GoogleGoogle Search Console

Tarama Hataları Nelerdir?

Tarama hataları; arama motorunun bir web sitesine erişmek istemesi ve erişememesi durumunda karşılaştığı hatalara verilen isimdir. Arama motoru, web sitesindeki her bir sayfayı bot sayesinde taramaktadır ve tarama sonuçlarını da Google indeksine eklemektedir. Herhangi bir tarama hatası ile karşılaşılması durumunda da, Google indeksine ekleme yapılamamaktadır. Tarama hatası ile karşılaşılmaması için sunucunun elde ettiği cevap kodunda 200 OK cevabının alınmış olması gerekmektedir. Tarama hataları web sitesinin genelinde olabileceği gibi, sadece belirli sayfalarda karşılaşılan hatalar da olabilmektedirler. Google Search Console gibi araçlar yardımı ile bu hataların tespit edilebilmesi ve düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Herhangi bir tarama hatasının olup olmadığının kontrolünün düzenli olarak yapılması gereklidir.

Google Tarama Hataları Nelerdir?

Tarama hataları iki farklı başlık altında incelenmektedir. Bu hatalar şöyledir:

 • Site hataları, oldukça ciddi sonuçlar getirebilecek hatalardır. Sitenin taranmadan geçilmesi durumunun önüne geçebilmek için düzeltilmesi gerekmektedir.
 • URL hataları, tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması gereken hataları kapsamaktadır.

Site Hataları Nelerdir?

Site hataları; arama motoru botlarının web sitesine erişimine neden olan tarama hatalarına verilen isimdir. Web sitesinin genelini ilgilendiren hatalardır. Site hatalarının kaynaklandığı sebepler ise aşağıda açıklanmıştır:

 • DNS Hataları: Web sitesinin sunucusu ile arama motorunun iletişim kuramaması ile beraber ortaya çıkan hatalara verilen isimdir. Sunucu ile iletişim kurulamaması, sunucunun çalışmadığı anlamına gelmektedir. Bu da web sitesinin ziyaret edilmemesine neden olmaktadır. Haliyle web sitesi sahibi için bir problem teşkil etmektedir. Google ise bu durumu kontrol edebilmek amacı ile web sitesini ziyaret ederek birkaç kere deneme yapmaktadır. Bu denemeler sonucunda web sitesine erişememiş olması durumunda ise; Google Search Console’un tarama hataları bölümünde bildirimler görülebilmektedir.
 • Sunucu Hataları: Botun web sitesine erişim sağlayamaması sonucunda karşılaşılan hatalara verilen isimdir. Erişim süresinin uzun sürmesi üzerine, arama motorunun web sitesini ziyaret etme talebinin zaman aşımına uğradığı ve sunucunun hata verdiği anlamına gelmektedir. Bu da sayfanın yüklenmesini sağlayan kodlarda birtakım hataların olmasından kaynaklanmaktadır. Web sitesini aynı anda çok fazla sayıda insanın ziyaret etmek istemesi halinde karşılaşılabilecek bir durum olmaktadır.
 • Robot Hataları: Google’ın robots.txt dosyasına erişim sağlayamaması durumunda karşılaşılan hatalara verilen isimlerdir. Google web sitesine erişim sağlayacağı zaman taramadan önce robots.txt dosyasını taramaktadır. Bunu yapmasının nedeni ise; indekse eklenmemesi gereken bir alanın olup olmadığını tespit etmektir. Ancak bunu yapamaması durumunda taramada bir gecikme yaşanmaktadır ve bu da hata oluşturmaktadır.

Site Hatalarının Yüksek Oranda Çıkmalarının Nedenleri Nelerdir?

Sitelerde yüksek hata oranı olmasının sebeplerinin araştırılması önemlidir. Çünkü web sitesindeki hata oranının %100’e çıkması durumunda, web sitesi devre dışı bırakılmaktadır. Sitenin hata oranını yüksek bir seviyeye çıkartan durumlar ise aşağıda sıralanmıştır:

 • Web sitesinin belirli bir kısmına ait izinlerin değiştirilmesi durumunda hatalar yaşanabilmektedir. Bu yüzden bunun kontrolünün yapılması gerekmektedir.
 • Yeni düzenlenmiş olan bir web sitesinin harici bağlantılarının çalışmaması halinde site hataları gözlenebilmektedir.
 • Komut dosyalarının bozuk olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü web sitesinin hata oranının %100’e çıkabilmesini sağlayabilecek hatalardandır.
 • Dizinlerin silinip silinmediği incelenmelidir. Dizinler mevcut değil ise; bu durum ile ilgili gerekli işlemler yapılmalıdır.

Yukarıda sıralanan durumların kontrollerinin gerçekleştirilmiş olması ve herhangi bir hata ile karşılaşılmamış olması halinde; var olan hatanın geçici bir hata olduğu sonucu çıkarılmalıdır. Geçici hatalar ise kayda değer hatalar değillerdir.

URL Hatası Nedir?

URL hatası; arama motorunun web sitesindeki belirli sayfaları taraması durumunda ortaya çıkan hataları kapsamaktadır. Web sitesinde herhangi bir URL hatası olup olmadığının ise devamlı olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. 404 bulunamadı hatasının alınması durumunda ise; Google Search Console aracılığı ile bu hataların tespit edilebilmesi ve kaldırılması mümkün olmaktadır. Hataların en çok karşılaşılan nedenlerine bakıldığında; dahili bağlantılardan dolayı olduğu görülebilmektedir. Bu da hataların web sitesi sahibi tarafından kaynaklandığına işaret etmektedir. Web sitesinden herhangi bir sayfanın kaldırılması durumunda kaybedilmiş olan linkler hataya neden olabilmektedir.

Tarama Hataları Nelerdir

Spesifik URL Hataları Nelerdir?

Karşılaşılan URL hataları aşağıda verilmiştir:

 • Mobil odaklı URL hataları, akıllı telefonlarda karşılaşılan hatalardandır ve sayfalara özgü arama hataları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Duyarlı tasarım kullanılan web sitelerinin mobil cihazlarda bu hataları verme olasılığı ise daha az olmaktadır. Özellikle robots.txt dosyası içerisinde mobil sitesinin engellenip engellenmediğinin kontrolünün yapılması gerekmektedir. Engelli olması durumunda hata alınabilmektedir.
 • Kötü amaçlı yazılım hataları, belirli bir URL üzerinde kötü amaçlı bir yazılımın olduğunun göstergesidir. Sayfaların ayrı ayrı kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Karşılaşılan spesifik hatalardan biri de Google Haberler hatalarıdır. Google Haberler’e web sitesi kayıtlı olanların karşılaşabileceği bir hatadır.

URL Hataları Nasıl Düzeltilebilmektedir?

URL hatalarının kaldırılabilmesi için Google webmaster araçlarının kullanılması gereklidir. Google webmaster araçları içerisinden ise Google Search Console ile bu tarama hatalarına müdahale edebilmek mümkündür. Google Dizini altında yer alan URL’leri kaldır sayfası aracılığı ile bu işlem yapılabilmektedir.

Tarama Hatalarına Müdahale Edilmeli Midir?

Tarama hatalarının düzeltilmesinin gerekliliğine bakıldığında; hatalar eğer geçici hatalar değil ise, mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir. Site hatalarına ve URL hatalarına karşı web sitesinin devamlı olarak kontrol edilmesi, bakımının yapılması gerekmektedir. Web sitesinin trafiğini, site sahibini hedeflerini olumsuz etkileyebilecek olan bu hatalar; sitenin devre dışı kalmasını bile sağlayabileceği için ciddiye alınmalıdır.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console; Google Webmaster Tools olarak bilinen bir hizmettir. Web sitesinin performansını takip edebilmek için kullanılmaktadır. Web sitesinin SEO’ya daha uyumlu hale gelmesini ve web sitesi ile ilgili karşılaşılan hataların raporlar halinde sunulmasını sağlamaktadır. Site hataları ve akıllı telefonlarda karşılaşılan hatalar Google Search Console aracılığı ile raporlandırılamamaktadır. Ancak URL hataları görülebilmektedir.

Google Search Console Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Search Console’u kurmak için öncelikle Google Search Console sayfasından giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra ise add a property butonuna tıklanması gereklidir. Ardından web sitesi yazılmalıdır. Bu noktada site adresinin doğru yazıldığından emin olunması gerekmektedir. 3 farklı yöntem ile web sitesi doğrulaması yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri HTML dosyasını yüklemektir. Diğeri etki alanına özel bir CNAME veya TXT kaydının eklenmesidir. Üçüncüsü ise; web sitesinin ana sayfasına bir HTML kod parçacığı eklemektir. Bu işlemin yapılması ile beraber web sitesine gelen bağlantıların otomatik olarak Google Search Console aracılığı ile takibinin yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Google Search Console İle URL Hataları Nasıl Görülebilir?

Google Search Console’daki URL hatalarından bazıları şu şekildedir:

 • Sunucu hatası yaşanması durumunda, sunucu hatası (5xx) olarak bu hata raporlara yansıtılmaktadır.
 • Soft 404 hatası; URL’nin soft 404 olarak veya sadece soft 404 olarak dizin kapsamında raporlandırıldığı hatadır.
 • Tarama hatalarından biri olan erişim reddedildi hatasının alınması durumunda 401 hata kodu ile hata rapor edilmektedir.
 • Bulunamama hataları ise 404 hata kodu ile gösterilmektedir.
 • Bu hatalar dışındaki hatalar ise; tarama anormalliği adı altında rapor edilmektedir.
Google Search Console hakkında yazmış olduğum yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Hemen https://cagantastan.com/google-search-console-rehberi/ adresini ziyaret et.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Tarama hataları konusunda çok güzel bir konu olmuş. Peki tarama hatalarını en kolay yoldan nasıl düzeltebiliriz?

 2. URL kaldırma işleminin sonucu ne kadar sürede sonuçlanıyor Google Webmastertools’da?

 3. URL kaldırma işlemi çok uzun sürmüyor belirtiyorsunuz Google kısa sürede botlarla kontrol edip kaldırıyor sistemden.

 4. Sitemin verileri gitti ve bu sebeple eski içerikleri kaldırmam gerekiyor, bunu kısa yoldan nasıl yapabilirim?

 5. URL yapısı değiştiğinde yapabileceğimiz kısa yöntem var mı? Yoksa tek tek silecek miyiz eski urlleri

 6. Google’un Search Console servisi sitenizi geliştirme konusunda gerçekten çok başarılı ücretsiz bir araç. Tarama hatalarını tespit edip düzeltme işlemleriniz hiçte zor değil. 🙂

 7. Google Search Console ile bir çok soruna çözüm üretiyor gerçekten. Tarama hatalarının detaylarına kadar bakabiliyorsunuz.

 8. Tarama hatalarını görüp düzeltmek gerçekten çok kolay ve uzun sürmüyor 🙂

 9. Tarama hatalarını hızlıca görebileceğiniz ücretsiz bir uygulama, ben açıkçası Search Console’u başarılı buluyorum bu anlamda.

 10. Sitemdeki hatalı sayfaları nasıl görebileceğimi bilmiyordum, sayenizde öğrendim teşekkürler Çağan Bey 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı