Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Edilecekler

Giderek önemli bir hale gelmeye başlayan dijital pazarlama süreçlerini profesyonel kişilere devretmek iyi bir çıkar yol olabilir. Böylece firmanızın ürettiği hizmet veya ürünlerin daha kalitesini olmasını sağlamak adına daha fazla efor harcayabilirsiniz. Ancak pazarlama faaliyetlerini bir ajansa devretmeden önce çekingen davranmanızın önemi büyüktür. İlk karşınıza çıkan bir ajansla sözleşmek yapmak, doğru olmaz. Birtakım kriterlere dikkat ederek, sizin için en iyi ajansın tespiti sağlanılabilir.

 1. Sitelerini inceleyin.

Dijital pazarlama konusunda uzman ve yetkin kurum olduğunu savunan bir markanın kendi kurumunun dijital pazarlama planını çok iyi yapmış olması gerekir. Bunu anlayabilmek adına ilgili kurumun web sitesini incelemek ve sitenin ne derece profesyonel olduğunu gözlemlemek gerekir. Kaliteli içeriklerden oluşan bloglarının olup olmadığı, sosyal medya kanallarındaki paylaşımların kalitesi gibi kriterlere göz atarak, ajans hakkında fikir sahibi olunabilir. Ayrıca web sitelerinin arama motorlarındaki yeri, reklam çalışmaları ve site trafiği ile ilgili bilgilere odaklanılabilir.

 1. Uzmanlık alanlarını doğru belirleyin.

Bugün birçok ajans tarafından birden fazla hizmet sunulabilir hale geldi. Özellikle web ve grafik tasarım alanında uzman olan kurumlar dijital pazarlama alanında da etkin ve verimli olduklarını söyleyebilir. Ancak her iki alanın da farklı olduğunun bilinmesi gerekir ve web tasarım hizmeti sunan bir ajansın gerçekten de yetenekli dijital pazarlama uzmanlarına sahip olup olmadıkları incelenmelidir. Aldığı işlere göre bir fikir elde edilebilir. Pazarlama konusunda çok fazla iş almayan ancak web tasarım hizmetleri talep gören bir ajans pazarlama için doğru adres olmayabilir.

Dijital Pazarlama Planlama

 1. Çalışma modellerini inceleyin.

Henüz standart bir çalışma modeli bulunmayan ve kurumsallaşma konusunda eksikleri bulunan ajanslar tarafından sunulan hizmetler karmaşıklığa neden olabilir. Onlarca müşteriye hizmet üretme konusunda karışıklı çıkabilir ve iletişim kurmak da zorlaşabilir. Bu nedenle seçilerek ajansın dijital pazarlama projesi ile ilgili detaylar çıkarması ve bunlara bağlı kalması oldukça önemlidir. Planlama konusunda başarılı olmayan ajanslar tarafından verilen hizmetin performansı düşük kalabilir.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne Yapar başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Hemen https://cagantastan.com/dijital-pazarlama-yoneticisi-ne-yapar adresini ziyaret et ve bilmen gerekenleri öğren.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Günümüzde dijital ajans şirketleri çok fazla mevcut. Buda ister istemez müşteri açısından rahat seçici olmasına imkan sağlıyor. Dijital ajans seçerken kalite ve profesyonelliklerine çok dikkat etmeli, referanslarına iyi bakılmalı.

 2. Dijital pazarlama firmasının yaptığı işler ile referansları karar vermenizde bir rol oynasa da öncelikle referanslarının sitelerine detaylı bir şekilde demo hesabı ile de olsa bakmakta fayda olacaktır.Hizmet alınacaksa mutlaka bir sözleşme olmalıdır.Sözleşmede hep iş yapanı koruyan saçma bir kanun olmamalı ve bu kanunlar sözleşmede taraflar arasında konuşulmalıdır.Pazarlama önemli bir iştir bunu yaparken normal hayatta ki gibi ikna kabiliyeti ile yapacağınız bir durum bu dijital platformda yok ürünü satmanın en güzel yolu seo’dan ve göze hitap etmekten geçiyor işte dijital pazarlama firmaları burada devreye giriyor ve dertlerinize derman oluyor.

 3. Dijital alanda alacağınız her hizmette mutlaka referans ve sözleşme isteyin. Sözleşmesiz yapacağınız her iş sizin için risk doğurabilir. Bu alanda çok fazla şirket mevcut, en iyi referansı ve kaliteyi sunan ajanslarla çalışmanızı öneririm.

 4. Günümüzde çok kaliteli ajanslar var. Artık dönem dijital ajans dönemi. Eski reklam ajansları günümüzdeki dijitale kendilerini uyarlamaları gerekiyor. Aslında bu durum dijital reklam ajansı alanında yeni girişimci olacaklar için çok büyük fırsat.

 5. Günümüzde dijital pazarlama ajansları çok revaçta. Fazla talep fazla rekabet oluşturuyor. Projeniz için bir çok ajanstan teklif alabilir, en kaliteli işi yapanı tespit ederek onunla çalışabilirsiniz. 🙂

 6. Geleneksel olmamalı ve her alanda her mecrada müşterisini çok iyi temsil etmeli ben öncelikle bu şartlar oluşmuş mu diye bakarım sonrasında dijital pazarlama yapacak firmanın referanslarına bakarım sonrasında ise bir kere denerim iş yaparım eğer kafama yatmaz ise memnun kalmamışsam bir daha o firma ile çalışmam ama firma ilk denememde beni tatmin etmiş ve işini çok iyi yapan bir firma hissi bende uyandırmışsa sürekli o kişi ile çalışırım profesyonellikte bu şekilde başlıyor.Siz siz olun çalışacağınız firmayı seçerken Kalite ve tecrübeden ödün vermeyin.

 7. Dijital pazarlama artık günümüzde vazgeçilmez bir alan oldu. Bu nedenle bu alanda profesyonel destek alacağınız bir ajansta arayacağınız özellikler, teknolojiye hakim, gelişmeleri takip eden ve farklılıkları gözeten bir ajansla çalışmanız sizin için daha sağlıklı olur. 🙂

 8. Dijital pazarlama ajansları son zamanlarda çok popüler oldu, işini çok kaliteli yapanlarda var tabi. 🙂

 9. Dijital pazarlama alanında çalışıyorum, bu alanda iş bulabilmek ve devamlılığı sağlamak için gerçekten iyi olmanız gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir