SEO

SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Rehberi

SEO uyumlu içerik oluşturmak için öncelikle SEO’nun tanımına hakim olmak gereklidir. Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu; arama motorlarından daha iyi bir sonuç alabilmek adına yapılması gereken çalışmaları kapsayan bir isimdir. SEO uyumlu içerik oluşturmak için belirli kurallara uyulması gereklidir. SEO puanının yüksek olması durumunda; içerik arama sonuçlarında daha üst sırada gösterilmektedir. Bu sayede web sitesine gelen organik ziyaretçi sayısı daha fazla olmaktadır. Dolayısı ile içerik oluşturulma amacına verimli bir şekilde hizmet etmektedir.

SEO Uyumlu İçerikler İçin Anahtar Kelimenin Önemi Nedir?

SEO uyumlu içerikler için anahtar kelimenin önemi; site içerisindeki organik trafiği arttırıyor oluşundan kaynaklanmaktadır. Arama motoru algoritmaları, yazının içerisindeki anahtar kelimeler aracılığı ile yazının arama sonuçlarında kaçıncı sırada listeleneceğini belirlemektedir. Dolayısı ile insanların içeriğe ulaşabilmesi için doğru anahtar kelimelerin seçilmesi gereklidir. Doğru anahtar kelimeleri bulabilmek için anahtar kelime araştırmasının yapılması ve anahtar kelimelerin rekabet durumunun araştırılması gereklidir. Ayrıca anahtar kelimelerin kontrolünün yapılması ve test edilmesi de gereklidir. Belirli periyotlarda trend anahtar kelimelerde değişim olabileceği için kelime analizlerinin de belirli aralıklarla tekrarlanması gereklidir. Benzer sektörlerde, benzer içeriklerde hazırlanmış makaleler de bir fikir vermesi açısından önemlidir. SEO uyumlu benzer içeriğe sahip bir makaleye bakıldığında, o içerikteki anahtar kelimeler baz alınabilmektedir. Ancak bu süreçte anahtar kelime için fikir oluşturan makalelerin içerikleri kopyalanmadan, sadece anahtar kelimeleri alınmalıdır.

SEO Uyumlu Anahtar Kelimeleri ve Arama Hacimlerini Belirlemek İçin Neler Yapılabilmektedir?

SEO uyumlu anahtar kelimeleri ve arama hacimlerini belirlemek için yapılabilecekler şunlardır:

 • Google anahtar kelime planlayıcısından yardım alınabilmektedir. Reklam verilmeye müsait anahtar kelimeler için kullanılabilecek bu araç, Google AdWords reklamları için kullanılmaktadır ve Google aracılığı ile erişim sağlanmaktadır. Anahtar kelimelerin girişi yapılarak, bu anahtar kelimelerin hedef kitle tarafından aylık ortalama ne kadar arama sayısına sahip olduğu görüntülenebilmektedir. Ayrıca anahtar kelimelerin rekabet düzeyi de belirtilmektedir.
 • Google otomatik doldurma özelliği ile anahtar kelime tespiti yapılabilmektedir. Herhangi bir kelime arama kutusuna yazıldığında, arama yapılabilecek benzer öneriler de Google tarafından listelenmektedir. Bu sayede anahtar kelime olarak kullanılabilecek kelime grupları tespit edilebilmektedir.
 • Google araması yapılan konu ile ilgili arama sonuç sayfasının en alt kısmında, konuya bağlı olarak 5-6 adet arama önerisi bulunmaktadır. Bu öneriler aranan kelime grubu ile benzerlik gösterdiği için anahtar kelime tespiti için fikir verebilmektedir.
 • Ubersuggest aracı trend anahtar kelimelerin detaylı listelenebileceği ve analiz sonuçlarının görülebileceği bir kelime planlayıcısıdır.
 • Wordtracker anahtar kelimeleri çok aranandan az aranana göre listeleyebilmektedir ve aynı zamanda anahtar kelime önerisi yapabilmektedir. Ayrıca anahtar kelimelerin rekabet düzeyini de göstermektedir.
 • Keyword Spy aracılığı ile anahtar kelimelerin web sitelerinde hangi kategoriler içerisinde kullanıldığı, istatistikleri ve kelimeye verilebilecek reklam bedelleri görülebilmektedir.

SEO Uyumlu İçeriklerin Başlığı Nasıl Belirlenmelidir?

SEO uyumlu içeriklerin başlığı belirlenirken, başlığın call to action içeren bir başlık olmasına özen gösterilmelidir. Google bir başlık için maksimum 600 piksel yani 70 karakterlik bir alan belirlemiştir. Ancak bu alanın tamamının doldurulmasına gerek yoktur. Aksine başlık seçimi stratejik bir seçim olmalıdır. Herhangi bir arama gerçekleştirildiğinde, listelenen arama sonuçlarında ilk olarak başlık göze çarpmaktadır. Dolayısı ile sayfanın ne ile alakalı olduğunu başlık aracılığı ile kavrayarak insanlar sayfaya giriş yapmaktadır. Başlık seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Başlık içerisinde mutlaka anahtar kelime olmalıdır. Başlığın arama hacmi olan kelimelerden oluşmasına dikkat edilmelidir.
 • Başlık bir bütün olarak anlamlı olmalıdır. Anahtar kelimeler mantıksız bir şekilde sıralanmamalıdır.
 • 60 veya 65 karakteri geçmemeye özen gösterilmelidir.
 • Dikkat çekici bir başlık seçimi yapılmalıdır.
 • Başlıkta markaya veya site adına da yer verilebilmektedir.

Meta Açıklaması Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meta açıklaması; arama motoru sonucunun daha iyi anlaşılabilmesi için arama sonuçlarının listelendiği sayfada başlığın altındaki birkaç cümlelik açıklamadır. Meta açıklaması hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Maksimum 160 ile 165 arası karakter kullanılmalıdır.
 • Meta açıklaması kısmında 2 ya da 3 anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır.
 • Açıklamaya bakıldığında, içeriğin anlaşılabilmesi gereklidir. Anahtar kelime kullanılırken içeriği anlatmayan cümleler yerleştirilmemelidir.
 • Açıklamanın hem sitenin içeriği hakkında gerçek fikirler vermesi hem de yaratıcı olması gereklidir.
 • Açıklama kısmının kısa tutulmasına gerek yoktur. Karakter sınırını doldurmanın zararı bulunmamaktadır.

SEO Uyumlu İçerik

Call To Action Nedir?

Call to action; pazarlama teknikleri içerisinde kullanılan bir terim olarak göze çarpmaktadır. Arama sonuçlarındaki sıralamalarda; birinci sırada olan içeriğin tıklanma oranı, altıncı sıradaki içeriğe göre daha fazladır. Ancak altıncı sıradaki içeriğin tıklanma oranının da artabilmesi için başlık seçiminde call to action tekniğini kullanması gereklidir. Bu teknik ile birlikte hedef kitle harekete geçirilmeyi amaçlanmaktadır. Öncelikle call to action tekniği ile bir başlık oluştururken, okuyucunun ilgili konuyu ne kadar kolay yapabileceği çağrıştırılmalıdır. Okuyucu için hoşuna gidebilecek bir içerik olduğu vurgulanmalıdır. Son olarak da okuyucunun bir bilgi edinebileceği ve edindiği bilgiyi nasıl uygulayabileceğini öğrenebileceği belirtilmelidir. Bu üç etmeni vurgulayan kelime gruplarının yanına bir de anahtar kelime eklenmelidir ve başlık bu şekilde oluşturulmalıdır. Örnek vermek gerekir ise; ’’3 Adımda Mükemmel SEO Uyumlu İçerik Oluşturma’’ başlığı baz alındığında, anahtar kelime SEO uyumlu içeriktir. 3 adımda, kolaylığı vurgulamaktadır. Mükemmel, okuyucunun hoşuna gidebileceğini belirtmektedir. Oluşturma ise okuyucunun da edindiği bilgileri uygulayabileceğini vurgulamaktadır.

Etkili Bir SEO İçeriği Oluşturmak İçin Gündemi Takip Etmenin Önemi Nedir?

Etkili bir SEO içeriği oluşturmak için gündemi takip etmenin önemi; sitenin daha fazla ziyaret edilebilmesini dolaylı yolda sağlıyor oluşundan kaynaklanmaktadır. Gündemin takip edilmesi ile birlikte hazırlanan içeriklerde de gündem ile ilgili bilgilere yer verilmesi veya içeriğe uygun olarak gündem ile bağlantı kuran bir anlatımın benimsenmesi durumunda; sitenin ziyaretçi sayısında ciddi bir artış yaşanabilmektedir. Ayrıca gündemde yaşanan bir olayın blog sahibi veya haber sitesi sahibi tarafından ele alınması durumunda, son dakika takibi yapan ziyaretçiler otomatik olarak ilgili içeriği ziyaret edeceklerdir. Gündemle ilgili gelişmeleri anlık takip edebilmek için anlık bildirim gönderen haber sitelerine üye olunabilmektedir.

SEO Uyumlu İçeriğe Dahili Bağlantı Eklemenin Etkisi Nedir?

SEO uyumlu içeriğe dahili bağlantı eklemenin etkisi; sitenin ziyaretçi trafiğini arttırmasıdır. Hazırlanan içerikteki anahtar kelimelere site içi link eklenebilmektedir. Bu sayede bir içeriği okuyan kullanıcı, bir başka site içeriğini de ziyaret etmektedir. Bu yüzden site içi linklerin ekleneceği kelime gruplarının seçimi oldukça önemlidir. Anahtar kelimelere link eklenmesinin sebebi, kullanıcıların arama sonuçlarını merak ettikleri ve arama yaparken kullandıkları kelime grupları olmasıdır. Bir içerikte başka bir içeriğin linki paylaşılıyor ise; linki paylaşılan içeriğin de SEO kurallarına uygun, güncel bir içerik olması gereklidir. Aksi takdirde esas içeriğin de SEO kalitesinde düşüş meydana gelebilmektedir. Dahili bağlantı ekleme, sitenin performansını arttıran bir eylemdir.

SEO Uyumlu Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu özgün içerik hazırlarken öncelikle içeriğin kopya olmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir kaynaktan edinilen bir bilgi aktarılacak ise; o kaynağın içeriğinin olduğu gibi aktarılmaması gereklidir. Kurulan cümleler ve kelimelerin sıralanışının farklı olması gereklidir. Ancak yine de içeriklerin özgün olup olmadığı kararı en az %60 ile %70’lik kısmının özgün olup olmamasına bakılarak verilmektedir. Dolayısı ile de içeriklerin özgünlük oranını arttırabilmek için uzunluklarını da arttırmak gereklidir. Aynı zamanda oluşturulan içeriğin özgün olabilmesi için diğer içeriklerden bir farkının olması gereklidir. Birçok web sitesinde aynı konu ile ilgili yazılan yazılardaki bilgilerin aynısını barındıran bir içerik; her ne kadar kopya içerik olmasa da özgün bir içerik değildir ve kullanıcılar tarafından rağbet görmemektedir.

SEO Uyumlu Kaliteli İçerik Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu kaliteli içerik hazırlanabilmesi için; anlatımın klasik bir anlatımdan uzak olması gereklidir. Hem bilgi vermeyi hem okuyucuyu sıkmamayı hem de okuyucuların ilgisini çekmeyi başarabilmeyi hedefleyen bir anlatım benimsenmelidir. Örneğin; e-ticaret sitesi sahiplerinin ürün açıklamalarını SEO uyumlu hazırlamaları gereklidir. Rekabetin oldukça fazla olduğu bir sektör olduğu için bir ürünün çalışma prensibini veya özelliklerini olduğu gibi kullanma kılavuzundan alarak yazmaları yanlıştır. Ayrıca cümlelerin birbirini desteklemesi gereklidir. Birbiri ile tezatlık oluşturan cümlelerin bulunduğu bir içerik kaliteli sayılamamaktadır. Kaliteli bir içerikte yazım ve noktalama kurallarına uyulması gereklidir. Bunun için içeriğin yazım kurallarına uyup uymadığını tespit etmek amacı ile çeşitli yardımcı araçlardan faydalanmak mümkündür.

SEO Uyumlu İçerikler Yazarken Ruh Hali Önemli Midir?

SEO uyumlu içerikler yazarken ruh hali önemlidir. İçeriği oluşturan eğer keyifli bir ruh halinde değil ise; yazarken kelimelerin akıp gittiği bir içerik oluşturma ihtimali oldukça düşüktür. Dolayısı ile okuyucular da okurken içerikten keyif almamaktadır. Her içerik için doğru ruh hali farklı olabilmektedir. Bunun için eğer ilgili içeriği yazmaya ruh hali müsaade etmiyor ise; öncesinde moda girebileceği, motivasyonunu arttırabileceği çeşitli aktiviteler yapması gereklidir. Yazmak kısa bir süreç olarak görülmemelidir. Rutin yapılan ve deneme yanılma süreci olan bir iştir. Dolayısı ile doğru ruh hali ile doğru içerik oluşturulana kadar yazmaya devam edilmesi gereklidir.

SEO Uyumlu İçerik Yazarken Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

SEO uyumlu içerik yazarken motivasyon arttırma yöntemleri şunlardır:

 • Müzik duyguları tetikleyen ve yansımasını sağlayan bir araçtır. Özgün ve kaliteli içeriklerin oluşturulabilmesi için ise içeriklerde okuyucuların herhangi bir duygusunu tetikleyen bir noktanın olması gereklidir. Dolayısı ile hem motivasyon arttırabilmek hem de okuyucunun akıcı bir yazı okuyabilmesini sağlamak için sevilen şarkıları dinleyerek içerik oluşturulabilmektedir.
 • İçerik oluştururken sabah saatlerini verimli olarak kullanmak önemlidir. Yeni uyanıldığı için beyin yenilenmiş ve dinlenmiş olmaktadır ve bu zamanlarda içeriğin en ciddi, en önemli kısımlarının yazılması kolaylık sağlamaktadır. Bazıları için de gece saatleri daha verimli geçmektedir. Ancak beynin kendini en dinlenmiş hissettiği saat diliminde içeriğin önemli kısımlarını yazmak işi kolaylaştıran bir durumdur.
 • İçeriklere ekleme yapılacağında veya düzenleme yapılacağında telefon veya el yazısı kullanmak yerine tablet veya bilgisayar kullanmak dikkat dağınıklığını azaltacağından, motivasyon arttıran bir yöntemdir.
 • İçerik oluşturanların mutlaka ara verdikleri bir dönemlerinin olması gereklidir. Gün içerisinde oluşturdukları her içerikten sonra ara vermelilerdir ve ayrıca hafta içerisinde de kendilerine mola olarak tanımladıkları bir günlerinin olması gereklidir. Ara vermeye ihtiyaçlarının olmasının nedeni, zihinlerini temizlemeye ihtiyaçlarının olmasıdır. Zihinleri dolu olduğunda motive olamadıkları için kaliteli içerik ortaya çıkartamamaktadırlar. Çalışma akışlarının düzenli ilerleyebilmesi için ara vererek çalışmaya devam etmelilerdir.

SEO Uyumlu İçeriklerin Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

SEO uyumlu içeriklerin planlaması yapılırken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle odaklanılacak hedef belirlenmelidir. Hangi amaca hizmet edileceği tespit edilmelidir.
 • Hedef kitlenin tanımlanması gereklidir. Hedef kitleyi tanımaya yönelik analizlerin yapılması gereklidir. Özellikle normal ziyaretçi ile sadık müşteri arasındaki ayrım yapılabilmelidir.
 • Hedef kitle ile empati kurulmalıdır. Hangi içerikleri, ne şekilde görmek isteyebileceği üzerine beyin fırtınası yapılmalıdır. SEO uyumlu içeriğin barındıracağı metin, görsel ve video oranları da buna göre belirlenmelidir.
 • Günümüzde arama yapılan cihazlara bakıldığında, mobil cihazlardan yapılan aramaların oranı daha fazla olmaktadır. Dolayısı ile içeriğin mobil kullanıma optimize edilmiş olacağından emin olunmalıdır.
 • Üretilecek içerikler ile ilgili bir takvim oluşturulmalıdır.
 • İçerik oluşturulurken alt başlıkları organize ederek başlanmalıdır. Boşluklar sonrasında doldurulmalıdır.
 • İçerikler SEO uyumlu bir şekilde üretilip web sitesine eklenmelidir.
 • İçeriklerin performans ölçümlerinin düzenli olarak yapılması gereklidir. Sayfa görünümüne, bağlantılara, yapılan yorumlara, sosyal paylaşımlara, dönüşüm oranlarına bakılmalıdır. İçeriğin geri bildiriminin nasıl olduğu gözlenmelidir.
 • İçeriklerin analiz edildikten sonra analiz sonuçlarına bakılarak bir yol izlenmesi gereklidir. Öncelikle içeriklerin hangilerinin başarı olduğu ve hangilerinin ilgi görmediği tespit edilmektedir. Bu sayede başarılı içerikler ile başarısız içeriklerin kıyaslanabilmesi mümkündür. Bu kıyas yapıldıktan sonra eksikler tespit edilmeli ve SEO’ya uyumlu bir şekilde başarısız içerikler güncellenmelidir. Anahtar kelimelerin performansları dikkate alınarak; verimli olmayan anahtar kelimeler, daha iyi performans gösterecek anahtar kelimeler ile güncellenmelidir.

SEO Uyumlu İçerik Yazarken Uygulanabilecek İpuçları Nelerdir?

SEO uyumlu içerik yazarken uygulanabilecek ipuçları şunlardır:

 • Öncelikle bir paragraf yazılırken, o paragrafın ana konusu belirlenmelidir ve sonrasında bu konu git gide açılarak paragrafa cümleler eklenmelidir. Bir paragrafta anlatılacaklar tamamen bitmeden, bir sonraki paragrafın içeriği oluşturulmaya başlanmamalıdır.
 • Her kurulan cümlenin, aynı mesajı vermek için kurulabilecek en etkili ve en kısa cümle olup olmadığı düşünülmelidir.
 • SEO uyumlu içerik yazarken odaklanmak oldukça önemli olduğu için internet bağlantısını kapatarak, anlık cevaplar için de dijital asistanlar kullanılarak yazma işlemine devam etmek daha avantajlı olmaktadır.
 • SEO uyumlu içerik oluştururken, yazılacak olan konu ile ilgili diğer içeriklerin de öncesinde okunması gereklidir. Basit anlatımı olan içerikler tercih edilmelidir.
 • İçerik oluştururken ilham gelmesi beklenmemelidir. Aksine pratik yaparak, disiplinli bir şekilde yazmaya devam edilmelidir.
 • Zaman kısıtlaması bazı durumlarda yaratıcılığı tetiklemektedir. Dolayısı ile kısıtlı bir zamanda içerik üretmeye şartlandırılarak içerik üretmek denenmelidir.
 • İçerik oluşturulurken bir gazeteci düşünülmelidir ve konu ile ilgili 5N1K sorularına cevap aranmalıdır. Ancak bu soruların cevaplarının tek bir paragrafa sığdırılmaması gereklidir. Bu şekilde anahtar kelimeler de içeriğe yayılabilmektedir.
 • İçerik oluştururken beş duyu organına hitab edebilecek bir içerik oluşturmaya özen gösterilmelidir.
 • Doğal ve gerçekçi bir içerik sunulması gerektiği için içerikteki bilgilerin uygulanabilirliğinin de gösterilmesi gereklidir.
 • İçeriğin uzun olması durumunda alt başlıklara yer verilmelidir. Ayrıca gereken noktalarda da maddeleme yapılmalıdır.
 • İçeriğin yazılma amacının, bağlanacağı noktanın, sonucunun belirlenmesi gereklidir. Bu bilinerek içerik oluşturulmalıdır.
 • Hem itibar kaybetmemek hem de SEO uyumlu bir içerik hazırlayabilmek için mutlaka yazım hataları gözden geçirilmelidir.
 • İçerikte verilen bilgilerin doğru olmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde markanın itibarını kaybetmesinin önüne geçebilmek mümkündür.

SEO Uyumlu İçerikler İçin 10 Saniye Kuralı Nedir?

SEO uyumlu içerikler için 10 saniye kuralı; okuyucunun dikkatini çekebilmek için belirlenen süreyi içermektedir. Yazılan yazının meta açıklaması ve ilk paragrafı için geçerli olan bir kuraldır. Bu kurala göre; okuyucu meta açıklamasına veya ilk paragrafa baktığında, içeriği okumaya devam edip etmeyeceğine karar vereceği süre 10 saniyedir. 10 saniye içerisinde ilgisini çeken bir nokta görmemesi halinde okumaya devam etmemektedir. Bu yüzden okuyucunun ilgisini çekebilecek, kendisine ekstra bilgi sunabilecek, içeriği tam anlamıyla yansıtabilecek cümlelere ilk 10 saniye içerisinde bakılan meta açıklamasında ve ilk paragrafta yer verilmelidir.

SEO Uyumlu İçeriklerin Biçimleri İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO uyumlu içeriklerin biçimleri ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Her parafın başında ve sonunda güçlü cümleler bulunmalıdır. Ayrıca cümlelere güçlü kelimeler ile başlanması gereklidir.
 • Aktarım stili; açık ve sade tercih edilmelidir.
 • İçeriğin karmaşıklaşmasının önüne geçilmesi gereklidir. Söylenmek istenenin doğrudan söylenmesi gereklidir. Gereksiz kelimeler kullanılmamalıdır. Cümleler olabildiğince basit kurulmalıdır ve yazının genelinde basit bir anlatım olmalıdır.
 • Cümlelerde kullanılan zarf ve sıfat sayısına dikkat edilmelidir. Eğer fiil seçimi ile birlikte aşırı zarf ve sıfat kullanılarak bir cümle elde edilebiliyor ise; o zaman başka bir fiil seçilerek aynı cümle daha sade kurulmalıdır.
 • İçerik sadece uzun cümlelerden veya sadece kısa cümlelerden oluşmamalıdır. İçeriğin kısa ve uzun cümlelerin birlikte kullanılması ile oluşturulması gereklidir.
 • Paragrafların olabildiğince kısa tutulması tavsiye edilmektedir. Hem okuyucunun gözünün korkmaması hem de daha az enerji sarf ederek okuyabilmesi için önemlidir.
 • Okuyucunun zihninin odaklanabilmesi için içerikte seçilen fiillerin aktif fiil olmasına dikkat edilmelidir.
 • Klişe bir anlatımdan, içerikten, cümleden ve kelime grubundan uzak durulmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik İçin Resim Nasıl Seçilir?

SEO uyumlu içerik için resim seçilirken bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Ücretsiz resim kullanılabilmektedir. Bunun için bulunan resimlerin açıklamalarında free ibaresi olması gereklidir. Bu şekilde resim dağıtan sitelerden ücretsiz resim alarak içeriklerde kullanmak mümkündür.
 • Ücretsiz resimlerinin profesyonel bir program yardımı ile özgünleştirilerek, içeriğe daha uygun hale getirilip öyle kullanılması mümkündür.
 • İçeriğin mesajına uygun resimler seçilirken ücretli resimler seçilebilmektedir.
 • SEO için bir avantaj olabilecek resim seçim yöntemi ise kendi çizimini kullanmaktır. Kendi çizimini kullanmak, içeriğe özgünlük katan bir durum olduğu için SEO puanını arttırmaktadır.

SEO Uyumlu Makalenin Akıcı Olabilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO uyumlu makalenin akıcı olabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Makalenin hedef kitlenin isteklerine ve sorularına cevap veriyor olması gereklidir.
 • Kullanılan dilin akıcı olması gereklidir.
 • İçeriğin sıkıcılıktan uzaklaşabilmesi adına; metinlerin aralarına resim, fotoğraf, video gibi görsel içerikler yerleştirilmelidir.
 • Samimi bir anlatım benimsenmelidir.

SEO Uyumlu Makale İçin Örnek Taslak

SEO uyumlu makale için örnek taslak şöyledir:

 • En az 3 kelime ve en fazla 66 karakterden oluşan, anahtar kelime içeren bir başlık olmalıdır.
 • Anahtar kelime içeren URL olmalıdır.
 • Anahtar kelime ile başlanan ve en fazla 160 karakter olan meta açıklaması olmalıdır.
 • Makale içindeki alt başlıkta anahtar kelimelerden biri olmalıdır ve içeriğin giriş cümlesinde bu anahtar kelime olmalıdır.
 • İçerikte en az 300 kelime bulunmalıdır. İlk 50 ile 100 kelime içerisinde mutlaka anahtar kelime kullanılmalıdır. Kullanılan anahtar kelimelerin oranı %2.5 ile %3 arasında olmalıdır. SEO uyumlu içerik oluştururken anahtar kelimeler kalın, altı çizili veya italik kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Günümüzdeki makale editörlerinin en büyük problemi seo uyumlu içerik oluşturamamak bence. Bir çok büyük medya sitelerinde bile clickbait yapmak adına seoyu hiçe sayıp içerik yazıyorlar. Seo uyumlu içerik oluşturma konusunda yazınız gayet başarılı olmuş tebrik ederim.

 2. Seo uyumlu içerik oluşturmak artık çok önemli. Eskiden Google sıralama ve diğer faktörlerde çok fazla inceleme sağlamazken son zamanlarda özgün ve seo uyumlu içerikler ilk sıraları almaya başladı. 🙂

 3. İçeriklerini seo uyumlu yazan editörlerle çalışıyorum. İçeriklerin seo ile uyumlu olması artık daha önemli. Çünkü eskiden rekabet bu kadar yoğun değildi. Şu an her yaştan çok iyi işler çıkaran arkadaşlar var.

 4. SEO gerçekten günümüzde çok önemli bir husus artık. Eskiden önemi çoktu ancak artık daha da çok. Artık Google seosu sağlam içeriklere önem veriyor.

 5. Günümüzde artık düz yazılan yazıların pek bir önemi olmuyor. Artık yazının içeriği, seoya uyumu, bunlar Google’un için çok daha önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir