Google AraçlarıSEO

Daha iyi Bir SEO için Google Trends!

Daha iyi bir SEO için Google Trends kullanabilmek ilk olarak 2006 yılında mümkün olmuştur. Google Trends zaman içerisinde güncellendiği için verdiği hizmetlerde de artış meydana gelmiştir. Anahtar kelimelerin kullanımları ile ilgili analizleri birçok farklı şekilde sunan bir araçtır. Artık sadece belirli istatistiklerin alınması için değil, strateji oluşturabilmek ve kurallara uygun SEO için Google Trends kullanılmaktadır. Pazarlamacıların yeni fikirler edinebileceği bir hizmet olmasının ilk farkına varılması ise 2014 yılına tekabül etmektedir. 2014 yılındaki bir analize göre Amerikalı ebeveynler çocuklarının yetenekli olup olmadığı sorusunu aratarak, bu soruyu trendlere sokmuşlardır. Hedef kitle olarak bu aramayı yapanlar seçildiğinde, bu aramayı yapanların sorularına cevap verebilecek bir içerik hazırlanması veya ürünün piyasaya sürülmesi durumunda ise ortaya başarılı bir iş çıkartabilmek mümkün olmaktadır. Google Trends’in sunduğu istatistiki verilerin güvenilir olduğundan yana bir şüphe bulunmamaktadır. Yeni başlayanların da oldukça kısa sürede öğrenebileceği basit bir kullanımı bulunmaktadır. İstenen istatistikleri hem yazılı olarak hem de görsel olarak görebilmeyi sağlamaktadır. Herhangi bir anahtar kelimenin yıl içindeki kullanımının bir grafik üzerinden görülebilmesi mümkündür. Ayrıca hangi anahtar kelimelerin kullanılmasının diğerlerine göre daha verimli olacağının karşılaştırmasını da yapabilmek mümkündür. SEO uzmanlarının kelimelerin hem arama hacimlerini hem de göreli popülaritelerini görebilmelerini sağlamaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin Google Trends’i Anlamak

Yeni başlayanlar için Google Trends’i anlamak amacı ile bilinmesi gereken işleyiş şöyledir:

 • Google Trends, konumların toplam aramalarını temsil ettikleri zaman aralığına bölerek veri noktası oluşturmaktadır. Bu sayede popülerliğin karşılaştırılması daha verimli hale gelmektedir. Bu işlem yapılmadığında; ilk sıraya en yüksek aranma hacmine sahip olan konum eklenmiş olmaktadır. Dolayısı ile Google Trends bu durumu ortadan kaldırmaktadır.
 • Bütün konular için yapılan aramalar, bir konunun oranına göre ölçeklendirilmektedir.
 • Farklı bölgelerin arama sayılarının aynı olması halinde, arama hacimleri toplamları aynı kabul edilmemektedir.

Google Trends’in Arama Yaparken Duyarlı Olduğu Değişkenler Nelerdir?

Google Trends’in arama yaparken duyarlı olduğu değişkenler şunlardır:

 • Görsel, haber, alışveriş ve YouTube özel aramaları değerlendirilerek Google web aramalarına bakılmaktadır.
 • Kategori aramalarına bakılmaktadır. Örneğin; alışveriş, bilim, finans, gayrimenkul gibi kategoriler için yapılan aramalar baz alınmaktadır.
 • 2004 yılından sonra yapılan aramalar değerlendirilmektedir. Bir haftalık, bir aylık, 3 aylık ve senelik aramalara bakılmaktadır.
 • Ülkeler arasında yapılan aramalar değerlendirilmektedir.

Pazarlama kampanyası düzenleyenlerin arama motoru optimizasyonu için kullandığı Google Trends’i, değişkenler baz alınarak; 5 farklı arama kutusu ve her arama kutusu için 25 farklı terim ile karşılaştırarak kullanabilmek mümkündür.

Google Trends’e Nasıl Giriş Yapılır?

Google Trends’e giriş yapabilmek için öncelikle https://trends.google.com.tr adresine giriş yapılmalıdır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan oturum aç butonuna tıklanmalıdır. Ardından Google hesabı ile giriş yapılmalıdır. Google Trends’i kullanabilmek için Google hesabının olması gereklidir. Google Trends’e giriş yapmadan; trend olan aramaların, yılın arama trendlerinin ve aboneliklerin görüntülenebilmesi mümkündür. Ayrıca keşfet butonuna tıklanarak bir arama terimi ile ilgili keşif yapılabilmektedir. Ancak ziyaretçilerin yapabileceği işlemlerden daha kapsamlı işlemler yapabilmek için sisteme giriş yapılması gereklidir. Google Trends kullanımı ile ilgili herhangi bir aksilik yaşanması durumunda, sayfanın sağ tarafındaki menüden geri bildirim gönder butonu seçilmelidir.

Google Trends Keşfet Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Trends keşfet özelliğini kullanabilmek için Google Trends hesabına giriş yapılması ve menüden keşfet butonuna tıklanması gereklidir. Ardından açılan sayfaya bir arama terimi yazılmalıdır. Yazılan arama terimine zaman içerisinde gösterilen ilgi bir grafik ile gösterilmektedir. Başka bir arama terimine gösterilen ilginin görülebilmesi için ise karşılaştırma ekleyin butonuna tıklanması ve sonrasında arama teriminin yazılması gereklidir. İki farklı arama terimine gösterilen ilgi tek bir grafik üzerinde gösterilmektedir.

Google Trends Aboneliği Nedir?

Google Trends aboneliğini kullanabilmek için mutlaka Google Trends’e giriş yapılması gereklidir. Ziyaretçilerin kullanabildiği bir özellik değildir. Abonelik ile birlikte herhangi bir kelimeye abone olabilmek mümkündür. Ayrıca abone olunan anahtar kelime ile ilgili bilgi alabilmek de mümkündür. Ülke tercihi yapılarak, anahtar kelimeler ile ilgili ne kadar sıklık ile bilgilendirme almak istendiği belirtilmelidir. Ardından belirtilen sıklıklarda anahtar kelimenin arama hacminin nasıl değiştiği ile ilgili raporlar kullanıcıya gönderilmektedir. Dijital pazarlama uzmanlarının işlerini kolaylaştıran bir hizmettir.

Google Trends İle Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Google Trends ile anahtar kelime araştırması yapmak mümkündür ve en sık kullanılan hizmeti de budur. Kullanıcıların SEO uyumlu bir içerik hazırlarken izleyecekleri yolu görebilmeleri adına önemli bir araç olmaktadır. İnsanların arama davranışlarının görülebilmesi, kelimelerin zaman içerisinde aramalarının değişimi gibi kontrollerin gerçekleştirilebileceği bir araçtır. Google Trends bir anahtar kelime için birden fazla veriyi sunmaktadır. Dolayısı ile bu verileri bir araya getirerek bir sonuç çıkartmak da kullanıcıya bırakılmaktadır. Google Trends elde ettiği verileri anlık güncellediği için semantik uygunluğa göre kelime seçebilmeyi de kolaylaştırmaktadır. SEO uzmanları anahtar kelime araştırması yaparak veriler ışığında stratejik anahtar kelime seçimi yapabilmektedirler. Bu sayede belirli bir arama hacmi yokken seçilen anahtar kelimeler arama hacimlerini arttırdıklarında kullanıcı için avantaj olmaktadır. Çünkü rekabet azken kullanılan bir anahtar kelimeden elde edilebilecek potansiyel ödül, rekabetin fazla olduğu zaman kullanılmaya başlanmasına göre daha fazladır.

Anahtar Kelime Araştırmasında Google Trends İle Neler Yapılabilmektedir?

Anahtar kelime araştırmasında Google Trends ile yapılabilecekler şunlardır:

 • Anahtar kelimelerin mevsimsel artışlarının ve düşüşlerinin tespit edilebilmesi mümkündür.
 • Oluşturulacak içerikte anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağı ile ilgili planlama yapılabilmektedir.
 • Yeni anahtar kelime önerilerinin elde edilebilmesi mümkündür. Sorgulaması yapılan anahtar kelimeye yakın diğer sorgulamalara ulaşılabilmektedir.
 • Sorgulanan aramanın hangi bölgelerde daha çok yapıldığı ve nerelerde popüler olduğu görülebilmektedir. Özellikle reklam hedefleri olan kullanıcılar için faydalı bir hizmettir.

Google Trends İle Arama Trendlerini Karşılaştırmak

Google Trends ile arama trendlerini karşılaştırarak arama eğilimleri hakkında bilgi edinebilmek mümkündür. Arama motorlarının sonuçlarının üst sıralarının görülebilmesi mümkündür. Görsel aramalar ile yapılacak olan karşılaştırmadan karşılaştırılan veriler 2008 yılına kadar gidebilmektedir. Görsel aramalar için sorgulanma sayısı görülebilirken; Facebook, Amazon ve Pinterest gibi web sitelerini dışarıda bırakarak veriler sunulmaktadır. Normal aramalarda ise; filtreleme ve sıralama yapılabilmektedir. Bulunulan konum daraltılarak, belirli bir konumun belirli bir aramaya kaç kere yaptığına dair bir veri elde edilebilmektedir. Ayrıca yeni sorgu önerileri görülebileceği gibi; sorguların başka bir sorgu ile karşılaştırılması ve popülerliklerinin sıralanması mümkündür. YouTube gibi platformlarda yapılan aramaların aranma hacminin makası dar iken, arama motorlarında yapılan sorgulamalarda bu makas açılmaktadır. Dolayısı ile arama trendlerini karşılaştırabilmek için Google Trends avantajlı olmaktadır.

Google Trends İle Sezonluk Çıkışların Değerlendirmesini Yapmak

Google Trends ile sezonluk çıkışların değerlendirmesini yaparak; müşterilerin dönemlere göre taleplerinin analizleri yapılabilmektedir. Ayrıca bu sayede arama sorgularının hangi dönemlerde artış, hangi dönemlerde düşüş yaşayacağının tahmini de yapılabilmektedir. Örneğin; bir arama sorgusunun geçmişine bakıldığında, bu arama sorgusunun aranma hacminin eğer 3 senede bir artış yaşadığı görülüyor ise bir sonraki artış ve düşüş zamanı da buna göre tahmin edilebilmektedir. Ayrıca arama sorgusunun konusuna göre de sezonluk çıkış değerleri tahmin edilebilmektedir. Örneğin; bot veya olimpiyat gibi konulardaki sorguların arama hacimleri sadece belirli dönemlerde artmaktadır. Bu sayede Adwords kampanyalarından faydalanarak, kelimelerin rekabet düzeyi artmadan kelimeleri kullanabilmek mümkün olmaktadır.

Google Trends İle Duyarlı İçerik İçin Öne Çıkan Konular

Google Trends ile duyarlı içerik için öne çıkan konulara doğrudan ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Gerçek zamanlı veriler sunulduğu için son 24 saat içerisinde yayınlanmış olan içeriklere ve bu içeriklere olan arama ilgisine ulaşmak mümkün olabilmektedir. Reaktif içerik üretenlerin trendlere ayak uydurabilmesi için Google Trends kullanması gereklidir. Bu sayede ürettikleri içerik konusu ile ilgili güncel kalabilmektedirler. Hedef kitlenin de ilgisini daha fazla çekebilmektedirler.

Google Trends İle URL Sıralaması

Google Trends ile URL sıralaması da yapılabilmektedir. SEO uyumlu içerikler hazırlamak için kullanılan anahtar kelimelerin bulunduğu URLlerin alınıp kullanılması gereklidir. Sayfaların daha hızlı sıralanarak dizine eklenmesi ve birbirleriyle alakalı sorgulamaların sayısının görülebilmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede Google’da daha iyi sıralamada nasıl olunabileceği tecrübe edilebilmektedir. Ayrıca bu anahtar kelimelerin alınıp URL olarak kullanılması, gelecek için verilecek kararlar adına da önemlidir. Veri güncellemeleri gerçek zamanlı olduğu için, elde edilen verinin nasıl kullanıldığı ve trafiğin nasıl arttırıldığı kullanıcılar arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Dolayısı ile pazarlama kampanyalarını daha iyileştirmek için ve Google’da daha üst sıralamalara sahip olabilmek için Google Trends aracılığı ile URL sıralaması yapılabilmektedir.

Google Trends İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Google Trends ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Kullanıcı davranışlarının verilerine ulaşabilmeyi sağladığı için SEO için Google Trends kullanarak; kelimelerin arama hacimlerini aylara, yıllara göre grafikle görebilmek mümkündür.
 • Yeni içerik fikirleri oluşturulduğunda, bu içeriklerin pazarlaması için planlama yaparken Google Trends etkili olmaktadır.
 • SEO stratejilerinin belirlenebilmesi için ileriye yönelik planlama yapılabilmektedir.
 • İçerik takvimi oluşturularak, takvim çerçevesinde ileriye yönelik pazarlama çalışmalarının daha kolay yapılabilmesini sağlamaktadır.
 • Anahtar kelimeleri kategorilendirerek sitenin organik trafiğinin arttırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Belirli lokasyonlar için özel SEO çalışması yapabilmek mümkündür.
 • Büyük arama hacimlerine sahip markaların rekabet takipleri yapılabilmektedir.
 • Google Trends sadece metinler için değil videolar için de kullanılabilmektedir. Video içerikler için video optimizasyonu kullanılmaktadır ve bu sayede video içeriklere doğru etiketler ve açıklamalar eklemek mümkün olmaktadır.

Google Trends Keyword Bulma Aracı Olarak Nasıl Kullanılmaktadır?

Google Trends keyword bulma aracı olarak kullanılabilmesi için Google Trends’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına keywords yazılması gereklidir. Ardından arama yapılacak kelimenin girişi yapılmalıdır. Araması yapılan kelimenin değeri 0 ile 100 arasında bir değerde gösterilmektedir. Kelimelerin hangilerine özel ilgi gösterileceği ve hangilerine yıl boyu yatırım yapılması gerektiği bu şekilde tespit edilebilmektedir. Yılın sadece belirli dönemlerinde popüler olan kelimelere yıl boyunca yatırım yapılmamalıdır. Oluşturulan SEO uyumlu içeriğin içerisinde kullanmak için veya başka bir SEO uyumlu içerik oluşturmak için kullanılabilecek yeni anahtar kelimelerin bulunabilmesini sağlamaktadır. Yerel satışlar hakkında ipuçları edinebilmek için ise şehirlere göre filtrelenebilmesine izin veren bir araçtır.

Google Ads Kullanıcıları Google Trends’i Kullanmakta Mıdır?

Google Ads kullanıcıları Google Trends’i kullanmaktadırlar. Google Ads’in kullanılma amacı; tıklama başına maliyeti düşürerek, daha az reklam ücreti ödenerek verilen reklamdan daha fazla verim elde etmektir. Bunun için ise kullanılacak anahtar kelimelerin seçimi oldukça kritiktir. Bu anahtar kelime seçimlerinin Google Trends ile yapılması durumunda; hem içeriklerin SEO uyumlu olması sağlanabilmektedir hem de daha düşük bütçeler ile daha fazla kar elde edilebilmektedir. Google Trend aracılığı ile reklam metinlerinin oluşturulması durumunda; reklam verenin içeriğinin kalite puanının daha yüksek olması beklenmektedir. Kalite puanının daha fazla olması demek; tıklama başına ödenen miktarın daha az olması ve reklam sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak demektir.

Google Trends İle Para Kazanılabilir Mi?

Google Trends ile para kazanılabilmektedir. Ancak Google Trends direkt olarak değil, dolaylı yoldan para kazandırmaktadır. Yapılan SEO çalışmalarının başarısını arttıran bir faktör olduğu için ve daha doğru reklam çalışmaları yürütebilmeyi sağladığı için Google Trends kazancı da dolaylı yoldan arttıran bir araçtır.

Google Trends

Google Hot Trends Türkiye Nedir?

Google Hot Trends Türkiye; içinde bulunulan zaman dilimi içerisinde belirli bir arama sayısının üzerine çıkmayı başarmış arama sorgularının beraber gösterildiği sayfaya verilen isimdir. Bu sayfa anlık olarak güncellenmektedir. Göze hitab etmesi amaçlandığı için düzenlemesi de buna göre yapılmıştır. Ayrıca https://trends.google.com/trends/hottrends/ sayfasına giriş yapıldığında; görsel olarak değil de metin olarak yapılan aramaların trendlerinin sergilenmesi mümkün olmaktadır. Günlük arama trendleri, gerçek zamanlı arama trendleri ve ülke seçimi bulunmaktadır. Gerekli filtrelemeler yapıldığında arama sorguları sıralanmaktadır ve kaç kere arandıkları da belirtilmektedir.

Google Yıllık Arama Trendleri

Google yıllık arama trendlerine ulaşabilmek için Google Trends’e giriş yaptıktan sonra yıllık arama trendlerine tıklanması gereklidir. Açılan sayfada öncelikle listelerin hangi yıla ait olduğu yazılmaktadır ve sonrasında kategorilere ayrılmış bir şekilde trendler listelenmektedir. Her kategori için 5 adet sorgulama listelenmektedir. Ancak 5 tane daha göster butonuna tıklayarak 10 adet sorgu gösterebilmek mümkün olmaktadır. 2017 yılının trend kategorilerine bakıldığında; dizi, genel aramalar, nedir, yemek tarifi, ünlüler ve şarkı kategorilerinin listelendiği görülmektedir. Yapılan genel aramalar ise sırası ile milli piyango, stres çarkı, YSK, e-okul ve referandum sonuçları ile ilgili olmaktadır. Dolayısı ile 2017 yılında hizmet veren bir haber sitesi, bu konular ile ilgili içerik yayınlamış ise web sitesinin organik trafiğinde artış gözlenmiş olmaktadır. Ayrıca milli piyango her sene bilet alınabilecek bir etkinlik olduğu için 2017 yılında aralık ayında popüler bir arama olduğunun gözlenmesi ile birlikte; 2018 ve 2019 yıllarının da aralık ayı için potansiyel bir popüler anahtar kelime olacağı sonucu çıkartılabilmektedir.

Google Trends’i Kimler Takip Etmelidir?

Google Trends’i takip etmesi gerekenlerin başında dijital pazarlama ile ilgilenenler gelmektedir. Ayrıca Google Ads ile ilgili çalışma yürüten uzmanlar ve SEO uzmanları da Google Trends’i düzenli olarak takip etmelilerdir. Google Trends ücretsiz bir hizmet olduğu için erişilebilmesi de oldukça kolay bir araçtır. İnternet kullanıcılarının eğilimleri ile ilgili oldukça etkili verilerin elde edilebilmesini sağladığı için sektörün potansiyelini belirleyebilme imkanı sunmaktadır. Bu yüzden içinde bulunduğu sektörde stratejik bir şekilde ilerleme kaydetmek isteyenlerin başvurması gereken bir hizmettir.

Google Trends’in Çok Tercih Edilmemesinin Nedeni Nedir?

Google Trends’in çok tercih edilmemesinin nedeni; bilinen bir hizmet olmamasından kaynaklanmaktadır. Kullanıcıların SEO çalışmaları için kullandıkları birçok araç bulunmaktadır ve SEO için Google Trends’in kullanılabileceği konusunda donanımlı bir bilgiye sahip değillerdir. Ancak webmasterlar için birçok SEO aracı ile kıyaslandığında daha kapsamlı ve faydalı bir araç olmaktadır. Son yıllarda Google Trends’in bilinirliği artmaya başlamaktadır ve kullanan profesyonellerin sayısında da bir artış gözlenmektedir.

Google Benim İiletmem hakkında bir kılavuz incelemeye ne dersin?  Hemen https://cagantastan.com/google-benim-isletmem-yerel-pazarlama-icin-bir-kilavuz adresini ziyaret et ve google benim işletmem hakkında bilgi sahibi ol.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Ben kendi sitem için makaleler yazar günlük konu girerim ve konu aramak fikir için ilk baktığım yer google trenler oluyor.Bu nedenle benim işime çok yarıyor.Gündemde olan bir olayı bilgiyi şahsı insanlar deli gibi arıyor ve sorguluyor bu sayede ilk davranan ve önce içerik yükleyen sıralamada söz sahibi oluyor benden de size bir tüyo olsun mesela özel önemli günleri takip edebilirsiniz ve o gün gelmeden 1 gün önce o gün ile alakalı bir yazı paylaşmanız sizin için artı bir seo olacaktır.Örnek verecek olursak mesela yarın bayramın 1. günü bugün hemen “Bayram Namazı Nasıl Kılınır ” adında bir konu girdiğimde seo vs işlemlerini tamamladığımda anı yakalamış olacağım insanlar senede 1 yada 2 kere kıldığı namazı unutabiliyor ve o saatlerde bilgisayarda telefonda vs arama yapacaklar.

 2. Bence google trends daha çok haber siteleri, sosyal paylaşım yapan onedio tarzı siteler için çok önemli fakat daha çok blog tarzı olan veya bilgi veren siteler için büyük bir önem taşımıyor. Çünkü haber siteleri anında ilk sıraları kapatıyor. Eğer sosyal içerikli bir siteniz yoksa sosyal medyada da çok paylaşım alamıyorsunuz.

 3. Google Trends bloglara ve haber sitelerine çok faydası olan bir sistem oldu. Günlük trendleri yakalayıp ona göre sitenize içerik üretebiliyorsunuz, içerik sıkıntısı çekenler için çok güzel bir şey bence. 🙂

 4. Google trendsi aynı zamanda pazarlama aracı olarak veya pazar araştırması yapmak amacıyla kullanılabilir. Son zamanların gündemi en ço karamaları vs direkt olarak google trends üzerinde görünüyor zaten.

 5. Trendleri bende bir makale yazarı olarak çok kullanıyorum. Trendde olan konuları bulup ona göre makale yazıyorum ve bu alanda para kazanıyorum. Gerçekten Google Trends yeni bir sektör yarattı resmen. 🙂

 6. Ne ne zaman tarzı sitelerde editörlük ve makale yazarlığı yapıyorum en çok aranan kelimeleri Google Trendlerden bulup soru ve cevap olarak yazılarımı yazıyorum benim işime çok yarayan bir google ürünü umarım kalkmaz yada başına bir iş gelmez her zaman güzel işlemler google nezdinde gereksiz olarak kaldırıyor.Buda seo için uğraşan bir adamı yeterince üzecektir. Seo işi kolay bir iş değil emek verip başarısız olmak insanı üzüyor hilesiz hurdasız sıralamada yükselmek isteyenler çok çalışmalı çok

 7. Google trendler çok iyi işe yarıyor. Günlük trendlere bakarak, makaleler yazıyorum ve Google’da ister istemez popüler yazılar çok okunuyor. 🙂

 8. Google Trends bana çok faydalı oluyor, trend de olan başlıkları öğrenip ona göre içerikler yazıyorum gün içerisinde. 🙂

 9. Google Trends blog yazarlarına ve gündem takipçilerine çok faydalı bir sistem olmaya başladı. 🙂

 10. Google Trends gerçekten ülkemizde çok revaçta bence. Editörler için gündemi takip etmek adına çok başarılı bir girişim olmuş. 🙂

 11. Trend konuları takip etmek adına muhteşem bir şey. Karmakarışık reklamlarla dolu haber siteleri yerine teknolojideki trend konuları takip sağlamak çok kolay. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı