GoogleGoogle Araçları

Google Benim İşletmem: Yerel Pazarlama için bir Kılavuz!

Google Benim İşletmem, yerel işletmenin Google Haritalar üzerinden yönetilerek pazarlanabilmesini sağlayan bir araçtır. İşletme sahiplerinin, Google Benim İşletmem aracılığı ile işletmelerine ait bir sayfa oluşturmaları gereklidir. Bu sayfa aracılığı ile işletmelerini daha geniş kitlelere tanıtabilmeleri mümkündür. Ayrıca ticari faaliyetlerini, yaptıkları kampanyaları yerel bir bölgede duyurabilmektedirler. Google Benim İşletmem’i işletmenin kendisi yönetebileceği gibi, bir ajans aracılığı ile de sayfanın yönetilebilmesi mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden faaliyet gösteren işletmeler için uygun bir hizmet değildir. Belirli bir hizmet bölgesi olan ve müşteriler ile yüz yüze iletişim kuran işletmelere hitab eden bir araçtır. Tüketicilerin Google üzerinden ulaşabildikleri doğrulanmış işletmeleri saygın bulma olasılıkları diğer işletmelere göre iki kat daha fazla olduğu için Google Benim İşletmem’i kullanan işletmeler daha avantajlıdır.

Google Benim İşletmem İle Yapılabilecekler Nelerdir?

Google Benim İşletmem ile yapılabilecekler şunlardır:

 • Sadık müşterilerin ve potansiyel müşterilerin yararlanmak isteyebileceği promosyonların paylaşımları yapılabilmektedir.
 • İşletmenin sponsor olduğu veya işletmenin bizzat düzenlediği etkinlikler ile ilgili bilgilendirme yapılabilmektedir.
 • İşletmenin verdiği hizmet ile ilgili bilgi verilebilmektedir ve işletmenin ürünlerinin görülebilmesi sağlanabilmektedir.
 • Google Benim İşletmem üzerinden işlem yapılabilecek diğer sayfaların linkleri paylaşılabilmektedir. Bu yöntem aracılığı ile işletmeye rezervasyon yapabilmek, mail listesine kaydolmak ve işletmenin web sitesinden ürün alımı yapmak gibi işlemler yapılabilmektedir.
 • Müşteriler ile iletişimde kalınarak, geri bildirimler alınabilmektedir.
 • İşletmenin çalışma saatleri, web sitesi, telefon numarası ve konumu eklenerek; aynı zamanda bunlar istendiği zaman Google Benim İşletmem aracılığı ile güncellenebilmektedir.

Google Benim İşletmem’e Nasıl Kaydolunur?

Google Benim İşletmem’e kaydolmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle Google Benim İşletmem’e yani https://www.google.com/business/ adresine gidilmelidir.
 • Sağ üst köşede bulunan oturum aç butonuna tıklanmalıdır.
 • Oturum açabilmek için Google hesabına ihtiyaç vardır. Dolayısı ile işletmenin Google hesabının olmaması durumunda önce işletme e-postası ile Google hesabı oluşturulmalıdır.
 • Google hesabı ile oturum açıldıktan sonra; işletmenin ismi yazılmalıdır.
 • İşletmenin adresi belirtilmelidir.
 • Haritadan işletmenin konumu işaretlenmelidir. Eğer işletmenin bir fiziksel konumu yoksa, o zaman sadece hizmet verilen bölgenin işaretlenmesi de mümkün olmaktadır.
 • Müşterilerin işletmenin konumunu harita üzerinden görüntüleyip görüntüleyemeyeceği belirtilmelidir. Eğer görüntülemelerine izin veriliyor ise; görmeleri istenen adres girilmelidir. Ancak görüntülemeleri istenmiyor ise; müşterilerime ürün ve hizmet sunuyorum seçeneği seçilmelidir ve öyle devam edilmelidir.
 • Kaydı yapılan işletmenin kategorisi belirtilmelidir.
 • İşletmenin telefon numarası, web sitesi gibi iletişim bilgileri girilmelidir.
 • Ardından bitti butonuna tıklanmalıdır.
 • Kayıt işleminden sonra işletmenin doğrulamasının yapılması gereklidir ve bu işlemi sadece işletmenin yetkilisi yapabilmektedir. Dolayısı ile o an doğrulama işlemi yapılamıyor ise daha sonra doğrula seçeneği işaretlenmelidir.

Google Benim İşletmem’e Mevcut Bir İlan Talebinde Nasıl Bulunulur?

Google Benim İşletmem’e mevcut bir ilan talebinde bulunanlar; işletmesi hali hazırda kayıtlı olan fakat profille ilgili bilgi doğrulama, profil talep etme işlemi yapması gerekenlerdir. İşletme hesabı ile ilgili güncelleme talebinde bulunabilmek için hesabın doğrulanmış olması gereklidir. Doğrulanmamış hesaplar için ise öncelikle doğrulama işlemi yapılmaktadır ve sonra hesaba giriş yaparak bilgi güncellemesi yapılabilmektedir. Aktif olunmayan süre içerisinde işletme girişinin farklı bir kullanıcıya sahip olduğu ve bu kullanıcının doğrulama yaptığı tespit edilir ise; idari haklar kapsamında bu durumun bildirilmesi gereklidir. Ayrıca doğrulama işlemi yapan kullanıcı ile iletişime geçme imkanı da doğmaktadır. Google da bu durumun takipçisi olmaktadır ve durumun çözüme kavuşması 1 ila 2 hafta gibi bir süre sürebilmektedir. Ancak yetkili olunduğuna karar verilmesi durumunda işletme girişi yapılmasına izin verilmektedir.

Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Doğrulanır?

Google Benim İşletmem kaydının doğrulamasını yapmak için izlenebilecek yöntemler şunlardır:

 • Kayıt işleminin ardından direkt doğrulama işlemi yapacak olanlar; kayıt formu doldurulduktan sonra sol üst köşede bulunan posta butonuna tıklamalıdır. Ardından işletme bilgilerini teyit etmelilerdir. Sonrasında posta kartını teslim alacak olan kişinin adı ve soyadı girilmelidir. Posta kartının gönderileceği adres ise işletme adresi olarak kayıtta belirtilen adrestir. Posta kartı gönder butonuna tıklandıktan sonra talep alınmaktadır.
 • İşletmelerini sisteme kayıt ettikten sonra daha sonra doğrula seçeneği seçenlerin, Google Benim İşletmem’e giriş yapması gereklidir. Kontrol panelinin üst tarafındaki kırmızı banner’daki şimdi doğrula yazısına tıklanmalıdır. Ardından sayfanın sol üst köşesindeki posta butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfadan işletme bilgilerini doğruladıktan sonra posta kartının gönderileceği isim yazılmalıdır ve posta kartı gönder butonuna tıklanmalıdır.

Google Benim İşletmem Doğrulaması Nasıl Tamamlanmaktadır?

Google Benim İşletmem doğrulamasının tamamlanabilmesi için posta kartının adrese gelmesi beklenmelidir. Bu süre web site düzenlemesi, eski bilgilerin güncellenmesi yapılarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca işletmenin ve hizmetlerinin fotoğrafları çekilebilmektedir. Posta kartının gelmesi birkaç hafta sürebilmektedir. İşletmenin iddia edilen adreste olduğunu onaylamak amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Posta kartı geldikten sonra Google Benim İşletmem’e giriş yapılmalıdır. Ardından konumu doğrula seçeneği seçilmelidir ve şimdi doğrula butonuna tıklanmalıdır. Talimatlar takip edilerek, uygun yere gelen posta kartındaki doğrulama kodu girilmelidir ve ardından işletmenin konumu doğrulanmış olmaktadır. Bu aşamadan sonra işletmenin bilgilerini düzenlemek, işletmeye yapılan yorumları yanıtlamak ve işletmenin fotoğraflarını eklemek gibi hizmetler aktif edilmektedir. Birkaç hafta içerisinde işletme Google’da görülebilir hale gelmektedir. Sonrasında işletmeyi Google’da aratarak istenildiği gibi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Google Benim İşletmem İle Fotoğraf Paylaşımı

Google Benim İşletmem ile fotoğraf paylaşımı yapabilmek mümkündür. İstatistiklere bakıldığında; işletme profiline fotoğraf ekleyen işletmelerin yol tarifinin istenme oranı diğerlerine göre %42 daha fazladır. Web sitesi ziyareti olarak bakıldığında ise; fotoğrafı olan işletmelerin web sitelerine, fotoğrafı olmayan işletmelere oran ile %35 daha fazla bakılmaktadır. Eklenebilecek fotoğraf türleri şunlardır:

 • Logo eklenebilmektedir. İşletmelerin markalaşabilmesi, daha fazla ciddiye alınabilmesi ve Googla’da daha fazla tanınabilmesi için logo eklenmesi faydalı olmaktadır.
 • Kapak fotoğrafı eklemesi yapılabilmektedir. İşletmeyi temsil ettiğine inanılan bir fotoğrafın eklenmesi gereken bir alandır.
 • İşletmeye özel fotoğraflar yer alabilmektedir. İşletmenin dış mekan fotoğrafları, iç mekan fotoğrafları, ürün fotoğrafları, iş yeri fotoğrafları ve ekip fotoğrafları koyulabilmektedir. Ayrıca eğer bir otel işletiliyor ise odaların, ortak alanların fotoğraflarına yer verilebilmektedir. Yiyecek ve içecek üzerine bir işletme ise; işletmede servis edilen yiyecek ve içeceklerin fotoğrafları koyulabilmektedir. Google Benim İşletmem Kılavuz

Google Benim İşletmem’de Kullanılacak Fotoğrafların Teknik Detayları Nelerdir?

Google Benim İşletmem’de kullanılabilecek fotoğrafların teknik detayları şunlardır:

 • Eklenen fotoğrafların minimum 720 piksel çözünürlükte olması gereklidir.
 • Fotoğrafların boyutlarının 10 KB ile 5 MB arasında olması gereklidir.
 • JPG veya PNG biçimindeki fotoğraflar kabul edilmektedir.
 • Kapak fotoğraflarının en boy oranının 16:9 olması istenmektedir.
 • Logo kısmında işletme logosunun kullanılması akılda kalma açısından tavsiye edilmektedir.

Google Benim İşletmem İle Müşteri Yorumlarını Yanıtlama

Google Benim İşletmem ile müşteri yorumlarını yanıtlama işlemini yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Google Benim İşletmem sayfasına girerek hesabın açılması gereklidir.
 • İşletme zincirinin olması durumunda, sisteme kayıtlı birden fazla konum bulunmaktadır. Bu durumda da önce yönetmek istenen konumun seçilmesi gereklidir.
 • Ardından menüden yorumlar seçilmelidir.
 • Açılan sayfada yorumlar listelenmektedir ve yanıtlanmak istenen yorum seçilerek yanıtla butonuna tıklanmalıdır.
 • Yanıtla butonuna tıklandıktan sonra yanıt yazılmalıdır ve yanıt gönder butonu aracılığı ile yanıt gönderilmelidir.
 • Aynı işlemin mobil uygulamadan yapılabilmesi için öncelikle hesaba giriş yaptıktan sonra sırası ile müşteriler ve yorumlar menüsü seçilmelidir. Sonrasında yanıt yazabilmek mümkündür.

Müşteri yorumuna yanıt verebilmek için işletme hesabının doğrulanmış olması istenmektedir. Yorumlara yanıt vermek önemlidir. Çünkü müşteriye değer verildiğini göstermektedir ve işletmeye duyulan güveni de arttırmaktadır. Müşterilerin sorduğu sorulara, yaptıkları yorumlara yanıt verilmesi durumunda; bu cevapları potansiyel müşteriler de görebilmektedir ve işletmeye yeni müşteriler kazandırmak mümkün olabilmektedir.

Google Benim İşletmem Analizleri Nasıl Takip Edilir?

Google Benim İşletmem analizlerinin takip edilebilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Google Benim İşletmem’e giriş yapılmalıdır ve işlem yapılmak istenen konum seçilmelidir.
 • Menüde bulunan analizler butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada görüntülenebilecek analizler bulunmaktadır. İstenildiği takdirde bunlar filtrelenebilmektedir.
 • Mobil uygulamadan analizlerin görüntülenebilmesi için Google Benim İşletmem’deki menüden önce diğer ve sonra analizler butonlarına tıklanmalıdır.

Google Benim İşletmem İle Görüntülenebilecek Analizler Nelerdir?

Google Benim İşletmem ile görüntülenebilecek bazı analizler şunlardır:

 • Kullanıcıların işletme bilgilerini kaç kere görüntülediği görülebilmektedir.
 • İşletmenin yol tarifinin kaç kere istendiği öğrenilebilmektedir.
 • İşletmeyi doğrudan aratarak görüntüleyenlerin sayısına ulaşılabilmektedir.
 • Keşif araması ile dolaylı yoldan işletmeyi görüntüleyenlere ulaşılabilmektedir.
 • İşletmeye kaç kere telefon edildiği bilinebilmektedir.
 • İşletmenin fotoğraflarının kaç kere görüntülendiği bilgisi elde edilebilmektedir.

Google Benim İşletmem İle İşletmenin Bilinirliği Nasıl Arttırılmaktadır?

Google Benim İşletmem ile işletmenin bilinirliğini arttırmak için Google Ads kullanılmalıdır. Kullanıcıların işletmeye daha fazla rastlayabilmeleri için bütçe kapsamında Google Ads’in akıllı kampanyalarından yararlanılması gereklidir. Verilecek internet reklamları için işletme ile ilgili 3 satırlık bir tanım yazılmalıdır. Bu sayede 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde müşterilerin işletme profilini ziyaret etmesi sağlanabilmektedir. Akıllı kampanyaların Google Benim İşletmem hesabına bağlanabilmesi mümkündür. Bu işlemin yapılması halinde; verilen reklamlarda işletmeye yapılan yorumlar ve işletmenin konumu da direkt görüntülenebilmektedir. Akıllı kampanyaların işletmeye faydaları şunlardır:

 • İşletmenin görünürlüğünü arttırarak, işletmeyi keşfetmemiş olan potansiyel müşterilerin de keşfedebilmesini sağlamaktadır.
 • Yerel aramalarda öne çıkmasını sağlayarak, yakında bulunan potansiyel müşterilerin işletmeyi keşfedebilmesini sağlamaktadır.
 • Akıllı kampanyalarda yapılan ödemeler, alınan sonuçlar için yapılan ödemelerdir. Yani belirlenen aylık bütçenin ödemesinin biri web sitesini ziyaret ettiğinde, işletmeyi aradığında yapılması gereklidir.
 • Reklam yönetimi otomatik olarak yapılmaktadır. İşletmenin reklamların verim takibini yapmasına gerek kalmamaktadır.
 • Reklam oluşturmak için harcanan süre oldukça kısadır. Reklam verme amacı, reklam metni ve bütçesi bildirildikten sonra kalan işlemleri işletmenin halletmesine gerek kalmamaktadır.

Google Benim İşletmem’in Ajanslar İçin Avantajları Nelerdir?

Ajanslar üçüncü taraf olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin hesaplarını yönetebilmektedir. Google Benim İşletmem API’si aracılığı ile ajansların bu yönetimi sağlayabilmesi mümkün olmaktadır. Ajansların Google Benim İşletmem’e üye olması ve sonrasında hesabını yönetecekleri işletmeleri kullanıcı olarak eklemeleri gereklidir. Google Benim İşletmem’in ajanslar için avantajları şunlardır:

 • Ajansların müşterilerinin işletme bilgilerini toplu olarak tek bir hesap ile yönetebilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Müşterilerin tüketicilerin geri bildirimlerine verdikleri yanıtların kontrolünün yapılabilmesi mümkündür. Olası bir atlama durumunda müdahale edilebilmektedir.
 • Müşterilerin tüketiciler ile olan etkileşimlerinin takibini yapabilmek analizler sekmesi sayesinde mümkün olmaktadır.
 • Ajanslar müşterilerinin tüketicilerini belirli konumlara göre gruplandırıp, bu konumların yönetimlerini sağlayabilmektedir.
 • Ajansların müşterilerine uzman bir göz olarak tüketici desteği verebilmesini sağlamaktadır.

Google Benim İşletmem Hesabını Optimize Ederken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Google Benim İşletmem hesabını optimize ederken yapılan hatalar şunlardır:

 • İşletmeye ait bilgilerin eksik yazılması, yanlış yazılması veya değiştiğinde güncellenmemesi yapılan hatalardan biridir. İşletmenin iletişim bilgilerinin güncel tutulması ve yanlış girilmediğinden emin olunması gereklidir.
 • İşletmenin açıklamasına anahtar kelimeler veya kelime gruplarının yerleştirilmemesi bir hatadır. İşletmenin daha üst sıralarda görüntülenebilmesi için mutlaka açıklamasında işletme ile uyumlu anahtar kelimelerin olması gereklidir.
 • İşletmenin haritada yerinin tam işaretlenmemesi veya yanlış işaretlenmesi yapılan bir yanlıştır. İşletmeyi ilk kez ziyaret edecek olanların işletmenin konumunu bulamaması durumu, işletmeye müşteri kaybettirmektedir.
 • Müşterilerin yorumlarına verilen yanıtlarda takınılan üsluba dikkat edilmemesi bir hatadır. Müşterilerin yorumları dikkate alınarak bu yorumlara cevap verilmelidir. Yorumların hepsine tek tek cevap vermenin mümkün olmadığı durumlar da ise işletmeye yönelik sembol bir işaret belirlenmeli ve yorumlara yanıt olarak o işaretin bırakılması gereklidir. Ayrıca müşterilere yazılan yorumlarda da ser bir üslubun benimsenmemesi gereklidir. Aksi takdirde müşterilerin gözünde işletmenin itibarı azalmaktadır.
 • Seçilen fotoğraflara özenilmemesi yanlıştır. Müşteriler fotoğraflardan edindikleri izlenime göre işletmeden hizmet alıp almamaya karar vermektedir. Dolayısı ile işletmenin hizmet türüne göre uygun fotoğrafların koyulması, fotoğrafların kalitesinin ve çözünürlüğünün yüksek olması, fotoğraf sayısının müşteriler için yeterli görünebilecek sayıda olması gereklidir.

Google Benim İşletmem İçeriklerinde Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Google Benim İşletmem içeriklerinde uyulması gereken kurallar şunlardır:

 • İşletme ile ilgili müşteriyi yanıltabilecek yanlış bilgilerin verilmesi kurallara aykırıdır.
 • Anlamsız kelimelerin, rahatsız edici ve düşük kaliteli içeriklerin kullanılması yasaktır. Dikkat çeken karakterlerden oluşan işletme açıklamaları veya yazım hataları ile dolu açıklamaların yazılması yasaktır.
 • İşletmenin yaptığı özel promosyonlar odaklı bir içerik hazırlamak yasaktır.
 • Taciz, zorbalık, küfür ve nefret dolu içeriklerin kullanılması yasaktır.
 • Cinsel imalar barındıran veya müstehcen olan içeriklerin kullanılması kurallara aykırıdır.
 • Çocuk istismarının olduğu içeriklerin yüklenmemesi gereklidir.
 • Terör amaçlı içerik paylaşımı yapılmamalıdır.
 • Yasa dışı ürünlerin, tehlikeli ürünlerin satışı ile ilgili fotoğraf veya içerik paylaşımı yapılmamalıdır.

Google Benim İşletmem Mobil Uygulaması

Google Benim İşletmem’in mobil uygulaması bulunmaktadır. IOS işletim sistemine sahip cep telefonu olanların App Store, Android işletim sistemine sahip cep telefonu olanların Google Play Store aracılığı ile mobil uygulamayı edinebilmesi mümkündür. Web servisi aracılığı ile yapılan işlemlerin hepsi mobil uygulama ile de yapılabilmektedir. Sadece mobil ara yüz kullanıldığında bazı işlemlerin yapılabileceği kategorilerde ve menülerde değişiklikler olmaktadır.

Google Benim İşletmem Ücretli Midir?

Google Benim İşletmem ücretli değildir. Sadece Google Ads aracılığı ile işletmeyi büyütebilmek için reklam verme faaliyeti gerçekleştirilir ise; reklam ücreti talep edilmektedir.

Google Benim İşletmem Kurslarının İçeriği Nedir?

Google Benim İşletmem’i kullanmayı öğrenebilmek için kurslara giderek, uygulamanın nasıl kullanılacağının öğrenilebilmesi ve sonrasında bitirme sertifikasının alınabilmesi mümkündür. Bir profesyonel aracılığı ile uygulamanın yönetilebilmesi mümkündür. Google Benim İşletmem kurslarının içeriği şunlardır:

 • İşletme ekleme ve kaldırma işlemi öğretilmektedir.
 • İşletmenin adresini değiştirme, haritadaki konumunu silme ve gösterilen konumu farklı bir yere taşıma öğretilmektedir.
 • Satışları arttırabilmek, rakipleri geride bırakabilmek, yeni müşteriler kazanabilmek için ipuçları verilmektedir.
 • Yeni firmaların nasıl eklenebileceği öğrenilebilmektedir.
 • Müşterilerle olan iletişimin nasıl yönetileceği anlatılmaktadır.
Youtube Reklamlari hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? hemen https://cagantastan.com/video-pazarlamaya-ve-youtubea-yeni-baslayanlar-kilavuzu adresini ziyaret et ve youtube reklamları hakkında bilmen gerekenleri öğren.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Google bu konuya çok önem veriyor yerel aramalar her zaman doğruyu vermeli dünyada aramıyorsunuz yer belli alan belli nokta atışı yapmalı arama motorları bunun içinde google kendisi arıyor ve işletmenizi kaydedin diyor ve hatta mail adresinize nasıl yapıldığını anlatan bir bağlantı da gönderiyor.İşletmenin yükselmesi bence yorumlara bağlıdır müşteriden gelen onaylı mail adreslerinden gelen yorumlar sıralamada üstlere çıkaracaktır 5 yıldız ve olumlu yorum yerel işletmeleri haritada ki yükselmeleri bu iki işe bakar.

 2. Google’un benim işletmem uygulaması bence çok başarılı. Müşterilerin sizlere ulaşımı için, çok büyük avantaj. Müşteriler sitenize gelmeden direk Google üzerinden konumunuza gelebiliyor, telefonunuzu arayabiliyor, şirketiniz hakkında kısa bilgiler edinebiliyor. 🙂

 3. Benim bir halı yıkama fabrikam var bundan 3 yıl önce açtığımda telefon çaldı ve google dan aradıklarını söylediler önce şaşırdım ben hemen dolandırıcılık durumu olduğunu düşündüm ve sonrasın da bende kişisel bilgi vs istemediler bu nedenle güvendim ve dediklerini yaptım ve benim işletmeyi google haritalara eklediler ve iş yerimizin yerini haritadan mail adresimiz ile birlikte imlemeyi istediler bunu yaptıklarında google iş yerimizi kaydedeceğini yerel aramalarda sitemizin yükseleceğini beyan etti Google bu tarz bir uygulama yapacağı hiç aklıma gelmezdi şuan halı yıkama kelimesinde 6 . sırada çıkıyorum gayet güzel işlerimiz var ve gittikçe artıyor.

 4. Google benim işletmem ve google maps üzerinden çok fazla dolandırıcılık dönüyor. Tek tek tüm işletmeleri arayarak google ile anlaşmanız bitti işlem yapmazsanız google haritalardan silineceksiniz 250 TL ödemeniz gerekiyor tarzı yalanlar ile işlem yapıyolar. Bu konuda bilgisi olmayan kişileri çok fazla dolandırıyorlar. Böyle bir durum kesinlikle yok dikkat etmenizi öneririm.

 5. Ben işletmeyi kayıt ettim işlemleri tamamladım, ancak şu 1 yıldız veren rakipler çok sinir ediyor. Adam gidip yorum satın almış 1 yıldız için, buna bir çözüm yok mu?

 6. Bende Google’un rekabetten doğan yorum satın alma olayına bir çözüm üretmeli diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir