SEO

Haber Siteleri İçin SEO (News Uyumlu) 

Google News, haber siteleri için oldukça önemlidir. Google’a ait bu serviste yer alan haber siteleri, kullanıcılar tarafından daha ulaşılır olmaktadır. Trafik akışı, Google New servisinin kullanılması ile arttırılır ve doğal trafiğin elde edilmesi sağlanır. Bu servisin yanı sıra; Google haberler, Google arama, Youtube, Google asistan ve keşfet alanlarında da ilk sırlarda yer alınması sağlanmaktadır. Google’ın sağlamış olduğu bu servisler arasında yer alabilmek için haber sitelerinin SEO çalışma stratejilerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, farklı birçok noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerekli ve doğru şekilde hazırlanan haber siteleri, Google News’ e kayıt olabilmektedir.

Haber sitelerinin doğru bir şekilde hazırlanması ve potansiyel kullanıcıların dikkatini çekebilmesi için farklı birçok stratejinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunların başında ise, güvenilir olmak ve doğru haberlerin kullanıcılara aktarılmasını sağlamak yer almaktadır.

Google Haberler (NEWS) İçin Önemli Faktörler Nelerdir?

Google haberler, haberler sekmesinde yer vereceği haberlere ve içeriklere karar verirken çok fazla filtreleme yöntemi uygulamaktadır. Bu nedenle bu serviste yer almak için dikkatli ve ayrıntılı çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. Google News servisinde haber içeriklerinin ilk sıralarda yer alması için herhangi bir ödeme yöntemi geçerli değildir. Bu serviste esas olan, haberlerin içerik kaliteleri ve özgün haberciliğin gerçekleştirilmesidir. Google haberler için önemli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere ayrıntılı bir şekilde hakim olunması, Google haberlerde sıralama alınmasını sağlamaktadır. Google haberler için önemli olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Haber içeriğinin alaka düzeyi,
 • Haberlerin belirgin bir şekilde ele alınmış olması,
 • Habere olan yetkinlik,
 • Haberin güncel olması,
 • Haberin konumu,
 • Haberin dili

Kullanıcı Davranışlarına Göre Haber Sıralaması Nedir?

Google News servisinin yanı sıra Google, yapay zeka sayesinde kullanıcı davranışlarına göre bir haber sıralaması da yapabilmektedir. Bu sıralama, kullanıcıların kendilerine özel ayarlar bölümünden, ilgi alanlarını belirlemesi ile gerçekleşmektedir. Kullanıcıların siyaset, spor, hobi ya da astroloji gibi seçenekleri işaretlemesi, yapay zekanın bu kullanıcıya tercih etmiş olduğu içerikler ile ilgili haberleri göstermesini sağlamaktadır. Davranışlara göre haber sıralamasında dikkat edilmesi gereken etmenler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İlgi alanları,
 • Kullanılabilirlik,
 • Konular ya da yayıncılar için kullanıcı tercihleri

SEO Uyumlu Haber İçeriğinde Olması Gereken Unsurlar Nelerdir?

İnternet haberciliği, geleneksel haberciliğin önüne geçmektedir. Genel olarak toplumun büyük bir oranının internet üzerinden tüm işlemlerini gerçekleştirmesi, haberciliğin de internet ortamında gelişmesini sağlamıştır. İnternet haberciliğinde haber yazma, haberi toplama ve haber yazım kuralları, geleneksel habercilik ile aynıdır. Ancak internet haberciliğinin yazım teknikleri, erişilebilirliğin yüksek olması için SEO uyumluluğuna sahip olmasını zorunlu hale getirmektedir. Dijital ortamda SEO çalışmaları oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de dijital ortamda yapılmakta olan haber içeriklerinin gerekli SEO stratejilerine uygun formatlarda hazırlanması gerekmektedir. SEO uyumlu haber içerikleri şu şekilde oluşturulmalıdır;

 • Anahtar Kelime: Haber sitelerinin Google arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için anahtar kelimelerin doğru bir şekilde tercih edilmesi, SEO uyumlu içeriklerin hazırlanmasına ilk sırada yer almaktadır.
 • Başlık Hiyerarşisi: Başlık hiyerarşisi, H1 > H2 > H3 > H4 > H5 > H6 şeklinde sıralanmaktadır. Bu sıralama haber içeriğinin bir ana başlık ve haber metnin gövdesinde de alt başlıkların olması gerektiğini ifade etmektedir.
 • Görsel ve Multimedya: Görsel ve multimedya kullanımları, haber içeriklerinin okunabilirlik oranın yüksek tutulmasını desteklemektedir. Aynı zamanda, internet kullanıcılarının dikkatinin ve ilgisinin çekilmesini de sağlamaktadır.
 • İç ve Dış Bağlantı Linklerinin Kullanımı: İç ve dış bağlantı linkleri, haberleri destekleyici referansları içermektedir. İç linkler, aynı internet sitesindeki destekleyici haberlere erişilmesini sağlarken dış linkler ise, haberin kaynağına gidilmesini ya da haber içeriğinde tanımı olmayan bir kavramın açıklamasına erişilmesini sağlamaktadır.
 • Meta Etiketleri: Meta etiketleri, haber içeriği hakkında bilgi veren, haberin adres yapısını ve başlığını içeren etiketlerdir. Meta etiketlerinin gerekli alanlarda kullanılması da SEO çalışmalarını etkili olabilmesi adına büyük bir öneme sahiptir.

Haber Siteleri İçin SERP Analizi Yapmanın Önemi Nedir?

Bir haber sitesinin trafiğinin arttırılması için birçok adımını sırası ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu adımların en önemlisi ise, SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yürütülmesidir. SEO çalışmalarının gerçekleşmesi için ise, farklı birçok araştırmanın yapılması gerekmektedir. Bunun için gerçekleştirilmesi gereken ilk adın ise, SERP analizlerinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Haber sitesi için içerik üretilmesinin ilk adımı olan SERP analizleri, üretilecek haberin başarılı olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra SERP analizinin önemi şu şekilde sıralanabilir;

 • SERP analizi gerçekleştirmek, rakiplerin üretmiş olduğu içeriklerin görülmesini sağlamaktadır.
 • SERP analizleri, arama amaçlarına hakim olunmasını sağlamaktadır.
 • SERP analizler, içeriklerde kullanılacak kaynakların öğrenilmesine imkan sunmaktadır.
 • SERP analizleri, haber içeriklerinin türüne hakim olunmasını sağlamaktadır.
 • SERP analizler, rakiplerin trendinin ölçülmesine olanak sunmaktadır.
 • SERP analizler, haber içeriklerinin bağlantı sayılarına hakim olunmasını sağlamaktadır.
 • SERP analiz işlemleri, içeriklerin yorumlarına, listelenmelerine, görsellerine ve metinlerinin analiz edilmesini sağlamaktadır.

Haberler Siteleri İçin SEO Çalışma Aşamaları Nelerdir?

News uyumlu haber sitleri için gerçekleştirilecek SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Bu SEO çalışmaları farklı aşamaların gerçekleştirilmesi ile tamamlanmaktadır. Bu aşamada gerçekleştirilecek tüm araştırmalar, SEO stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. Haber siteleri için SEO çalışma aşamaları şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

 • Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Anahtar kelime araştırmaları, SEO çalışmalarının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Yazılacak haber içeriğine bağlı olarak farklı araçların kullanımları ile uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi gerçekleştirilebilir. Bu aşamada Google Trendler aracında yer alan ‘keşfet’ aracının kullanımı tercih edilebilir. Bu aracın kullanımı sayesinde, haber içeriğinin ana konusu ile ilgili kullanıcıların arama motorlarına yazdıkları sorulara erişilebilir. Bu sorular ve diğer kelimeler, anahtar kelimeler olarak kullanılabilir.

Bu aracın kullanımı ile kullanıcılar tarafından arama motorlarına yazılan kelimelerin, farklı dönemlerdeki kullanım seviyeleri de tespit edilebilmektedir. Örneğin bir kelime bir önceki sene oldukça sık kullanılmış olmasına rağmen, içerisinde bulunan sene de daha az kullanılmış olabilir. Bu analizlerin ayrıntılı olarak incelenmesi ile en doğru anahtar kelimelerin tercih edilmesi sağlanılabilir.

 • İlgi Çekici Başlıkların Kullanımı

Haberlerin kullanıcılar tarafından okunmasını sağlayan en önemli unsur, ilgi çekici bir başlığa sahip olmasıdır.  Google aramalarda görülecek olan kısım, haberin okunması için kullanıcıları etkilemelidir. Ancak bu başlık kısmının haber içeriği ile alakasız olması, haber sitesinin güvenilirliğinin kaybedilmesine neden olacaktır. Sadece kullanıcıların dikkatini çekmek için tercih edilen başlıklar, haber siteleri tarafından yapılan hatalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçeriklerde başlık tercih ederek SEO sıralamalarının yükseltilmesi sağlanabilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Başlıklar, yirmi ila doksan karakterden ve dört ile on iki kelimeden oluşturulmalıdır.
 • Haber içeriklerinin başlık kısmında rakamsal değerler kullanılmamalıdır.
 • Haber içeriklerinin başlıkları, kullanıcılar tarafından ilgi uyandırmalıdır. Aynı zamanda haber başlıkları hedeflenen kelimeleri içermelidir.
 • Haber başlıklarına tarih bilgisi eklenmemelidir.
 • Başlığın H1 etiketi olarak konumlandırılmaması gerekmektedir.

 

 • Haber İçeriğinin Uzunluğuna Odaklanılmamalıdır

İçeriklerin kapsamlı olması, içeriklerin uzunluğunu belirlemektedir. İçeriğin uzun olması SERP analizlerinin sonuçlarına göre belirlenmektedir. İçeriklerin uzun olması, habere dair bilgilerin ayrıntılı olarak verilmesini sağlamaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise, okuyucuların kandırılmamasıdır. Gereksiz ve haber ile ilgisiz içeriklerin yazılarda yer alması, okuyucuların hoşlanmadığı durumlar arasında yer almaktadır. Bu şekilde hazırlanan içeriklerden dolayı ilgili haber sitesi, var olan bilinirliğinin ve okuyucuların güvenini kaybedecektir.

 • Kısa Paragraf Kullanımı

SEO çalışmalarının etkili olabilmesi için içeriği oluşturan paragrafların kısa tutulması gerekmektedir. Okuyucu, haber içeriğini okurken sıkılmamalı ve taslaktan dolayı rahatsızlık duymamalıdır. Bu nedenle içeriklerin uzun olmasından ziyade, paragrafların kısa tutulmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede haber içeriklerinin okunabilirlik puanlarının düşmesinin de önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

 • İçerik Kontrolünün Sağlanması

Haber yazılarının içeriklerinin hazırlanmasının ardından, hazırlanan içeriklerin kontrol edilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede, istenilen kalitede içeriklerin hazırlanıp hazırlanmadığından emin olunacaktır. Hazırlanan içerikleri ile ilgili bazı soruların sorulması ve bu sorulara doğru cevapların alınması ile haber içeriklerinin okuyuculara sunulması gerçekleştirilebilir. Haber içeriklerinin kontrollerinde sorulması gereken sorulan şu şekilde sıralanabilir;

 • İçerik özgün bilgiler içeriyor mu?
 • İçerik tam kapsamlı olarak bilgi veriyor mu?
 • Haber başlığı, içerik ile ilgili özet veriyor mu?
 • Haber başlıklarında abartma mevcut mu?
 • Yazılan içerikler, paylaşılmaya değer bilgilere sahip mi?
 • Hazırlanan sayfalar, başka kaynaklar tarafından referans gösterilebilir mi?
 • Haber içeriği okuyuculara ilginç bilgiler veriyor mu?

 

 • İçeriklere Görsel, Podcast ve Video Eklenmesi

Gelişen teknoloji ile yeni neslin haber alma kaynaklarından beklentileri de değişime uğramaktadır. Eskiden haber kaynakları için gazetelerin okunması tercih edilmekte idi. Günümüzde ise birçok internet kullanıcısı, okumaktan sıkılmaktadır. Bu nedenle haber içeriklerinin internet kullanıcıları tarafından sıkılmadan okunması için metinlerin arasına görseller eklenmelidir. Bu sayede haber içerikleri daha ilgi çekici bir hale gelmektedir. Google haberler, arama motorlarında haberler ile birlikte ilgili görselleri de kullanıcılara sunmaktadır. Videolar, podcastler ve görseller internet kullanıcılarının ilgisini çekmek için tercih edilebilinecek en etkili unsurları oluşturmaktadır. Bazı haber içeriklerinde bu unsurların kullanılmaması durumunda Google haberler, içerik ile ilgili görseller ile haber içeriklerini birleştirerek internet kullanıcılarına sunmaktadır. Haber içeriklerinde tercih edilebilinecek bu unsurların kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Haber içeriği ile ilgili görsellerin seçilmesine dikkat edilmelidir.
 • Görsellerin kullanılmasında, standart dosya uzantılarının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu uzantılar; Jpg, Png ve Webp olarak tercih edilmelidir.
 • Görsellerin tercih edilmesi sırasında, görsellerin ideal boyutlarda olması oldukça önemlidir.
 • Görseller, haber içeriklerinde ilgili haberlerin altında yer almalıdır. Bu aşamada haber içeriğinin taslağına özen gösterilmelidir.
 • Haber içeriğinde kullanımı tercih edilen görseller için haber ile ilgili alt etiketlerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.
 • Haber sitelerindeki içeriklerde kullanılacak görsellerin, Robots.txt tarafından engellenmediğinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Görsellerin yanı sıra haberler için tercih edilecek videolarda da dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar yer almaktadır. Google haber, video içeriklerine oldukça değer vermektedir. Haber sitesine ait Youtube kanalları ya da makalelerin içerisine yerleştirilen video içerikleri, Google tarafından tanınmaktadır. Video içerikleri ile de ön plana çıkmak için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sırlanabilir;

 • Videoların gerçek olması,
 • Videoların haber okuyucularına fayda sağlıyor olması,
 • Videoların güncel ve haberler ile ilgili olması,
 • Video içeriklerinin kaliteli olması

Haber Siteleri İçin SEO Önerileri

Haber siteleri için News uyumlu SEO çalışmalarının tüm aşamalarını gerçekleştirerek, etkili bir strateji elde edilebilinmektedir. Bunun yanı sıra, gerçekleştirilen SEO çalışmalarının değerinin arttırılması için de farklı yöntemlerin kullanılması gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin kullanılması, planlanan ve uygulanan SEO stratejilerinin daha değerli olmasını sağlayacaktır. Bu aşamada yapılması gereken bazı işlemler şu şekilde sıralanabilir;

 • URL kullanımlarının kısa olmasına özen gösterilmelidir. Ancak URL’lerde, anahtar kelimelere yer verilmesine dikkat edilmelidir.
 • Haber sayfalarına dahili ve harici bağlantılar eklenmelidir.
 • Haber sayfalarının hızının iyileştirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Bu sayede, internet kullanıcılarının haber sayfalarına daha hızlı bir şekilde erişim sağlaması gerçekleştirilecektir. Bu durum, yavaş bağlantı hızına sahip olan haber sayfalarından bir adım önde olunmasına da katkı sağlayacaktır.
 • Haber sayfalarının görsel düzenine önem verilmelidir. Karmaşık ve göz yoran taslaklar yerine, okuyucuların kolay bir şekilde çözümleyebileceği sayfalar tercih edilmelidir.
 • Haber sayfalarında, ilgi çekici meta açıklamalarına yer verilmelidir.
 • Başlık hiyerarşisine uygun şekilde içeriklerin oluşturulmasını sağlamak oldukça önemlidir.
 • Geçiciliği olmayan haber içerikleri farklı bağlantılar ile desteklenmeli ve PR çalışmasının yapılması sağlanmalıdır. Aynı zamanda bu içerikler, dönemsel olarak farklı sosyal medya platformları ile de desteklenmelidir.

Haber Sitelerinin Sahip Olması Gereken Kriterler Nelerdir?

Haber siteleri, belirli kriterlere sahip olarak Google haberler sevisinde yüksek dereceler kazanabilmektedir. Bu kriterlerin oluşturulması, haber sitelerinin kurulma süreçlerinden itibaren gerçekleştirilmesi gereken titiz çalışmalar ve araştırmalar ile elde edilebilmektedir. Haber sitesi kriterleri şu şekilde sıralanabilir;

Kategori Otoritesi: Haber sitelerinin belirli bir konu üzerinde uzmanlık elde etmesi, marka bilinirliği açısından oldukça önemlidir. Böyle bir üne sahip olan haber sitesi, uzmanlığı ile ilgili bir haber arayışına giren kullanıcıların ilk tercihi olacaktır.

Mimariye Odaklanma: Mimariye odaklanma kriteri, SEO çalışmaları açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu kriter Google haberler servisinin ve arama motorlarının, haber sayfasını nasıl ziyaret edeceğini, puanlayacağını, yorumlayacağını ve sıralayacağını belirlemektedir. Haber sitelerinin günlük ya da haftalık olarak güncellenmesi, yeni bağlantıların site içerisine dahil edilmesi ve ana sayfanın sürekli güncellenmesi bu kriterin yerine getirilmesi için oldukça önemlidir.

Domain Otoritesi: Domain otoritesi, internet sitelerine bir ila yüz arasında puan veren bir sistemdir. Bu ölçüm sistemi, sahip olunan haber sitesinin arama motorlarında ne kadar iyi bir sıralamaya girebileceğinin tahmin edilmesine imkan sunmaktadır. Bu nedenle domain otoritesinin yüksek olması, Google haberler servisinde ve arama motorlarında ilk sıralarda yer alınmasını da sağlamaktadır.

Sosyal Medya: Haber sitelerinin sadece sahip oldukları internet sitesi üzerinden paylaşım yapması, istenilen hedef kitleye erişimi zorlaştırmaktadır. Sadece haber sitelerinde paylaşılan içerikler, son dakika olaylarının meydana gelmesi gibi durumlarda araştırma yapan kitlelere ya da belli kriterdeki kitlelere erişimin sağlanmasına yaramaktadır. Ancak, daha fazla kullanıcı kitlesine sahip olan farklı sosyal medya platformlarında da haberlerin düzenli olarak paylaşılması, oldukça geniş bir kitleye erişim kolaylığı sağlamaktadır. Bu nedenle haber sitelerinin farklı sosyal medya hesaplarına sahip olması, marka bilinirliğinin ve markaya olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

Evergreen Content Oluşturmak: Haber sitelerinde sadece günlük ya da anlık olarak paylaşılan haber içerikleri, belirli bir süre trafiğin yaşanmasını sağlayacaktır. Bu süre, haber değerinin kaybedilme hızına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Haber sitelerinde kalıcı kullanıcıların elde edilmesi için evergreen content oluşumlarına yer verilmelidir. Bu oluşum, uzun süreli ve yararlı bilgilere yer veren içeriklerin paylaşılması ile elde edilmektedir. Evergreen content oluşumlarına örnek olarak tanıtım ve tarifler, ‘en iyi’ listeleri, sık sorulan sorular ve ürün incelemeleri gibi içerikler verilebilir. Bu tarz içerikler hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmemektedir. Bu içeriklerin doğru anahtar kelime kullanımları ile hazırlanması da arama motorlarında haber sitelerinin ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

Site Haritaları: Site haritaları, normal internet sitelerinde ve haber sitelerin farklı formatlarda yer almaktadır. Haber sitelerinin, Google haberler servisinde yer alması için ‘Google News XML Sitemap’ oluşturulması ve ‘Google Search Console’ aracılığı ile bu haritanın tanıtılma işleminin yapılması gerekmektedir. İnternet kullanıcıları, haber içerikleri ile ilgili görsel ve video aramalarını da sıklıkla gerçekleştirmektedir. Bu kategorilerdeki site trafiğinin arttırılması için ‘Image Sitemap’ ve ‘Video Sitemap’ kullanımının da gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Haber sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu olması da geniş bir kullanıcı kitlesine erişilmesini sağlayan yöntemler arasında yer almaktadır. Mobil uygulamalar ile entegre olarak hizmet sunan haber sitelerinin ‘Mobile Sitemap’ kullanımını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Google Haberlerde Görülme: Haber sitelerinin Google Haber servisine kayıt ettirilmesi ile daha iyi sıralamalara sahip olması ve site trafiğinin artması sağlanacaktır. Google haber servisine kayıt başvurusunun kabul edilmesi için Google’a ait içerik yönergelerinin incelenmesi ve sahip olunan haber sitesinin eksiklerinin tamamlanması gerekmektedir. Herhangi bir eksikliğin olmadığı durumlarda, haber sitelerinin Google Haberler servisine kabulü yaklaşık üç hafta gibi süre sonunda belli olmaktadır.

Google haberler servisine giriş yapıldıktan sonra düzenli olarak haber içeriklerinin üretilmesine ve haber sitesinin güncel tutulmasına özen gösterilmelidir. Bu aşamada haber sitesinin sahip olduğu otorite, anahtar kelime optimizasyonu, benzersizlik ve sosyal medya paylaşımları Google haber servisinde daha fazla trafik çekilmesine yardımcı olacak unsurlardır.

Mobil Kullanılabilirlik: En etkili kriterler arasında yer alan mobil kullanılabilirlik, normal internet sitelerine nazaran, haber siteleri için daha büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde birçok internet kullanıcısı ve haber okuyucusu, haberleri cep telefonları aracılığı ile takip etmektedir. Bu nedenle, kitlelere erişebilmek için haber sitelerinin cep telefonları ile uyumlu bir görüntülenme özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar: Hızlandırılmış mobil sayfalar, okuyucuların cep telefonlarından hızlı bir şekilde haber içeriklerine erişebilmesini sağlamaktadır. AMP olarak bilinen bu teknolojinin temel amacı, kullanıcılara sadeleştirilmiş bir haber içeriği sunmak ve bu içeriğe hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır.

Tarama Hızı: Tarama hızı, haber sitelerinin hızlı bir şekilde taranmasını ve arama sonuçlarındaki dizine eklenmesini ifade etmektedir. Bu aşamada haber sitesinin dizinlerde yer almasını, site hızının artmasını, barındırma performansını ve site haritalarında da geçerli olacak tarama hızını arttırmak için farklı SEO tekniklerinin uygulanması mümkündür. Bu aşamada, haber sitelerinin haritalarının ele alınması için Google bazı kurallar oluşturmuştur. Bu kurallar ise şu şekilde sıralanabilir ve bu kurallara göre bir strateji oluşturulabilir;

 • Site haritasından bin ya da daha az sayıda URL eklenmelidir. Daha fazla URL eklemek için URL’leri site haritasına bölme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu aşamada ise site haritasındaki dizin dosyalarının elli bin adeti geçmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Google Botu’nun haber sitesini taramasını sağlamak için yeni bir haberin paylaşılması ile haber sitesine ait sit haritasının da sürekli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Ancak bu yeni habere ait URL’lerin yüklenmesinde her biri için yeni bir site haritası oluşturulmasına gerek yoktur. Mevcut site haritasının güncellenmesi ile bu işlemler rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • Haber sitesine ait site haritası, yalnızca son iki güne ait haberleri içermeli ve tüm haberler otuz gün süresince haber dizinlerinde kalmalıdır.
 • Haber sitesindeki haber yayınlama sıkılığının artması da Google haber servisinin, haber sitenizde yeni haberleri taramasını sağlayacaktır. Bu sayede haber sitesi, bu servis tarafından daha fazla ziyaret edilecek ve ön plana çıkarılması kolaylaşacaktır.
 • Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, fazla haber yapmak yerine haberlerin içeriğinin, haber konusu ile alakalı olmasıdır. Gereksiz ve yanlış bilgilerin yer adlığı haberler, Google tarafından fark edilir ve bu durum da haber sitesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

Haber Siteleri İçin Google News’ e Kayıt Şartları Nelerdir?

Her haber sitesi, Google News servisine kayıt olmayı hedeflemektedir. Bu servis sayesinde, farklı birçok Google platformunda erişim kolaylığı elde edilmektedir. Google News uyumlu bir haber sitesi yaratmak için gerekli tüm şartların uygulanması ve Google tarafından sunulan kayıt şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada en önemli husus, etkili bir şekilde SEO çalışmalarının planlaması ve yürütülmesidir. Bunların yanı sıra, haber sitelerinin güncel olması, doğru ve kaliteli içerikler üretmesi de oldukça önemlidir.

Haber sitelerinin tüm bu koşullara ve kriterlere uygun olmasının yanı sıra, Google News servisine kayıt şartlarını da yerine getirmesi gerekmektedir. Google News kayıt şartları haber siteleri için şu şekilde belirlenmiştir;

 • İlk olarak haber sitelerinin özgün ve güncel içeriklere sahip olması gerekmektedir.
 • Sahip olunan haber içerikleri, güncel haber ve analizleri anında sunan bir sisteme sahip olmalıdır.
 • Google News servisine başvuracak olan haber sitesinin, herhangi bir ürünün ya da kurumun reklamını yapmamış olması gerekmektedir.
 • Haber sitelerinde yer alan içeriklerin orijinal olması oldukça önemlidir. Kopyalama tekniği ile hazırlanan haber içerikleri, sistem algoritmaları tarafından tespit edilebilir ve bu durumlarda ilgili haber sitesinin tekrar Google News servisine kayıt olması mümkün olmamaktadır.
 • Haber sitesinin şeffaflık anlayışına uygun olması için yazar biyografilerine ve e-posta adreslerine yer vermesi gerekmektedir.
 • Haber sitesinin paylaştığı içeriklerin objektif olmaması ya da kötüye kullanımının tespit edilmesi durumunda da ilgili haber sitesi, Google News servisine tekrar giriş yapamamaktadır.
 • Haber sitesine ait olan sayfa, haber içeriğinden daha fazla reklam içeriğine sahip ise, bu durum Google News servisine başvuruda dezavantaj olarak algılanacaktır. Bu nedenle haber sitelerinde, fazla reklam içeriklerine yer verilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Haber sitelerindeki makale URL’leri benzersiz ve kalıcı olmalıdır. Haber sitelerinde yer alan makalelerin formatlarının ise HTML ve PDF formatları ile uyumlu olması gerekmetkedir.
 • Haber içeriklerinde tercih edilen diğer multimedya unsurları, bu unsurların kullanımına yönelik kurallara uygun şekilde sunulmalıdır.

Sahip olunan haber sitelerinin tüm bu kayıt koşullarına uygun olması durumunda, Google News servisine dahil olması sağlanabilmektedir.

Google Haber Siteleri İçin SEO Önemi ve Önerileri

Google News servisine kayıt olan haber sitleri için SEO çalışma aşamaları oldukça önemlidir. SEO çalışmaları, normal internet sitelerinde de olduğu gibi haber sitelerinde de oldukça büyük bir yere sahiptir. gelişen teknoloji ile tüm ürün ve hizmetlerin satışı, internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişiler artık tüm işlemleri için internet kullanımını tercih etmektedir. Haberlere erişmek içinde kişiler, cep telefonlarını tercih etmektedir. Bu nedenle, farklı içeriklere sahip olan tüm internet siteleri için SEO çalışmalarının yapılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Google News servisine bir haber sitesinin dahil edilmesi için belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Tüm şartların yerine getirilmesi ile bu servise kayıt yapıldıktan sonra da düzgün ve stratejik bir şekilde SEO çalışmalarının sürdürülmesi, bulunulan konumun korunmasını sağlamaktadır. bu nedenle haber siteleri için SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Haber sitelerinin güncel tutulmaması ya da kalitesiz ve yanlış bilgilerin paylaşılması, haber sitesinin hızlı bir şekilde düşüş yaşamasına neden olacaktır. Google News SEO çalışmaları şu adımlara dikkat edilerek gerçekleştirilmelidir;

 • Meta etiket eklemeleri gerçekleştirerek, Google News butonunun hangi içerikleri dizine ekleyeceğinin kontrolü gerçekleştirilebilir.
 • Haber içerikleri hızlı tükenme özelliğine sahiptir. Bu nedenle haber sitelerine düzenli ve sık aralıklar ile kaliteli, doğru içeriklere sahip haberlerin girişinin yapılması gerekmektedir.
 • Haberlerin sosyal medya ya da farklı platformlarda kullanıcılar tarafından paylaşılabilmesi için içeriklerin oluşturulmasına özen gösterilmelidir. Bu işlemler, haber sitesini trafiğinin artmasına katkı sağlayacaktır.
 • Haber sitelerinin hızlı bir şekilde açılması için gerekli optimize çalışmaların yapılması gerekmektedir. hızlı bir şekilde ulaşılabilen haber sayfaları, kullanıcılar tarafından her zaman ilk tercih olmaktadır.
 • Haber sitesinde yer alan ve haber içeriği ile ilgili başka bir haberin linkini, iç link olarak ekleyebilir ve haber sitesinin tıklanma oranının artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Google site haritasının kullanımının mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bu aracın kullanılması, Google News algoritmasının ilgili haber sitesinin güncel içerikleri daha hızlı bir şekilde fark etmesini sağlamaktadır.
 • Haber başlıklarının yüz on kelimeyi geçmemesine özen gösterilmelidir.
 • Haber içeriklerinde kullanımı tercih edilecek görsellerin en az 60 x 90 piksel özelliğine sahip olması gerekmektedir.
 • Haber kaynağının kalitesini belirleyen en etkili unsur, makalelerin içeriğidir. Uzun makaleler, Google tarafından kapsamlı içeriklere sahip olarak algılanır ve ilk sıralarda yer alması sağlanır. Haber içeriğinin uzun olması için haber ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Haber Siteleri İçin SEO Analizleri Nasıl Yapılır?

Belirli aralıklar ile SEO analiz çalışmalarının yapılması, uygulanan SEO stratejisinin istenilen sonuçları verip vermediğinin denetlenmesi için oldukça gerekli bir işlemdir. Bu analizler sonucunda elde edilen verilere göre, uygulanmakta olan SEO teknikleri değiştirilebilir ve daha etkili bir strateji uygulamaya sokulabilir. Haber siteleri için SEO analiz yöntemleri şu şekilde sırlanabilir;

Anahtar Kelime Sıralaması: Haber sitelerinin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayan anahtar kelimelerin sırlamalarının dönem dönem kontrol edilmesi gerekmektedir. Tercih edilen anahtar kelimelerin, kullanıcılar tarafından daha az kullanılması, haber sitlerinin de arama motorlarında daha alt sıralarda yer almasına neden olmaktadır. Bu nedenle haber sitelerinde yer alan konu başlıkları için tercih edilecek anahtar kelimelerin yapılan analizler sonucunda güncellenmesi gerekebilmektedir.

Sosyal Paylaşımlar: Sosyal paylaşımların düzenli olarak gerçekleştirilmesi, tüm marka, işletme ve haber siteleri için bilinirliğin artmasını sağlamaktadır. Haber sitelerinin sosyal medya platformlarında gerçekleştirdikleri paylaşımların kaç kez izlendiği, kaç kez paylaşıldığı ve internet sitesi trafiğini ne kadar etkilediğinin kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kontroller, SEO çalışmalarına yön verilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda, sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlarda tercih edilen alt etiketlerin etkileşim sayılarının da kontrol edilmesi, belirlenecek SEO stratejisi için gerekli olabilmektedir.

Backlinler: Backlinler, SEO çalışmalarının en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Genel olarak backlink tabiri, sahip olunan haber sitesindeki bir içeriğin, farklı bir haber sitesinde paylaşılması olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen farklı bir haber sitesinin, sahip olunan haber sitesinin linkini paylaşması, ilgili haber sitesinin trafiğinin artmasını ve bilinirliğinin artmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir