Sosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığı

Rekabet Analizi Nedir?

Rekabet incelemesinin ne olduğu markalar ve firmalar açısından oldukça büyük önem taşır. Rekabet analizi, herhangi bir sektördeki rakipleri yakından takip ederek onların yaptıklarını izlemektir. Rakip markaların güçlü ve zayıf noktalarını belirlemek ve ortaya çıkarmak için yapılan incelemeye rakip analizi denir.

Markanın daha geniş kitlelere ulaşmasını ve markanın gücünü büyütmek için rekabet analizinin yapılması şarttır. Markalar rakiplerinin analizini yaparak kendi markalarıyla ilgili özgün şeyler yaratabilir. Rekabet analizi yaptıktan sonra doğru pazarlama ve reklam stratejileri uygulanabilir.

Rekabet Analizinin Yararları Nelerdir?

Rakip analizinin faydaları, yeni ve özgün fikirlerin ortaya çıkabilmesi açısından oldukça önemlidir. Rekabet analizinin yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Rekabet analiziyle aynı sektördeki rakiplerin proje, indirim ve kampanyalarının eksik yönleri tespit edilebilir.
 • Rakip markaların eksikliklerinden yola çıkarak bu eksiklikleri gidermeye yönelik fikirler oluşturulabilir.
 • Rekabet analizi sayesinde marka, daha çok talep görür ve markanın görünürlüğü artar.
 • Rakip analizi yaparak rakip markaların güçlü yönleri de tespit edilebilir.
 • Rekabet analiziyle rakip firmaların güçlü yönleri belirlenerek, analiz yapan markanın hangi yönlerinin öne çıkarılacağı belirlenir. Çünkü, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmek için markaların iddialı olması gerekir.

Sosyal Medya Rekabet Analizi Nedir?

Sosyal medya rakip analizi, rakip markaların sosyal medya performansını ve kullanımını analiz eden bir inceleme türüdür. Sosyal medya rekabet analizi sayesinde markalar kendilerini geliştirebilmektedir. Sosyal medya verilerinin analizini yapmak kolay bir iş değildir. Verilerin çoğu herkese açık da olsa, bu verileri doğru bir şekilde analiz edebilmek için doğru araçların kullanılması gerekir.

Sosyal medyanın takip, dinleme ve analiz etmeye uygun yapısı sayesinde rakiplerin dijital platformlardaki performansı ve etkinliklerini incelemek daha kolay bir hale gelmektedir. Doğru bir sosyal medya analiziyle rakip markaların müşteri izlenimlerine kadar pek çok konuda fikir sahibi olunabilir.

Sosyal medya rekabet analizi sayesinde firmalar, doğru pazarlama teknikleri geliştirip ön plana çıkabilir. Aynı zamanda sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın da günümüzde ne kadar güçlü olduğu açıktır. İyi bir sosyal medya analizi, iyi bir sosyal medya kullanımı ve performansını da beraberinde getirir. Sosyal medyanın etkili kullanımı sayesinde markalar, kullanıcıları çeker, daha sonra bu kullanıcıları potansiyel müşteriye dönüştürebilir.

Rekabet Analizi Neden Önemlidir?

Rakip analizinin önemi, markaların geleceği açısından oldukça önemlidir. Rekabet analizi sayesinde markalar, kendileriyle ilgili eksiklikleri fark edebilir ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yapabilir. Aynı zamanda özgün ve yaratıcı içerikler de, rekabet analizi sayesinde yaratılabilir. Çünkü rakiplerin ne yaptığını bilmeden markaya yönelik çalışmalar yaparak birbirine benzer şeyler üretmek de mümkündür. Bu da, markanın itibarı açısından olumsuz bir özelliktir.

Aynı sektör içindeki rakip markalar, birbirlerinin analizini yaparak aynı zamanda birbirlerini de tanımış olurlar. Birbirlerinin güçlü yanlarını görerek bu alanlarda kendilerini geliştirebilirler. Çünkü, müşteriler markaların gücüne de önem vermektedir. Aynı zamanda rakibinin güçlü yanını gören bir marka, kendindeki eksiklikleri daha rahat fark edebilir.

Rekabet analizi yaparak, müşterilerin sektör ve marka hakkındaki düşüncelerini tespit etmek de mümkündür. Bu yorumlara göre markalar, müşterilere daha çok hitap etmeyi başarabilirler. Aynı zamanda sektörün önde gelen markaların analizi ve etkileşim oranları da tespit edilebilir. Önde gelen markaların, analiz yapan marka hakkındaki düşünceleri de olabilir ve bu düşünceleri öğrenmek marka açısından önemlidir. Çünkü rakiplerine göre kendi yerini görebilir ve sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip analizi yapmak için bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hususlar sayesinde iyi bir rakip analizi yapılabilir.

 • En iyi 10 rakip tanımlanmalı ve tanınmalıdır. Aynı sektörde çalışan yüzlerce marka olabilir ve bu markaların hepsi lider markaların peşinde koşuyor olabilir. Tüm bu markalar arasında iyi bir yerde olmak için rakipleri tanımak önemlidir. Rakipleri tanımak oldukça basittir. Google sayesinde en iyi rakip markalar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Arama sonucu ilk sıralarda çıkan markalar, muhtemel en iyi rakiplerdir. SEM Rush uygulaması da, en iyi rakiplerin hangileri olduğunu tespit etmeye yardımcı olur. Çevrim içi bir uygulama olan SEM Rush, rakip firmaları anahtar kelimelerine göre sıralar ve analiz yapan firmanın, rakipleri karşısındaki duruşunu ortaya koyar.
 • Rakiplerin içerikleri analiz edilmeli ve karşılaştırılmalıdır. Rakip markaların ne tür içerikler paylaştığı tespit edilerek, onlardan daha iyi performans elde edilebilir. İçerik analizi yapıldıktan sonra, marka kendi içerikleriyle rakibininkileri karşılaştırmalıdır. Yoğun bir trafik sağlamak açısından da içerik analizi ve karşılaştırma yapmak önemlidir. Çünkü eksiklikler fark edilebilir ve güncellemeler yapılabilir. Doğru içeriklerin oluşturulması da markaya trafik sağlar.
 • Rakip markaların SEO yapısı analiz edilmelidir. Rakiplerin anahtar kelimeleri nasıl kullandığını analiz etmek önemlidir. Çünkü anahtar kelime, dijital ortamdaki içeriklerin en önemli ögesidir. Anahtar kelimenin doğru seçilmesi ve kullanılması sayesinde daha geniş kitlelere ulaşılabilir.
 • Rakiplerin sosyal medya birleşimleri analiz edilmelidir. Sosyal medyanın farklı alanlarda kullanılması ve günümüzde yaygın olarak kullanılması, markaların kendilerini ön plana çıkarmalarında etkilidir. Aynı zamanda müşterilerle doğrudan iletişime geçme olanağı da verir. Bu yüzden sosyal medyayı doğru ve etkili kullanmak, markanın prestijini doğrudan etkiler. Rekabet analizi yaparken, rakip firmaların sosyal medya kullanımına da bakılmalıdır.
 • Marka, geliştirmesi gereken alanları tespit etmelidir. Rakipler hakkında toplanan fikirler detaylı bir şekilde incelenerek eksik alanlar belirlenmelidir. Bu alanlar üzerine çalışma yapılmalı ve rakiplerin önüne geçmeye çalışılmalıdır.

Sosyal Medya Rekabet Analizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Sosyal medya rakip analizi yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler, markaların doğru stratejiler yürütebilmesi açısından önemlidir. Rakip firmaların tanınması için rekabet analizinin yapılması ve bu analizin özenle yapılması gerekir. Rekabet analizi yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Rakip markaların takipçi sayılarına dikkat edilmelidir. Markanın başarısı hakkında bir ipucu olan takipçi sayısı, markanın kaç kişi tarafından beğenildiğinin veya kaç kişinin bu markanın hizmetlerinden memnun kaldığının ortalama sayısını verir. Rakip firmaların takipçi sayılarına bakarak, analiz eden firma kendi konumu hakkında fikir sahibi olabilir.
 • Markanın paylaşımlarının içeriklerine dikkat edilmelidir. Takipçi sayısı yüksek olan markaların beğenildiğini söylemek mümkündür. Bu markaların gönderilerinin içerikleri doğru bir şekilde analiz edilmeli ve marka yapması gerekenlere dair fikir sahibi olmalıdır.
 • Rakiplerin sosyal medyada kullandıkları dile ve üsluba dikkat edilmelidir. İçeriklerin her ne kadar görsellerle desteklenmesi olumlu olsa da, asıl söylenen şey yazı ile verilir. Bu yazıda kullanılan dil ve üslup müşterileri etkilemek için önemlidir. Bazı markalar daha samimi bir dil kullanırken bazıları daha ciddi bil dil kullanır. Rakiplerin kullandığı dil ve üslup analiz edilerek hangi üslubun müşterileri daha etkilediği tespit edilebilir. Marka da kendine uygun olan dili, bu analiz sayesinde belirleyebilir.
 • Rakip markaların etkileşim oranına bakılmalıdır. Markanın performansını saptamak, etkileşimine bakılarak sağlanabilir. Etkileşim, genel olarak tüketiciler tarafından markanın beğeni, yorum ve paylaşımlarının toplamı olarak düşünülür. Etkileşim oranı yüksek olan markaların daha çok beğenildiğini söylemek mümkündür. Bu yüzden etkileşimi yüksek markaların sosyal medya hesaplarının özellikleri, analiz yapan markanın doğru stratejiler geliştirmesine katkı sağlar.

Sosyal Medya Rekabet Analizinden Hangi Bilgiler Öğrenilebilir?

Sosyal medya rakip analizinden öğrenilebilecek bilgiler, markanın sektörde rakipleri karşısında ne durumda olduğunu belirlemesini sağlar. Veriler üzerinden şu bilgilere ulaşılabilir:

 • Sosyal medyada en çok ses getiren, en önde gelen, en beğenilen gönderileri hangi markanın paylaştığı tespit edilebilir.
 • Sektör, marka ve rakipler hakkında kullanıcıların düşünceleri öğrenilebilir.
 • Çalışılan sektörle ilgili en çok konuşulan ve ses getiren konunun ne olduğu öğrenilebilir.
 • Sektör içinde lider konumda olanların marka ve rakipleri hakkında neler söylediği öğrenilebilir.

Yukarıdaki bilgiler elde edildikten sonra, markanın sosyal medyada gücünü artırması daha kolay olacaktır. Sosyal medyada güçlü ve başarılı bir yöntemi olan markalar, genel olarak pazarlama konusunda doğrudan olumlu bir şekilde etkilenir. Dijital pazarlamada en önemli alanlardan biri olan sosyal medya, günümüzde en aktif kullanılan platformlardan biridir. Bu yüzden markalar da bu alanda aktif bir şekilde çalışmaya başlamıştır.

Sosyal medyanın kullanıcılarla birebir iletişim kurma avantajını marka iyi değerlendirmelidir. Doğru bir sosyal medya içerik üretimi ve yönetimi izlemelidir. Bu üretim ve yöntem, kendiliğinden oluşmaz. Bunun için rakip markaların ve firmaların analizi yapılmalıdır. Sosyal medya rekabet analizi, markanın kendini geliştirebilmesi için önemli bir yöntemdir.

Sosyal Medya Rekabet Analiziyle Hangi İzlenimler Elde Edilebilir?

Sosyal medya rakip analiziyle elde edilebilecek izlenimler, daha çok markanın kendine dair izlenimlerden oluşur. Ama tabi ki bunun için önce, rakip markanın vizyonu hakkında izlenimler elde etmek gerekir. Kısaca bahsetmek gerekirse, sosyal medya rekabet analizi sayesinde kazanılacak izlenimler şunlardır:

 • Markanın sektör içindeki yeri: Rakip markalardan ne kadar bahsedildiği ve ne hakkında bahsedildiği öğrenilebilir. Bu sayede marka, kendi konumuyla ilgili gerçek bilgiler elde eder ve sosyal medya stratejileri geliştirebilir.
 • Sektörün önde gelen lider markalarını tespit etme: Marka, sektörün liderlerinin kendi hakkında neler söylediğini öğrenebilir. Bu sayede geliştirdiği sosyal medya pazarlama stratejilerini, bu yorumlar sayesinde düzenlenebilir.
 • Rakip markaların performansını ölçme: Rakip markaların hangi etkinliklerle daha fazla etkileşim aldığı tespit edilebilir. Bu sayede marka, hangi kampanyalardan veya etkinliklerden daha fazla yarar sağlayacağını belirleyebilir.

Sektör içindeki rakip markaların başarılı yönleri, sosyal medya rakip analizi sayesinde tespit edilebilir. Bu başarılı yönleri marka, kendi sosyal medyasını geliştirmekte kullanabilir. Fakat benzer etkinlikler yapmamaya dikkat edilmelidir. Özgün ve yaratıcı olmak her zaman daha önemlidir.

Dijital Platformlar İçin Rekabet Analizi Yaparken Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Dijital ortamlarda rakip analizi yamak için kullanılabilecek araçlar, rekabet analizi yapmayı oldukça kolaylaştırır. Analiz yaparken ekstra zaman harcamaya gerek kalmadan marka, geliştireceği sosyal medya stratejilerine odaklanabilir.

En popüler rekabet analizi araçları şunlardır:

 • Ahrefs: Anahtar kelime, SEO ve backlink izleme açısından en verimli araçtır. Aynı zamanda içerik için anahtar kelime araştırması yapmayı da sağlar.
 • Semrush: Pek çok referansa sahip olan uygulama SEO analizi, sıra takibi, backlink ve rakip analizi yapmayı sağlar.
 • Advanced Web Ranking: Gelişmiş bir web sıralaması analizi uygulaması olan Advanced Web Ranking, rakip markaların sıralamaları hakkında ve analiz yapan marka hakkında raporlar oluşturur. Aynı zamanda SEO denetimi de sağlayan uygulama, Google Analytics ve Google Search Console ile bütünleşik olarak çalışır.
 • Buzzsumo: Bu uygulama sayesinde hangi içeriğin ve markanın en iyi performansı gösterdiği analiz edilebilir. Markanın ve rakiplerin paylaşım açısından sektör içindeki yerini tespit eder. Aynı zamanda anahtar kelime kullanımı için web izleme aracı bulunur.
 • Ubersuggest: Uzun anahtar kelimeleri analiz etmeyi sağlayan uygulama sayesinde doğru anahtar kelime seçimi yapılabilir.

Sosyal Medya Rekabet Analizi Hızlı Bir Şekilde Nasıl Gerçekleştirilir?

Hızlı bir sosyal medya rakip analizi yapmak için hangi verilere bakmak gerektiğine karar verilmelidir. Sosyal medya raporlarında en çok bakılması ve dikkat edilmesi gereken alanlar ise şunlardır:

 • Rakip markaların sıçrama noktalarına ve sivrilme durumlarına dikkat edilmelidir. Hangi paylaşımların daha fazla etkileşim aldığı tespit edilerek benzer paylaşımlarla yüksek performans elde edilebilir. Fakat içeriklerin özgün olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sektördeki liderlerin rakip markalar hakkında söylediklerine dikkat edilmelidir. Alanlarında uzman olan bu kişilerin, rakip markalara yaptığı olumlu ve olumsuz bütün eleştirileri analiz yapan markanın kendini geliştirmesine etki eder.
 • Başlık bulutları gözden geçirilmelidir. Konuşmalarda daha farklı neler geçtiği bu şekilde görülebilir ve marka kendi yürüteceği kampanyaların konularını önem sırasına göre dizebilir.

Yukarıdaki adımları takip eden markalar, hızlı ve doğru bir şekilde rekabet analizi gerçekleştirebilirler. Fakat bu adımları takip edebilmek için ilk gerekli olan şey rakiplerin listesidir.

Sosyal Medya Rekabet Analizi Yaparken Hangi Soruların Sorulması Gerekir?

Sosyal medya rakip analizi yaparken sorulması gereken sorular, markanın analiz işlemini daha kolay hale getirecek ve sonuca ulaşmasını hızlandıracaktır. Rekabet analizi yaparken sorulması gereken başlıca sorular şunlardır:

 • Sayfa tasarımı ilk bakışta nasıldır?
 • Paylaşılan içerikler hangi aralıklarla paylaşılıyor? İçerikler daha çok hangi konulardadır?
 • Görsel şablonlar için kullanılan tasarımlar nasıldır?
 • İçeriklerin aldıkları etkileşim nasıldır?
 • Gün içinde farklı saatlerde paylaşılan içeriklerin etkileşim oranları nedir?
 • İçeriklerde kullanılan dil ve üslup nasıldır? Kullanıcıların tepkileri nasıldır?
 • Takipçiler soru soruyor mu? Bu sorulara nasıl cevaplar alıyorlar?

Bu sorular, sosyal medya analizi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken sorulardır. Bu sorulara verilen yanıtlar, markanın rekabet analizini doğru bir biçimde yapmasını sağlar. Bu sorular, ayrı ayrı ele alınmalı ve detaylıca cevaplandırılmalıdır. Bu şekilde doğru bir yönetim ve strateji geliştirilebilir. Bu sorularla ilgili gerekli notları almak da markanın, sosyal medya rakip analizi açısından fayda sağlayacak bir durumdur.

SEO Açısından Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

SEO bakımından rakip analizi yapmak için temel olarak aşağıdaki 8 adım takip edilmelidir:

 • Rakip markaların anahtar kelimeleri tespit edilmelidir. SEM Rush ve Ahrefs araçları kullanılarak bulunabilecek anahtar kelimeler, markanın daha iyi ve uygun anahtar kelimelere erişmesini sağlar.
 • Rakip markaların site optimizasyonu analizi yapılmalıdır. Bu sayede rakip marka hakkında önemli bilgiler edinilebilir ve rakip markanın eksik yanları görülebilir.
 • Rakip markaların içerik analizi yapılmalıdır. İçerik uzunluğu, anahtar kelime kullanımı, özgünlük gibi unsurların analiz edilmesini sağlayan içerik analizi, ilgili markanın kendini ileriye taşımasına katkıda bulunur.
 • Rakip markanın web sitesi tasarımı analiz edilmelidir. İlk bakışta kullanıcılarda izlenim bırakmada tasarım oldukça önemlidir.
 • Rakip markaların Google My Business sayfaları ziyaret edilmelidir. Bu sayede rakip markanın, siteye olan ilgisi görülebilir.
 • Rakip markaların sosyal medya hesapları analiz edilmelidir. SEO’dan daha büyük olan sosyal medyanın analizi sayesinde, rakip markalarla ilgili oldukça fazla bilgi edinilebilir.
 • Rakip markaların çevrimdışı stratejileri analiz edilmelidir. Çevrimdışı stratejiler de markanın başarısını olumlu yönde etkileyen unsurlardan biridir. Bunların doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir.
 • Rakip markaların backlinkleri analiz edilmelidir. Bu sayede başarılı rakip markaların linklerine erişilebilir ve bu linkler analiz eden markanın kendini geliştirmesinde kullanılabilir.

Sosyal Medya Rekabet Analizinde Backlinklerin Önemi Nedir?

Sosyal medya rakip analizinde backlinklerin önemi oldukça büyüktür. Etkili bir pazarlama platformu olan sosyal medya ve başarılı markaların backlinkleri arasında bir ilişki vardır. Backlinkler sayesinde rakip markaların yararlandığı sitelere ve sayfalara erişilebilir. Bu backlinkler sayesinde analiz yapan markanın sosyal medya yönetimi daha başarılı bir hale gelir.

Sosyal medya rekabet analizinde, rakip markaların ve sektörün öncülerinin backlinkleri mutlaka not edilmelidir ve bu kaynaklardan yararlanılmalıdır. Fakat kaynaklardan yararlanırken rakip markalarla birebir aynı veya benzer içerikler oluşturmamaya özen gösterilmelidir. Özgün içerikler üretilmeye çalışılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Bende Keywordtool.io kullanıyorum ancak her zaman ücretliler bir tık daha iyi oluyor Ahrefs satın aldım bu yüzden 🙂

 2. Bir sektörde site açıp ilerlemeyi düşünüyorsanız rekabet analinizi iyi yapmanız gerekiyor, bu yüzden paraya kıyıp ücretli çalışan servislerle çalışmanızı öneririm. Ücretsiz her zaman %100 doğru bilgiyi sunmuyorlar. 🙂

 3. Bende aktif bir sitem için rekabet analizini biraz geç başlamış olsamda, istediğim anahtar kelimelerde ilk 10’a girebildim.
  Rekabet analizi yapmanız ona göre hareket etmenizi sağlıyor 🙂

 4. Rekabet analizinde ücretsiz araçlar iş görsede, ücretli araçlara geçince farkı anlıyorsunuz 🙂

 5. Rekabet analizi hangi sektöre girerseniz girin sizler için çok önemli oluyor, sonuçta rekabet edeceğiniz rakiplerini bilmeniz ve ona göre adımlar atmanız sizi her zaman önde tutar

 6. Rekabet analiz için semrush şu sıralar 30 günlük bedava kullanım ömrü veriyor. Dileyen arkadaşlar kullanabilir 🙂

 7. Rekabet, yaşamın her alanında olduğu gibi teknolojide de firmalar arasında olan bir şeydir.
  Rekabet analizi doğru yapmamız, bize rakibi tanıma fırsatı verir, rakibi tanıdıktan sonra ona göre çalışmalar sağlayarak rakibinizi geçme olanağı sağlarsınız.

 8. Ücretsiz araçları kullanıyordum bir süredir, fakat yetmediğini anladım ve ücretli sitelerin 1 haftalık deneme paketlerini kullanmaya başladım. Gerçekten çok fark oluyor aralarında.

 9. Birkaç ücretsiz aracı kullanıyorum. Semrush şu aralar ücretsiz deneme sürümü verdi onu deniyorum hepsi çok başarılı aslında ama ücretliler bir tık daha iyi gibi geldi bana

 10. Ücretsiz araçları denedim bir kaç kez ama, ücretliler gibi detaylı analiz yapamıyoruz. Ücretlilerinde fiyatı malum yüksek. Ne yapalım aldık ücretli sistemlerden. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir