SEO

Uygulamanız Gereken 40 SEO Önerisi

SEO önerileri, sitenizi arama motorlarında üst sıralara yükseltmek için önem arz etmektedir. SEO, Search Engine Optimization olarak açılabilmektedir. İfadenin Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak açıklanabilmektedir. SEO çalışmaları, ifadenin Türkçe karşılığından da anlaşılabileceği üzere sitenizi arama motoruna uygun hale getirmek için gerekmektedir. Türkiye’de Google arama motorunun pazar payının %90 olduğu düşünüldüğünde SEO önerisi doğrultusunda SEO çalışması gerçekleştirmenin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Google arama motoru algoritmasının nasıl ilerlediğine dair birçok farklı çalışma yapılmıştır. Bu kapsamda SEO çalışmalarına dahil edilmesi gereken birçok husus ortaya çıkmıştır. SEO çalışması kapsamında mutlaka uygulamanız gereken adımlar ise temelde 40 adettir. SEO önerileri temel başlıkları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • SEO için Anahtar Kelime Analizi Çalışması
 • SEO İçin İçerik Çalışması
 • Site İçi SEO Çalışması
 • Sosyal Medya Çalışmaları
 • Siteyi Google Cezalarından Kurtarma

SEO için Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmasında anahtar kelime araştırması, çalışmaların temel noktalarından birisi olmaktadır. Anahtar kelime, kullanıcıların arama motoru aramalarına göre içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle anahtar kelime araştırması site için en önemli konulardan birisidir.

 1. Doğru Anahtar Kelimeyi Bulma

Doğru anahtar kelime tespiti, anahtar kelime konusunda dikkate alınması gereken ilk ve en önemli husus olmalıdır. Kullanıcıların bu konuda en sık düştüğü hata aynı içerik içerisinde farklı anahtar kelimeleri tercih etmektir. Bu durum büyük bir hatadır. Bir içerik içerisinde doğru bir anahtar kelime seçmeniz ve içeriğinizde bu anahtar kelimeyi kullanmanız gerekmektedir. Doğru anahtar kelime seçiminde en etkili seçenek Google tarafından sunulan anahtar kelimelerdir. Google tarafından seçilen anahtar kelimeler SEO çalışmasından başarılı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında içeriğin temel konusunu düşünerek kendiniz de anahtar kelime belirlemesi yapabilirsiniz.

 1. Anahtar Kelimenin Kullanım Amacına Dikkat Etmek

Anahtar kelimelerin kullanılma sebebini bulmak, trafiğinizi arttırabilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken hususlardan birisidir. Anahtar kelimelerin tamamının iyi bir sonuç vermesi mümkün  değildir. Bazı anahtar kelimeler yalnızca siteye giriş için veya üye olmak için tercih edilebilmektedir. Giriş için kullanılan bir kelime yerine şifre nasıl sıfırlanır tarzı bir merak ile aratılan kelimeyi kullanmanız çok daha etkili bir sonuç verecektir. Yani hem aranma hacmini hem de aranma niyetini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 1. Anahtar Kelimenin Zorluk Seviyesini Belirlemek

Düşük rekabet olan anahtar kelimeleri belirlemek, özellikle sitenizi ilk açtığınız zamanlarda hayat kurtarıcı olacak noktalardan birsidir. Anahtar kelimeleri yüksek rekabet olan kelimeler arasından seçerseniz, rekabet yüksek olduğu için otorite sahibi sitelerden sitenize sıra gelmeyebilir. Bu nedenle sitenizi belli bir konuma getirene kadar zorluk seviyesi daha düşük olan anahtar kelimeleri seçmeniz mantıklı bir tercih olacaktır.

 1. Rakip Sitelerin Anahtar Kelimelerine Dikkat Etmek

Rakip sitelerin anahtar kelimelerini belirlemek, bu doğrultuda çalışmalar yapmanızı sağlayacaktır. Aynı alanda hizmet verdiğiniz siteler, SEO çalışmasında önemli bir yol gösterici olabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için hazırlanmış araçlar bulunmaktadır. En sık tercih edilen ise Ahrefs ve SemRush araçlarıdır. Bu araçları kullanarak rakiplerinizin trafik elde ettiği anahtar kelimeleri bulma imkanınız olacaktır.

 1. Rakiplerin Kullandığı Anahtar Kelimeleri Takibe Almak

Rakip sitelerin anahtar kelimelerini devamlı takip etmek, rekabette yer alabilmenizi sağlayacaktır. Yani yalnızca tek bir kez rakiplerin anahtar kelimelerini belirlemek yeterli değildir. Devamlı olarak takipte kalmanız ve anahtar kelimeleri belirleyerek bu doğrultuda içerik oluşturmanız gerekmektedir. Ahrefs ve Google tarafından anahtar kelimeleri takibe almak için sunulmuş eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentileri aktif hale getirerek takibinizi sürdürebilirsiniz.

 1. Anahtar Kelimenin Toplam Arama Hacmini İncelemek

Anahtar kelimenin gerçek trafiğini belirlemek, anahtar kelime seçiminde dikkate alınması gereken önemli detaylardan birisidir. Örneğin, şifre belirlemesi anahtar kelimesinden trafik almak isteyen bir sayfada aynı zamanda şifre belirlemesi nasıl yapılır konusu da trafik alacaktır. Bu tür nokta atışları daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır. Yine Ahrefs gibi araçların bu konuda yardımcı olacağını söylemeniz gerekmektedir.

 1. Ziyaretçi Sayısını Takip Etmek

Site trafiğini takip etmek çalışmanızın en önemli kısımlarından birisidir. Bunun için Google Arama Konsolu aracını kullanabilirsiniz. Bu sayede trafik sağlayacak anahtar kelimeleri bulmanız kolaylaşacaktır.

 1. Soru Şeklindeki İçerikleri Takip Etmek

Soru şeklindeki içerikleri belirlemek, kısa sürede yüksek görüntülenmeye ulaşmak için tercih edilebilecek stratejilerden birisidir. Bu içerikler trafik elde edilmesi daha kolay olan içeriklerdir. Arama motorundaki sıralamada ilk sıralarda soru şeklinde içerikler olması, anahtar kelimenin zorluk seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu anahtar kelimeleri tercih etmek daha kolay trafik almanıza yardımcı olacaktır.

SEO Önerisi

SEO İçin İçerik Belirlemesi

SEO çalışmasında içerik hazırlamak, anahtar kelime aşamasını tamamladıktan sonraki ikinci adımdır. Bu adımda anahtar kelimelerinizi kullanabileceğiniz bir içerik oluşturmanız gerekecektir. Elbette bu aşamada da yalnızca anahtar kelime kullanmanız yeterli olmayacaktır. Yüksek trafik elde etmek için özgün ve başarılı bir SEO çalışmasına sahip içerikleriniz olması gerekmektedir.

 1. İçerik Konusu Belirlemek

İçerik konusu belirlemesi yaparken anahtar kelimelerinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi her içerikte tek bir anahtar kelimeye odaklanmak gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz anahtar kelimeye uygun içerikleri bulmak için kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunmaktadır. Ahrefs aracı kullanıcılarına anahtar kelime için en uygun içerikleri sunan araçlardan birisidir. Bu imkan Google’da da bulunmaktadır. Seçmiş olduğunuz programa anahtar kelimeyi girerek o anahtar kelime kullanılarak yazılan içerikleri bulma imkanınız olacaktır. Bu sayede doğru bir içerik bulma imkanına kavuşursunuz.

 1. Anahtar Kelime Kullanımı

İçerikte anahtar kelime kullanımı, SEO çalışmanızın temel yapıtaşlarındandır. SEO çalışmasının kilit noktalarından birisi daima anahtar kelimedir. Bu nedenle anahtar kelimeyi içeriğin en temel noktalarına eklemeniz mantıklı olacaktır. İçeriğin giriş kısmı anahtar kelimenizi mutlaka kullanmanız gereken noktadır. Aynı şekilde ortada ve son kısımda kullanmanız da faydalı olacaktır.

 1. Kelime Sayısı Belirlemesi

İçeriklerin uzunluğunu belirlemek, trafiğinizi etkileyecek bir diğer husustur. Uzun içerikler çok daha yüksek trafik almaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca tüm detaylara yer verdiğiniz uzun içerikler yazmanız gerekmektedir.

 1. İçeriklerde İstatistik ve Araştırma Kullanmak

İçeriklerde konuya dair detaylara yer vermek, aynı konu hakkında yazılmış diğer içerikler arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır. Bu hamle içeriklerinizin ilgi çekiciliğini ve güvenilirliğini arttıracağı için sitenize trafik çekmeniz çok daha kolay olacaktır.

 1. Açıklayıcı Bir Giriş Kısmı Yazmak

Açıklayıcı bir giriş paragrafı oluşturmak, SEO çalışmanızın bir diğer temel noktasıdır. Giriş kısmı sitenize tıklayan ziyaretçilerin ilk dikkat edecekleri noktadır. Bu nedenle ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak için giriş kısmına özen göstermeniz gerekmektedir. Bu konuda yapılacak ilk hata, giriş kısmını uzun tutmak veya konu hakkında merak uyandırmak adına konu ile ilgili bilgi vermemek olacaktır. Kullanıcıların sitenizde kalması için kısa ve açıklayıcı bir giriş kısmı hazırlamanız gerekmektedir. Bu kısımda mümkün olduğunca açıklayıcı bir bilgi vermek ve içeriğin devamında açıklayıcı bir tavır sergilemek mantıklı olacaktır.

 1. Kolay Okunabilir Bir İçerik Oluşturmak

Rahat okunabilir bir içerik oluşturmak, içeriklerinizi oluştururken daima aklınızda bulunması gereken noktalardan birisidir. Çünkü ziyaretçilerin sitenize tıklaması kadar sitenizde kalması ve içeriklerinizi okuması da önemlidir. Bu nedenle sıkıcı bir içerik görüntüsü oluşturmaktan uzak durmanız gerekmektedir. Paragrafları kısa tutmak, gerekli yerlerde madde işaretlerini kullanmak, konuyu yalnızca uzun bir içerik oluşturmak için uzatmamak bu aşamada dikkate almanız gereken konulardır.

 1. İçerikte Link Kullanımı

İçeriklerde link tercih etmek, site trafiğinizi yükseltmek için atabileceğiniz bir diğer adımdır. Bu noktada ilk yapmanız gereken içeriklerinize resmi devlet sayfaları gibi kaliteli sayfaların linkini eklemek olacaktır. Bunun yanında kendi linklerinizi de farklı sayfalarda link olarak yayınlatmanız trafiğinizi yükseltecek detaylardan bir diğeridir.

 1. Özgün İçerikler Oluşturmak

Eşsiz içerikler oluşturmak, SEO çalışmasında en dikkat etmeniz gereken nokta olmalıdır.  Rekabet halinde olduğunuz sitelerle aynı alanda hizmet vermeniz elbette aynı konulara odaklanmanızı sağlayacaktır. Ancak içerik konularınızın aynı olması kopya içerikler oluşturmanız anlamına gelmemektedir. Kopya içerikler sıralamanızı düşürecektir. Bu nedenle içeriklerinizi özgün bir şekilde hazırlamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. İçerik Tazeliğini Korumak

İçerik güncelliğini korumak, sitenizin üst sıralara çıkmasını istiyorsanız mutlaka uygulamanız gereken adımlardan birisidir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken ilk husus mevcut içeriklerinizin güncelliğidir. Başarılı bir SEO çalışması için içeriklerinizi devamlı olarak güncellemeye devam etmelisiniz. Ancak mevcut içeriklerinizi güncellemek yeterli değildir. Mutlaka yeni içerikler eklemeye devam etmelisiniz.

SEO İçin Başlık Seçimi

SEO çalışmasında başlık seçimi, çalışmanız kapsamında uygulamanız gereken adımlardan bir diğeridir. Bu aşamada da uygulamanız gereken bazı adımlar olacaktır.

 1. Anahtar Kelime Kullanımı

SEO için anahtar kelime oldukça önemlidir. Sitenize trafik çekmek için anahtar kelimenin doğru noktalarda kullanımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu noktalardan birisi de meta başlıktır. Anahtar kelimenin başlık etiketinizin ilk kısmında yer almasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. İlgi Çekici Başlık Kullanımı

İlgi uyandıran başlık seçimi, sitenize tıklanma ihtimalini yükseltecektir. Bu nedenle ziyaretçi sayınızı yükseltebilecek bir diğer SEO önerisi olarak gösterilebilmektedir. Başlıklarınızı hazırlarken kendinizi ziyaretçilerinizin yerine koymanız gerekmektedir. Siteyi siz ziyaret edecek olsaydınız nasıl bir başlık siteye girmenizi sağlardı diye düşünerek başlıklarınızı bu yönde oluşturmanız gerekmektedir.

 1. Başlık Uzunluğunu Kısa Tutmak

Başlık etiketini kısa ve anlaşılır yapmak, içeriklerinizde önem vermeniz gereken bir diğer detaydır. Başlık etiketinde Google tarafından belirlenen sınır 60 karakterdir. Bu karakter sınırını aşmamak SEO çalışması için önemli adımlardan birisi olacaktır.

Site İçi SEO Çalışması

Sitede SEO çalışmaları  atmanız gereken bir diğer adımdır. Arama motorunda yükselmek için yalnızca içerik ve anahtar kelime yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda site içerisinde de bazı düzenlemelere gitmeniz gerekecektir.

 1. Sitenin İçerik Odaklı Olması

Sitenin içerik temelinde oluşturulması önemlidir. Çünkü sitelerin trafik almasının temel sebebi, başarılı içeriklerdir. Bu konuda atılabilecek ilk ve önemli adım site hiyerarşisini buna göre oluşturmak olmalıdır. Sitenizin ana sayfasından içeriklerinize ulaşmanın zor olması, kullanıcıları sitenizden uzaklaştıracak bir durumdur. Bu nedenle içeriklerinize birkaç tıklanmada ulaşılabilecek hale gelecek şekilde bir hiyerarşi oluşturmanız gerekmektedir.

 1. Temiz Bir İçerik Sayfası Oluşturmak

Rahatsız etmeyen bir içerik sayfası oluşturmak, sitenizin daha sık ziyaret edilebilir olmasını sağlayacaktır. Bir önceki maddede de belirlemiş olduğumuz gibi ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmesinin sebebi içeriklerinizdir. Sayfada fazla reklam bulunması ziyaretçileri rahatsız edecektir. Bu nedenle her sayfada rahatsız etmeyecek kadar reklam ve reklam penceresi kullanmanız önemli noktalardan birisidir. Bu konuda belirleme yaparken kullanabileceğiniz kriter, kendinizi ziyaretçilerin yerine kullanmak olacaktır.

Temiz bir görünüm en önemli detaylardan birisidir. Açılır pencere reklamları bu görüntüyü bozan hususlardan birisidir. Bu nedenle pencereleri az sayıda tutmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Reklam konusunda sayfa düzeyi reklamları minimum seviyede tercih etmek de bir o kadar önemlidir. Arama motoru optimizasyonunda sayfa düzeyi reklamları en rahatsız edici reklamlardır.

 1. Sitenin Mobil Optimizasyonunun Sağlanması

Sitenin mobil optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirmek ve mobil uyumluluk testlerine girmek oldukça önemlidir. Sitenizin yalnızca masaüstü kullanımda başarılı sonuç vermesi, trafik yoğunluğunu düşürecek en önemli etkenlerden birisidir. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı sitenize mobil cihazlardan ulaşım sağlayacaktır. Bu nedenle mobil cihazlardan ulaşım sağlarken sitenin görünümünün düzgün olmaması ziyaretçileri sitenizden uzaklaştıracak ve trafiğinizi düşürecektir.

 1. Sitenin Görüntü Optimizasyonunun Sağlanması

Görüntü optimizasyonu sitenizi arama motorlarında üst sıraya taşıyacak önemli noktalardan birisidir. Görseller sitenizin ilgi çekiciliğini arttıracaktır. Bu sayede de trafiğiniz artacaktır. Sitenizde kalitesiz ve bilindik görsel kullanmanız bu aşamada kast ettiğimiz görseller değildir. SEO çalışması kapsamında kaliteli görseller kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaliteli görsel eklemeniz bu noktada yeterli olmayacaktır. Mutlaka görsellerinize alt metin eklemelisiniz . Görsel optimizasyonu kapsamında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, tanımlayıcı dosya adı kullanmak olmalıdır. Dosya adları resimlerinizi tanımlamanıza yardımcı olmaktadır. Düzgün bir resim tanımlaması kullanmanız bu noktada önem arz etmektedir. Bağlantı içerisinde doğrudan tanımlama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Son olarak resim boyutları için de ideal görsel optimizasyonunu sağlamak önemlidir.

 1. URL Kullanımı

URL seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli husus mümkün olduğunca kısa URL’leri tercih etmeniz olmalıdır. Kısa ve açıklayıcı URL’ler arama motoru optimizasyonu için en ideal olanlardır.

 1. Adres Bilgisi Kullanımı

Adres bilgisi seçimi, sitenizin erişilebilirliği için en önemli noktalardan birisidir. Sitenizde adres bilgisi ve iletişim bilgisi olması SEO çalışmasının bir diğer önemli adımıdır. Adres bilgisini her sayfanın altında kullanmaya çalışmalısınız.

 1. Alan Adı Seçimi

Alan adı tercihi yaparken dikkate almanız gereken en önemli husus anahtar kelime kullanımını abartmamak olmalıdır. Alan adının markalaşması site trafiği için oldukça önemlidir. Ancak anahtar kelimelerin yoğun olduğu uzun bir anahtar kelime kullanımı doğru tercih değildir. Alan adınızı çok daha temiz ve markalaşmaya uygun seçmeniz ziyaretçi sayısını arttıracaktır.

 1. Site Hızı İyileştirme

Site hızı yükseltme, kendi internet deneyiminizden de tahmin edebileceğiniz gibi site trafiğinde en önemli hususlardan birisidir. Bir konuda içerik okumak istediğinizde, aynı konudan bahseden iki sayfa arasından çok daha hızlı yükleneni seçmeniz oldukça olağan bir durumdur. Bu durum yalnızca sizin için değil, sitenizi ziyaret eden tüm ziyaretçileriniz için geçerlidir. SEO çalışmalarını tamamlamış aynı konudaki iki aynı sitenin hızlı olanı çok daha fazla ziyaretçi çekmekle kalmamakta arama motoru sayfasında da çok daha üst sıralarda yer almaktadır. Site hızı bu nedenle oldukça önemlidir. Bu noktada Google Page Speed Insights site hızını ölçmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Ardından site hızını yükseltme çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Backlink Kullanımı

Backlink eklenmesi, kararında yapıldığında arama motoru optimizasyonu sağlayacak önemli adımlardan birisidir. Çünkü backlink kullanımı Google tarafından içeriğinizin konusunun daha rahat bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu noktada aşırıya kaçmamaya özen göstermeniz faydalı olacaktır. Backlink kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli nokta içeriğinizle alakalı linki otoriter bir siteden almak olmalıdır. Bunun yanında aşırıya kaçmamanız ve ortalama 1000 kelimelik bir içerikte 2-3 backlink kullanmanız gerekmektedir. Fazla backlink kullanımı içeriklerinizi olumsuz etkileyecektir.

SEO Önerileri

SEO için Link Çalışması

SEO çalışmasında link oluşturma, SEO çalışmalarında vakit ayırmanız gereken önemli konulardan bir diğeridir. Link oluşturma işlemi, arama motoru optimizasyonuna oldukça faydalı olmaktadır.

 1. Link Çeken İçerik Oluşturma

Link çeken içerik hazırlama işlemi trafik arttırma konusunda en önemli adımlardan birisidir.  Link çeken içeriklerin temel amacı, arama motorunda üst sıralara yükselmenizi sağlamaktır. Yani doğrudan SEO çalışması için hazırlanmalıdır. Veri görselleştirmeleri ve infografikler bu tarzda oluşturulmuş içeriklerdir.

Link çeken içerik oluştururken örnek alabileceğiniz içerikleri, rekabet halinde olduğunuz sitelerden bulma imkanınız vardır. Rakip siteleri incelemek, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi SEO çalışmasında oldukça önemlidir. Burada da rakiplerinizin link alan içeriklerini bulabilir ve bu doğrultuda içerikler hazırlayabilirsiniz. Ahrefs bu doğrultuda en iyi link bulma imkanı sunan araçlara sahip olan programlardan birisidir. Bu gibi araçları kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 1. Çapa Metinli Link Kullanımı

Çapa metinli link oluşturmak, arama motorunda üst sıralara ulaşmak için önem arz eden detaylardan birisidir. Anahtar kelimelere bağlantı kurmak, sitenizi yükseltecektir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken husus devamlı aynı anahtar kelimelere bağlantı almamak olmalıdır. Son olarak çapa metinli link kullanımında aşırıya kaçmanın sitenizi olumsuz etkileyeceğini de bilmeniz gerekmektedir. Bu noktada önerimiz %25- %30 oranın çapa metinli link kullanımı olacaktır.

 1. Bozuk Link Belirlemesi

Bozuk link araştırması, hem kendi internet sitenizde hem de rakiplerinizin internet sitelerinde yapmanız gereken faydalı SEO çalışmalarından bir diğeridir. Bu doğrultuda atmanız gereken ilk adım kendi internet sitenizde bulunan bozuk linkleri tespit etmek ve bunları düzeltmek yoluna gitmek olmalıdır. Ancak bozuk link belirlemesi tespiti yapmak yalnızca kendi sitenizle sınırlı değildir. Rakip sitelerinizi de kontrol etmek bu konuda büyük avantaj sahibi olmanızı sağlayacaktır. Hem kendi sitenizi hem de rakip sitelerinizi bozuk link konusunda kontrol etmek için kullanabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Bu programları kullanarak bozuk linkleri bulduktan sonra sitenizde bozuk linkler yerine tıklanabilecek alternatiflerini sunmanız tıklanma oranınızı oldukça arttıracaktır.

 1. Zararlı Link Temizlemesi

Zararlı linkleri temizleme işlemi, arama motorunda yükselmek için en faydalı adımlardan birisi olacaktır. Zararlı linkleri sitenizden temizlemek kaliteli bir site oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle periyodik olarak kaldırmanız gerekir.

 1. Trafik Getiren Link Belirlemesi

Yüksek trafik sağlayacak link belirlemesi, SEO çalışmasının hedef noktalarından birisi yüksek trafik sağlamak olduğu için önemli bir diğer adımdır. Link belirlemesi yaparken kullanabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. İncelemenizi gerçekleştirirken link değerlerini göz önünde bulundurmalı ve yüksek değerlere odaklanmalısınız.

 1. Link Kontrolü

Linkleri kontrol etmek, bir diğer adım olarak sayılabilmektedir. Esasında bu adım 2 temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada rekabet içerisinde olduğunuz sitelerin linkini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sayede link alma şansına sahip olursunuz. İkinci olarak ise rakiplerinize link veren sitelere odaklanmanız gerekmektedir.

SEO için Sosyal Medya Çalışması

SEO için sosyal medya kullanımı, ilk aşamada önemsenen adımlardan birisi değildir. Ancak esasında sıralama yükseltme konusunda oldukça başarılı bir çalışmadır. Bu nedenle sosyal medyanın gücünü hafife almamalı ve bu çalışmalara da en erken zamanda başlamalısınız.

 1. Sosyal Medyada İçerik Paylaşımı

Sosyal platformlarda içerik  paylaşımı, sitenizin trafiğini ve popülerliğini yükseltmek için SEO çalışması kapsamında atılacak adımlardan birisidir. Bu aşamada ise öncelikle siteniz için bir sosyal medya sayfası oluşturarak başlamanız gerekmektedir. Site içeriğinize ve belirlediğiniz plana göre kurumsal ya da bireysel bir sayfa oluşturabilirsiniz. Ardından sosyal medya hesabınızı aktifleştirmeniz gerekmektedir. Sitenizdeki içerikleri sosyal medyada paylaşmak bu konudaki en önemli adımdır. Bunun yanında diğer sosyal medya kullanıcıları ile etkileşim içerisinde olmak, soruları cevaplandırmak, gündemi takip etmek de diğer adımlar olarak sıralanabilecektir.

Son günlerde hızlı yükselişler yaşayan siteleri incelediğinizde, sosyal medyanın gücünü çok daha iyi anlayabilirsiniz. Bu siteler sosyal medyada sempatik bir izlenim bırakarak yükselmişlerdir. Bu nedenle sosyal medya çalışmalarını mutlaka gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 1. Sosyal Medyada İçeriklerinizin Paylaşılabilir Olması

Sosyal medyada paylaşıma uygun içerikler hazırlamak sosyal medya çalışmaları kapsamında atabileceğiniz önemli adımlardan birisidir. Bu husus son zamanlarda tüm internet sitelerinde gerçekleştirilmektedir ancak yine de hatırlatmakta fayda bulunmaktadır. Sitenize mutlaka sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşmak için kullanılabilecek butonlar eklemelisiniz. Her içeriğinizin dikkat çeken kısımlarına bu butonları koymalısınız. Bu sayede ziyaretçilerinizin beğendikleri içerikleri sosyal hesaplarında paylaşarak sitenizin yükselmesine yardımcı olacaktır.

Siteyi Google Cezalarından Kurtarmak

Sitenizi Google cezası almasını engellemek veya almış olduğunuz cezalardan kurtarmak için atmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Google tarafından verilen farklı ceza türleri bulunmaktadır. Bu nedenle eğer SEO konusunda yeniyseniz, Google cezaları hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririz. Bu sayede ceza aldığınızı nasıl anlayacağınıza dair de bilgi sahibi olmuş olursunuz. Ancak henüz detaylı bir araştırmanız yoksa da bazı tedbirler alarak cezalardan kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Google cezaları hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse, iki temel ceza türü bulunmaktadır. Manuel cezalar olarak adlandırılan cezalarda, Google ceza hakkında bir bilgilendirme e-postası yollayacaktır. E-postayı dikkate alarak cezadan kurtulabilirsiniz. Bunun yanında algoritma cezalarında ise bildirim gönderilmemektedir. Ceza aldığınızı düşündüğünüzde verileri inceleyerek ceza alıp almadığınıza dair bir kanaatte bulunmanız gerekmektedir.

 1. Kötü Bağlantıları Temizleme

Kötü bağlantıları kaldırma işlemi, ceza sürecinden çıkabilmeniz için önemli bir adımdır. Yukarıda bağlantı analizi yapmanız gerektiğini söylemiştik. Kötü bağlantıları temizlemek için de bağlantı analizi yapmanız ve kalitesiz bağlantıları kaldırmanız gerekmektedir. Kaldıramadığınız bağlantıları ise Google tarafından sunulan bağlantı reddetme aracını kullanarak temizleyebilirsiniz.

 1. Kalitesiz İçerikleri Kaldırma

Kalitesiz içerikleri silme işlemi, kalite bir site elde etmek ve cezalardan kurtulmak için önemlidir. Kalitesiz içerikler, Google algoritmasına uyumlu değildir. Bu nedenle algoritma cezası ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Google cezalarıyla ilgili henüz yeterli bilgiye ulaşamadıysanız dahi, kalitesiz içerikleri sitenizde tutmamalısınız. Bu içerikler Google cezalarının yanı sıra kullanıcıların sitenizden uzak durmasına da neden olacaktır. Yani her bakımdan bir dezavantajdır. Bu noktada unutmamanız gereken bir diğer husus ise sitenizin içerik odaklı olduğudur. Yani kaldırdığınız kalitesiz içerikler, Google cezalarından ve olumsuz fikirlerden kurtulmanızı sağlasa da tek başına trafiğinizi yeterince yükseltmeyecektir. Mutlaka kaldırdığınız içerikler yerine yenisini eklemeli ve sitenizi zenginleştirmelisiniz. Ne kadar kaliteli ve özgün içerik sahibi olursanız, o kadar çok trafik alırsınız.

 1. Bağlantı Analizi Yapma

Bağlantıları analiz etme, sitenizi cezalardan korumanın ve mevcut cezalardan kurtarmanın bir diğer önemli aşamasıdır. SEO önerisi olarak sunulabilecek son adım bağlantı analizi yapma ve sitenizden izinsiz çıkan bağlantıları kaldırma adımıdır. Bu aşamada Google’dan yardım alma imkanınız bulunmaktadır. Google tarafından site sahipleri için hazırlanmış olan bir kılavuz bulunmaktadır. Bu kılavuz konu hakkındaki detayları tarafınıza verecektir. Tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise doğrudan bağlantının çıktığı site yöneticileri ile irtibat kurarak kaldırılmasını talep etmektir. Ancak bu seçenek ile her zaman olumlu sonuç alamayacağınızı da söylememiz gerekmektedir. Sonuç alamamanız halinde yine Google’a başvuru yapmanız gerekecektir.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Altın gibi 40 tavsiye olmuş, her biri çok kıymetli, her birini çok güzel izah etmişsiniz ellerinize sağlık. 🙂

 2. Gerçekten 40 tavsiyenin 40’ı da efsane, altın değerinde. Ellerinize sağlık Çağan Bey 🙂

 3. En önemlilerinden biri de kalitesiz backlinkleri silme ve kalitesiz backlink almama bence

 4. Bence SEO’da en önemli kıstas backlink. Eğer backlinkleriniz kaliteli ise seoda çok çabuk yükselebiliyorsunuz, ama backlinkler kalitesiz ise kısa sürede geriliyorsunuz

 5. Efsane 40 öneri, gerçekten uygulanması gereken teknikler yazılmış, ellerinize sağlık. 🙂

 6. Ellerinize sağlık çok güzel 40 madde olmuş, her birini uygulamamızın gerekli olduğunu düşünüyorum.

 7. Gerçekten uygulanması gereken 40 tavsiye olmuş, bir çoğu bilinir ancak bilinmeyenler de var. Ellerinize sağlık çok güzel yazı olmuş.

 8. SEO önerileriniz gerçekten şahane. Hepsini sırayla uyguluyorum ve gayet başarılı sonuçlar almaya başladım.

 9. Eklentilerle seo güçlendirmek doğru mudur? Yoksa her şeyin doğal olması daha mı önemlidir?

 10. Bence en önemlilerinden biri düzgün yazılmış içerik. Kullanıcıyı sitede tutmanız için en önemli etken sade ve güzel yazılmış içerik.

 11. Bu değerli bilgiler için kaleminize sağlık hocam, bunun yanına birde SEO için önerdiğiniz eklentileri yazsanız çok daha iyi olur. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir