Sosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığı

LinkedIn Reklamları

LinkedIn’e verilen reklamlar birçok şirket ve işveren tarafından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Dünyanın en geniş çaplı kullanıcı sayılarından birine sahip olan LinkedIn, insanların profil oluşturup iş aradıkları ya da işleri için ilan verip çalışan aradıkları popüler bir internet sitesidir. Mobil uygulamadan da giriş yapılabilen LinkedIn uygulaması özellikle günümüz dünyasında uygun CV oluşturup iş bulabilmek için önemli bir sosyal medya platformu haline gelmiştir.

LinkedIn’e Neden Reklam Vermelisiniz?


LinkedIn’e reklam vermek için sebepler
oldukça çeşitli ve önemlidir. Tüm dünyada papyonlu Facebook olarak bilinen LinkedIn profesyonellerce kullanılan dünyanın en büyük iş ağlarından biridir. Özellikle iş dünyası mensupları tarafından sıkça kullanılan bu platform diğer sosyal medya ağlarından bir konuda uzmanlaşması bakımından oldukça farklı bir konumda yer almaktadır. LinkedIn platformu kullanıcıları çok büyük oranda iş imkanları arama, iş ilanları verme, sahip oldukları firmalar hakkında bilgilendirme yapma veya kişi bazında sahip olunan yetenekleri sergileme gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Bu bağlamda LinkedIn kullanıcıları incelendiğinde diğer sosyal medya platformlarındaki gibi büyük kalabalıklar yerine daha belirli bir amaca odaklanmış bir insan topluluğundan bahsetmek mümkündür. Bu sebeple LinkedIn’e verilen reklamlar nokta atışı pazarlama standartlarını tam olarak yerine getirmekte olup hedef alınan kullanıcı kitlesine ulaşmak hem çok daha kolay olup hem de başarıya ulaşma şansı oldukça yüksektir.

LinkedIn Reklam Maliyetleri


LinkedIn uygulamasına reklam vermek isteyenlerin ödemeleri gereken maliyet değişken olup reklamdan reklama fark edebilmektedir. Daha önce belirtmiş olunan özellikler göz önüne alındığında rahatça akla gelebileceği gibi LinkedIn’de reklam vermek için ödenen ücretler diğer sosyal medya platformlarına göre daha fazladır. Öte yandan reklam maliyetlerinin geri dönüşü göz önüne alındığında ise bu süre diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha kısadır. Bu durumu daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse yurtdışında yüksek profilli bir şirketin CEO’suna ya da üst düzey bir yetkilisine ulaşabilmenizin tek yolu LinkedIn’dir. LinkedIn’deki reklam fiyatlandırma politikası daha geniş hedefleme gereken reklamlarda 2-3$ seviyelerinde iken daha detaylı nokta pazarlama içeren reklamlarda ise 5-6$ olabilmektedir.

LinkedIn Reklamları ve Hedef Kitlesi Belirleme Süreci


LinkedIn uygulamasına verilen reklamların hedef kitlelerinin saptanma süreci
birçok değişken faktör göz önüne alınarak gerçekleşmektedir. B2B şirketleri için çok elverişli bir reklam verme platformu olan LinkedIn reklam verilen ürün ya da hizmetlerin istenilen hedef kitleye ulaşabilmesi için birçok farklı parametreyi bir arada değerlendirmektedir. Öncelikle LinkedIn’in göz önüne aldığı en önemli parametre konum (lokasyon) bilgisidir. Bu parametreleri firma ismi, firmanın faaliyet gösterdiği sektör bilgileri, şirketin büyüklüğü, eğitim bilgileri, yaş, cinsiyet, şirket bağlantıları, şirket takipçileri, yetenekler, üye olunan gruplar gibi çok farklı faktörler takip etmektedir. Bu filtreleme özellikleri istedikleri gibi kombine edilebilmekte ve reklam veren kullanıcılara çok yüksek bir esneklik alanı sağlamaktadır.

Linkedin Reklam Boyutları


LinkedIn’e verilecek reklamların boyutları standart olmaktadır. LinkedIn’in sağlamış olduğu reklam modellerinden olan banner reklamlar için daha önceden belirlemiş olduğu standart boyutlar bulunmaktadır. Bu boyutlar Linkedin için oluşturulmuş olan sponsorlu içeriklerde 1200×627 olup bu ölçülerin mobilde de aynı şekilde kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Linkedin Reklamlarının Sağladıkları Faydalar


LinkedIn’e reklam vermenin sağladığı ayrıcalıklar
birçok şirket için oldukça önemlidir. LinkedIn, B2B işletmeler için reklam vermek için bulunmaz bir hedef kitle sağlamakla kalmayıp reklam veren kişiler için milyonlarca üyesi arasından tam olarak hangi kitleleri hedeflediğini belirlemesi için birçok farklı model ve araç sunmaktadır.

LinkedIn Reklam Modelleri Nelerdir?


LinkedIn reklamlarının modellemeleri bulunmaktadır. Yukarıdaki listede belirtildiği gibi Linkedin reklam vermek isteyen kullanıcıları için çok çeşitli reklam modelleri sunmaktadır. Bu reklam modelleri yapıları ve önerdikleri farklı çözümler ile reklam vermek isteyen kişilere istedikleri gibi reklam verme imkanını tanımaktadır. LinkedIn’in sağladığı imkanlar aşağıdaki gibidir:

 

 • Sponsorlu İçerik: Reklam vermek isteyen kullanıcılar arasında en çok talep gören reklam modelidir. Belirlenen hedef kitlesine kendi Linkedin ana sayfalarında normal akış öğresi gibi gösterilmesi sonucunda oluşan bu model, kullanılan reklam materyalinin kalitesi artırılarak oldukça iyi sonuçlara ulaşabilmektedir.
 • Dönen Reklamlar: 2018 yılının sonlarında Linkedin tarafından reklam vermek isteyen kullanıcıları için üretilmiş olan bu model sayesinde özellikle tek bir paylaşım ile anlatılması zor olan ilintili düşünceler ve projelerin reklamında kullanılmaktadır. Bu modelde yapılan reklamlar öncelikle Facebook üzerinde rüştünü ispatlamış olup Linkedin de bu modeli kendisine implemente etmiştir.
 • Doğrudan Sponsorlu İçerik: Yaptıkları reklamların şirket akışlarında gözükmesini istemeyen firmalar tarafından sıkça başvurulan bu seçenek yapılan reklamların şirket akışında yer almadan yapılmasını sağlamaktadır.
 • Metin Reklamları: Tek başına bir reklam modeli olarak diğer reklam modellerine nazaran biraz daha düşük performansla seyreden metin reklamları, sayfa başına dört adet olup reklam veren sayfanın akış,şirket,profil sayfalarının üst bölümünde yer almaktadır.
 • Sponsorlu Inmail: Linkedin profilleri kendileri ile birinci seviye bağlantısı bulunmayan kullanıcılara sınırlı sayıda inmail atabiliyorlar. Bu bağlamda sınırsız olarak inmail kullanmak isteyen kişilerin kullanabileceği bir seçenek olan sponsorlu inmail seçeneği oldukça büyük bir rahatlık sağlamaktadır.
 • Banner Reklamları: Bu modeldeki reklam formülü Linkedin tarafından AppNexus’a devredilmiş olup, bu model ile reklam vermek isteyen kişiler bu reklamları programmatic ile satın alabilirler.

LinkedIn ve Globalleşme ile Değişen Reklam Kitlesi


LinkedIn’in sahip olduğu reklam kitlesi
zamanla değişmektedir. LinkedIn özellikle B2B şirketlerin sosyal medya kullanım seviyelerindeki düşüklüğü mükemmel bir biçimde doldurmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya yerine tamamen hedefe kilitlenmiş bir reklam hem reklam veren kişilerin bu hizmet ile istedikleri sonuçları elde etmesine hem de reklama maruz kalan kitlenin bu reklamdan olumlu bir biçimde etkilenmesi anlamına gelmektedir. Özellikle Linkedin’in dünyanın bir diğer ucundaki çok yüksek profilli bir şirketin bir yöneticisi ile sıradan bir kullanıcıyı iletişime geçirebildiği için, bu fayda ile B2B düzeyinde hizmet veren firmalar için çok önemli bir katma değer sağlanmaktadır.

Linkedin Reklamcılığı

LinkedIn Reklam Özellikleri Nelerdir?


LinkedIn’in sahip olduğu reklam verme özellikleri çeşitlidir. LinkedIn hem kullanmış olduğu servislerden ileri gelen kolaylık faktörü hem de hedef kitleye ulaşma hızı ve doğruluğu konusunda başarısı kanıtlanmış bir platformdur. Verdiğiniz reklamı onlarca farklı filtre ile tam olarak istediğiniz müşteri portföyü ile buluşturma imkanına sahip olan Linkedin detaylı bir şekilde hedefleme yapmaya imkan vermesi, reklamlarda video seçeneğinin bulunması ve verilen reklamların yatırımlarının geri dönüş süreleri bakımında farklı reklam platformlarına göre oldukça başarılı bir platformdur.

LinkedIn Reklam Paneli


LinkedIn’in sahip olduğu reklam paneli
daha iyi hizmet verebilmek adına değiştirilmiştir. LinkedIn reklam veren kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için yakın geçmişte kullanmış olduğu reklam panelini güncellemiş olup bu bağlamda yeni oluşturulan panel eskisine göre daha kullanıcı dostu ve etkileşim seviyesi yüksek bir hale dönüştürülmüştür. Reklam paneline ulaşmak için Linkedin’in internet sitesindeki yönergeler takip edilmelidir.

LinkedIn’e Nasıl Reklam Verilir?


Linkedin’e reklam vermek isteyen kullanıcıların Linkedin’in internet sitesinde bulunan reklam paneline girmeleri gerekmektedir. Panele giriş sağlayan kullanıcıların sırasıyla takip etmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Yeni bir reklam kampanyası oluşturmak için New ad campaign ve Start New seçenekleri seçilmelidir. Daha sonra birden fazla reklam kampanyası yürütmek isteyebilecek kullanıcıların yürütmüş oldukları her reklam kampanyasına reklam kampanya süre ile ilişkili bir isim vermeleri tavsiye edilir.
 • Reklam kampanyası oluşturulduktan sonra kampanyada kullanılmak istenen dil seçeneği seçilmelidir. Bu hizmet ne yazık ki direk bir tercüme hizmeti olmamasına rağmen Linkedin platformunun desteklemiş olduğu temel diller olan Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca gibi ana akım dillerde reklam verilmesine imkan tanımaktadır.
 • Daha sonra yapılacak olan reklamın tipinin belirlendiği alanda yapılacak reklamın türüne göre yazı ya da video seçeneklerinden uygun olan seçilmelidir. Bu seçim esnasında video seçeneğinin seçilmesi durumunda verilecek video reklamın oynatım süresi 30sn ile sınırlıdır.
 • Daha sonrasında ise reklam veren kişi tarafından hedef kitlenin reklam ile karşılaştıklarındaki yazıyı belirlemesini sağlayan seçenek bulunmaktadır. Burada istenilen reklam metni yazılmalıdır. Reklam metninin belirlendiği bu alanda uyulması gereken çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir;
 • Linkedin için oluşturulan reklamın başlığı maksimum 25 karakter olabilmektedir.
 • Linkedin’in sağlamış olduğu reklam açıklama bölümünün ise en fazla 75 karakter olmasına imkan verilmiştir. Bu bağlamda oluşturulacak olan reklamlar hedeflenen müşteri kitlelerinin değişimine göre bir boyut kazanmalı ve her tekil müşteri kitlesi için değişim göstermelidir. Bu şekilde hazırlanmış reklamlar reklam başarı seviyesini arttıracaktır.
 • En son olarak ise tasarımı metni ve içeriği tamamlanmış olan reklamın görüntülenmesi hedeflenen müşteri kitlesinin belirlendiği olan olan hedef kitle belirleme ekranı açılmaktadır.Bu ekranda reklam veren kişinin belirleyeceği birçok parametre bulunmaktadır bu parametrelerin doğru seçilmesi hedeflenen müşteri kitlesine ulaşabilmek adına hayatı önem taşımaktadır.

Reklam metni ve içeriği belirlendikten, reklam hedef kitlesi oluşturulduktan sonra son olarak yapılacak olan reklam için Linkedin’e yapılacak olan ödeme işleminin gerçekleşeceği ödeme ekranı sayfası açılmaktadır. Bu bağlamda reklam veren kişilerin seçebileceği iki farklı reklam ücretlendirme seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki tıklama başına ücretlendirme (CPC) diğer ise her 1000 görüntülenme başına ödeme(CPM) seçeneğidir. Bu seçeneklerden ilki seçildiğinde Linkedin reklam verecek kişinin belirlemiş olduğu bütçe ve aynı sektörde reklam veren diğer firmaların bütçelerini göz önüne alarak reklam verecek kişiye bir teklifte vermektedir. Öte yandan 1000 görüntülenme başına ödeme seçeneği seçildiğinde ise ödenecek tutar her 1000 görüntülenmede yenilenecektir.

Ödeme ekranına ait olan bir sonraki adım ise verilecek olan reklam ile ilgili olarak günlük bütçe belirlemektir.

Günlük bütçe belirlendikten sonra kullanıcılardan potansiyel toplama seçeneği ile aktif olan ekstra bilgi isteme seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek ile reklamın sonuna konulabilecek ufak bir seçenek ile ürünleriniz ve reklamınız hakkında daha detaylı bir fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin konulacak bir kutucuk ile e posta ile reklam veren firmaların sağlamış oldukları hizmetlerden veya yeniliklerden faydalanmak isteyen kullanıcılara ulaşılabilir.

Linkedin Reklamlarını Analiz Etme


Linked’In reklamlarını analiz etmek
çevrimiçi bir şekilde yapılabilen bir işlemdir. Yukarıdaki adımlar takip edilerek oluşturulmuş olan LinkedIn reklamları yine LinkedIn tarafından kullanıcılarına sağlanan çevrimiçi ekranlar ile detaylı bir biçimde takip edilebilir istenilen filtrelemeler sonucunda raporlara dönüştürülebilmektedir. Bu bağlamda reklam veren kullanıcılar beklediklerinden daha az geri dönüş sağlayan reklamlarını iyileştirmek ya da performansından memnun olduğu reklamları optimize etmek için birçok seçeneğe sahiptirler.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Tamamen işiniz anlamında dönüş almak istiyorsanız, bence en güzel reklam şekli Linkedin’e reklam vermek. Eğer reklam optimizasyonunu doğru yaparsanız sitenize gelenler tamamen sitenizle ilgilenenler oluyor

  1. Merhaba Bekir Bey,
   Doğru şekilde reklam verildiğinde bütün kanallardan verim alabilirsiniz.

 2. Linkedin kurumsal piyasada çokça popüler bir sosyal mecra. Bence sağlam bir optimizasyon ile güzel geri dönüşümler alınabilir.

 3. Linkedin reklamlarına yeni başladım, 1-2 gündür güzel dönüşüm alıyorum ama, performansı arttırıp maliyeti düşürmem gerekiyor 🙂

 4. Linkedin’de geçen reklam vermeye başladım, şu an geri dönüşümler iyi ancak daha da optimize etmem gerekiyor 🙂

 5. Bu alanda profesyonel hizmet vermeye başlayan kurumlar bile varmış ülkemizde 🙂
  Geçen bir forumda karşılaştım 🙂

 6. Linkedin reklamları alanında, ajanslar yavaş yavaş hizmet vermeye başlamışlar gördüğüm kadarıyla 🙂

 7. Linkedin reklamları konusunda detaylı bir anlatım var mı nasıl reklam verebiliyoruz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir