E-Ticaret

E-Ticaret Nedir?

Elektronik pazarlama yöntemi kullanılarak, mağazaların ya da dükkanların bulunduğu harita sınırlarının dışındaki müşterilere erişilebilir ve bu müşterilere doğrudan satış yapılabilir. E-ticaretin en önemli özelliği, doğal müşteri kapasitesini kat kat artırması ve satış oranlarını yükseltmesidir. İşletmelerin yer aldığı harita sigorta içerisinde, sadece yakın çevredeki müşterilere satış yapılabilir. Ancak elektronik ortama yansıtılan işletmeler, normal şartlarda ulaşabildikleri müşteri potansiyelini fazlalaştırmaktadır.

E-Ticaret Ne İşe Yarar?

Elektronik ticaretin kullanım amacı, firmaların ve markaların mevcut müşterisinden daha fazlasına erişilmesidir. Ürün ve hizmet pazarlamasını için gerek duyulan aktif müşteri potansiyeline, e-ticaret sayesinde ulaşılmaktadır. Ürünlerin depolanma zorunluluğu olmadığından, müşterilerin talebine göre ürün alımı yapılır ve anında müşteriye ulaştırılır. Böylece ürünlerin elde kalması ve zarar edilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. E-ticaret yaparak, normal bir mağaza açma ve bu mağazanın tüm giderlerini karşılama zorunluluğu ortadan kalkacaktır. Marka değerini tamamen sanal ortama taşıyarak, dünya genelinde markalaşma süreci hızlandırılmaktadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmak için ilk olarak firmaya ait bir domain adresi alınmalıdır. Firmalar, Amazon ya da Alibaba gibi büyük e-ticaret sitelerine dahil olarak, bu kanallar üzerinden dünyanın dört bir yanına satış yapabilir. Büyük e-ticaret sitelerine dahil olmadan, elektronik pazarlama faaliyetlerini yürütmek isteyenlerin, firmalarının adına açılan bir web sitesine sahip olması gerekmektedir. İlk defa elektronik ortamda ticaret yapmaya karar veren kişilerin, sektör ve ürün bulması gerekir. Hizmet verilecek sektör belirlendikten sonra, hangi kanal üzerinden ticaret faaliyetlerinin yürütüleceği belirlenmelidir. Web siteleri, e-ticaret siteleri, bloglar ve sosyal medya adresleri kullanılarak, e-ticaret faaliyetleri yürütülebilir.

E-Ticaret Başlangıcında Sektör ve Ürün Bulma

Elektronik ticarette sektör belirlemesi yapılmadan, e-ticaret faaliyetlerine başlanamaz. Eğer hazırda bir firma ya da marka bulunuyorsa ve hangi alanlarda ticaret yapılacağı belirliyse, bu adım görmezden gelinebilir. Ancak ticaret hayatına sıfırdan başlayacak olan kişiler, sektör ve hizmet belirleme aşamasında oldukça zorlanacaktır. E-ticaret faaliyetlerinde başarı elde etmek için doğru ürün ya da hizmetin belirlenmesi oldukça kritik sayılmaktadır. E-ticaret başlangıcında ürün ve sektör seçimi yapmak için göz önünde bulundurulması gereken konular şu şekildedir:

 • Ürün Fiyatı: E-ticarette satışa sunulacak ürünlerin fiyat aralıkları, satışın boyutunu ve elde edilecek kar miktarını belirleyecektir. Eğer oldukça düşük fiyatlı ürünlerin satışı yapılmak istenirse, ürünlerden çok fazla kar elde edilemez. Aynı şekilde, 1000 TL ve üzerinde değere sahip ürünlerin satışı yapılmak istenirse, satışın tamamlanmasından hemen önce müşterilerle iletişim kurulması gerekecektir. Bunun sebebi, yüksek fiyatlı ürünleri almadan hemen önce, müşterilerin bir kişiyle telefon görülmesi ya da canlı bağlantı kurmak istemesidir. Çok yüksek fiyatlı ürün satışlarında, telefon ya da canlı bağlantılar gibi ekstra hizmetler sunulmak zorundadır. Bu hizmetler, zaman ve sermaye kaybına sebep olacaktır. Ancak yüksek fiyatlı ürünlerin satışları esnasında, ürün değerinin 10 katına kadar kar elde etmek mümkündür. Orta dereceli satışlarla işe başlamak isteyen kişiler, ortalama 100 ila 200 TL aralığında ürünleri tercih etmelidir.
 • Kâr Payı: İnternet ortamında satılan ürünlerden elde edilen kâr marjı, ortalama %30-35 aralığındadır. Ürünlerden elde edilen kar paylarının oranları, sektöre ve ürün özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Elektronik ticaret üzerinden ürün satışına başlamadan önce, ürünün kâr marjının ve ortalama getiri düzeyinin araştırılması gerekir. Ürünlerden fazla kar elde edebilmek için düşük maliyetlerle ürün çıkaran bir üreticiyle anlaşılması ya da distribütörle bağlantı kurulması gerekir.
 • Yerel Ulaşılabilirlik: Elektronik ortamlarda satışı yapılacak ürünlerin belirlenmesi esnasında, satışı yapılacak ürünlerin yerel ortamda satılıp satılmadığını incelemek gerekir. Eğer e-ticaret sitesinde yer alan ürünlerin aynıları marketlerde de bulunuyorsa, müşteriler elleriyle ulaşabildikleri ürünleri tercih edecektir. Ancak mağazalarda ya da marketlerde satışı yapılmayan ve müşterilerin ihtiyacı olan ürünler, internet üzerinden araştırılmaya ve satılmaya başlanacaktır. Aktif hayatta ulaşılamayan ve herkes tarafından ihtiyaç duyulan ürünler tercih edilerek, e-ticaret satışlarının miktarı artırılabilir.
 • Nakliye Aşaması: E-ticaret sitelerinde yer alan ürünlerin boyutları ve ağırlığına göre, nakliye maliyetlerinde artış yaşanacaktır. E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazı sayılan kurallardan bir tanesi, ücretsiz kargo hizmeti sunulmasıdır. Müşteriler, ücretsiz kargo ile ürün göndermeyen siteleri ikinci plana atarak, farklı e-ticaret sitelerine yönelmektedir. Ancak ürünlerin ağırlıkları ve boyutları arttıkça, kargo maliyeti de artar ve bu durumun sonucunda, satış değerleri zarar görecektir. Kargo ve nakliye problemlerinin üstesinden gelebilmek için uygulanması gereken strateji, ürünün kargosu için belirlenen ücretin, ürün bedelinin üzerine eklenmesi ve ücretsiz kargo olarak siteye yansıtılmasıdır. Ancak ürünün kargo bedeli yükseldikçe ürün fiyatında da artış yaşanacağından, kullanıcılar alternatif kanal arayışına girebilirler. Bu sebeple, kargo maliyeti düşük olan ürünlerin tercih edilmesi önemlidir.
 • Sektörün İlgi Çekmesi: E-ticaret sitesi için belirlenen sektörün, kurucu tarafından ne kadar sevildiği de önemli bir faktördür. Eğer site sahibi, girişime başladığı sektör hakkında hiçbir fikre sahip değilse ya da sektör onun ilgisini çekmiyorsa, işin sonunda satışlar ve ticaret faaliyetleri de olumsuz etkilenecektir. E-ticaret sitelerinin kurulum aşamasında, herkesin karşılaşabileceği boyutta engeller ve aksaklıklar yaşanabilir. Bu gibi olumsuzluklar karşısında, kişileri e-ticarete bağlayan tek şey, sektöre olan ilgileri ve tutkularıdır. E-ticaret sitesinde başarı getiren ve kişiler tarafından sevilen sektörlerin bir listesi yapıldıktan sonra, hangi alanda faaliyet yapılacağı netleştirilmelidir.

E-Ticarette Ürün Tedarik Edilecek Üreticilere Ulaşılmalıdır

Elektronik ticarette satılacak ürünlerin tedarik edilmesi için uygun fiyattan hizmet veren üreticilerin araştırılması gerekir. Elektronik ticarette kar elde edebilmek için ürünlerin doğrudan üreticiden tedarik edilmesi gerekir. E-ticaret üzerinden uygun fiyatlı satışlar gerçekleştirebilmek adına, arada bağlantı olmadan ürünlere ulaşılmalıdır. Eğer doğrudan üreticiden alınmayarak, toptancı gibi ara etkenlerle ürüne ulaşılırsa, ürünlerin tedarik ücretleri artar ve sitelerde daha yüksek fiyattan ürün satışı yapılması zorunlu olur. E-ticaret üzerinden satış yapabilmek adına, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. E-ticaret siteleri üzerinden, Türkiye’de üretilen ürünler yurtdışına ihraç edilebilir ya da yurtdışındaki üreticiden alınan ürünler, Türkiye’de satılmaya başlanabilir.

E-Ticaret İçin Web Sitesi Kurulması Gerekir

Elektronik ticarette web sitesi kurulumu yapılarak, ürünlerin satışına başlanabilir. Hazır olan ve dünyanın dört bir yanında kullanılan e-ticaret platformlarından herhangi biri tercih edilerek, ürünlerin satışları yapılmaya başlanabilir. Ancak belli bir tema üzerine kurulan ve herkese hizmet sunan e-ticaret platformlarında, siteler tarafından belirlenen şablonların dışına çıkılamaz. İlk aşamada e-ticaret hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan kişilerin, hazır olan e-ticaret kanalları üzerinden deneyim kazanması tavsiye edilir. Hazır platformlara dahil olmak için aylık giriş ücreti ödenmesi gerekir. Ancak özgün bir temada, istenilen ürünün satışının yapılması için hazır e-ticaret platformlarına üye olmak yerine, kişilere ait bir web sitesinin kurulması gerekmektedir. WordPress gibi açık kaynak koduna sahip olan yazılımlar tercih edilerek, istenilen tasarım ve donanımda web siteleri kurulabilir. E-ticaret web sitesi kurarken dikkatli olunması gereken iki farklı adım mevcuttur:

 • Domain Adı / Hosting: Anahtar teslim e-ticaret platformları yerine, sıfırdan üretilen bir WoerPress e-ticaret sitesi kurulmak istendiği zaman, ilk aşamada marka adına sahip olunması gerekmektedir. Web siteleri üzerinden marka adına sahip olunması için bir adet domain ismi belirlenmeli ve satın alınmalıdır. Daha sonra da hosting hizmeti yani sitelerin barındırıldığı yer alınmalıdır. E-ticaret sitelerinin kurulum aşamasında ihtiyaç duyulan domain adresi alımı, hosting hesabı ve SSL sertifikası alma işlemlerinin yürütülmesi için yerli ve yabancı hosting firmalarından destek alınabilir.
 • Logolar / Web Tasarımı: Web sitesi alan adı alma işlemleri tamamlandıktan sonra, sitenin kurulumu için web tasarım ve logo tasarımlarının hazırlanması gerekir. Tema ve web tasarım seçimleri yapılırken hem masaüstü hem de mobil cihaz olmalarına dikkat edilmesi gerekir. Alanında uzman bir web tasarımcıdan yardım alınarak, sıfırdan bir web sitesi kurulabilir ya da ThemeForest gibi online marketler üzerinden, hazır web sitesi tasarımları satın alınabilir. Web sitesinin tasarımında, markalar için belirlenen renklere ve dokulara yer verilmesi gerekmektedir. Web tasarım aşaması tamamlandıktan sonra, site için logo tasarlanmalıdır.

E-Ticaret Web Siteleri

E-Ticaret Yapmaya Nereden Başlanmalıdır?

Elektronik ticaret yapmaya başlamadan önce, projenin hazırlık ve gelişme süreçlerinde tamamlanması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Belirtilen işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • E-ticaret projesinin hazır hale getirilmesi gerekir.
 • E-ticaret üzerinden pazarlanmak istenen ürün ya da fikrin, satışı yapılabilir hale getirilmesi gerekir.
 • Satılmak istenen ürüne müşterinin ne kadar ilgili olduğu test edilmelidir.
 • E-ticaret sitesiyle aynı isimde olan sosyal medya hesapları açılmalıdır. Sosyal medya hesaplarının işletilmesinde, online pazarlama stratejileri kullanılmalıdır.
 • E-ticaretle alakalı planların zamana yayılması gerekir.
 • Yatırım yapılan alanda kar elde edilebileceğine inanılıyorsa, ufak girişimlerle kar durumu test edilmelidir. Gerçekten de kazanç elde edilmeye başlanırsa, yatırım oranlarında artış yapılmalıdır.
 • Maddi kaynaklar doğrultusunda, kurumsallaşma yoluna girilmelidir.
 • E-ticaret sürecinde zaman çok iyi kullanılmalıdır.
 • Elde edilen kazanç toplamından, sermaye getirisi alınmalı ve kalan paradan firmaya borç verilmelidir.
 • Firmalara verilen borçlar, aynı miktarda geri alınmalıdır.
 • E-ticaret sitesinde ve faaliyetlerde meydana gelen açıklar belirlenmelidir. Bu açıklar tespit edildikten hemen sonra, onarım aşamasına geçilmesi gerekir.

E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Elektronik ticaretin getirileri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Satıcılar, kısa süre içerisinde daha fazla müşteriyle etkileşime geçmektedir.
 • Müşterilerin her an ulaşabilecekleri ve sürekli olarak hizmet sunulan bir mağaza gibi işlemektedir. 7 gün 24 saat boyunca, e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapılabilir.
 • Siteler üzerinden, müşterilere her türden ürün çeşitliliği sağlanabilir.
 • Ürünler hakkında detaylı bilgi verilebilir.
 • Sadece yerli değil, yabancı müşterilere de hizmet sağlanabilir. Böylece dünya çağında bir marka haline gelinebilir.
 • Online mağazacılık hizmetlerinde depolama, kira, fatura ya da nakliye gibi masraflara gerek duyulmaz.

E-Ticaret Yaparken Karşılaşılacak Dezavantajlar Nelerdir?

Elektronik ticaretin dezavantajları şunlardır:

 • Satıcılarla müşteriler arasında iletişim kopukluğu yaşanmaktadır.
 • İnternet ortamında alınan ürünler, müşteri tarafından görülmediği için iade oranları, gerçek mağazalara kıyasla oldukça fazladır.
 • Farklı e-ticaret siteleriyle sürekli rekabet halinde olunur. Müşteriler, kolaylıkla diğer sitelerle karşılaştırma yapabilir.
 • Ürün gönderimi esnasında, kargo problemleriyle karşılaşılabilir.

E-Ticaret Satışlarını Artırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektronik ticaret faaliyetlerinde kazancı yükseltmek için bilinmesi gereken bazı ipuçları mevcuttur:

 • Web sitesi tasarımının oldukça kaliteli olması gerekir.
 • Web siteleri mobil cihazlara uyumlu hale getirilmelidir.
 • Web sitesinde yer alan bilgiler, sürekli güncellenmelidir.
 • Satışı yapılan ürünlerin fotoğrafları, detaylı ve yüksek kalitede olmak zorundadır.
 • İnternet sitesine ek olarak, Facebook, Twitter, YouTube, İnstagram ve LinkedIn gibi sosyal ağların aktif olarak kullanılması gerekmektedir.
 • İnternet sitesi üzerinden satışı yapılan ürünler için müşteri yorumu ve beğenisi bölümleri oluşturulmalıdır.
 • Müşterilerin kolayca ulaşabileceği konumda olunması ve her açıdan iletişim bilgisinin sunulması gerekir.
 • Web sitesi üzerinden satılan ürünlerin yanında, ufak eşantiyonlar da gönderilmelidir.
 • Bir ürünü beğenen ve satın alan müşterilere, aldıkları ürünün tamamlayıcısı olan farklı ürünler tavsiye edilmelidir.

E-ticaret satışlarını yükseltmek için belirtilen konulara özen gösterildiği zaman, daha fazla müşteriyle etkileşim kurulur ve kar marjı yükselir.

20 Yorum

 1. E-ticaret dönemi mağazaların yerini almaya başladı. Artık kişi defactodan ürün almaya gitmiyor, sipariş geçiyor evine getirtiyor. E-ticaret artık internet üzerindeki hakimiyetini iyice kurmaya başladı. Ancak tek bir problem var, oda farklı firmaların beden kalıp farkı olması. Aldığın ürün tam uyacak mı, uymazsa iade süreciyle uğraşacaksın gibi dertlerde olmasa, mağazaya kimse gitmez. 🙂
  E-ticaret hakkında kapsamlı bir makale olmuş. Ellerinize sağlık. 🙂

 2. E-ticaret günümüzün en popüler sektörü haline geldi. Gerekli ekibi toparlayıp bende eticaret sektörüne girmek istiyorum.

 3. E-ticaret sektörü günümüzdeki mağazalı şirket olaylarına da farklı bir bakış açısı katmaya başladı.
  Defacto, LCW gibi tüm şirketler online mağaza ve e-ticarete de atılmaya başladılar.

 4. E-ticaret popülaritesi son zamanlarda çok ilerleyen bir alan. Eticaret, sektörün devleri haricinde herkesin ekmek yiyebildiği bir sektör. Herkese bir şekilde ekmek var. 🙂

 5. Kira, personel maaşı, elektrik vs gibi giderleri kaldırdığı için birçok firma için büyük avantaj sağlıyor. Fiyatları daha uyguna koyabildiikleri için insanlarda artık yavaş yavaş alışmaya başladı internet alışverişlerine. Umarım daha da yaygınlaşır zamanla.

 6. E-ticaret herkesin girmek istediği bir alan açıkçası, ancak herkes tam anlamıyla başarılı olamayabiliyor. Bu yüzden dikkatli ve profesyonel adımlarla girmek gerekiyor eticaret sektörüne.

 7. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyenlere çok güzel bir rehber niteliğinde yazı olmuş, ellerinize sağlık Çağan Bey. 🙂

 8. Bir firmanın satış ortağı olarak suya sabuna dokunmadan bir e-ticaret sitesi kurarak gerekli seo ile kitleye ulaşıp güzel satışlar yapabilir ve bu satışlardan size verilen komisyonu alabilirsiniz işte bu işe e-ticaret diyoruz ticarette önemli olan ürünün albenisi ve ihtiyaca odaklanılacaktır. Mesela kış gelmeden bir kaban satmak çok zor bir durumdur.Mesela kış çayı satacaksanız kara kışı beklemeniz şarttır.Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz.Önemli olan doğru zamanda doğru ürün için çalışma yapmaktır.

 9. Satış ortaklığı hakkında Mustafa Bey’in söylediği çok doğru ancak günümüzde satış ortaklarını da sağlam bulmak gerekiyor.
  Günümüzde insanlara güvenmek çok zor olmaya başladı, tamamen kendi başınıza bir e-ticaret sistemi oluşturmakta çok maliyetli ve zaman alacaktır.

 10. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyenlerden biride benim. Ancak bu iş için ciddi ekip ve bütçe gerekiyor maalesef.

 11. Sektörde en büyük hacim e-ticarette, bu alanda iyi olmak için profesyonel bir ekip olmak gerek. 🙂

 12. E-ticaret sektöründe çok zorlu rakipler var, bu yüzden uygun tedarikçiyi bulup satış pazarlama yapmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. 🙂

 13. E-ticarette bence en önemli iki etken; müşteriye destek hizmeti ve kâr payı. Müşteriye destek hizmeti satış sonrası hizmet vererek müşteriyi bağlamak ve tabi ki ürün başı kâr çok önemli. 🙂

 14. E-ticaret konusunda çok güzel, bilgilendirici bir yazı olmuş. 🙂
  Bende 2 senede 2 tane e-ticaret projesi gerçekleştirdim, birini sattım, diğerinde başarısız oldum. Şimdi yeni bir site kurmayı planlıyorum. 🙂

 15. E-ticaret sektöründe çalışıyorum, bu iş gerçekten ekip işi gerektiriyor. Tabi profesyonel bir ekipte lazım, buradan arkadaşlara tavsiyem hop diye dalmasınlar sektöre genelde sonu hüzünle bitiyor.

 16. E-ticaret konusunda çok başarılı bir içerik, merak edenler için çok iyi bir kaynak olmuş. Ellerinize sağlık Çağan Bey 🙂

 17. E-ticaret günümüzde gerçekten çok önemli bir hal almaya başladı. Para artık orada dönüyor. Ancak herkes girişim yapmak istiyor ve sonucu hüsranda olabiliyor, bu yüzden çok dikkatli olmak lazım.

 18. E-ticaret sektörü günümüzde çok zorlu olmaya başladı, bu alanda gerçekten profesyonel destek almak şart 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir