GoogleSEO

Google Sıralama Faktörleri Rehberi

Web sayfaları oluşturan kişilerin Google’da sıralama alabilmeleri için belli Google sıralama faktörlerini bilip istenen faktörler üzerinden sıralamalarını alabilme imkânını elde etmeleri gerekmektedir. Aşağıda Google sıralama alınabilinmesi için önemli olan faktörler sırasıyla verilmektedir:

 • Site Mimarisinin Önemi
 • Alan Adı Güvenliğinin Önemi
 • Gelen Linklerin Önemi
 • Konu Otoritesinin Önemi
 • Anahtar Kelimenin Önemi
 • İçerik Yapısının Önemi
 • Meta Etiketlerin Önemi
 • Sayfa Hızının Önemi
 • Taranabilirliğin Önemi
 • Mobil Uyumlu Web Sitesinin Önemi
 • İçerik Güncelliğinin Önemi

Site Mimarisinin Önemi

Site mimarisi Google’da web sitelerinin yayınlanması veya web sitelerinin yeniden yayınlanması durumlarında göz önüne alınması gereken faktörlerden biridir. Aşağıda web sitelerinin Google’da yayınlanabilmesi için site mimarisinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler sırasıyla verilmektedir:

 • İlk olarak web siteleri alt dizinler halinde oluşturulmalıdır.
 • Daha sonra bütün URL’lerin sonunda metin dizisi olmalıdır.
 • İstenilen koşullar sağlandıktan sonra Google, oluşan web sayfalarının kime ait olduğunu ve kişilerin nasıl bir otorite sağlamak istediklerine dair bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Alan Adı Güvenliğinin Önemi

Oluşturulan web sitelerin diğer siteler arasında güvenirliliğinin sağlanabilmesi için belli şartların yerine getirilmesi gerekilmektedir. Bu şartlar aşağıda sırasıyla yer almaktadır:

 • Web sayfasının URL’sinin başında kesinlikle “HTTPS” ifadesi yer almalıdır.
 • “HTTPS” sembolü oluşturulan web sayfasının güvenli olduğunu göstermektedir.
 • Böylece Google, “HTTPS” simgesini gördüğü zaman oluşturulan web sayfasının güvenli olduğuna kanaat getirerek web sayfasını indekse ekleyebilmektedir.
 • Ayrıca web sayfasının alan adının korunabilmesi için SSL adı verilen güvenlik sertifikasının alınması gerekilmektedir.

Gelen Linklerin Önemi

Gelen linklerin önemi Google ile yapılan sıralamada oldukça etkilidir. Çünkü Google, bir siteye başka siteler tarafından gönderilen linklerin web sayfalarının güvenli olmasında etkili olduğu fikrini öne sürmektedir. Yani başka siteler tarafından gönderilen linklerin kaynağı güvenilir ise oluşturulan web sayfalarının Google ile sıralamasında o kadar büyük etkiye sahip olabilmektedir. Bunun dışında gelen linklerin kaynakları dış bağlantı ve alanlardan gelen linklerden olmalıdır. Çünkü dış bağlantılardan gelen linkler Google tarafından güvenilir kaynak olarak kabul edilmektedir.

Konu Otoritesinin Önemi

Konuların otoritesinin önemi Google ile yapılan sıralamada oldukça büyüktür. Çünkü oluşturulan web sayfalarının uzun süre boyunca sıralamalarda yerini alabilmeleri için çok dikkat çekici konular üzerinden web sayfalarının oluşturulması gerekilmektedir. Ayrıca konuyla ilgili çok sayıda içerikler oluşturulduğu takdirde oluşturulan web sayfaları Google arama motorlarında sürekli olarak sıralamalarda yerini alma imkânını elde edebilmektedir. Bu yüzden web sayfası oluşturulurken konuların fazlalığına ve dikkat çekici olmasına önem gösterlmelidir.

Google Sıralaması

Anahtar Kelimenin Önemi

Özelikle SEO için anahtar kelimelerin önemi çok büyüktür. Çünkü web sayfalarında birden fazla anahtar kelimelerin kullanılması sonucunda okuyucular arama motorlarına konu hakkında girdikleri anahtar kelimeler sayesinde istedikleri bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Böylelikle anahtar kelime kullanımı web sayfasının URL’sinin en üst noktalara çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca Google tarafından yapılan sıralamalarda öncelikli olarak web sayfalarının en yukarılara çıkarılmasında büyük etken olarak görülmektedir.

İçerik Yapısının Önemi

Oluşturulan web sayfalarının içerikleri sadece ziyaretçilerin aradıkları bilgileri kolay bulmalarında işlerine yaramamaktadır. Web sayfası oluşturulurken içerik yapısına dikkat edilmesi aynı zamanda okuyucuların bilgileri daha çabuk anlamasına ve kavramasına yardımcı olmaktadır. Bir web sayfasının içerik yapısının doğru bir şekilde hazırlanabilmesi için belli kuralların yapılması gerekilmektedir. Bu kurallar aşağıda adım adım açıklanmaktadır:

 • Web sayfası oluşturulurken içerik yapısının doğru olabilmesi ve okuyucuların bilgileri kolay kavrayabilmeleri için öncelikle birçok türden başlık ve alt başlıkların oluşturulması gerekilmektedir.
 • Bunun yanında bilgilerin daha kolay algılanması için web sayfasının içerik yapısı maddeler, numaralandırılmış listeler, destekleyici görüntüler ve açıkça belirtilmiş araştırmalarla beraber oluşturularak web sayfasında yer alan bilgilerin daha kolay okunması ve anlaşılması sağlanmaktadır.
 • Ayrıca doğru bir içerik yapısının oluşmasının sonucunda Google ile yapılan sıralamada yer almanın süresi daha da artmaya devam etmektedir.

Meta Etiketlerin Önemi

Google sıralamalarında önemli olan faktörlerden birisi de meta etiketlerinin oluşturulmasıdır. Çünkü meta etiketleri, web sayfasının ne amaçla oluşturulduğuna dair bilgilerin kanıtı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte meta etiketleri belirlenen anahtar kelimelerin sayfa içerisindeki görevini ortaya çıkarmada oldukça önemli bir konuma sahiptir. Aşağıda meta etiketlerinin çeşitleri ve kullanım amaçları verilmektedir:

 • Başlık Etiketi: Başlık etiketi yazının başlığı olarak oluşturulmakta ve yazının HTML’inde okuyuculara sunulmaktadır.
 • Görsel Etiketi: Görsel etiketler kullanılarak Google ile yapılan sıralamalarda büyük bir avantaj elde edilebilmektedir. Web sayfasında görsellerin kullanılmasıyla beraber görsellerin altına alt metinlerin de eklenmesi gerekilmektedir.
 • Meta Açıklaması: Bir web sayfasının URL’sinin meta açıklaması Google arama motorlarının sonuç sayfalarının en altında yerini alan ve web sitesinin içeriği hakkında kısa bir özet sunan metinler olarak bilinmektedir. Meta açıklamasının daha iyi olması için belirli anahtar kelimelerin kullanılması önerilmektedir. Ayrıca meta açıklamaları için doldurulması gereken alanlar sunulmaktadır.

Sayfa Hızının Önemi

Sayfa hızının yüksek olması Google arama motorlarında oldukça büyük önem arz etmektedir. Çünkü web sayfalarının hızı ne kadar yüksek olursa arama motorlarında sayfa hızı yüksek olan web sayfasına tıklandığı zaman sayfa hızlı bir şekilde açılarak bilgilere rahatlıkla ulaşılabilme imkânı elde edilebilmektedir. Çoğunlukla 3 saniyeden kısa sürede açılan sayfalar okuyucular için oldukça hızlı sayfa olarak görülmektedir. Bununla birlikte web sayfalarında kullanılan yazı tipi ve boyutları sayfaların hızını arttırmada veya azaltmada etkili bir faktör olarak bilinmektedir. Özellikle web sayfalarında sıkıştırılmamış resimler sayfaların geç yüklenmesine ve geç açılmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca bir web sayfasında dağınık veya oldukça fazla ortam dosyalarının yer alması da sayfaların hızını oldukça düşürmektedir.

Taranabilirliğin Önemi

Arama sayfalarında Google ile yapılan sıralarda en yukarılarda yerini almak isteyenler özellikle web sayfalarını Google tarafından taranabilir ve indekslenebilir bir şekilde oluşturmaları gerekmektedir. Bunun dışında arama sonuçlarında sayfaların görünebilir olması için web sayfalarının içerikleri erişilebilir bir şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca Google arama motorlarında web sayfalarının görünür olup olmadığını öğrenmek için Google Search Console’daki “URL denetimi” aracı kullanılabilinmektedir.

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Önemi

Oluşturulan web sayfaların mobil uyumlu olmaması durumunda Google ile yapılan sıralamalarda sayfa aşağılara düşmekte ve mobil ile yapılan arama sonuçlarında web sayfası hakkında kullanıcılara uyarı mesajı gelmektedir. Bu yüzden web sayfalarının masaüstü bilgisayarlarda, laptoplarda, tabletlerde veya cep telefonlarında açılmasını isteyen kullanıcılar her yerde düzgün açılabilir sayfalar oluşturmaları gerekmektedir. Düzgün oluşan ve her yerde açılan web sayfaları Google ile yapılan sıralamalarda en üst noktalara çıkılmasında büyük etken olarak görülmektedir.

İçerik Güncelliğinin Önemi

İçerik olarak güncel olmayan web siteleri Google tarafından sıralamalarda en alta düşmektedir. Çünkü içeriği güncel olmayan web sayfaları ziyaretçilerin araştırmak istedikleri konularda ilgilerini ve dikkatlerini çekemeyeceklerinden dolayı geri plana atılmaktadır. Bu yüzden bir web sayfası oluşturulurken içeriği haftalar ve aylarca güncelliğini koruyabilecek şekilde hazırlanmalıdır. Özellikle içeriği güncel olan web sayfaları Google sıralamalarında en yüksek noktalara çıkabilmektedir.

Google Search Console için hazırlamış olduğum rehberi incelemenizi öneririm. Hemen https://cagantastan.com/google-search-console-rehberi adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. bence google da sıralamaya girmek yapılacak 3 şey ile mevcut öncelikle ilki sitenin makyajı bu makyajı açabiliriz mesela sitenin taraf kısmı yani politika çerez kullanımı ve iletişim bunun yanı sıra menüler ve yerleşimleri tema seçimi güzel olmalı 2. kısım güncel ve özgün makale girişi yapılmalı ve son madde olarak Alexa değeri geliyor Alexa değeri ne kadar düşük olursa o kadar sıralamada yukarıya çıkarsınız. Tabi ki bu işler seo ile olur çeşitli seo taktiği olan kardeşlerimiz bu işleri ücret karşılığında yapıyorlar mesela yorum yorum almak siteyi arama motorunda ve Alexa da çok hızlı bir şekilde yükseltmektedir.

 2. Ben google sırlama faktörlerini çok araştırdım ama bulamadım sizler burada sıralamışsınız çok teşekkür ederim. Google bile söylemiyor ben bunları istiyorum bunları istemiyorum demiyor mesela Adsense ye site ekliyoruz onay almıyor google politikalarından birini ihlal ettiğiniz sitenizde düzeltmeniz gereken bir işlem var diyor ama o işlemin ne olduğunu söylemiyor. Paranoyak ediyor seo adına bildiklerimizi kontrol eder olduk halbuki dese işte makale içeriğin az yada makalen kopya yada teman kopya ama demiyor ben sana samanlıkta iğne aratacağım işte google sıralaması da bu şekilde nasıl yapılacağının tüyosunu vermiyor.

 3. İçerik kraldır. Kesinlikle bu kritelerin arasındaki en önemlisi kaliteli içerik sunabilmektir. Anahtar kelimeler ve uzantılarını ziyaretçiye hissettirmeden ziyaretçinin istediklerini sunarak vermek gerek.

 4. Google sıralamasını etkileyen 200 ün üstünde kriter var. Bunları google kendisi açıklamıştı. Tabi ayrıca bizim bilmediğimiz kaç tane daha kriter vardır bilinmez. Ama özellikle içerik bu kriterlerin en başında geliyor.

 5. Google sıralama faktörleri güzel bir konu ve çok güzel açıklamalar yapmışsınız şimdiden teşekkür ederim çok yararlı ve etkili bilgilerle dolu bir site hazırlamışsınız herkes bu nimetlerden faydalanmalı konuya gelecek olursak şunları söyleyebilirim google kriterleri konusunda kapalı kutu bir sistem ne istediğini hiçbir zaman söylemez benim politikalarım var der ve yüzeysel açıklar politikalarına uyanları istediği yere hızlıca getirir ve ihya eder ama içeriği iyi de olsa politikalarından birini yada birkaçını ihlal eden kişinin sitesini resmen çöpe çevirir hitten düşürür çöp site olmasını izler.Burada benim yaptığım bazı dokunuşlar var mesela sırlamada üstte çıkmanın en önemli kısmı etiket dediğinizi duyar gibiyim ama değil öncelikle google da pek olmayan bir içerik sonrasında bu içeriğin siteye ekledikten sonra etkileşim görmesi yani hit alması beğeni alması ve en önemlisi yorum alması ve yorum yapanların yorumlarına cevap verilerek tekrar siteye dönen ziyaretçi haline getirilmesi bu iş en çok forum sitelerinde olur cevaplayıp durursunuz geri dönen ziyaretçi sayısı çok fazladır.İşte sıralamanın en önemli kısmı budur yorum yorum alan site her zaman sırlamada ve alexa da yükselir.

 6. Google sıralama faktörleri aslında herkesin bildiği fakat bir araya getiremediği durumlardır.Bunların bir araya gelmesi ile tam seo tamamlanır ve site başarılı olur dolayısıyla başarılı site eşittir başarılı seo diyebiliriz bu mükemmelliğe yaklaşmak için çok başarılı bir seo uzmanı olmanız gerekebilir.Dışarıdan baktığınızda basit gibi görünen bu seo işi aslında çok zor ve zahmetli bir iştir.İlk önce projelik bir domain aranır ve bu domainin popüler kelime olması bir yana aranma hacmi ve popülaritesine de bakmak gerekecektir. Bu konuda mutabakata vardığınızda bu alan adını alarak projeye isim koymak gerekecektir.İşte bu şekilde başlayan sıralama faktörü uzun bir liste şeklinde karşınıza çıkacaktır.Bu gibi durumlarda basit seo tekniklerinden vazgeçip profesyonel olmak daha mantıklı gelecektir.

 7. Google, sıralama faktörlerinde çok sık güncelleme yapmıyor ama güncelleme yapınca da sağlam güncellemeler oluyor. 😀

 8. Google sıralama faktörleri gerçekten de çok karmaşık bir şekilde oluyor. Bir çok seo uzmanı kısmen çözmüş durumda, ancak tam olarak kimse tam faktörlerin değerlerini bilmiyor. 🙂

 9. Google sıralama faktörleri sürekli değişiyor, tam bilemiyoruz ne, ne kadar oranda etkiliyor sıralamayı diye 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir