SEOYouTube Video Reklamcılığı

YouTube SEO

YouTube SEO optimizasyonunun yapılabilmesi için video kadar kanal ile ilgili de dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Hedef kitleye ulaşabilmenin günümüzde en çok tercih edilen yollarından biri olan YouTube’ta daha geniş kitleye ulaşabilmek için YouTube SEO kurallarına göre içerik üretmek gereklidir.

YouTube’ta Sıralamayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

YouTube’ta sıralamayı belirleyen durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Yüklenen videoların aldıkları görüntülenme sayısı sıralamada etkili olmaktadır.
 • Videoların ait oldukları kanalların abone sayısı, sıralamayı etkileyen faktörler arasındadır.
 • Video beğenileri, sıralamayı etkileyen unsurlardandır.
 • Videoya yapılan yorumlar sıralamayı belirleyen etkenlerdendir.
 • Kanalın görüntülenmeleri de sıralamayı etkilemektedir.
 • Embed’i kullanan alan adı ve sayısı, sıralamayı etkileyen faktörlerdendir.
 • Olumlu değerlendirme yüzdesi, sıralama belirlenirken baz alınan unsurlardandır.
 • Videoların açıklama kısmındaki geniş eşlemeli anahtar kelime sayısı önemlidir.
 • Sıralamayı etkileyen faktörler içerisinde başlıkta geniş eşlemeli anahtar kelime sayısı da bulunmaktadır.
 • Tahmini izleme süresi sıralama üzerinde etkilidir.
 • Videolara gelen beğenmeme sayısı, video sıralamasını belirlemektedir.
 • Bir videonun günlük ortalama görüntülenme sayısı, video sıralamasını etkilemektedir.
 • Videonun yayınlandığı gün sayısı sıralamada etkili olan faktörlerdendir.
 • Videonun açıklamasında bulunan tam eşleme anahtar kelime sayısı sıralamada etkilidir.
 • Videonun süresi sıralamayı belirleyen durumlardan biridir.
 • Videonun açıklamasındaki anahtar kelime yoğunluğuna bağlı olarak sıralama değişebilmektedir.
 • Videonun açıklama uzunluğu sıralama ölçütlerinden biridir.
 • Kanalda bulunan toplam video sayısı sıralamada etkilidir.
 • Kanalın açıklama uzunluğu video sıralamasında etkilidir.
 • Kanal açıklamasında bulunan tam eşleme anahtar kelime sayısı, sıralamayı etkileyen faktörlerdendir.

YouTube’ta Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalıdır?

YouTube için anahtar kelime belirlemek, SEO optimizasyonu için önemli bir durumdur. Doğru anahtar kelime kullanımı, videoların SEO’ya uyumlu olmasını ve daha üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Anahtar kelime seçimi yaparken; abone sayısı az olan kanal sahiplerinin rekabetin az olduğu anahtar kelimeleri tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimelerin hem YouTube’taki hem de Google’daki aranma hacimlerine bakılması gerekmektedir. Çünkü Google aramalarında YouTube videosunun çıkması durumunda, o videonun izlenmesi 2-3 kat daha fazla olabilmektedir. YouTube’ta kullanılacak olan anahtar kelimeleri belirlemek için yapılabilecekler aşağıda verilmiştir:

 • İlk önce YouTube’un arama kısmına anahtar kelimenin yazılması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; araba almak ile ilgili anahtar kelime türetmek isteyenler, YouTube’un arama kısmına araba alırken yazabilmektedirler. Araba alırken nelere dikkat etmeli, araba alırken motor nasıl kontrol edilir, araba alırken dolandırıldım, araba alırken pazarlık gibi daha önceden aranan popüler sonuçlar görülebilmektedir.
 • Anahtar kelime araçlarını kullanarak uygun anahtar kelimeler belirlenebilmektedir. Bunun için https://keywordtool.io/ adresine girdikten sonra arama kısmının üstünde bulunan Google, YouTube, Bing, Amazon, eBay, Play Store, Instagram ve Twitter arasından YouTube seçilmelidir. Ardından önce anahtar kelime yazılmalıdır ve sonrasında da dil seçilip arama butonuna tıklanmalıdır.
 • Anahtar kelimelerin Google Trends tarafından gösterilen aranma hacimlerine bakılarak anahtar kelime seçimi yapılabilmektedir.

YouTube Video Başlıkları Nasıl Seçilmelidir?

YouTube video başlıklarını belirlerken, SEO kurallarına göre başlıkta anahtar kelime geçmesi gerekmektedir. Tam eşleme ve geniş eşleme anahtar kelime başlıkta geçirilebilmektedir. Bu noktada tam eşleme ve geniş eşleme anahtar kelimenin ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Hedef anahtar kelimenin, ikinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli olduğu varsayılsın. İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli şeklinde kullanılırsa, tam eşleme olmaktadır. İkinci el veya otomobil alma kelime grupları başlıkta kullanılır ise; geniş eşleme olmaktadır. Tam eşleme, anahtar kelimenin tamamının kullanılması; geniş eşleme, anahtar kelimenin sadece bir kısmının kullanılması anlamına gelmektedir. Video başlıkları belirlenirken önem verilmesi gereken noktalar ise aşağıda belirtilmiştir:

 • 50 karakterden daha uzun video başlığı seçilmemelidir.
 • Başlıkların hedef kitlenin ilgisini çekeceğinden emin olunması gereklidir.
 • Başlıkta mutlaka anahtar kelime bulunmalıdır.

YouTube Video Açıklamaları Nasıl Olmalıdır?

YouTube video açıklamaları hazırlanırken açıklamalarda da geniş ve tam eşleşmeli anahtar kelimelere yer verilmesi gerekmektedir. Ancak anahtar kelimelerin sayısını ve aralıklarını iyi ayarlamak önemli bir ölçüttür. Aksi takdirde video üzerinde negatif etkinin oluşması söz konusu olabilmektedir. Video açıklamaları ile ilgili ipuçları şu şekildedir:

 • Video açıklamalarının en az 250 kelime olarak ayarlanması gerekmektedir.
 • Hedef kelimenin, açıklamanın ilk 120 karakteri içerisinde mutlaka bulunmasına özen gösterilmelidir. Bunun nedeni; YouTube’un arama sonuçlarında ilk 120 karaktere kadar gösteriyor olmasıdır.
 • Hem geniş eşleme hem de tam eşleme anahtar kelimeye açıklama kısmında yer verilmesi gerekmektedir.

YouTube Video Etiketleri Neye Göre Belirlenmelidir?

YouTube video etiketleri seçilirken, bu etiketlerin video ile ilgili aratılabilecek olan anahtar kelimeler olarak düşünülmesi gereklidir. İnsanların aratma ihtimali yüksek olan kelime grupları etiket kısmına yazılmalıdır. Bu sayede video daha fazla görüntülendiği gibi, daha fazla beğeni de alabilmektedir. Ancak daha fazla beğeni ve görüntülenme alabilmek için video ile alakasız olan anahtar kelimelerin yazılmaması gereklidir. Örnek vermek gerekir ise; gündemde olan bir konu ile ilgili anahtar kelime etiket kısmına eklenir ve bu kelime video ile alakasız olur ise; bu durumda insanlar videodaki beğenmeme butonuna tıklayabilmektedirler. Bu da videoyu olumsuz etkileyen bir durum olmaktadır. Rakiplerin kullandıkları etiketleri görebilmek için ise; VidIQ uzantısı kullanılabilmektedir.

YouTube Videolarının Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

YouTube video süreleri, YouTube’taki sıralamaları etkileyen unsurlardan biridir. Uzun videoların, kısa videolara göre daha avantajlı oldukları görülmektedir. Ancak bir videonun süresinin çok uzun olması ise, görüntülenme sayısını negatif etkileyebilmektedir. Bu yüzden ortalama bir uzunluğun seçilmesi gereklidir. YouTube için ideal video uzunluğu ise 10 dakikadır.

YouTube İçin Kaliteli Bir Video Nasıl Oluşturulur?

YouTube’a kaliteli bir video çekebilmek için öncelikle bir kurguya ihtiyaç vardır. Çekilecek olan videoda hangi konu ile ilgili bir konuşma olacak ise; bu konuşma spontane gerçekleştirilmemelidir. Profesyonel bir çalışma olabilmesi için bir metin hazırlanmalıdır. İnsanların videoyu izlemeye başladıktan sonra, izlemeye devam edebilmeleri için YouTube SEO kurallarına göre videonun konusunun ilk 10 saniye içerisinde açıklanması gereklidir. Konunun derinliklerine ise; ilerleyen dakikalarda inilmelidir. Kelimelerin çok uzatılmaması, konuya direkt geçiş yapılması ve keskin konuşmalardan kaçınılması gerekmektedir. Fotoğraflarla veya başka görsel unsurlar ile videoda anlatılan konu desteklenebilmektedir. Videonun kurgusu kadar süresi de önemlidir. Ayrıca video çekiminin profesyonel ekipmanlar ile yapılıyor olması gerekmektedir. Videonun belirli bir çözünürlüğün üzerinde olması gerekmektedir. Bunu hem YouTube talep etmektedir hem de kullanıcıların videoyu izleyebilmesi için gerekli bir durumdur. Kaliteli içerikler üretmeyi devamlı hale getirebilmek için kanala eklenen bütün videoların insanlar tarafından izleniyor olması gereklidir.

YouTube Videolarına Altyazı Eklenmeli Midir?

YouTube video altyazılarının oluşturulması zorunluluk olmamakla beraber oldukça önemlidir. Daha geniş bir kitleye ulaşabilmeyi sağlayan unsurlardan biri de altyazılardır. Video sahibi; kendi dilinde veya başka dillerde altyazı oluşturabilmektedir. Birden fazla dilde altyazı oluşturabilmek mümkündür. Öncelikle işitme engeli olan vatandaşlar göz önüne alınarak, kendi dilinde altyazı oluşturması gereklidir. Ardından videonun yabancı uyruklu kişiler tarafından da anlaşılabilmesi için yabancı dilde altyazı eklenmelidir. Videonun hedef kitlesine, konusuna göre eklenecek olan yabancı dil için doğru seçim değişiklik gösterebilmektedir. Ancak İngilizce’nin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Altyazının bir diğer faydasına bakıldığında; videoda verilmek istenen mesajın hem görsel hem de işitsel olarak alınabilmesini sağladığı için mesajı güçlendirdiği görülmektedir. YouTube’un yeni eklenen özelliğine göre; altyazıyı sadece video sahibi hazırlamak zorunda kalmamaktadır. Videoyu izleyen bir kişi, altyazı hazırlayıp video sahibine gönderebilmektedir. Video sahibi de bu altyazıyı onayladıktan sonra videoya altyazı eklenebilmektedir.

Youtube SEO

YouTube Videoları İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

YouTube videoları için önemli noktalar şöyledir:

 • Videoların çözünürlüklerinin 7680×4320 olması gereklidir.
 • Video yükleme alanında bulunan ve doldurulması gereken kısımlar doldurulmalıdır. Temel bilgiler ve gelişmiş ayarlar kısmından ayrıntılar ayarlanmalıdır.
 • Videoda bulunan ve dikkat çeken bir görseli, önizleme görseli olarak eklemek gereklidir.
 • Videoya açıklayıcı notlar ve kartlar eklenmelidir.
 • Videolar; herkese açık, liste dışı ve özel olmak üzere 3 farklı görüntülenme seçeneğine göre ayarlanabilmektedir.
 • Eklenen videolara benzer videolardan bir oynatma listesi kanalda oluşturulabilmektedir.
 • YouTube SEO kurallarına göre kanal optimizasyonunun yapılması gereklidir.
 • Kanala ait bir profil resmi belirlenmelidir. Bu resim kanalın amacını ve hedefini açıklayan bir resim olmalıdır.
 • Kanalda bulunan hakkında kısmına mutlaka sosyal medya hesaplarının ve web sitesinin linki eklenmelidir.

YouTube Videolarına Yapılan Yorumlar Önemli Midir?

YouTube video yorumları, sıralama kriterleri arasında yer almaktadır. Sıralamayı en çok etkileyen kriterlerden biri değildir. Ancak yine de sıralama ölçütleri arasında yer aldığı için izleyicilerin video ile etkileşime girmesi sağlanmalıdır. Bunun için yapılabilecekler ise şunlardır:

 • Videoda kullanıcılara çeşitli sorular sorulabilmektedir. Bu soruların cevaplarını ise yorumlara yazmaları istenmelidir.
 • Video ile ilgili sosyal medya hesabında bir paylaşım yaparak, bu paylaşımda videoya yorum yapmaları söylenebilmektedir.
 • Videolara gelen yorumlara cevap verilmesi durumunda; diğer izleyiciler de karşılıklı iletişime geçebileceklerini düşünerek videoya yorum yapmak isteyebilmektedirler.
 • Direkt olarak video ile ilgili yorum yapılması söylenebilmektedir.

YouTube’ta Kanala Abone Olanların Sayısının Önemi Nedir?

YouTube kanal abonelerinin önemine bakıldığında; videonun sıralamasında önemli bir ölçüt olduğu görülmektedir. Öncelikle kanala abone olanların sayısının 1.000’i aşması için çaba harcanmalıdır. Çünkü 1.000’den daha az abonesi olan kanalların videoları çok nadir gösterilmektedir. Ancak kanalın 1.000 aboneye ulaşması yeterli değildir. Çünkü videoların gösterilme sırasını, abone sayıları da etkilemektedir. Abone sayısını arttırabilmek için yapılabilecekler ise aşağıdaki gibidir:

 • Video içerisinde veya sosyal medya hesaplarında, insanlardan kanala abone olması istenebilmektedir.
 • Videoda harekete geçirici mesajlara yer verilmesi durumunda abone sayısının artışı daha hızlı olabilmektedir.
 • Video dizisi yapılması durumunda; insanlar ilk videoyu izledikten sonra devamını da merak ettikleri için bir sonraki bölümü kaçırmamak adına abone olabilmektedirler.

YouTube Videolarının Daha Fazla Paylaşılması İçin Neler Yapılmalıdır?

YouTube videolarının paylaşılması; video görüntülenmelerini, abone sayısını, yapılan yorumları ve beğeni sayısını arttırmaktadır. Bu sayede videodan kazanılacak olan para ve itibar da artmaktadır. Bu yüzden videoların sosyal medyada veya başka mecralarda paylaşılması YouTube SEO kurallarına göre de önem taşımaktadır. İnsanlar kendilerine bir şey katan videoları izlemeyi sevmektedirler. Sevdikleri ve iyi buldukları videoları da paylaşmaya meyillilerdir. Bu yüzden izleyiciye keyif ve bilgi verecek içeriklerin hazırlanması gereklidir. Videoların daha fazla paylaşılması için yapılabilecekler ise aşağıda verilmiştir:

 • Web sitesinde videonun paylaşımı yapılabilmektedir.
 • Sosyal medya hesapları üzerinden video paylaşılmalıdır.
 • İş ortaklığı kurulabilecek ve hedef kitlenin güvenebileceği kişilerin keşfedilmesi gereklidir. Bu kişilerin videoyu paylaşması sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. YouTube SEO’su gerçekten hem çok zor, hemde yapıldığında çok geri dönüşü olan bir şey. Yeni başlayanlara ve kafası karışanlara çok güzel bir rehber niteliğinde olmuş.

 2. Youtube alanında SEO olayını çok güzel anlatmışsınız gerçekten, bildiğim sanıyormuşum bilmediğim çok şey varmış.

 3. Youtube alanında SEO yapmak gerçekten çok zor, bununla alakalı bir eğitim serisi yapmayı düşünüyor musunuz?

 4. Youtube’da video başlıklarının üstüne etiket ekliyorlar, bunun seoya gerçek anlamda katkısı oluyor mu?
  Youtube algoritmasında böyle bir öncelik veya etkileşim şansı arttırma olasılığı var mı?

 5. YouTube algoritmaları Google gibi değil, bu yüzden YouTube’da seo yaparken çok daha teknik olmalıyız. Bu alanda eğitim alabileceğimiz Udemy eğitimi falan var mı?

 6. Youtube, gerçek mana da Google gibi değil. SEO anlamında YouTube bambaşka bir mecra, seoyu yaparken çok daha teknik bilgi gerekiyor.

 7. Youtube’da SEO yapmak gerçekten zor, ama başarılı olunca da devamı güzel geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı