SEO

SEO Görevleri: Günlük, Haftalık ve Aylık Kontrol Listesi

Günlük, haftalık ve aylık SEO görevleri, web sitenizin hedeflediğiniz SEO planına uygun bir süreçte devam edip etmediğini görmenizi sağlar. Arama motoru optimizasyonu olan SEO, bir uygula ve sonuç bekle çalışması olarak değerlendirilemez. Çünkü SEO sürekli kontrol gerektiren ve güncellemelerle ilerleyen bir stratejiye sahiptir. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi konumda olmasını sağlamanız için planladığınız SEO stratejisine uyumlu bir ilerleme sürecinin olması gerekir. Bu bakımdan SEO görevleri, arama motoru sonuçlarında yükselmek isteyen her web sitesi sahibinin ya da SEO’cunun dikkat etmesi gereken hususlardır.

SEO Görevleri Nedir?

SEO taktikleri, disiplinli ve kararlı bir şekilde uygulandığı zaman çok başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Yeterli seviyede planlama ve strateji yapılmadığı takdirde SEO’da başarılı sonuç beklemek boşadır. Çünkü planlama yaptıktan sonra buna uygun şekilde hareket edilmediğinde zaman ve çabanın boşa gitmesi kaçınılmazdır. Genellikle SEO çalışmalarının çok hızlı ve heyecanla başlamasına rağmen devamlılık konusunda sıkıntı yaşandığı görülmektedir.

SEO uygulaması aslında belirli zaman dilimleri arasında yerine getirilmesi gereken bir görevler bütünüdür. Web sitenin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için sürekli yeni görevler edinmeli ve bunları tamamlamalısınız. SEO’da günlük, aylık, üç aylık ve yıllık açıdan tamamlanması gereken bazı görevler vardır. Bu görevleri stratejik ve planlı bir şekilde uyguladığınız takdirde hedeflediğiniz gibi başarılı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

SEO Kontrolleri Nasıl Yapılır?

SEO temel kontrol listesi, web sitesinin arama motoru optimizasyonunu tamamlarken dikkat etmeniz gereken ilk aşamadır. Belirli adımları atarak SEO için temel strateji belirlemeniz gerekir. Hedef kitleye yönelik en başarılı SEO stratejisini oluşturmak için şu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Google Search Console kurulumu tamamlandı mı?
 • Google Analytics kurulumu tamamlandı mı?
 • WordPress tabanlı web sitelerinde SEO eklentileri kuruldu mu?
 • Search Console üzerinden web site haritası oluşturuldu mu?
 • Google botları için Robots.txt kurulumu tamamlandı mı?
 • Web sitesine Google tarafından kesilmiş bir ceza var mı, çözüm yapıldı mı?
 • Güvenlik problemleri var mı?

Bu adımları tamamladıktan sonra web sitesinin SEO stratejisini başarıyla uygulamak için gerekli adımlar atılabilir. Bilindiği üzere SEO birkaç işlem yapıp pasif bir şekilde sonuç bekleyebileceğiniz bir disiplin değildir. SEO’da görevler günlük olarak yerine getirilmeli ve kontrol listesine bakarak planlı hareket etmek gereklidir. SEO’da günlük, haftalık ve aylık olarak yapmanız gereken tüm işlemlerin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük SEO Görevleri

SEO günlük işlemler, her web sitesinin planlanan SEO stratejisine uygun şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Her gün yapılması gereken işlemler sayesinde arama motoru optimizasyonu hedeflere uygun bir şekilde yapılabilir. Günlük SEO görevlerinde web sitesinin mevcut durumu değerlendirilmeli ve stratejiye uygun olup olmayan yerlere müdahale edilmelidir.

SEO’da Durum Analizi

SEO mevcut durum değerlendirmesi yaparken Google Search Console ve Google Analytics gibi önde gelen platformlar kullanılmalıdır. Web sitesinin günlük performansını incelemeye yarayan bu analiz sürecinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken kriterler şunlardır:

 • Web sitesinin günlük konum kaybı
 • Anahtar kelime kayıpları
 • Organik trafik analizi
 • Hizmet sektöründe geri dönüş oranının değerlendirilmesi
 • E-ticaret sitelerinde ürün satışında veya gelirde azalma olup olmadığı
 • Mobil uyumluluk problemleri
 • Önemli web performans verileri
 • Sayfa deneyimi
 • Güvenlik uyarıları
 • Spam ve saldırı gibi manuel müdahaleler
 • Haftalık görev listesi çalışması

Bu maddelerin her biri birbiriyle alakalı sonuçlar doğurduğu için SEO yaparken mutlaka atlamadan analiz kapsamına alınmalıdır. Bu tür kriterlerden herhangi birinde bir problem tespit edilirse acil müdahale sayesinde web sitesinin olumlu bir sonuç göstermesi mümkündür. Günlük görevlerin aksatılmadan düzenli olarak yapılması ve bu konuda disiplini elden bırakmamak önemlidir. Çünkü ilk başta çok başarılı gibi gözüken SEO stratejilerinde bu tür günlük görevler aksatıldığında hedeflenen sonuca ulaşmak ne yazık ki mümkün olamamaktadır.

SEO Planına Uyum Değerlendirmesi

SEO stratejisine uyumluluk konusunda dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır. Her web sitesinin SEO planlaması birbirinden farklı olduğu için uygulama sırasında da bazı farklılıklar görülebilir. Örneğin ilk etapta web sitelerine SEO çalışması yaparken şu hedeflere uyumlu hareket edilmesi gerekir:

 • Ticari kelimelerde Google sıralaması almak
 • Son kullanıcıya fayda sağlayacak bilgilendirme niyetli kelimelerde sıralama almak
 • Web sitesinin organik trafiğini arttırmak
 • Sitedeki teknik problemlerden kurtulmak
 • Web tasarımını modern ve kullanıcı dostu hale getirmek
 • Sektörde marka bilinirliğini arttırarak hedef kitleye ulaşmak

Haftalık SEO Görevleri

Haftalık SEO analizi yaparken bazı yeni görevler oluşturmaya ve bazı sonuçları da kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye dikkat edilmelidir. Günlük görev listesinde yer alan bazı aşamalar haftalık bazda da değerlendirmeye alınabilmektedir. Haftalık görev listesinde yer alan konu başlıklarından bazıları şunlardır:

 • Haftalık performans analizi
 • Web sitesindeki en iyi açılış sayfalarının tespiti
 • Web sitesinde ortalama konumu 6 ve üzerinde olan sayfaların incelenmesi
 • Ortalama konumu 6 ve üzeri olan açılış sayfalarında bağlantı listelerinin hazırlanması
 • Mevcut hizmet veya ürün satışı sayfalarının analizi
 • Blog ve içerik sayfalarının analizi
 • Yeni açılış sayfalarında rakip analizi
 • Ahrefs, Semrush ve Screaming Frog gibi profesyonel SEO araçları ile teknik SEO denetimi

SEO Haftalık Performans Raporu

Haftalık SEO performans analizi yaparken web sitesinde öne çıkan sayfaların incelenmesi gerekir. Web sitesinin güçlü ve zayıf yönleri haftalık performans analizi yaparken daha net bir şekilde görüntülenebilir. Bu bakımdan SEO sürecinde konumu 6 ve üzeri olan her sayfa haftalık performansta dikkat çeken sayfalar arasında gösterilir. Bu açılış sayfalarında başarılı yönler ve performans analizi yaparak rakiplerden üstün olan konular tespit edilmelidir. Karşılaşma sonrasında ortaya çıkan eksiklikleri giderme sürecinde ise günlük görev ataması yapılmalıdır.

Bağlantı Listelerinin Denetimi

SEO bağlantı listelerinin analizi, web sitesinde haftalık olarak kontrol edilmesi gereken görevler arasında yer almaktadır. Açılış sayfasının belirlenmesi ve gerekli revizyonların yapılmasından sonra bağlantı ve bilinirlik altyapısı hazırlanmalıdır. Bunun için en uygun kaynakların kullanımıyla hedef kitlenin bulunduğu bölgeler seçilmelidir. Örnekle açıklamak gerekirse sosyal medya ve takipçi alanında hizmet veren firmalar için 18-45 yaş arası erkek ve kadınlar hedef kitle içinde yer alır.

Bu kişilere yönelik SEO çalışması yaparken “Instagram profili nasıl büyütülür?” “Twitter’da takipçi nasıl arttırılır?” gibi potansiyel sorular öne çıkarılmalıdır. Bu tür sorularla organik takipçi çekildiğinde SEO çalışmasının olumlu sonuçları daha fazla ön plana çıkabilir. Bu tür soru ve içeriklerin belirlenmesinde ise mutlaka hedef kitlenin merak ettiği kısımlara yoğunlaşmak gerekir. Eğer sosyal medya sektörü için bağlantı kurmak istiyorsanız bu alanda içerik üreten web sayfalarıyla iletişim kurmanız gerekir.

Ayrıca bazı kişiler web platformu üzerinden araştırma yaparlar. Bu tür araştırmalarda soru sorma platformları veya sözlük gibi farklı web siteleri öne çıkabilir. SEO’da bağlantı listesi oluşturmak için böyle fırsatların değerlendirilmesi çok avantajlıdır. Örneğin sosyal medyada Instagram hesabını nasıl büyüteceğine dair soru sorup cevap arayan kişiler için sözlük gönderilerinin altında yer almak dikkat çekmenize yardımcı olacaktır. Buna benzer alternatifleri iyi değerlendirdiğinizde haftalık bazda SEO odaklı bir büyüme kaydedebilirsiniz.

İçerik ve Ürün Sayfalarının Analizi

İçerik sayfalarının değerlendirilmesi sürecinde SEO uzmanları tarafından SERP analizi yapılır. Bu aşamada öncelikle ticari kelimelerin Google arama motorunda aratılması gerekir. Daha sonra ana sayfada çıkan rakiplere göre hedefler belirlenir. Arama motoru sonuçlarına göre web sitemizin üstünde yer alan rakiplerin sayfa içerikleri ve düzenleri analiz edilmelidir. Rakiplerin başarılı olduğu konular ve sayfa içerikleri incelenerek kendi web sitemizdeki eksiklikler üzerinde durulmalıdır. SERP analizi olarak bilinen bu yöntem, sadece içerik sayfalarında geçerli değildir. E-ticaret alanında faaliyet gösteren web sitelerinde ürün veya hizmet satışı yapan web sitelerin arama sonuçlarına SERP analizi yapılabilir. Haftalık olarak tamamlanması gereken SEO içerik analizinde rakiplerin başarılı olduğu noktaların bir üst seviyesi hedeflenmelidir.

Siteye Eklenen Yeni Sayfaların Analizi

Web sitesindeki yeni sayfaların değerlendirilmesi, yine rakip analizi yapılarak elde edilecek kıyaslamalardan oluşur. Rakiplerin trafik aldığı kelimelerin tespit edilmesi haftalık olarak SEO planlamasının başarılı ilerleyip ilerlemediğini belirlemede etkilidir. Örneğin rakiplerin öne çıktığı kelimelerde web sitenizin geride kalmasının nedenleri bu aşamada değerlendirilir. Rakibin en iyi sayfalarını tespit etmek bu aşamada SEO uzmanlarına büyük katkı sağlamaktadır. Çünkü rakibin başarılı olduğu içeriklerin detayları incelenerek buradan hareketle daha verimli sonuçlara ulaşılması kolaydır.

Örneğin sosyal medya hizmetleri alanında faaliyet gösteren bir web sitesinde rakiplerin hangi kelimede sıralama aldığını tespit etmek kolay olabilir. Instagram Profil fotoğrafı büyütme gibi en çok aranan kelimelere karşılık gelen web içerikleri veya sayfalardaki dizilim dikkatle incelenmelidir. Kendi sitenizde buna benzer bir sayfa oluşturacaksanız, öncelikle rakiplerin bu anahtar kelimeleri içeren sayfalarında nasıl bir sayfa düzeni hazırladıklarını incelemeniz faydalıdır. Hemen bu sayfalardan hareketle daha planlı ve güncel içerikler hazırlayarak web sitenizin sıralama üst basamaklara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Söz konusu web sayfalarının rakiplere göre analiz edilmesi sizi onlara karşı 1-0 öne geçirecektir.

Kendi web sitenizde eksik olan web sayfalarını SEO odaklı bir şekilde oluşturup yayına aldıktan kısa bir süre sonra verimli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ortalama 1 hafta içinde yeni eklenen sayfalarınız Google arama motorunda sıralama alacak potansiyele ulaşabilir. En iyi trafik alabilecek sayfaları oluştururken yeni sayfa analizi yapmak bu nedenle çok önemlidir. Hedef kitleyi daha rahat yakalayabilecek anahtar kelimelerin seçimiyle birlikte SEO odaklı sayfaların sayısını arttırabilirsiniz.

Teknik SEO Raporu

Teknik SEO değerlendirmesi, haftalık olarak tamamlamanız gereken SEO görevleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bir binanın en sağlam olması gereken yeri temelidir. Buna benzer şekilde web sitesinin SEO odaklı olması ve ilerleyen süreçte daha başarılı performans gösterebilmesi için teknik detaylara dikkat edilmelidir. SEO çalışmalarında teknik boyutta hareket edebilmek için profesyonel olarak kullanılabilen araçlar tercih edilmelidir. En çok kullanılan profesyonel SEO araçları şunlardır:

 • Ahrefs SEO aracı
 • Semrush SEO aracı
 • Screaming Frog SEO aracı

SEO sektöründe tecrübeli ve uzman kişilerin tercih ettiği bu SEO araçlarının mutlaka ücretli sürümleri kullanılmalıdır. Bu sayede aracın en faydalı özelliklerinden yararlanarak haftalık SEO görevini başarıyla tamamlamanız mümkün hale gelir. Bu süreçte Ahrefs, Semrush veya Screaming Frog gibi SEO araçlarını birbirleri ile uyumlu olarak da kullanabilirsiniz. Profesyonel SEO araçları üzerinden teknik denetim yaptıktan sonra ortaya çıkan problemler kontrol listesi haline getirilmelidir. Bu listede yer alan teknik problemler konusunda iyileştirmeler

Aylık SEO Görevleri

SEO’da aylık görevler yapılırken performans raporunun kapsamlı biçimde değerlendirilmesi önemlidir. Genellikle web sitelerin aylık ne kadar ilerleme kaydettiği ve somut olarak ne kadar başarı gösterdiği ayrı bir öneme sahiptir. Bu yüzden sadece aylık performans raporuna odaklanmayıp diğer tamamlanması gereken uygulamaların üzerinde de durulması gerekir. Sektör fazla bilinmediği için en verimli sonuçlara ulaşmak adına açıklayıcı ve bilgilendirici bir raporlama yapmak faydalı olacaktır. SEO çalışmalarında aylık performans hakkında müşterilere şeffaf olunmalı ve tüm verilerle müşteriler bilinçlendirilmelidir.

SEO Aylık Performans Raporu

Aylık SEO performans analizi, çalışmalara başladığınız ve tamamladığınız ayın bir önceki aya göre kıyaslamasını içerir. Bunun haricinde o ay içinde tüm SEO çalışmaları eksiksiz olarak raporlanmalıdır. Aylık rapor, SEO konusunda ne kadar ilerlediğinizi görmek için en önemli parametrelerden biridir. Aylık performans raporu hazırlanırken şu kriterler üzerinde mutlaka durulması gerekir:

 • Aylık trafik kanal raporu
 • Genel durum raporu
 • Organik trafik ve dönüşüm raporu
 • Genel kanal trafik raporu
 • Anahtar kelime performansı
 • Tüm anahtar kelimelerde sıralama analizi
 • Organik performans raporu

Bu tür kriterlerde hazırlayacağınız aylık raporlar sayesinde SEO çalışmalarınızda maksimum sonuçlara ulaşabilirsiniz. Her web sitesinin mevcut durumu ve SEO çalışması birbirinden farklı olduğu için söz konusu raporlarda farklı değerlendirmeler ortaya çıkabilir. Bu konuda problem yaşamamak için SEO aylık performans raporunu hazırlarken uzmanlardan destek almanız tavsiye edilir.

Tamamlanan ve Devam Eden Uygulamalar

Tamamlanan ve devam eden SEO çalışmaları, aylık görevler arasında büyük bir öneme sahiptir. Bir ay içinde belirlenen görevlerin hangilerinin başarıyla tamamlanıp hangilerinin henüz devam ettiğini görebilmek için değerlendirme yapmak gerekir. Bazı konuların tamamlanma süreci uzun olabilir. Bu yüzden uzun süren SEO çalışmalarının disiplinli ve düzenli bir şekilde ilerletilmesi gerekir. Aylık görevler arasında şu aşamalar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Mevcut durum analizi
 • Ortalama konumu 6 ve üzeri sayfaların belirlenmesi
 • Teknik SEO denetimi
 • Başlıkların revizyonu
 • Meta açıklama revizyonları
 • Mete keywords kaynak kodun güncellenmesi
 • Teknik problemlerin tamamlanması
 • Günlük rutin kontrollerin durumu
 • WordPress tabanlı blog sayfasının düzenlenmesi
 • SEO ve SSL güvenlik sertifikası ayarlarının kontrol edilmesi
 • Blog içerik analizi
 • Hizmet ve ürün içerik analizi
 • Yeni anahtar kelimelerin bulunması için rakip analizi
 • Güncel ve kullanıcı dostu web tasarıma geçilmesi

Bir SEO çalışmasında her ay bu aşamalar büyük bir dikkatle tamamlandığı takdirde, arama motoru sonuçlarında ciddi bir ilerleme kaydedilebilir. Bunlarla beraber web sitesinde yönlendirme sorunları varsa bunların onarımı, kırık bağlantıların tespiti ve düzeltilmesi gibi çalışmalar da aylık görevler içinde değerlendirilmelidir. Bu tür analizler sırasında en çok karşılaşılan problemler arasında Canonical sorunları yer alır. Ayrıca yönlendirme sorunlarının da uzman ekip tarafından üzerinde çalışılarak düzenlenmesi gerekir. Tüm bu işlemlerle birlikte SEO görevleri aylık planlama çerçevesinde tamamlanmış olur.

SEO Gelecek Ay Planlaması

SEO bir sonraki ay planlaması yapılırken günlük ve haftalık görevlerin daha gelişmiş modelleri uygulamaya geçirilmelidir. Web sitesinin marka bilinirliği sürecinde pozitif bir yol kat edebilmesi için sosyal medya alanının da aktif biçimde kullanılması gerekir. Sosyal medyada gerekli yatırımların tamamlanması aylık performans dilimlerinde gündeme gelebilir. Bu süreçte günlük ve haftalık görev listesine uyumlu olacak şekilde gelecek ay planlaması yapılmalıdır. Bir sonraki ayda SEO görevleri arasında devam eden konu başlıklarının ön planda tutulması gerekir. Mevcut görevlerin kademeli bir şekilde ilerletilmesi ve disiplinden taviz verilmemesi durumunda SEO’da başarılı sonuçlara kolaylıkla ulaşılabilir.

3 Aylık SEO Görevleri

3 aylık SEO çalışmaları, belirli dönemlerde yoğunlaşmanın faydalı olduğu konulardan oluşur. Örneğin bazı şirketler veya web sitelerinde sadece yaz veya kış sezonunda aktif olmak gerekebilir. Bu tür projelerde esasında bütün bir yıl boyunca çalışmalar yapılır ve sezon başladığında görevlerin tamamlanmasına ağırlık verilebilir. Genel anlamda 3 aylık SEO görevleri kapsamında SEO teknik denetimi, bağlantı profili durumu ve karşılaştırması gibi görevler yerine getirilmelidir. Ayrıca blog sayfalarında içerik analizi ve sayfa içi denetimler yapılarak siteye daha fazla trafik çekmenin yolları araştırılmalıdır.

SEO 3 Aylık Teknik Denetim

Teknik SEO denetimi yaparken aylık veya 3 aylık performans durumuna bakmadan aynı işlemler gerçekleştirilebilir. Bu süreçte en başarılı SEO araçlarının ücretli sürümleri kullanılarak teknik denetimlerin kusursuz biçimde tamamlanmasına dikkat edilmelidir. Deneyimli SEO uzmanları 3 aylık teknik denetim sürecinde şu araçları kullanmaktadır:

 • Ahrefs
 • Semrush
 • Screaming Frog

Bu tür SEO araçlarında her web sitesinin mevcut hedeflerine ve SEO planlamasına göre etkili çözümler yer almaktadır. Web sitenizdeki ilerlemeyi teknik açıdan takip edebilmek için bu tür profesyonel programların kullanılması önemlidir. Ayrıca SEO sektörü sürekli güncellendiği için planlarda değişiklik yapmak gerektiğinde web sitesine müdahale konusunda geç kalmamak önemlidir. Bu yüzden 3 aylık SEO teknik denetimleri sırasında web sitesinin sorunsuz bir şekilde geliştirilmesi ve güncellenmesine odaklanılabilir.

Bağlantı Profili Analizi

Link profili çalışması, SEO görevleri arasında 3 aylık periyotlar halinde kontrol etmeniz gereken işlemlerdendir. İnternet dünyasında bağlantıların sağlamlığı ve süresi çok kısa sürebilmektedir. Bu yüzden 3 aylık periyotlar halinde bağlantı profili analizi yapılarak linklerin sağlam olup olmadığı denetlenmelidir. Sürecin hem öncesi hem de sonrası müşteriyle paylaşılarak bu konuda şeffaf hareket edilmelidir. Site içinde ve site dışında reddedilen bağlantıların tespit edilmesi halinde mutlaka veri olarak paylaşım yapılmalıdır. Bağlantıların güçlendirilmesi ve aralarındaki performans değişimi göz önünde bulundurularak başarılı bir SEO çalışması ortaya koyulabilir.

Sayfa İçi Denetimler

SEO görevlerinde sayfa içi denetim, bir web sayfasının sıralama almasında önemli bir kriterdir. Sayfa içi denetimler sırasında eksik ve hatalı fonksiyonlar daha kolay bir şekilde tespit edilebilir. Bu süreçte sayfa içi iyileştirmeler tam olarak bu çalışma içinde yer almalıdır. Sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesi için atılan tüm adımların sebepleri de müşteriye bildirilmelidir. Böylelikle akılda soru işareti kalmadan SEO görevlerini tamamlayıp bir sonraki göreve geçilebilir. Bu süreçte her web sitesinin kendine has SEO planlaması olduğu unutulmamalıdır. Hedef kitle ve rakip analizine göre yavaş da olsa ilerleme kaydedildiğinde mutlaka raporlara yansıtılmalıdır. Öte yandan ilerlemenin beklentilerin uzağında kalması halinde sayfa içi denetimlerde bulunan hataların telafisi için daha fazla çalışma yapılabilir.

Yıllık SEO Görevleri

SEO yıllık çalışmalar bir önce yıl ile mevcut yıl verilerini karşılaştırmayı amaçlar. Yıllık performans ve SEO hedeflerinin tutturulması bu süreçte müşteriler açısından çok önemlidir. Tam bir yıl önce belirlenen SEO hedefleri ve stratejilerine uyumlu bir ilerleme olup olmadığı müşterileri yakından ilgilendiren bir konudur. Bu sebeple 1 yılın sonunda performans artışının raporlanıp anlaşılır bir şekilde müşteriye aktarılması gerekir. Müşteriler SEO çalışmaları için 1 yıl boyunca yaptıkları finansal yatırımın karşılığını görmek ister. Beklentilerin yerine gelmesi konusunda müşteri-SEO uzmanı arasındaki karşılıklı iletişimin yüksek olması önemlidir. Her iki taraf da üzerine düşen görevleri eksiksiz biçimde yerine getirdiğinde SEO planlaması açısından başarılı bir yıl geride kalmış demektir.

SEO Yıllık Performans Raporu

SEO yıllık değerlendirme raporu hazırlanırken son 1 yıllık çalışmaların sonuçları karşılaştırılır. Hem web sitesinin mevcut durumuyla SEO çalışmasına başlanan durum arasında hem de rakiplerle bu tür karşılaştırmalar yapılabilir. SEO strateji ve planları başarılı şekilde uygulandıysa 1 yıllık performans raporunun hedeflerle paralel bir şekilde sonuç vermesi beklenir. Markanın web sitesinde elde edilecek tüm verilerle performans raporu değerlendirilebilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında organik trafik rakamlarındaki büyümedir. Bir web sitesi 1 yıllık SEO çalışması sonucunda organik trafikte yüzde 200’ün üzerinde büyüme kaydetmişse başarılı bir performans ortaya koymuş demektir.

Öte yandan ticaret odaklı web sitelerinde satış rakamlarına da bakılması gerekir. Çünkü web sitesine ziyaret çekmek dışında bir de bunun ticari kazanç boyutu incelenmelidir. E-ticaret sitelerinde müşterilerin yaptığı finansal yatırımın karşılığı ürün veya hizmet satışı olarak müşteriye geri dönmelidir. Bu kapsamda 1 yıllık SEO performans raporuna bakılırken site üzerinden kaç adet satış yapıldığı incelenebilir. Satın alma sayısının yüzde 100’ün üzerinde artış göstermesi genel itibarıyla SEO çalışmasının başarılı olduğunu gösteren bir değerdir. Ancak bir web sitesinin tamamen marka bilinirliği üzerine SEO stratejisi kurulmuşsa satış oranlarının daha düşük performans göstermesi olasıdır. Bu verilere ücretli sürüme sahip profesyonel SEO araçları üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Yıllık Stratejiler ve Planlar

Yıllık SEO stratejileri oluştururken mevcut stratejilerin sağladığı faydalar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Hangi taktiklerin uygulanacağı müşteri ile paylaşılmalı ve sürecin devam etmesine karar verildiyse yararlı revizyonlar gerçekleştirilmelidir. Yıllık değerlendirme ve hedeflerin belirlenmesinde SEO stratejisi yaparken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

 • Blog sitesinde yüksek kalitede, özgün ve tamamen SEO uyumlu içeriklerin yayınlanması
 • Hizmet ve ticari kelimelerde reklam uygulanması
 • Özel SEO araçları sayesinde kullanıcı sayısında artış hedefi
 • Hem reklamlar hem de SEO çalışmaları kapsamında kullanıcıların sosyal medya entegrasyonunu arttırması
 • Yeniden hedeflemeyle marka bilinirliğinin arttırılması
 • Bağlantı profillerinin kuvvetlendirilmesi
 • Sitenin öne çıkmasını sağlayan stratejik bağlantı sayısının artması
 • Zararlı bağlantıların silinmesi
 • Benzer sektörde faaliyet gösteren ve sitesini kapatan girişimcilerin alan adları satın alınıp yönlendirilmesi
 • Influencer kaynaklı reklam ve tanıtım kampanyalarının düzenlenmesi
 • En çok trafik alan web sayfalarına dahili bağlantılar ekleyerek site içi trafiğin arttırılması
 • Hizmet ve ürün sayfalarında sıkça sorulan sorular bölümü ile potansiyel müşterilere satış desteği verilmesi

Görüldüğü üzere yıllık SEO stratejileri geniş bir kapsamda hazırlandığı takdirde daha verimli ve başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür. Reklam ve tanıtım alanındaki alternatif ücretli hizmetlerin de bu süreçte planlaması yapılmalıdır. Böylelikle en uygun maliyetlerle maksimum faydalı sonuçlara ulaşmak mümkün hale gelecektir.

SEO Görevlerinde Sonuç

SEO görevi sonuçları, web sitesinin hem marka bilinirliği hem trafik hem de satın alma rakamlarında ne kadar ilerlediğini gösterir. SEO yatırımları ve çabaları sayesinde belirli hedeflerde başarılı sonuçlar elde edilebilir. SEO gibi kademeli ilerleyen iş sürecinde sabırlı olmak ve planlamalara göre hareket etmek çok önemlidir. SEO’da hedefe ulaşmak zaman alacaktır, ancak çalışıp plana uyulması durumunda başarı kaçınılmazdır. SEO çalışması yaparken teknik faktörler, sayfa içi optimizasyon ve içerik kalitesi bu sürecin olumlu ilerlemesinde çok etkilidir.

SEO çalışmasında görevleri yerine getirirken sürece hakim olmak çok önemlidir. Her türlü konuda atılacak adımları bilmek ve karşılaşılabilecek sürpriz durumlarda etkili çözümler üretebilmek SEO çalışmasında oldukça önemlidir. SEO görevleri, günlük, haftalık aylık ve hatta yıllık bazda değerlendirildiğinde başarılı sonuçlara ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Bu aşamada hem kendi sitenizde hem de müşterilerinizin web sitelerinde en iyi arama motoru sonuç sıralaması alarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı