm.Bilirsiniz ki söz uçar yazı kalır bunları da yazılı bir metinle kararlaştırın.

  2. Çalışıp çabalayıp bir sonuç elde edemediğimizde sitemizi iyi hale getirmek için yaptığımız yapacağımız ve yapmamız gereken her türlü müdahale seo’dur. Bunu başka bir şekilde açıklayamıyorum bana göre seo bu şekilde açıklanmalı şimdi seo siteye hayat veren büyüyüp gelişmesini sağlayan organik kalıcı kitleyi yakalamak için yapılan hizmettir.Bu hizmeti kendiniz de yapabilir yada profesyonel kişilere sitenizi emanet ederek başkasına da yaptırabilirsiniz burada ki amaç paralı veya parasız başkasına yada kendiniz seo’yu kimin nasıl yapacağıdır bu önemli konuyu atlamayın atlandığında negatif seo olarak sitenizi başladığınızdan daha kötü yapabilirsiniz.

  3. SEO alanında yeni biriyim, ilk defa kurduğum siteye seo yapmaya başladım, analizini yapabileceğimiz siteleri kaynak verebilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı