SEO

Featured Snippet Nedir? Nasıl Uygulanır?

Featured Snippet, öne çıkan snippet olarak çevrilebilmektedir. Google arama motorunda arama yapan kullanıcıların sorguladıkları konuya tam olarak açıklık getirecek sayfaların, arama sonucu listesinde ilk sıranın da üzerinde yer alması şeklinde açıklanabilmektedir.

Sayfada yer alan bilgilerin kısa bir özeti, sayfa bağlantısı, başlık ve URL bilgisi arama sonucu sayfasında görüntülenebilmektedir. Google sonuçlarında aratılan konuya dair sponsorlu bir içerik bulunması halinde ise bu içeriklerin hemen altında Featured Snippet görüntülenmektedir. Yani ilk pozisyondan daha önce bir pozisyonda yer almaktadır. Bu nedenle de genellikle position zero yani sıfırıncı pozisyon şeklinde isimlendirilmektedir. Featured Snippet yapabilmek için web sitenizi öne çıkan snippetlar için optimize etmeniz gerekmektedir. Google’ın bir içeriğe öne çıkan snippet olarak yer verebilmesi için öncelikle içeriğin arama konusuna cevap verebilecek faydalı bir içerik olması gerekmektedir. Elbette bu noktada sıyrılmak için web sitenizi de optimize etmeniz gerekecektir.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Featured Snippet yapmak için öncelik web sayfanızı optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyon işlemi için sitenizde kontrol etmeniz gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Her sitenin bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Öncelikle kendi sitenize ait hedef kitleyi ve bu kitlenin Google arama motorunda ne gibi aramalar yaptıklarını bilmeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemi nasıl yapacağınız ise oldukça basittir. Örneğin SEO içerikleri hakkında bilgi veren bir web siteniz varsa ve SEO ile ilgili ne gibi sorular sorulduğunu merak ediyorsanız herhangi bir program dahi kullanmadan Google ana sayfaya SEO yazarak tahminleri görebilirsiniz. Elbette bu işlem için doğrudan program kullanmanız da mümkün olacaktır.
 • Sayfa içeriği Google arama motorunda aratılan sorunun cevabını vermelidir.
 • İçeriklerinizde ana konuya odaklı anahtar kelime kullanmanız gerekmektedir.
 • Cevabı uzun uzun detaylı bir şekilde anlatmanız elbette ziyaretçiler için oldukça faydalı olacaktır. Ancak bunun yanında içeriğe doğrudan yanıt olacak birkaç cümlelik bir cevap da eklemeniz faydanıza olacaktır. Bu cevabın ortalama 40 ila 50 karakter uzunluğunda olması yetmektedir.
 • İçeriğinizi biçimlendirirken HTML etiketlerine uygun olması önem arz etmektedir.
 • Arama motoruna yapılan sorgunun sayfa başlığında bulunması gerekmektedir. Yani mutlaka nedir, nasıl, nasıl yapılır gibi soru öbekleriyle sorulan sorulara cevap veren içerikler hazırlamanız gerekmektedir.
 • Alt başlıklar konuya uygun bir şekilde belirlenmelidir.
 • İçeriğinizin sıfırıncı pozisyonda çıkabilmesi için öncelikle en iyi içeriği yazdığınızdan emin olmalısınız. Kaliteli ve standartlara uygun bir yazı hazırlamanız bu noktada önemli olmayabilmektedir. Video, görsel ve ekran görüntüleri eklemeniz hatta gerekli yerlerde grafik kullanmanız sizi diğer sonuçlar arasında öne çıkarabilmektedir.

Featured Snippet Nasıl Bulunur?

Featured Snippet bulmak için herhangi bir program kullanmanıza gerek bulunmamaktadır. Bu pozisyona uygun içerikler oluşturmak için yalnızca Google arama motoru gerekmektedir. Featured Snippets olmaya uygun içerikleri bulmak için izlemeniz gereken adımlar örnek üzerinden şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • Google arama motoruna “en sevilen yabancı diziler” yazıldığında, Featured Snippet olarak bir sayfanın en popüler dizi sıralaması çıkmaktadır.
 • Aranma hacmi yüksek olduğu için bu konuda üretilen ve ilk sayfada yer alan birçok içerik bulunmaktadır. Bu içeriklerin arasından sıyrıldıktan sonra Featured Snippet sonuçlarını da eleyerek sıfırıncı pozisyonda yer almak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle kendinizi hedef kitlenizin diğer aramalarına odaklamanız gerekmektedir.
 • Arama sonuçlarının en altında listelenen “İlgili aramalar” kısmında yer alan aramalar arasında tercih yapmanız gerekecektir. Çünkü bu kısımda yer alan aramalar, rekabetin çok daha az olduğu aramalardır.
 • Bu kısımda yer alan ve Featured Snippets gösterimi olmayan aramalar içerik üretmeniz gereken aramalardır.
 • Bu aramalarda Featured Snippets sonucu olarak gösterilmeniz durumunda ana aramaya dair de bir aday olabilmeniz mümkün olacaktır.

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet Türleri

Öne çıkan snippet çeşitleri 3 adet olarak bilinmektedir. Bu çeşitlerin liste, paragraf ve tablo şeklinde belirlendiği görülmektedir. Bu çeşitlerin genel özellikleri ise şu şekildedir:

 • Liste yöntemi ile sıfırıncı pozisyonda yer alan içeriklerde konunun uygun cevabı madde madde listelenmiştir. Örneğin yukarıda bahsetmiş olduğumuz “en sevilen yabancı diziler” sonucunda çıkan Featured Snippet pozisyonunda yer alan içerikte en sevilen yabancı diziler listeleme şeklinde sıralanmıştır.
 • Paragraf şeklindeki Featured Snippet türünde genellikle konu kısa ve öz bir şekilde açıklanmıştır. Ortalama 50 kelimeye sahip, anahtar kelime kullanılan kaliteli içeriklerdir.
 • Tablo şeklindeki Featured Snippet türünde ise içerikteki önemli noktaların tablolaşmış hali sunulmaktadır.

Featured Snippet’ta Çıkmak Avantajlı Mı?

Featured Snippet’ta bulunmanın avantajlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Kullanıcının aramış olduğu konuya dair gerekli bilgilerin sıfırıncı pozisyonda küçük bir kutuda sunulmasının site trafiklerini olumsuz yönde etkileme tehlikesi bulunabilmektir. Çünkü kullanıcıların aradıkları bilgiler kısa ve öz şekilde arama sonuçlarında Featured Snippet olarak listelenmektedir. Kullanıcılar ihtiyaçları olan bilgiye ulaştıkları için sayfaya girmeye de gerek duymayabilmektedir. Bununla birlikte bu konuda yapılan istatistiklere göre  böyle bir dezavantaj bulunmamakta hatta tam tersi bir avantaj bulunmaktadır. Featured Snippet olarak sıfırıncı pozisyonda görüntülenen sitelerde yaklaşık %28 oranında bir trafik artışı gözlemlenmiştir.  Çünkü kullanıcılar arama yaptıklarında ve Featured Snippet olarak bir sitenin o konudaki içeriğinin özet bilgisine ulaştığında, bu bilgileri bir nevi referans olarak kabul etmektedir. Yani cevabı almış olmakla birlikte detay bilgileri de o site üzerinden incelemektedir. Avantajlı olarak tanımlanabilmesinde bir diğer etken ise mobil uyumluluktur. Yani bir kullanıcı cihazından Google arama motoruna girerek bir soru sorduğunda öne çıkan snippet olarak çıkan site neredeyse bütün ekranı kaplamaktadır. Bu da site için büyük bir avantajdır.

Featured Snippet Sistemi Nasıl Çalışır?

Featured Snippet sistemi çalışma mantığı, kullanıcılara en hızlı şekilde cevapları ulaştırmaktır. Konuya ilişkin yazıldığı belirlenen içerikler Googlebot ile taramaktadır. Bu tarama işleminin ardından kullanıcının sorusuna tam bir cevap niteliğinde olan içerikler seçilmektedir. Bu içerikler kullanıcı deneyimi açısından değerlendirilebilmek için yani deneme amacıyla sunulmaktadır. Sistem Featured Snippet olarak seçtiği yazı için gereken özet bilgiyi doğrudan içeriğin içerisinden almaktadır. Bu yüzden özet bir bilginiz olması önem arz etmektedir. Featured Snippet sistemi, Google’dan talep ederek sahip olabileceğiniz bir şey değildir. Aynı şekilde kullanıcıların içeriklerinin sıfırıncı pozisyonda yer almış olması halinde de değiştirme yapma yetkileri söz konusu değildir. Bu konuda site sahiplerinin tek yapabileceği şey yukarıda ayrıntılı olarak anlatmış olduğumuz adımları izleyerek web sitelerinin optimizasyon işlemlerini gerçekleştirmektir.

Featured Snippet Görünüm Oranları

Öne çıkan snippet görünüm oranları, kullanıcılar tarafından merak edilen bir diğer noktadır. Google’ın hangi siteleri öne çıkan snippet olarak kullandığı incelendiğinde öne çıkanlar arasında Google hazır yanıtların büyük bir yeri olduğunu görmek mümkündür. Öne çıkan snippetlar arasında en çok görüntülenenler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Google Widget: Hava durumu, çeviri ve para birimi dönüştürücü gibi hizmetlerdir. Bu gibi hizmetlere yönelik sorular sorulduğunda Google farklı siteleri görüntülememektedir. Featured Snippet olarak doğrudan kendi hizmetini sunmaktadır.
 • Google Web Tanımları
 • Google Video Widget
 • Google Web Yanıtları
 • Google Sözlük Tanımları

İstatistiksel olarak Featured Snippet görümlerinin %80’inin Google yanıt kutuları olduğu görülmektedir. Geri kalan %20’lik kısımda yüzlerce farklı site yer almaktadır. Ancak önemle belirtmek gerekir ki Google bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Yani sitelerin Featured Snippet olarak görüntülenme ihtimali her geçen gün artış göstermektedir.

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet Olarak Çıkan Sitelerde Başlık Durumu

Öne çıkan snippet olarak görüntülenen sitelerde başlık durumu dikkat çeken noktalardan birisidir. Featured Snippet kullanımının genel amacı özellikle mobil kullanıcılara en hızlı şekilde yanıtları ulaştırmaktır. Bu nedenle de sorulan sorulara yönelik başlık kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Ancak öne çıkan snippetlar incelendiğinde başlık kullanılan siteler kadar kullanmayan sitelerin de yayınlandığı görülmektedir. Bu durum kullanıcıların kafasında soru işaretlerine sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda Google algoritmasının hem konu başlığı olan hem de konu başlığı olmayan siteleri tercih edebildiği görülmektedir. Bu konudaki istatistikler ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Başlık içeren sitelerin öne çıkan snippet olarak yayınlama oranı %58 olarak belirlenmiştir.
 • Başlık içermeyen sitelerse öne çıkan snippetlar arasında %42’lik bir orana sahiptir.

Oranlar her ne kadar yarı yarıya olarak düşünülebilse bile, sitenin başlığı olup olmaması durumuna göre kullanıcı davranışları arasında büyük bir farklılık bulunmaktadır. Bu nedenle bu durumun bu şekilde devam edebileceği zannedilmemektedir. Bu konudaki beklenti Google’ın yaptığı analizler sonucunda yoluna yalnızca başlık içeren veya başlık içermeyen sitelerle devam edecek olmasıdır.

Featured Snippet İçerik Kelime Sayıları

Öne çıkan snippet içerik kelime sayısı bakımından yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yaklaşık 50 kelimelik bir özet kısmının yer alması sizi bu noktada rakiplerinizin arasından sıyıracak noktalardan birisidir. Ancak özet bilgi kadar içerikte bulunan genel kelime sayısı da önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalarda kelime sayısının sayfanın snippet olarak görüntülenmesinde önem arz ettiği görülmektedir. Araştırma sonucunda varılan sonuçlara göre 2k kelime sayısına sahip makaleler, diğer kelime sayılarına sahip makalelerden %75 daha fazla öne çıkan snippet olarak yayınlanmıştır. Bu konuda belirlenmiş olan istatistik ise şu şekildedir:

 • 1000 kelimeden kısa makaleler, öne çıkan snippet içerikler arasında %26 orana sahiptir.
 • 1k ile 2k arasında kelime sayısına sahip makaleler, öne çıkan snippet içerikler arasında %49 oranına sahiptir.
 • 2k ile 5k arasında kelime sayısına sahip makaleler, öne çıkan snippet içerikler arasında %16 oranına sahiptir.
 • 5000 kelimeden daha fazla kelime sayısına sahip makaleler, öne çıkan snippet içerikler arasında %9 oranına sahiptir.

İstatistiklerden anlaşılabileceği üzere kelime sayısının artması öne çıkan snippet olarak yayınlanma ihtimalini büyük oranda azaltmaktadır. Kelime sayısı konusunda en ideal makaleler bin kelime ile iki bin kelime arasında yazılanlardır.

Featured Snippet Sistemi Engellenebilir Mi?

Featured Snippet görüntülenmesi engellenebilir mi sorusu, konuya hakim olmak isteyenler tarafından merak edilen noktalardan birisidir. Google kullanıcıları için büyük bir avantaj olmasına rağmen bazı kullanıcılar bu yöntemi kullandığında arama yapan kişilerin zaten sorularını cevaplandırmış olacakları için siteye giriş yapmaya gerek kalmayacağını bu nedenle de site trafiğinin olumsuz yönde etkileneceğini düşünmektedir. Bu nedenle de sistemde yer almak istememektedir. Featured Snippet sistemi, sistem içerisinde yer almak istemeyen kullanıcılar tarafından engellenebilen bir sistemdir. Sistemi devre dışı bırakmak için kullanmanız gereken kod ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”>

Kullanıcının kodu kullanması halinde yalnızca tek bir içeriği değil, tüm web sitesi engellenmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sitenizdeki makaleleriniz takdire şayan gerçekten, hepsinde büyük emek var. SEO anlamında araştırma yapanlara sizin sitenizi öneriyorum, ellerinize sağlık Çağan Bey.

 2. Yani trendlerde olan başlıkların bir çoğu aynı zamanda Featured Snippet diyebilir miyiz?

 3. Featured Snippetları Google Trendslerden bulabilir miyiz ya da nerelerden bulabiliriz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı