SEO

Önemli SEO Önerileri

Kulak verilmesi gereken SEO önerileri ve tavsiyeleri ile siz de web sitenizi Google aramalarında üst sıralara çıkartmayı başarabilirsiniz. Bunun için çeşitli stratejiler ve teknikler bulunmaktadır. Fakat temel SEO çalışmalarını yöntemlerine ve kurallarına uygun bir şekilde hareket ederseniz siz de başarılı bir SEO uygulaması ortaya koyarak web sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltebilirsiniz. Web sitenize daha fazla internet kullanıcısı çekmek için ihtiyaç duyduğunuz önemli SEO önerileri, bu yazımızın konusu olmaktadır.

Başarılı SEO uygulamaları ve araçlarını kullanarak siz de sitenizin web dünyasında daha fazla görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu yazımızda bahsedilen aşama ve işlemlere gereken önemi vermezseniz, Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer alma şansınız oldukça düşük seviyede kalacaktır. Bu yüzden web sitenizin doğal trafik çekebilmesi için uygun zemini oluşturmak adına bu önemli tavsiye ve önerileri takip edip kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

İçeriği SEO Uyumlu Hale Getirin

Web içeriğini SEO uyumlu yapmak, dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. İnternet kullanıcılarının web dünyasında arama yapma amaçları ve niyetlerine uygun içerikler hazırlamazsanız, yollarınız onlarla bir türlü kesişmeyecektir. Bu yüzden daha fazla web kullanıcısına faydalı çözümler sunarak web sitenizi öne çıkarabilmek için kullanıcı arama niyetini iyi kavrayıp ona uyumlu içerikler üretmeniz şarttır.

Google algoritmalarında yapılan değişikliklerin de ilk amacı, internet kullanıcılarına daha faydalı ve verimli bir web platformu hazırlamaktır. Bu yüzden kullanıcı dostu odaklı yazılan içerikler ve başlıklar Google tarafından desteklenmekle birlikte arama sonuçlarında da ilk sayfadan kendine yer bulabilmektedir. Bu yüzden arama sonuçlarını göz önünde bulundurarak ve kullanıcıların arama niyetlerini düşünerek web sitenizin içerik oluşturmasını tamamlamanız gerekmektedir.

Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturun

Kullanıcı dostu içerik hazırlama konusu da SEO uyumlu içeriklerin önemli bir aşamasıdır. Google, web dünyasında internet kullanıcılarına gerçekten fayda sağlayacak platformları ve web sitelerini öne çıkarmak adına sürekli algoritma değişiklikleri ve güncellemeler yayınlamaktadır. Bu yüzden Google arama sonuçlarında ilk sayfada yer almak istiyorsanız kullanıcı niyetini iyi kavradıktan sonra SEO uyumlu içeriklerinizi temelde şu hedeflere yönelik oluşturmalısınız:

 • İnternet kullanıcılarına bilgi verici içerikler
 • Kullanıcıların gezinme niyetlerine uygun içerikler
 • Ticari ve ürün satışına yönelik içerikler
 • İşlemsel içerikler

SEO çalışmalarında web sitenizi belirli anahtar kelimelerinde Google arama sonuçlarında ilk sayfada ve hatta üst sıralarda görmek istiyorsanız, içeriklerinizi belirli bir stratejiye göre hazırlamanız gerekmektedir. Kullanıcı odaklı içerikleri yazarak siz de SEO çalışmalarına uygun bir alt yapı hazırlamış olacaksınız.

Başlık Etiketi ile Dikkat Çekin

İçeriklerde başlık etiketi ve meta açıklaması, web dünyasındaki kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Web sitenizi ticari bir dükkan veya vitrin olarak görerek, dükkanınızın önünden geçen müşterilerin ilgisini çekecek şekilde hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Başlık etiketleri arama sonuçlarında görünen temel unsur olduğu için SEO uyumluluk açısından son derecede kritik bir konudur. Web sitenizdeki sayfalarınızın başlık etiketlerini oluştururken aklınızda bulunması gereken bazı kriterler şunlardır:

 • Başlıkta mutlaka anahtar kelimelerinizi geçirin.
 • Kullanıcıların arama niyetlerine uygun ve sorunlarına çözüm olabilecek başlık yazın.
 • Tekrar eden kelimelerden başlık oluşturmayın.
 • Anahtar kelimeleri peş peşe doldurmamaya çalışın.
 • Açıklayıcı ve net başlık seçin.
 • Kullanıcıların ilgisini çekecek tarzda sansasyonel başlıklar atın.

Web sitesindeki içeriklerin başlıkları, kullanıcılara bir sonucun içeriği ile alakalı olduğunu göstermek için en temel unsurdur. Bu yüzden başlıklarda bilgilendirici ve içerik hakkında özet niteliğinde tanımlamalar yapılmalıdır. Arama motorları arasında en popüleri olan Google’da başlıkların 50 – 60 karakterlik kısmı gözüktüğü için başlık etiketinizin bu karakter sınırlamalarını geçmemesine özen göstermeniz tavsiye edilir.

Meta Açıklamaları SEO Uyumlu Hale Getirin

Meta etiketi açıklamalarını SEO uyumlu yapmak da dikkat edilmesi gereken konulardandır. Meta açıklama başlıktan sonra en önemli kısım olarak dikkat çekmektedir. Başlık etiketinin altında görülen bu kısım, arama motoru sonuç sayfasında kısa bir şekilde sayfanın içeriği hakkında bilgi veren özet bölümüdür. Her ne kadar meta açıklamalar web sitesindeki sıralamalar üzerinde doğrudan etkili olmasa da kullanıcıların dikkatini çekerek tıklama oranlarını değiştirebilme özelliğine sahiptir. d

Google arama motorunda meta açıklamaları genellikle 110 ile 160 karakter arasında gösterilmektedir. Bu yüzden meta açıklama içeriğinin 160 karakteri geçmemesine özen göstermeniz tavsiye edilir. Meta açıklamasını SEO uyumlu hale getirirken, her sayfa için birbirinden farklı yazılar yazmanız gerekir. Arama niyeti ile ilgili ve dikkat çekecek kelime gruplarının yazılması tavsiye edilmektedir.

Yüksek Boyutlu Görselleri Optimize Edin

Web sitesindeki görsellerin optimize edilmesi, kullanıcı deneyimini iyileştiren işlemler arasında yer almaktadır. Görseller, web sitenizdeki içeriklerin daha okunaklı, keyifli ve eğlenceli olmasını sağlar. Blog yazılarınızda ya da ürün tanıtım sayfalarınızda mutlaka yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli görseller kullanmaya özen göstermelisiniz. Ancak SEO odaklı görsel kullanımı bu konuda devreye girmektedir. Görselleri optimize ederken doğru dosya formatını seçmek, görselleri sıkıştırmak ve alt metin eklemek çok önemlidir. Böylelikle web sitesinde hem internet kullanıcılarının deneyimi iyileştirilmekte hem de arama motoru robotları için uygun index ortamı yaratılmaktadır. SEO uyumluluk konusunda içeriklerde kullanılan görsellerin formatı ve alt metin özellikleri hakkında dikkat etmeniz gereken tüm noktaları ücretli veya ücretsiz SEO araçları kullanarak kolay bir şekilde öğrenip tespit edebilirsiniz.

SEO Uyumlu Dosya Formatını Seçin

Web sitedeki görsellerin dosya formatını seçerken, SEO uyumlu hareket etmeye dikkat etmeniz gerekir. Çünkü görseller sayfa boyutuna en büyük katkıda bulunan unsurlardır. Görselleri en iyi şekilde SEO uyumlu hale getirebilmek için de ilk olarak dosya formatının doğru seçilmiş olmasına dikkat edilmelidir. SEO uyumlu dosya formatı seçerken şunlar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Web üzerinde yaygın olan JEPG ve PNG dosya formatları seçilmelidir.
 • Her iki dosya formatı için farklı sıkıştırma teknikleri uygulanmalıdır.
 • Görüntü formatı ihtiyaçlarında JPEG tercih edilmelidir.
 • Metin ve çizim içeren görüntüler için de PNG dosya formatı seçilebilir.

Görsellerin Kalitesini Bozmadan Boyutunu Sıkıştırın

Görsellerin boyutunu sıkıştırmak, web sayfasının SEO uyumlu hale getirilmesinde en önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden SEO uyumluluk açısından yüksek çözünürlüklü görsellerin kalitesini bozmadan sıkıştırma yapabilmek için ücretsiz araçlar arasında şunlar kullanılabilir:

 • TinyPNG
 • İmageOptim
 • ShortPixel

Başarılı bir SEO performansı alabilmek için web sitesinin açılış hızını maksimum seviyede tutmak gerekmektedir. Yani internet kullanıcıları sayfanın açılmasını çok fazla süre beklememelidir. Görsellerin boyutları sıkıştırıldığı için web sitesinin açılma hızı artacaktır.

Görsellere Alt Metin Ekleyin

Görsellerin altına metin ekleme işlemi de SEO uyumluluk konusunda önemli bir detaydır. Görsellere alternatif metin eklemek web erişebilirliğini arttıran bir çözümdür. Bunun yanı sıra arama motoru botları, web sitenizdeki içerikleri taramaya geldiğinde görsellerinizin ne ile ilgili olduğunu da daha hızlı ve hatasız bir şekilde indexleyebilmektedir. Negatif bir kullanıcı deneyimi oluşturmamak adına web sitenizdeki görsellerin metinlerini spam olarak anahtar kelimelerle doldurmamanız gerekir. Görseller için alt metin oluştururken açıklamanızda kısa ve net olmanızda fayda vardır.

Google arama motoru botlarının, sitenizi tararken daha hızlı bir şekilde index alabilmesi için web içeriklerinde bulunan bütün görsellerin doğru ve SEO uyumlu alt metinleri bulunması önem taşımaktadır. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan index işlemleri tamamlanmakta ve Google alt metini bulunan görselleriniz için page rank değerini yükselterek web sitenizin arama motoru sonuçlarında ilk sayfada yer almasında etkili olmaktadır. Google kriterlerine ve algoritmalarına göre değişiklik gösteren bu çalışmaları başarılı bir şekilde sürdürerek siz de web sitenizin rakiplerinizin önüne geçmesini sağlayarak daha fazla kullanıcı ve trafik çekmesini sağlayabilirsiniz.

Web Sitesi Sayfa Açılış Hızını SEO Uyumlu Yapın

İnternet sitesi sayfa yüklenme hızını arttırma işlemi de SEO uyumluluk için gereklidir. Google’ın kendi ücretsiz araçlarından biri olan Page Speed Insight kullanarak web sitenizin açılış hızı hakkında kapsamlı bilgilere ve test sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Bunun gibi pek çok SEO aracını kullanarak sayfa açılış hızınızı nasıl iyileştirebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Bunlar arasında:

 • Ahrefs
 • Semrush

gibi ücretli SEO araçları da bulunmaktadır. Sayfa hızınızı arttırmak için görsellerin sıkıştırılmasını sağlayabilir, gereksiz eklentileri silebilir ve tarayıcı önbelleğini (cache) etkinleştirebilirsiniz. Bu görev için genellikle tavsiye edilen araçlardan biri de Gtmetrix aracıdır. Ücretsiz olarak kullanılabilen bu araç sayesinde web sayfalarınızın yükleme süresini arttırmak için atabileceğiniz adımları görebilir ve çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Site İçi Link Çalışması Hazırlayın

Web sitesi içinde link çalışması hazırlarken dikkat edilmesi gereken basit kurallar bulunmaktadır. Web sitenizin bilgi hiyerarşisini oluşturmak için sayfalarınız arasındaki link çalışmasını belirli bir strateji doğrultusunda oluşturmanız tavsiye edilmektedir. SEO için en başarılı uygulama, web sitenizdeki üst düzey sayfalardan, destek ihtiyacı olan sayfalara dahili link paylaşımı yapılmasıdır.

SEMrush aracını kullanarak siteniz içinde nasıl bir link dağıtımı yapabileceğinizi kolaylıkla öğrenip uygulayabilirsiniz. SEMrush aracı bünyesinde bulunan Site Audit eklentisi ile sitenizin dahili link yapısı içindeki sorunların tespit edilip çözüme kavuşturulması mümkün olmaktadır. Bu araçları kolay bir şekilde kullanarak dahili link sorunlarını görüntüleyebilir ve kısa süre içinde bunları düzelterek sitenizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

Site Deneyimini Kullanıcı Odaklı Hale Getirin

Web sitenizde kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Google, kullanıcıların web içerikleriniz ile nasıl etkileşimine girdiğini istatistik olarak tutar ve takip eder. Bu yüzden kullanıcı deneyimi, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı belirleyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Kullanıcı deneyimini iyileştirme konusunda ilk dikkat etmeniz gereken web sitenizin açılış hızıdır. Kullanıcılar çok geçilen sayfaları beklemeden siteden çıkış yaptığı için kaliteli bir deneyim sunulması gerekir. Bunun dışında web sitenizde kullanıcı odaklı bir atmosfer yaratabilmek için içeriklerin şu şekilde yeniden düzenlenmesi ve SEO uyumlu hale getirilmesi önemlidir:

 • Web içeriklerinizde H1, H2, H3 gibi başlık ve alt başlıkları doğru şekilde kullanın.
 • Metinlerin okunabilirliğini yükseltin.
 • İçeriklerin görsel açıdan çekici hale gelmesini sağlayın.
 • İçerikleri çok uzun paragraflar halinde yazmayıp daha okunaklı ve kolay incelenebilir şekilde hazırlayın.
 • İçeriklerde video, görsel ve ekran görüntüleri ile destekleme yapın.
 • Beyaz boşluk tasarımını iyi kullanın. Sayfanın sağ ve sol kısımlarındaki alanlar ile paragraf arası boşlukları mutlaka ideal ölçüde bırakın.
 • Açılır pencere kullanımından vazgeçin.

Google algoritmalarını yakından takip ederek SEO uyumlu bir şekilde sayfa içeriği hazırlama tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi sürekli güncel tutarak SEO odaklı web sayfaları yayınlamalı ve web sitenizin Google tarafından page rank değerini yükseltmesini sağlamalısınız. Kullanıcılar web sitenizde ne kadar fazla vakit geçirirse, SEO çalışmalarınızın karşılığını o kadar kısa sürede alabilirsiniz.

URL Yapısında Anahtar Kelime Kullanın

Link URL yapısında anahtar kelime kullanımı, SEO çalışmalarında genellikle gözden kaçırılmaktadır. Ancak bu işlemler iyi bir SEO çalışması yapılabilmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü başarılı bir URL yapısı, hem internet kullanıcılarına hem de arama motoru robotlarına indexleme konusunda kolaylıklar sağlayıp fikir verecektir. Bir web sitesinin URL yapısının basit olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Bu yüzden SEO odaklı URL yapısı hazırlarken şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • URL’lerin gereğinden fazla uzun olmaması gerekir. Böylelikle kısa URL’ler diğer web sitelerinin uzun URL’lerine kıyasla SEO açısından daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır.
 • Anahtar kelime açısından zengin URL’lerin kullanılması da SEO verimliliği açısından önemlidir. Üst sıralarda yer edinebilmek için mutlaka URL içinde anahtar kelimelerin geçmesi tavsiye edilir.
 • URL’leri kısa ve net tutabilmek için gereksiz kelimelerden arındırılmış olması gerekir. Bu yüzden temiz ve net bir görünüm için gereksiz kelime ve bağlaçları kaldırın.

Web sitenizdeki tüm sayfaların URL yapısında bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Bu değişiklikler web sitenizin aramam motoru sorgularında ilk sayfada ve üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Bu şekilde SEO çalışmalarını istenilen seviyeye çıkartabilirsiniz.

Otoriter ve SEO Odaklı Linkler Kazanın

Web sitesine SEO odaklı linkler çekebilmek için, sitenizin içeriklerini ve kullanıcı odaklı olmasını sağlamanız yeterli değildir. Google arama motorunun algoritmalarında ve sıralama sisteminde yapılan güncel değişikliklere rağmen Google linkleri hala önemli bir sıralama ölçütü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Google, elde edilen linkleri internet ortamında bir referans olarak kabul etmeye devam etmektedir.

İnternet sitenizde web sayfalarınız çok sayıda link barındırıyorsa, arama sonuçlarına göre ilk sayfada veya üst sıralarda çıkma şansınız bulunmaktadır. Çünkü netice itibarıyla web siteniz için yeni ve kullanışlı linkler oluşturmanız önemlidir. Fakat tüm linklerin Google kriterlerine göre eşit değeri bulunmamaktadır. Bazı linkler, belirli arama sorguları için sıralamanızın yükselmesine yardımcı olabilir. Ancak bazı linkler de dikkatli bir şekilde alınmadığı için web sitenizin Google tarafından spam kategorisine alınmasına ve sıralamanızı kaybetmenize sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden SEO odaklı çalışmalar yapıp web sitenizin üst sıralara çıkmasını istiyorsanız, her koşulda otoriter linkler kazanmaya odaklanmanız tavsiye edilmektedir.

Anahtar kelimelerden yüksek sıralama şansı elde edebilmek için yüksek kaliteli linkler oluşturmanız tavsiye edilir. Google tarafından değerli görülen ve otoriter link olarak kabul edilen linkleri alabilmek için rakiplerinizin link oluşturma stratejilerini analiz edebilirsiniz. Bu fırsatları bulabilmek için SEMrush aracını kullanarak Backlink Gap Tool aracılığıyla istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz:

 • Backlink Gap Tool aracına giriş yaptıktan sonra Gap Analysis başlığını seçin.
 • Menüden Backlink Gap kısmını seçin.
 • Alan adını ve aynı zamanda rakiplerinizin web sitesini alan adını girerek Find Prospects butonuna tıklayın.
 • Bu araç sayesinde beş alan adının backlink profilleri arasındaki karşılaştırmaları gösteren grafik ve tablolara anında ulaşabilirsiniz.

Bu sayede rakiplerinizin yani rakip internet sitelerinin hangi platformlardan nasıl link aldıklarını detaylı şekilde analiz edebilirsiniz. Bu araç sayesinde link kurma faaliyetlerine hızlı bir başlangıç yapabilir ve izlemeniz gereken yol haritası hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Grafiklerdeki bilgileri kullanarak kendi SEO odaklı otoriter link kazanma taktiklerini başarılı şekilde uygulayabilirsiniz.

SEO Uyumlu ve Uzun İçerikler Paylaşın

SEO odaklı ve uzun içerikler yayınlama konusu, internet dünyasında daha fazla kullanıcı ziyareti almak isteyen web siteler için temel gerekliliklerden biridir. Uzun biçimli içerikler, Google arama motorunda daha iyi sıralama elde etmenizi sağlamaktadır. Bu iddia en başarılı performans gösteren makaleler dahil, Google tarafından yapılan son analizlerde de net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Yani web sitenizden paylaştığınız ya da yayınladığınız içerikleriniz ne kadar uzun ve kaliteli bir şekilde hazırlanmışsa, Google web sitenizin page rank değerlerini o kadar yükseltecektir. Böylelikle web aramalarında üst sıralarda yer alma hedefine daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Web içeriklerinin uzunluğu ve page rank değerlerine göre yapılan araştırmalardaki en önemli bulgu, uzun içeriklerin ortalama uzunluktaki makalelere göre daha fazla trafik aldıklarını göstermektedir. İçerik uzunluğu her sektör için önemli bir konu gibi görünmese de kendi sektörünüz için en ideal uzunlukta makaleleri hazırlayıp paylaşmanızda fayda vardır. Güncel Google araştırma ve algoritmalarına göre makale uzunluğunun etkisi şu şekilde gözler önüne serilmiştir:

 • 3000 kelime ve daha fazla uzunluktaki makalelerin trafik oranı, 900 – 1200 kelimelik ortalama uzunluktaki makalelere göre 3 kat daha fazladır.
 • Ortalama 1000 kelimelik makalenin trafik oranı ve paylaşım değerleri ise kısa makalelere göre (300 – 400 kelimelik) 2 kat daha fazladır.
 • Uzun makaleler diğerlerine göre 3.5 kat daha fazla link elde edebilmektedir.

İçerik uzunluğu ile arama performansı arasındaki güçlü korelasyon günümüzde hemen hemen bütün SEO uzmanları tarafından iyi bilinen bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden Google kullanıcılara faydalı bilgiler sunan uzun makaleleri yayınlamanızı önerip teşvik etmektedir. Temel anlamda Google, SEO çalışmaları aracılığıyla kullanıcıların sorunlarına en iyi şekilde çözüm bulmanızı sağlamaya çalışmaktadır.

SEO Uyumlu İçeriklerde Anahtar Kelime Kullanımı

SEO uyumlu makalelerde anahtar kelime kullanımı konusu da önem taşımaktadır. Sitenizdeki uzun içerikleri oluştururken arama hacmi ile anahtar kelime zorluğu arasındaki iyi bir denge kurmaya da dikkat etmeniz gerekir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacmi düşük olmasına rağmen bazı durumlarda ihtiyacınız olan internet kullanıcılarını daha pratik yoldan yakalamanızı sağladıkları için önem verilmelidir. Arama hacmi çok düşükse, düşük ile orta anahtar kelime zorluğu olan başka alternatiflere yönelmeniz tavsiye edilmektedir. Kullanılan anahtar kelimelerin zorluk derecelerini belirleyebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • SEMrush arama kutusuna anahtar kelimeleri girerek arama yapın.
 • Keyword Overview isimli raporla arama hacmi, anahtar kelime zorluk derecesi ve diğer önemli detaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ahrefs ya da SEMrush gibi ücretli SEO araçlarını kullanarak makalelerinizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. Anahtar kelime varyasyonlarını ve alakalı soruları görebilmek için bu araçları kapsamlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Faydalı ve Güncel SEO Önerileri

Güncel SEO tavsiyeleri sayesinde web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. En başarılı ve test edilip onaylanmış pratikleri kullanarak web siteniz için daha yüksek arama sıralaması elde edebilirsiniz. Google’da bulunan ilk sayfanın rekabeti, hangi sektörde olursanız olun çok yoğun bir kouma sahiptir. Bu yüzden alternatif kanalları ve araçları kullanarak SEO çalışmalarınızı desteklemeniz gerekmektedir. Tüm bunlar kendi başına yeterli olmadığı için güncel SEO trendlerini yakından takip etmeli, web sitenizdeki güncellemeleri bu algoritma değişikliklerine göre dizayn etmelisiniz. Güncel ve Önemli SEO önerileri ile bu konuda web sitenizin eksiklerini tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı