SEO

SEO Sektöründe Nasıl Güncel Kalınır?

SEO dünyasında güncel kalmak, sürekli değişen trendleri ve algoritma yeniliklerinden haberdar olmayı gerektirir. Deneyimli SEO uzmanları bile, Google başta olmak üzere arama motorları tarafından yapılan algoritma güncellemelerini yakından takip etmek zorundadır. SEO hakkındaki bilgilerinizi yenilemek için sorumluluk almalı ve işi sıkı tutmalısınız. Aksi halde SEO sektöründe yaşanan gelişmeler farklı bir boyuta evrilirken, siz hala eski prensipleri takip edeceğiniz için problem yaşayabilirsiniz. SEO sektöründe güncel kalmak için takip edilecek pek çok farklı platform ve kaynak bulunmaktadır. Sosyal medya hesapları, web siteleri, video kanalları, e-posta yayınları ve daha pek çok kaynak üzerinden SEO hakkındaki yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

SEO Sektöründe Güncel Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

SEO dünyasında kendinizi güncelleyebilmek için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle arama motoru optimizasyonunda sürekli bir değişim ve yenilenme arayışı olduğunu unutmamalısınız. En büyük ve en popüler arama motoru Google bile bazı dönemlerde algoritma değişikliklerine gidebilmektedir. Web sitelerinin Google arama motorunda sıralama alma kriterlerini belirleyen bu değişimler, daha fazla kullanıcıya ve ziyaretçiye ulaşmanızdaki temel kriterlerdir. SEO sektöründe sürekli güncel kalmak için web sitesi sahiplerinin ve hatta SEO uzmanlarının takip ettiği yöntemler arasında şunlar yer alır:

 • E-posta aboneliklerinin takibi
 • Forum ve SEO gruplarına katılım
 • SEO alanında isim yapmış uzmanların takibi
 • Video ve blog içeriklerinin takibi

Basit gibi görülen bu uygulamalar ile SEO dünyasında fark yaratan bir yere gelmeniz mümkündür. Sürekli gelişen SEO kriterleri konusunda kendinizi devamlı güncel tutabilmek için bu tür yöntemleri izleyebilirsiniz. Giderek genişleyen bir topluluk haline gelen SEO dünyasında her yeni gelişmeden hemen haberdar olmak için çeşitli kaynakları kullanabilirsiniz. Bu rehberimizde, SEO güncellemelerinde size fayda sağlayacak çeşitli kaynakları bulabilirsiniz.

SEO Güncellemeleri İçin E-Posta Aboneliğinin Faydaları

SEO güncellemelerinde e-posta aboneliği ile yeniliklerden anında haberdar olma şansınız vardır. En büyük ve en popüler arama motoru olan Google, Pazar payının yüzde 90’dan fazlasını elinde bulundurur. Bu yüzden arama motoru optimizasyonunda güncel kalabilmek için ilk olarak Google dinamiklerini anlamanız gerekir. Günümüzde deneyimli SEO uzmanları tarafından kullanılan ve Google’ın bu alandaki en son gelişmelerini yayınlayan Google Search Central Blog takip edilmelidir. Bu blog, bizzat Google tarafından yönetildiği için yapılan güncellemeler hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

SEO alanında kendinizi güncel tutabilmek için Google’ın yönettiği bu bloğun e-posta aboneliğine kayıt olmanız faydalı olacaktır. Blog, arama motorunun tüm resmi güncellemelerini paylaştığı platformdur. Yeni özellikler ve algoritma değişiklikleri ile ilgili en yeni bilgiler, dünyanın dört bir yanındaki SEO uzmanları tarafından bu blogtan öğrenilir. Google tarafından zaman zaman paylaşılan ipuçlarını e-posta aboneliği ile öğrenebilir ve SEO alanında kendinizi daima güncel tutabilirsiniz

SEO Güncellemeleri İçin Forumlara Katılmanın Faydaları

SEO güncellemelerinde forumlara katılım sağlamak da yenilikler hakkında bilgi sahibi olmak açısından önemlidir. SEO profesyonellerinin sanal veya gerçek ortamda bir araya geldikleri forumlar, arama motoru ile ilgili gelişmeleri takip etme fırsatı sunar. SEO topluluğunda bir araya gelen kişiler kendi çalışmalarını ve tecrübelerini de takipçileri ile paylaşırlar. Bu yüzden SEO hakkında he güncel hem de kapsamlı bilgilere ulaşmak için bu tür forumlara katılım göstermeniz gerekir. SEO güncellemeleri hakkında forumları ve uzman gruplarını takip etmek isteyenler için şu alternatifler önemlidir:

 • Reddit SEO grubu
 • R10 SEO grubu
 • Ahrefs Insider Group
 • Moz QA Forum

Online platformlarda ve sosyal medya sitelerinde kurulan SEO topluluklarına katılarak güncel bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Bunlar dışında sosyal medyada bireysel olarak SEO paylaşımları yapan kişileri bir araya getiren grup ve topluluklara da dahil olabilirsiniz. Bu sayede SEO sektöründe sürekli güncel kalmak çok daha basittir.

SEO Güncellemeleri İçin Uzmanları Takip Etmenin Faydaları

SEO güncellemelerinde uzmanları takip etmek hem yeni bilgilere ulaşmanızı hem de profesyonellerin deneyimlerinden yararlanmanızı sağlar. Yerli ve yabancı SEO uzmanları, bu sektörde kendini geliştirmek ve güncel kalmak isteyen milyonlarca kişiye hitap eden paylaşımlar yapmaktadır. Sosyal medyadan takip edeceğiniz SEO uzmanlarının analiz konusundaki yeteneklerinden faydalanabilirsiniz. En popüler SEO uzmanları ve eğitmenleri arasında şu isimler yer almaktadır:

 • Danny Sullivan
 • John Mueller
 • Barry Schwartz
 • Biran Dean
 • Shane Barker
 • Joho Alderson
 • Aleh Barysevich
 • Rachel Anderson

SEO Güncellemeleri İçin Özel Video Yayınlarını İzlemenin Faydaları

SEO güncellemelerinde özel videolar, sektöre dair en güncel gelişmeleri takip etmenin en kolay yollarından biridir. SEO odaklı video içerikleri hazırlayan uzmanlar, bu sayede güncel gelişmeleri de danışanlarına aktarmaktadır. Youtube başta olmak üzere pek çok farklı platformdan SEO güncellemesinin detaylarını ve yorumlarını paylaşan uzmanlar bulunmaktadır. Bu işi en iyi şekilde yapan Youtube kanallarını merak edenler için Ahrefs, Neil Patel ve SEO Video Show isimli kanallar önerilmektedir. Eğitim videoları ile SEO güncellemelerinin olası sonuçları ve yenilikler hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SEO Sektöründe Güncel Kalmanızı Sağlayacak Kanyaklar

SEO’da güncel kalmanızı sağlayan kaynaklar sayesinde yeni gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. Her geçen gün daha fazla kişinin tercih ettiği SEO araçları ve kaynaklar sayesinde kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Her şeyin çok hızlı bir şekilde değiştiği SEO sektöründe fark yaratmak ve güncellemelerden anında haberdar olmak için çeşitli kaynaklar kullanılabilir. En çok tercih edilen SEO odaklı kaynakları takip ederek bunca yeniliğe rağmen kendinizi bu sektörde daima güncel tutmayı başarabilirsiniz.

Google Search Central

Google Search Central kanalı, adından da anlaşılacağı üzere bizzat Google yönetimi tarafından oluşturulmaktadır. Sektörün duayen isimlerinden biri olan John Mueller, bu platform üzerinden SEO güncellemelerini değerlendirmektedir. Google Search Central üzerinden pazarlamacılar, geliştiriciler ve SEO işi yapan herkes yararlanabilir. Deneyimli isimlerin soru – cevap etkinlikleri sayesinde Google Search Central üzerinden en güncel bilgileri almak mümkündür.

Google Search Central kanalında pek çok farklı senaryo oluşturulur ve bunlar üzerinden neyin doğru neyin yanlış olduğu uygulamalı biçimde gösterilir. Zaman zaman SEO uzmanlarının konuk olduğu Google Search Central kanalı, Youtube üzerinden tamamen ücretsiz olarak takip edilebilir. Youtube platformu üzerinden güncel yayınlarına devam eden Google Algorithm Update History kanalında ilgi çekici SEO eğitimleri de bulunmaktadır. John Mueller SEO üstadının Google tarafından yapılan yenilikleri açıkladığı bu kanalı mutlaka takip etmeniz önerilir.

Google Algorithm Update History

Google Algorithm Update History sayfası, SEO konusunda kendisini geliştirmek ve her zaman güncel kalmak isteyenlere hitap etmektedir. Google’ın algoritma değişikliklerini baştan sona inceleyip detaylara ulaşmak için Google Algorithm Update History sayfasından yapılan paylaşımlara göz atmanız yeterlidir. Google tarafından listelenen değişiklikler, çarpıcı başlıklar halinde bu sayfada SEO ile ilgilenen kişilerin bilgisine sunulmaktadır.

En büyük ve popüler arama motoru olan Google, algoritmada sürekli değişiklikler yapsa da bazen bunları gizli saklı şekilde gerçekleştirebilir. Özellikle SEO duyurusu yapmadan sektörde gerçekleştirilen yeniliklerin izlerini takip edebilmek için Google Algorithm Update History gibi sayfaların avantajı büyüktür. Sessizce hayata geçen SEO yeniliklerinin detaylarını öğrenip uzmanların tecrübelerinden yararlanmak için Google Algorithm Update History sayfasına göz atabilirsiniz. Moz ekibi tarafından yapılan değerlendirmeler ile güncellemelerin kapsamı, detayı ve süresi gibi tüm verilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Google Search Console

Google Search Console platformu, Google üzerinde hizmet veren ve SEO güncellemelerinin detaylarını gösteren bir sayfadır. Bu platformda kendinize ait bir sayfa oluşturarak SEO yeniliklerini tüm kapsamıyla incelemeye alabilirsiniz. Ücretsiz şekilde üyelik hesabı açılabilen Google Search Console, özellikle kendini SEO alanında geliştirmek isteyenler tarafından kullanılır. Web sitenizin Google tarafından nasıl değerlendirmeye alındığını daha net biçimde anlayabilmek için Google Search Console kullanmanız tavsiye edilir.

Her geçen gün daha fazla kişinin tercih ettiği bir platform haline gelen Google Search Console, bu sektörde güncel kalmanın yollarını sizlere sunar. Eğer Google, web sitenize manuel bir ceza vermesi durumunda bunun bilgisini Google Search Console üzerinden öğrenebilir ve harekete geçebilirsiniz. Web sitenizin performans verilerini inceleyerek yapılan güncellemeleri avantaja çevirip çeviremeyeceği hakkında fikre sahip olabilirsiniz. Kullanışlı ar yüzü sayesinde Google Search Console hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal firmalara hitap etmektedir.

MozCast

MozCast uygulaması, SEO odaklı işleri takip edenlerin sık sık karşısına çıkan bir platformdur. SEO geliştirmeleri hakkında en güncel verilerin ve analizlerin paylaşıldığı MozCast Feature Graph, arama motoru sonuç sayfasının değerlendirilmesini sağlar. Arama motoru sonuç sayfasında hangi özelliklerin mevcut Google kriterlerine uyumlu olduğunu hangilerinin ise işe yaramadığını MozCast sayesinde görebilirsiniz. Google tarafından sunulan farklı özellikler web sitenizin Google arama motoru sonuçlarında nasıl sıralama aldığını anlamanızı sağlar.

Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan MozCast, algoritmada yapılan değişiklikleri görmek ve bunlardan haberdar olmak için en ideal platformlar arasında yer alır. MozCast Feature Graph sayesinde güncellemeleri değişiklik yoğunluğu rahatlıkla takip edilebilir. Algoritma değişikliklerinin anlamak için MozCast ve SEO uzmanlarının paylaştığı taktikleri uygulamak yeterlidir. Bu alanda yapılan tüm güncellemeleri MozCast sayesinde öğrenip kendi web sitenizde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Search Engine Roundtable

Search Engine Roundtable haber sitesi, SEO’ya yeni başlayan kişilerden en deneyimli SEO uzmanına kadar herkese hitap eder. Bu sektördeki en eski platformlardan biri olan Search Engine Roundtable sitesi, Google güncellemelerini basit arayüzü ile kullanıcılara sunar. En son yapılan değişiklikler hakkında kapsamlı bilgilere ulaşıp kendinizi SEO açısından güncellemek istediğinizde bu siteye göz atmanız yeterlidir. Genellikle SEO uzmanlarının yapmış olduğu testlere ve sonuçlarına yer veren bu platform, böylelikle uzman isimlerin tecrübesinden yararlanmanızı sağlar.

Search Engine Roundtable sayesinde sektörde yaşanan değişimler an be an takip edilebilir. En önemli SEO odaklı haber kaynaklarından biri olarak gösterilen Search Engine Roundtable üzerinden güncellemeler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sektörü düzenli olarak takip eden SEO uzmanları da yenilikler hakkında önemli detaylara bu haber sitesi üzerinden göz atmaktadır. Kullanıcılar SEO algoritma güncellemeleri hakkında faydalı bilgiler sağlayan web sitesinde zaman zaman uzman görüşlerine de yer verilmektedir.

Search Engine Journal

Search Engine Journal haber sitesi, SEO odaklı güncelleri anlık olarak takip etmede oldukça faydalıdır. Sektörde yaşanan gelişmeleri düzenli olarak kullanıcılara aktaran bu sitede zaman zaman reklamlar sıkıcı olabilir. Güncel gelişmeleri öğrenirken reklam görmeyi dert etmiyorsanız Search Engine Journal sizin için kullanışlı ve ideal bir kaynak olabilir. Google tarafından arama motorunda yapılan önemli değişiklikler Search Engine Journal sitesinde geniş yankı bulabilir. Sektördeki dinamiklerde yaşanan değişimleri yerinde ve tam zamanında öğrenmek isteyenler Search Engine Journal web sitesine sık sık göz atmayı deneyebilir.

Arama motoru optimizasyonu yapılırken, hangi seçeneklerin daha verimli olduğunu ve olası sonuçlarını görebilmek için b Search Engine Journal sitesi takip edilebilir. Bu web sitesi sayesinde Google tarafından duyurulan tüm resmi güncelleme paketleri ve sistem yenilikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendini SEO sektöründe geliştirmek ve en büyük arama motoru Google alanında uzmanlaşmak için düzenli aralıklarla bu siteye göz atmanız tavsiye edilir.

Search Engine Land

Search Engine Land sitesi de online platform üzerinden SEO güncellemeleri hakkında yeni bilgiler edinmenizi sağlar. En kapsamlı ve karmaşık SEO algoritma değişiklikleri bile Search Engine Land üzerinden tane tane aktarıldığı için önemlidir. Özellikle SEO işlerine yeni başlayan ve bu alanda yeterince deneyimi olmayan kişiler, anlaşılır bilgilere Search Engine Land üzerinden ulaşabilirler. Geniş konuları kapsayan ve ideal bir kaynak olarak görülen Search Engine Land sitesi kullanıcı dostu arayüzüyle de beğeni toplamaktadır.

Arama motoruyla alakalı sektörler olan dijital pazarlama ve reklamcılık kategorilerinde güncel haberlere Search Engine Land üzerinden ulaşılabilir. Bu platform sadece bir haber sitesi olmakla yetinmeyip SEO topluluğuna önemli içerikler sunan bir blog sitesidir. Arama motoruyla ilgili dijital reklam ve pazarlama konularında da güncel içeriklere Search Engine Land sayesinde ulaşılabilir. Bünyesinde SEO alanında uzman olan çok değerli isimleri barındıran bu platformda güncellemeler kapsamlı biçimde değerlendirilir. SEO uzmanlarının yapılan algoritma güncellemelerini nasıl yorumladıkları hakkında bilgi almak için Search Engine Land sitesine göz atabilirsiniz.

HubSpot

HubSpot sitesi, sadece SEO odaklı güncellemeleri değil aynı zamanda dijital pazarlama sektörünü de kullanıcılarına özetler. Bu platform üzerinde yayınlanan içerikler, kısa formatta olduğu için hap bilgi niyetine kolaylıkla takip edilebilir. Aynı zamanda SEO güncellemelerinin detaylı ve kapsamlı biçimde analiz edildiği uzun blog gönderileri de vardır. Sürekli yenilenen bir alan olan SEO sektöründe çeşitli içerikleri okuyup kendinizi geliştirmek istiyorsanız HubSpot sizin için en ideal platformlardan biridir.

HubSpot sayesinde hemen hemen her SEO güncellemesinde değerlendirme ve raporlara ulaşmanız mümkündür. SEO uzmanı olmak isteyenler sektörde kendi ellerini güçlendirecek en önemli bilgilere bu web sitesi üzerinden tamamen ücretsiz biçimde ulaşabilir. Güncel içeriklerde SEO odaklı stratejiler geliştirmek isteyenleri yakından ilgilendiren dijital pazarlama çözümleri de bulunmaktadır. Dijital reklam ve pazarlama alanında fark yaratan bir SEO uzmanı olmak için bu web sitesini takip edebilirsiniz.

Google Documents

Google Dokümanlar platformu, SEO ile ilgili temel ve ileri düzeyde bilgilerin bir arada yer aldığı bir sitedir. Her seviyedeki SEO uzmanına hitap eden bu platformda güncellemeler hakkında kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Ayrıca SEO’ya giriş niteliğinde yer alan rehberler sayesinde pek çok kişi bu sistemin mantığını daha net bir şekilde kavrayabilmektedir. En başarılı SEO kaynaklarından biri olarak gösterilen Google Documents ile kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Çok sayıda kullanıcısı bulunan Google Documents, SEO odaklı duyuruların da ilk kez yayınlandığı platformlardan biridir.

Sürekli yeniliklerin yaşandığı SEO sektöründe kendinizi her daim güncel tutabilmek için Google Documents gibi platformları kullanabilirsiniz. SEO odaklı bir kariyer yapmak ve bu işi meslek haline getirmek isteyenler için önemli eğitimlerin yer aldığı bu platform son derece faydalıdır. SEO sektörü sürekli değiştiği için bu alandaki yenilikleri yakından takip ederek güncel kalmanız gerekir. Arama motoru optimizasyonu sırasında yapılan değişiklikleri öğrenerek web sitenizin performansını yükseltebilir ve sıralamada üste çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için SEO sektöründe güncel kalmak ve kaynakları takip etmek yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı