GoogleGoogle Ads

Google Adwords

Google Adwords programı arama motoru devi Google’ın yürüttüğü internet reklamcılığı programıdır. Dünya’nın en çok tercih edilen ve en çok müşteriye sahip dijital reklam platformu olan Google Adwords işletmelerin fiziksel mağazası olsun ya da olmasın satışlarını artırmaya yönelik yüksek performans gösteren bir dijital pazarlama harikasıdır. Google gelirlerinin %95 civarının reklam gelirlerinin oluşturduğu düşünüldüğünde Google’ın bu alanda tekelleştiği ve rakip sistemlerin Google Adwords programının oldukça gerisinde kaldığı su götürmez bir gerçektir.

Google Adwords ile işletmenizin içerik ve ürünlerinin çevrim içi olarak reklamlarını yaparak rakip sistemleri kullanan farklı işletmelere göre rekabetçi yapınızı artırabilirsiniz. Ürün, hizmet ve içeriklerinizi doğrudan hedef kitleniz ile buluşturmayı başaran Google Adwords ile işletmenizin potansiyel müşterileriniz tarafından dakikalar içerisinde keşfedilmesini garanti altına alabilirsiniz. Geleneksel reklam yöntemlerinin boy ölçüşemeyeceği Google Adwords ile düşük bütçelerle yüksek başarı oranı yakalayarak gerek pazarlama giderlerinizden edeceğiniz tasarrufla gerek satışlarınızın artışından elde edeceğiniz kazançla işletme varlığınızı kısa sürede güçlendirebilirsiniz.

Neden Google Adwords Tercih Edilmelidir?

Google Adwords’un tercih edilme nedenleri başında Google’ın gücü ve dünya çapındaki başarısı gelmektedir. Dünya çapında arama motorları içerisinde yapılan online aramaların %80’den fazlasının Google üzerinden yapılıyor olması dijital pazarlama stratejilerinin Google olmadan başarıya ulaşmasını imkansız kılmaktadır. Pek çok kişinin internet tarayıcısının Google olması da Google’ın bu alandaki başarısını kanıtlar niteliktedir. Google Adwords programı da dijital reklam pazarının önemli bir payını elinde tutarken bu başarının ardında Google ile birlikte programın müşterilerine sunduğu avantajlar yer almaktadır. İlgili avantajlar aşağıda 3 başlık halinde incelenmektedir:

 • Hedefleme Yeteneği: Google Adwords’ün hedefleme yeteneği ürün, hizmet ve içeriklerin doğrudan hedef kitle ile buluşmasına imkan tanır. Temelinde anahtar kelime hedeflemesi ile çalışan Google Adwords için ayrıca yaş, lokasyon ve dil seçeneklerini içeren demografik hedefleme; yayınlanacak reklam için gün ve saat kriterlerinin belirlendiği zamanlama hedefleme ve mobil, masaüstü ve tablet gibi cihaz hedefleme kriterleri ile filtreleme yapılabilmektedir. Google’ın devrim niteliğinde getirdiği yenilik olan hedefleme yeteneği ile geleneksel reklam yöntemleri Google Adwords ile yarışamaz hale gelmiş ve her geçen gün dijital işletmeler tercihlerini Google’dan yana kullanmaya devam etmektedir.
 • Bütçe Kontrolü Esnekliği: Yüksek bütçeli reklamlarla birlikte düşük bütçeli reklamların da verilebildiği Google Adwords programında bütçe kısıtlaması bulunmamaktadır. Günlük veya aylık belirtilen bütçelerle Google Adwords programına dahil olarak işletmenizin reklamını verebilirsiniz. Bütçenizi belirlemenin ardından verdiğiniz reklam türüne göre tıklanma veya görüntülenme performansına göre bütçeniz harcanana kadar reklamınız internet kullanıcıları ile buluşturulmaya devam eder.
 • Ölçümleme Yeteneği: Reklamınızı Google Adwords kullanarak yayınladıktan sonra reklamınızla etkileşime giren kişilerin alışveriş süreçlerini ölçümleyerek verdiğiniz reklamın size geri dönüşünü takip edebilirsiniz. Ölçümleme sonrası performansın düşük olması halinde optimizasyon yaparak eksik yanları güçlendirmenin ardından Google Adwords avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords’ün çalışma prensibi basitçe Google üzerinden yapılan aramalarda kullanılan anahtar kelimelerle ilgili gösterilen doğal sonuçlar üzerine reklamları yerleştirerek internet kullanıcısının aradığı ürün, içerik veya hizmetle ilgili reklam veren işletmelerin ürünlerine öncelik tanıyarak internet kullanıcılarının ilk tercihini bu işletmelerden yana kullanmasına aracılık eder. Böylece Google kullanıcıları aradıkları ürün, hizmet veya içerikle ilgili en kısa yoldan bilgi sahibi olabilirken Google Adwords müşterileri de satışlarını veya tıklanma sayılarını artırarak bu süreçten karlı ayrılırlar.

 • Anahtar kelimenin kullanım sıklığı,
 • Anahtar kelimenin verilen hizmetle doğrudan ilgili olması,
 • Anahtar kelimenin spesifik yapıya sahip olması

Google Adwords programından müşterilerinin yüksek performans almasında belirleyici rol oynamaktadır.

Google Reklamları Hangi Kriterlere Göre Sıralar?

Google’ın reklamları sıralama kriterleri Google’ın dünya çapında en çok tercih edilen arama motoru olduğunu kanıtlar niteliktedir. Pek çok işletme ilk etapta reklam sıralama kriterlerinde asıl belirleyici rolün reklam için ayrılan bütçe olduğunu düşünse de kullanıcı deneyimini ön planda tutan Google reklamları;

 • Reklam yapılan içeriğin kalitesini,
 • Reklamın kalitesini

Göz önünde bulundurarak sıralar. Kullanıcılarına böylece aradıklarını en kısa yoldan sunmayı amaçlayan Google her geçen gün arama motoru sıralamasında tekelleşmeye doğru yol almaktadır. Sıralama işleminde Google yukarıda özetlenen maddeler paralelinde kalite puanı adını verdiği bir kriter belirler. İlgili puan belirlenirken kullanıcı deneyimi ön planda tutulur. Kalite puanı belirlemenin ardından reklam sırası belirlenirken CPC ve kalite skoru çarpımı kullanılarak sıralama değeri Google tarafından belirlenir. CPC ise Adwords ara yüzü için ödenecek maksimum tıklama fiyatıdır.

Google Reklamları Nerelerde Yayınlanır?

Google’ın reklamları yayınlama alanları doğrudan internet kullanıcıların erişebileceği ve aradığını kolayca temin edebileceği alanlar olarak belirlenmektedir. İşletmelerin de verdikleri reklamlardan yüksek performans almalarına sebep olan reklamlar aşağıdaki platformlarda yayınlanır:

 • Google arama sonuçlarında
 • Mobil uygulama ve oyunlarda
 • Alışveriş sonuçlarında
 • Yürütülen videolarda

Google ADS

Google Adwords Reklamlar Çeşitleri Nelerdir?

Google Adwords reklamlar çeşitleri hizmet verdikleri platforma göre aşağıdaki şekilde gruplandırılırlar:

Her reklam türü için farklı fiyatlama seçenekleri yer almakta olup işletmeniz için en doğru reklam türünü seçmekte profesyonel destek alarak hata şansınızı minimize edebilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağında yayınlanan reklamlar ihtiyaç duyulan ürün, hizmet veya içerik ile ilgili yapılan Google aramalarında çıkan doğal sonuçların üzerinde çıkan reklamlardır. En etkili reklam tipi olan arama ağı reklamları kalite skoruna göre doğal arama sonuçları üzerinde sıralanarak Google kullanıcılarının ihtiyaçlarına hızlı karşılık verilmesi amacıyla yer alırlar. Bu reklam tipinde Google kullanıcıları arama sonuçlarına binaen çıkan reklamları tıklaması halinde Google’a ödeme yapar. Görüntülenme için Google müşterisinden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Görüntülü Reklamlar

Görüntülenen reklamlar Adsense yayıncısı web sitelerinde yayınlanarak internet kullanıcıları ile buluşturulur. Geçmiş dönemlerde internet kullanıcısının yapmış olduğu aramalarla ilgili reklamların  metin, banner veya görsel olarak kullanıcı karşısına çıkartıldığı bu reklam tipinde yayınlanan reklamlar doğrudan hedef kitleye yöneltilmektedir. Müşteri ilgi alanlarına yönelik olarak yayınlanan görüntülü reklamlar belirlenen bütçe harcanana kadar reklam veren işletmeye müşteri çekme işlemini başarı ile yürütür.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Remarketing reklamları mantık olarak görüntülü reklamlar ile benzerlik gösteren bir reklam yayınlama türüdür. Geçmiş dönemlerde internet kullanıcısı tarafından alışveriş sitelerinde incelenen ayakkabı, pantolon, ev eşyası, vb. pek çok ürünle ilgili tamamlanmamış alışverişlerde Adsense üyesi internet sitelerinde yapılan gezinti sırasında internet kullanıcısına ilgili incelenen ürünlerle ilgili reklamlar görüntülenerek ilgili ürünlerin pazarlaması yapılır. Geçmiş dönemde her ne kadar ilgili alışveriş ertelenmiş olsa da yeniden pazarlama reklamları ile alışverişlerin Google Adwords müşterilerine yönlendirilerek tamamlanma yüzdesi oldukça yüksektir.

Video Reklamlar

Video reklam türü içeriğin izlenmesine göre ödeme yapılan ve Youtube videolarının arasında gösterilen reklam türüdür. Her gün milyonlarca video içerik izlenen Youtube gücünden faydalanılabilen bu reklam türünde hedef kitle dışında farklı milyonlarca insana ulaşılarak işletme ürün ve hizmetlerinin tanıtımı gerçekleştirilir.

Uygulama Reklamları

Mobil uygulamanın reklamları iOS veya Android tabanlı bir mobil uygulamaya sahip olan Google Adwords müşterilerinin yaratmış oldukları uygulamayı milyonlarla buluşturmasında kullanılır.

Mobil Reklamlar

Mobil reklam ağı doğrudan akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda görüntülenmek üzere kullanılan bir reklam türüdür. Google Adwords aracılığı ile verilen reklamlar mobil cihaz kullanıcılarının yaptıkları aramalarla ulaşabilecekleri şekilde verilerek her geçen gün artan mobil cihaz kullanımının yarattığı pazardan işletmelerin paylarını alması hedeflenir.

Google Adwords Reklamları Nasıl Kullanılır?

Google Adwords reklamlarının kullanımı yukarıdaki paragraflarda özetlenen reklam türlerinden işletme sahiplerinin nasıl yararlanabileceğini açıklayacak şekilde aşağıda özetlenmektedir:

 • Arama Ağı Reklamları: İçerik, ürün veya hizmetle ilgili hazırlanan kısa bir metin ile verilen arama ağı reklamlarının en can alıcı noktası seçilecek anahtar kelimelerde saklıdır. Anahtar kelimelerin verilen ürün veya hizmetle ilgili, yüksek arama hacmine sahip ve spesifik olması arama ağı reklamlarının verimini artırmaktadır.
 • Görüntülü Reklamlar: Reklam içeriğinin belirlenmesinin ardından metin veya görsel olarak hazırlanıp verilebilen görüntülü reklamların başarısı Google Adwords avantajlarında saklıdır. Hedefleme yeteneğinin içerdiği müşteri ilgili alanları ve demografisine yönelik olarak belirtilen kriterler eşliğinde reklamlar doğrudan hedef kitleye gösterilerek kısa sürede başarı yakalanmasına katkı sunmaktadır.
 • Yeniden Pazarlama Reklamları: Belirlenen metin veya görsel içeriğin Google Adwords gücü ile doğrudan hedef kitle ile buluşturulması sağlanır. Yayınlanan reklamlar internet kullanıcılarının geçmiş dönemlerde tamamlamadıkları alışverişlere yönelik olarak seçilerek doğrudan reklam veren dijital işletmenin satışlarını artırmaya yönelik bütçe doğrultusunda işlevini sürdürür.
 • Video Reklamları: İlgi çekici bir video içerik hazırlamanın ardından Google Adwords kullanarak verilen video reklamların Youtube hesabına yüklenmesi ve Adwords kampanyasını başlatmanın ardından verilen bu reklam türünde harcanması gereken bütçe dahilinde Youtube izleyicilerin çekilen video içeriğini görüntüleyerek işletmeye olumlu geri dönüşler gerçekleştirirler.
 • Uygulama Reklamları: Bu reklam türünü kullanabilmek için öncelikle App Store veya Google Play Store özelliklerine uygun bir mobil uygulama tasarlanması gereklidir. İlgili uygulama marketlerde yayınlanmayan uygulamalar için reklam verilemezken şartları sağlayan uygulama sahipleri yükleme başına bütçe belirleyerek uygulamalarının reklamlarını Google kullanıcıları ile buluşturabilirler.
 • Mobil Reklamlar: Arama ağı reklamları ile benzer olan mobil reklamlarda anahtar kelimeye göre reklamlar gösterilirken tek fark gösterim sadece akıllı telefon, tablet, vb. akıllı cihazlar üzerinden gösterimidir. Mobil uyumlu anahtar kelime seçimi ardından internete bağlanmak için mobil cihazını kullanan milyonlarlar içerik, ürün veya hizmetler ile buluşturulabilir.

Google Adwords Etkinliğini Artırmak İçin Kullanılabilecek Öneriler Nelerdir?

Google Adwords etkinliğini artıracak öneriler Google Adwords avantajlarından yararlanabilme becerisine bağlıdır. Google Adwords tarafından müşterilerine sunulan ölçümleme yeteneği ile verilen reklamların performansı takip edilmeli ve optimizasyona ihtiyaç duyulması halinde gerekli iyileştirmelerin yapılması gereklidir. Ölçümleme ile verilen reklamların takibinin dışında reklamı verirken;

 • Verilecek reklamda ürün, hizmet veya içerikle ilgili anahtar kelime seçilmesi,
 • Reklamın yönlendireceği açılış sayfasının reklam metni ile alakalı ve kullanıcı dostu olarak düzenlenmesi,
 • Reklam metni ile yapılan aramanın ilgili olarak hazırlanması

Google Adwords performansını artıracak basit önerilerdir. Bu önerilere dikkate almamanız halinde web site tasarımınız ve SEO optimizasyonunuz ne denli başarılı olsa da Google Adwords’den alacağınız performansın düşük olmasından kaçınamazsınız.

Google Adwords Maliyeti Nedir?

Google Adwords’ün maliyeti verilecek reklam türüne göre tıklama veya görüntülenme başına göre hesaplanmaktadır. Reklamınız verdiğiniz türe göre tıklanmadığında ya da görüntülenmediğinde Google’a verdiğiniz reklam için herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Yaklaşık olarak Google Adwords maliyetleri hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • Arama ağında yaklaşık 2,32 ABD Doları,
 • Görüntülenme ağında yaklaşık 0,58 ABD Doları

Ücretlendirme Google tarafından uygulanmaktadır.

Google ADS ile ilgili yazmış olduğum yazıları kaçırma! Hemen https://cagantastan.com/google-ads adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Şunu herkes kabul etmeli Goole dünyanın en çok kullanılan arama motoru yandex ikinci bing vs üçüncü diye bu şekilde sıralayabiliriz.Şimdi kendini tüm dünyaya kanıtlamış bir arama motorun algoritmasına bakmaya gerek yoktur en çok kullanılan arama motoru google araçlarını yani Adwords kullanmak için fazla düşünmeye gerek yok doğru kelimeleri yakalayıp bu kelimeler üzerinden reklam vermek bence çok güzel geri dönüşlere gebe kalacaktır.

 2. Google arama motoru haricinde reklam alanında da pazarda büyük payı elinde tutuyor. Bu yüzden her web site sahibi olan kişi Google’un reklam platformlarına da hakim olmalı.

 3. Adwords alanında kendi araştırmaları sonucunda çok başarılı reklam dönüşümü alan tanıdıklarım var. Herkese önerim bu alanda biraz araştırma yapmaları.

 4. Marka bilinirliği olarak ilerlemek için siteler üzerinde banner şeklinde açılan reklam vermek gerekiyor bence. Fakat direkt satış konusunda maksimum geri dönüş google sıralama reklamlarında oluyor.

 5. Google adwords için maksimum tbm yi nasıl minimalize edebiliriz. Yani en fazla vereceğimiz parayı nasıl azaltabiliriz. Kullanım ile iligli bir rehber hazırlamayı düşünüyo musunuz

 6. Google piyasanın kaymağını yiyen tek firma kendisine rakip yok tek rakibi kendisi bunu bilen Google tekel olma yolunda ilerliyor ama unuttuğu bir şey var dünyada her zaman dengeler alt üst oluyor bunu bilerek rehavete kapılmaması lazım rakip görmediği Rus yandex Çin ile birleşip dengeleri alt üst edebilir.Bunlar belki uzak düşünceler gibi görünebilir ama nereden neyin geleceği belli olmuyor. Google Adwords ve Adsense ile tek reklam şirketiyim diye kibirlenmesin balyozun nereden ineceği belli olmaz.

 7. Google kendisi tekel görmekte sonuna kadar haklı. Yıllardır kendisine tam olarak bir rakip çıkamadı. Facebook, Instagram güzel bir hacim yakaladılar, ancak yine de Google’un reklam kitlesi kadar bir kitle yakalamaları çok zor diye düşünüyorum.

 8. Google Adwords deyince ilgili kullanıcıları sitenize çekmek için bizlere yardımcı olan çevrimiçi bir reklamcılık yazılımı aklıma gelir. Adwords milyonlarca insanın yaptığı aramaları kaydedip bizlere deyim yerindeyse muhteşem bir hazine sunmaktadır.Bu hazineyi doğru kullanan site sahipleri yerlerini gökdelenlere kurup başaramayanları izleyebilir ve suya sabuna dokunmadan doğru bilgi ile çok güzel paralar kazanabilirler sistemi iyi okumak burada altın kural bu kuralı iyi yaparsanız her zaman başarılı olursunuz.

 9. Google Adwords candır harika bir sistem ile kullanıcılara güzel deneyimler sunar mesela benim bir sitem var ve bu sitede e ticaret yapmayı planlıyorum bunun için ürünüm ile alakalı aranan kelimelerde birinci sıralarda olmalıyım ki bu işe başladığımda hedeflenen kitleyi elimi koymuş gibi bulayım ama bu işin kolay olacağını sanmıyorum bu yüzden İnternet de sörf yaparken sitenize denk geldim ve başarılı bir makale yazdığınızı itiraf edebilir açıkçası kıskandım makalenizde en çok ilgimi çeken kelimeniz Google Adwords reklam çeşidi olan Yeniden Pazarlamadır.Bu konuyu merak ediyorum bu konu ile alakalı bir makale yazarsanız yada yazılmış bir makale varsa yorumda bunu bildirmenizi rica ederim.

 10. Google, Adwords ile dünyada tekelleşmiş bir durumda şu an. Ancak sistem olarak şahane bir sistemi var. Dünya’da Google’a rakip olabilecek bir şirket olabilmesi için Google gibi şahane bir sistemi olması gerekiyor. 🙂

 11. Google Adwords, alanında çok başarılı bir sistem. Karmaşık gibi gözükse de, çok stabil bir kullanımlı sistemi var. 🙂

 12. Adwords tekelleşiyor diye düşünüyoruz ama rakipleri çok ciddi şekilde geliyor bence. 🙂

 13. Adwords tekelleşmesi yakında patlar bence, çünkü Google’a artık ciddi rakipler çıkmaya başladı, Yandex bu konuda ilerliyor emin adımlarla. 🙂

 14. Adwords konusunda tbm yi düşürme taktiklerine dair bir makale yayınlasanız ne güzel olur. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir