SEOSEO Araçları

İçerik Optimizasyonu İçin 7 Efsane SEO Aracı

İçerik optimizasyonunda kullanılan en iyi 7 SEO aracı ile arama motoru sonuçlarında daha hızlı şekilde yükselebilirsiniz. Web sitenizi Google arama motorunda rakiplerinizden daha üst sıralara çıkartmak istediğinizde içeriklerinizin kalitesi büyük önem taşır. Google’da SEO uyumlu içerikler sayesinde hızlı bir ilerleme kaydederek web sitenizin organik ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı çekmek, daha fazla trafik almak ve bunun sonucunda web sitenizi üst sıralara taşımak için içerikleriniz SEO uyumlu hale gelmelidir. Web sitenizde içerik optimizasyonu için SEO aracı kullanmak istediğinizde ücretli veya ücretsiz araçları tercih edebilirsiniz. Bu rehberimizde en başarılı sonuçlar veren ve SEO uzmanları tarafından sık sık kullanılan 7 efsane SEO aracı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu Nedir?

Web sitesinde içerik optimizasyonu, SEO çalışmalarının adeta kalbini oluşturan bir süreçtir. Her ne kadar günümüzde web dünyasında kullanıcılara hitap eden içerikler hazırlamak çoğu kişinin kolayca yaptığı bir iş olsa da bazı detaylara dikkat edilmelidir. Bir içerikte bulunması gereken anahtar kelimeler ve bunların kullanım yerleri gibi detaylar, SEO açısından web sayfanızın daha fazla trafik almasını sağlar. Bu yüzden web dünyasında “İçerik kraldır” şeklinde bir tanımlama bile yapılmaktadır.

SEO çalışmalarında en çok önem taşıyan kavram içerik optimizasyonudur. İçerik, web sitesinde bir binanın temelini oluşturan unsur gibidir. Temeli sağlam olmayan binanın üzerine kat çıkıldıkça ilk hasarda binanın yıkılması söz konusu olabilir. Bu yüzden içerik optimizasyonu yapmadan SEO çalışmalarını hayata geçirmek ve web sitesinin öne çıkmasını sağlamak mümkün değildir. Bu nedenle kaliteli bir web sitesi oluştururken içeriklerin belirli kriterlere göre hazırlanması ve denetlenmesi gerekir.

İçerik Optimizasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerik optimizasyonu yapılışı sırasında izlenmesi gereken tek bir yol veya yöntem yoktur. Çünkü bir içeriği optimize etmek farklı parametrelere göre gerçekleştirilebilir. Bu parametrelerde hangi yöntemlerin tercih edileceği ise SEO araçları tarafından belirlenir. Dolayısıyla ücretli veya ücretsiz olarak kullanıma sunulan SEO araçları, mevcut içeriğin SEO açısından ne kadar uyumlu olduğunu gösterdiği için faydalıdır. Aynı zamanda kullanımı çok pratik olan bu araçlar, web sitenizin sıralamasını yükseltmek için içeriklerinizi nasıl hazırlamanız gerektiği konusunda da yol göstericidir.

En İyi 7 İçerik Optimizasyonu Aracı

Efsane 7 SEO aracı ile web sitenizdeki içerik optimizasyonu sürecini başından sonuna kadar etkili biçimde kontrol edebilirsiniz. Web sitenizi Google arama motoru sonuçlarında üst sıralara yerleştirme hedefinizi gerçekleştirmek için içerik optimizasyonunda mutlaka verimli SEO araçları kullanmanız tavsiye edilir. Günümüzde sektör fark etmeksizin pek çok farklı web sitesine SEO hizmeti veren uzmanların bile sık sık kullandığı efsane SEO araçlarından 7 tanesi şunlardan oluşur:

 • Semrush SEO aracı
 • Ahrefs SEO aracı
 • Screaming Fog SEO aracı
 • Keyword Tool SEO aracı
 • Long Tail Pro SEO aracı
 • Moz SEO aracı
 • KWFinder SEO aracı

Kullanımı ücretli veya ücretsiz olan SEO araçları sayesinde içeriklerin yüksek kalitede üretilmesi ve yayınlanması mümkündür. İçeriği optimize ederken kullanılan bu 7 efsane SEO aracının kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde zorlanmadan içerik denetimi yapabilirsiniz. SEO uyumlu içeriklerin yayınlanması sırasında dikkat edilmesi gereken tüm süreci bu araçlar sayesinde kontrol altında tutabilirsiniz.

Semrush

Semrush SEO aracı geniş kullanıcı kitlesine sahip ve popüler SEO araçlarından biridir. Bu aracın efsaneler arasında yer almasının sebeplerinden biri kolay arayüzüdür. Kullanımı çok pratik olan Semrush sayesinde sadece içerik optimizasyonu değil, aynı zamanda SEO çalışmasında site analizi de yapılabilir. Bireysel ve kurumsal kullanıma uygun olan Semrush SEO aracı en çok tavsiye edilen araçlardan biridir.

Semrush Avantajları Nelerdir?

Semrush aracının faydaları sayesinde web sitesinde içerik optimizasyonu pratik biçimde yapılabilir. Semrush kullanımı kolay olduğu için ilk defa web sitesi açanlar için de rahat kullanılabilir özelliklere sahiptir. Genel anlamda Semruh kullanımının avantajları şunladır:

 • İçerik optimizasyonu yapılabilir.
 • Kendi web sitenizi ve rakip web sitelerini analiz edebilir.
 • Backlink analizi yapabilir.
 • Semantik makale yazımında otomatik düzeltme editörüne sahiptir.
 • Sitede spam yapılan içerikleri kontrol etmenizi sağlar.

Ahrefs

Ahrefs SEO aracı, en popüler ve adından en çok söz ettiren SEO araçlarındandır. Web sitesinde arama motoru optimizasyonu yapılırken ihtiyaç duyulan tüm işlemler Ahrefs aracında gerçekleştirilebilir. En çok kullanılan anahtar kelimeleri, sıralamaları ve rakip analiz değerlerini görüntüleme imkanı sunan bu araç oldukça pratik kullanıma sahiptir. Hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal firmalara yönelik özellikler taşımaktadır.

Ahrefs Avantajları Nelerdir?

Ahrefs aracının faydaları sayesinde geniş kapsamlı bir şekilde içerik optimizasyonu yapılabilir.  Türkiye’de yüksek ücretli olması sebebiyle geri planda kalsa da Ahrefs ile içerik optimizasyonunun avantajları şunlardır:

 • Rakiplerin Google reklam analizleri
 • Site içi ve anahtar kelime bazlı analizler
 • Rakip web sitelerinde backlink analizleri
 • Backlink çalışmasında NoFollow ve DoFollow oranlarının ölçümü
 • Tıklama sayısı ve alan adının otorite analizi

Screaming Frog

Screaming Frog SEO aracı ile üretilen içeriklerin kullanıcı odaklı olması sağlanabilir. Google algoritmalarına göre uyumlu içerikleri hazırlamak için kullanılan verimli bir araçtır. Üretilen içeriğin yüksek kaliteli olması halinde arama motoru sonuçlarında web sitesinin üst sıralarda yer alma şansı artar. Üst konumda bulunan ve web kullanıcıları tarafından daha erişilebilir pozisyonda olan web sitelerinde ziyaretçi sayısı fazladır. Screaming Frog aracı web sitesi sahiplerine bu konuda büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Screaming Frog Avantajları Nelerdir?

Screaming Frog aracının faydaları çok fazla olduğu için deneyimli SEO uzmanları tarafından da sık sık tercih edilmektedir. Uygun fiyatları sayesinde bireysel ve kurumsal kullanıcıların tercih sebebidir. Alternatif SEO araçlarının aksine apliksayon şeklinde indirilip kurulduğu için kullanışlı olan Screaming Frog avantajları şunlardır:

 • İçeriklerde kopya kontrolü
 • Site haritası ve URL listesi kontrolü
 • 404 hatası veren kırık bağlantıların tespit edilmesi
 • İçeriğin SEO uyumlu olmayan yönlerinin analizi
 • URL yapısının düzenlenmesi
 • H1, H2 ve diğer yapısal verilerin düzenlenmesi

Keyword Tool

Keyword Tool SEO aracı en popüler SEO içerik optimizasyonu araçlarından biridir. Ücretsiz kullanımı ile geniş bir kitleyi hedefleyen bu araç aynı zamanda ücretli versiyona da sahiptir. Ortalama konumda bulunan ancak tıklama almayan içerikler, zamanla web sitenizin alt sıralara gerilemesine yol açar. Bu yüzden içerik optimizasyonuna mutlaka önem vermeniz  gerektiğinde bu konuda deneyimli SEO uzmanlarının kullandığı Keyword Tool aracı tercih edilebilir.

Keyword Tool Avantajları Nelerdir?

Keyword Tool aracının faydaları sayesinde herhangi bir ücret ödemeden içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimelere sahip olabilirsiniz. Google algoritmasına göre içerikleri öne çıkaracak verimli anahtar kelimeleri bulmaya yardımcı olan Keyword Tool aracının avantajları şunlardır:

 • Ücretsiz kullanım
 • Anahtar kelimelerin arama hacmini ve zorluk seviyesini gösterir.
 • Anahtar kelimelerin tıklama başı reklam getirisine göre sıralanması
 • Tamamen Google uyumlu şekilde güncel tıklama verileri
 • Rakip web sitelerinin anahtar kelimelerde tıklanma sayısı

Long Tail Pro

Long Tail Pro SEO aracı, optimizasyon çalışmalarında en çok tercih edilen içerik optimizasyonu araçlarından biridir. İlk başta anahtar kelime bulma aracı olarak görünse de pek çok farklı özelliği barındırdığı için tercih edilir. Profesyonel bir SEO aracı olmasına rağmen yeni başlayan kullanıcılara hitap edecek şekilde basit kullanım arayüzüne sahiptir.

Long Tail Pro Avantajları Nelerdir?

Long Tail Pro aracının faydaları hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal firmalara büyük avantajlar sağlar. Ücretli bir SEO aracı olmasına rağmen 1 hafta boyunca ücretsiz deneme sürümleri de bulunmaktadır. Long Tail Pro kullanım avantajları şunlardır:

 • Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri bulma
 • Arama niyetine göre doğru başlık belirleme
 • Hedef kitleye özel anahtar kelime analizi
 • Web sayfalarının içeriklerinde SEO uyumluluk analizi

Moz

Moz SEO aracı, web içeriklerinin iyileştirilmesi ve Google uyumlu hale getirilmesi için en çok tercih edilen araçlardandır. Dünya genelinde SEO uzmanları ve bireysel kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen araçlar arasında  gösterilir. DA ve PA adı verilen alan adı otoritesi ile sayfa otoritesi kavramlarını piyasaya süren Moz, bu alanda içerik optimizasyonu yapmayı kolaylaştırmaktadır. Moz aracı tarafından bir web sitesine verilen puanlar, SEO uzmanlarının gözünde büyük öneme sahiptir.

Moz Avantajları Nelerdir?

Moz aracının faydaları sayesinde başarılı bir şekilde içerik optimizasyonu yapılabilir. Ancak kapsamlı bir uygulama olan Moz sadece içerik iyileştirmesinde değil bir web sitesinin baştan sona SEO uyumlu hale gelmesinde de etkilidir. Moz kullanılarak yapılan analizlerde bir web sitesinin içerikleri ne kadar fazla puan almışsa Google tarafından da o kadar başarılı olarak değerlendirilir. Genel anlamda Moz SEO aracının kullanım avantajları şunlardır:

 • Alan adı otoritesi parametrelerinin analizi
 • Sayfa veya içerik analizi
 • Rakip sitelerin tıklama alan sayfalarının tespiti
 • Web sitesinde Google tarafından verilen spam puanı incelemesi
 • Rakip ve web site karşılaştırması
 • Anahtar kelimelerin organik tıklama sayısı
 • Uzun kuyruklu anahtar kelime zorluk derecesi

KWFinder

KWFinder SEO aracı ile içerik optimizasyonu sürecinde verimli sonuçlara ulaşılabilir. Web sitenizdeki içeriklerin daha fazla internet kullanıcısına ulaşmasını istiyorsanız öncelikle Google uyumlu içerik hazırlamaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca tamamen SEO uyumlu içerikler yazmanıza rağmen web sitenizin üst sıralarda yer alması garanti değildir. Bu süreçte mutlaka KWFinder SEO aracı gibi alternatif araçlar kullanarak içerik optimizasyonu yapmanız tavsiye edilir. Popüler bir SEO aracı olan KWFinder, rakiplerine benzer özelliklere sahip olsa da kullanım kolaylığı sağlayan arayüzü ile öne çıkmaktadır.

KWFinder Avantajları Nelerdir?

KWFinder aracının faydaları hem bireysel kullanıcıların hem de kurumsal firmaların yararlanabileceği şekilde dizayn edilmiştir. İçerik optimizasyonu denince akla ilk gelen unsur olan anahtar kelimelerin analizinde KWFinder SEO aracı etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Anahtar kelimeleri bulmak ve bunları hangi şartlarda kullanacağınızı öğrenmek için KWFinder aracının şu avantajlarından yararlanabilirsiniz:

 • Rakip web sitelerinde kullanılan ve en çok aranan altbaşlıkları bulma
 • Arama hacmine göre anahtar kelime analizi
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin zorluk seviyesi
 • Anahtar kelimelerde tıklama başına kazanç sıralaması
 • İçeriklerde avantaj sağlayan “Sıkça Sorulan Sorular” bölümü için en çok gündeme gelen soru kalıpları
 • Başlık düzeni ve eş anlamlı kelime kullanımında SEO uyumlu alternatifler

Görüldüğü üzere SEO çalışmaları sırasında en çok kullanılan anahtar kelime bulucu programlar sayesinde etkili bir içerik optimizasyonu yapılabilir. Halihazırda deneyimli SEO uzmanları tarafından da sık sık kullanılan bu araçlar ücretli veya ücretsiz olarak piyasaya sürülmektedir. Kullanım sonrası sağladığı faydalar açısından maliyet-performans dengesi göz önünde bulundurularak öne çıkan 7 SEO aracı bu şekilde sıralanmaktadır. Her kullanıcı, içerik optimizasyonu için SEO aracı seçiminde kendi bütçesine ve ihtiyaçlarına göre tercihte bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir