SEOYerel SEO

Yerel SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SEO kuşkusuz hayatınızda mutlaka karşınıza çıkmış olan bir kavramdır. Özellikle internet sitelerinde, başlıklarda veya dijital pazarlama sitelerinde karşımıza çıkan SEO’nun açılımı search engine optimization’dur. Yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO’nun ne işe yaradığı ve kimlerin kullanabileceği ise son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Bu yüzden bizde bu yazımızda SEO hakkında bilinmesi gereken her şeyi yazdık. Eğer sizde bu konuda donanımlı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka inceleyin. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Yerel SEO Nedir?

SEO arama motorlarında en sık ziyaret edilen web sitelerinin ara yüzlerinin kullanıcıların karşısına daha sık çıkmasını sağlayan aynı zamanda arama motorlarını iyileştiren, kargaşadan kurtarıp belli sınıf ve gruplar oluşturarak arama motorunun optimizasyonunu sağlayan, bu yönde yapılan çalışmaların tümüne denir. Yerel SEO ise bundan farklı olarak sadece bulunduğunuz konuma göre sonuçlar ve reklamlar karşınıza çıkarır.  Dijital pazarlama yapan web sitelerinin daha çok kullandığı bu çalışmalar Google adwords gibi çok sık kullanılan arama motorları üzerine reklamlar yaparak, bu reklamlar sayesinde site ile etkileşime geçen kullanıcı sayısını arttırmaktadırlar. Yeniden pazarlamaya da oldukça katkısı bulunmaktadır.  SEO kullanılan web sitesinin arama ve giriş trafiğini arttırır. Bu yüzden dijital pazarlama yapan siteler de rekabetin de çok fazla olması ile SEO stratejileri oldukça fazla kullanılabilmektedir. Dijital dünyada rakiplerinizin önüne geçmek için, arama motorlarını oldukça fazla optimize etmeniz gerekmektedir. Bu sayede kullandığınız web sitesinin reklamları çok daha önde gelecektir. Buda kullanıcıların erişimini kolaylaştırır. Bundan öncesinde ise yani arama motorlarını optimize etmek için ise öncelikle u arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekmektedir. Bunu da her arama motorunun farklı olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Yani arama motoru sahipleri çalışma mekanizmalarını kendileri belirler bu sayede sizde bu çalışma mekanizmasına uygun SEO taktikleri geliştirebilirsiniz.

Yerel SEO Taktikleri Nelerdir:

Bir dijital kurum olarak işletme yapıyor ve bulunduğunuz bölgedekiler ile etkileşim haline geçmek istiyorsanız yerel SEO kullanabilir ve web sitenizin bilinirliğini arttırabilirsiniz. Yerel SEO kullanırken hedef bölgenizi veya kitlenizi çok doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bunun yanında yerel SEO ile çok daha kolay yükselmek için belli başlı taktikler kullanabilirsiniz. Bu taktikleri de aşağıda sıraladık.

1-) Google My Business:

Yerel SEO kullanmak için ilk şart Google Business kaydınızı yaptırmaktır. Buraya kayıtlanarak web sitenize ulaşmak isteyen kullanıcılar için web siteniz hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayacaksınız. Google Business kaydı yapılırken sizden birçok bilgi istenecek bu bilgiler hem sizin kişisel bilgilerinizden hem de kurumunuz ile alakalı bilgilerden oluşmuş olacaktır. Web sitenizin sınırlandırılmaması ve askıya alınmaması için bu bilgilerin doğru bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Kısaca Google My Business dijital pazarlama yaptığınız işletme hakkında kullanıcılara bilgiler vermektedir. burada işletmenizin telefon numarası, adresi, konumu ve harita bilgisi, pazarlama yapılan ürünler ve beden fiyat bilgisi gibi işletme ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin de doğru olması tanınan bir firma olmanızda fayda sağlayacaktır.

2-) Site İçi Yerel Sayfalar Oluşturma:

Site içerisinde makaleler yazdığınız bir blog oluşturmuşsanız. Yerel SEO için mutlaka bulunduğunuz bölge ile ilgili makaleler yazın. Bu sayede yerel arama motorlarında veya bulunduğunuz bölge ile ilgili bir arama yapıldığı zaman bu arama butonlarının en üstlerinde yer alabilirsiniz. Burada önemli olan bir diğer nokta ise SEO uyumlu makale yazabilmektir. Burada amaç daha çok bilgi veren makaleler oluşturmaktır. Eğer bu konuda yeterince donanımlı olduğunuzu düşünmüyorsanız, internet üzerinden SEO uyumlu makalelerin nasıl yazıldığı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Yerel SEO

3-) Yerel Anahtar Kelime Oluşturma Ve Kullanma:

Yerel SEO kullanılırken de diğer SEO taktiklerinde de anahtar kelime kullanmak hem sizin arama motorlarında daha önde olmanızı sağlayacak hem de kullanıcıların arama yaparken birçok sayfa ve siteyi eleyip daha kolay arama yapmasını ve aradığına erişmesini sağlayacaktır. Burada yine önemli olan bölgenizi çok doğru seçebilmektir. Bunun yanında da seçtiğiniz bölge isminin anahtar kelimeler ile yan yana geçmesini sağlamalısınız. Bu sayede bölge ismini aratırken işletmenizin adının arama motorlarında daha önde geçmesini sağlamış olursunuz. Ve buda siteniz ile etkileşime geçen kullanıcı sayılarını arttırır daha çok bilinen bir işletme olma yolunuzu açar.

4-)Yerel SEO İçin Trafiği Yerel Kullanıcılardan Seçmek:

Arama motorlarında yapılan yerel sonuçlarda ön plana çıkabilmek aslında düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Burada trafiğinizi sadece yerel yani bulunduğunuz konuma göre gelecek ziyaretçilerin hizmetine açmanız gerekecektir. Bunu yaptığınızda zaten web siteniz için oluşan trafik sadece yerel kullanıcılardan oluşacaktır. Çeşitli lokasyonları daraltarak bunu oluşturmak mümkün olacaktır. Bu sayede hem daha çok ziyaretçi oluşturulmuş olacak hem de bu ziyaretçilerin yerel ziyaretçi olması sağlanmış olacaktır. Bunu sisteminiz üzerine konum ve harita bilgisi ekleyerek de yapabilmek mümkün olabilir.

5-)Yerel Firma Rehberlerine Ve Konum Bağlanabilen Sosyal Ağlara Kayıt Yaptırmak:

Yerel firma rehberlerine kayıt yaptırmanız sizi yerel firmalar arasında bir konuma sahip olmanızı ve yerelde bilinen bir işletme olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında bu rehberlere de belli sınırlarda kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Konum bağlanan sosyal medya ağlarına kayıt yapmanız da sizin daha geniş kitlelerce tanınmanızı sağlayacaktır. Yerel SEO kullanacak kişilerin bu kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra yerelde yapılan aramalarda daha önde geçmelerini sağlayacaktır. Kısacası Yerel SEO taktiklerinin hepsinde doğru konumu veya bölgeyi tercih etmeniz hem daha çok yerel ziyaretçi almanızı sağlayacak hem de arama motorlarında yapılan bu bölgeler ile ilgili aramalarda web sitenizin adının en önlerde çıkmasını sağlayacaktır.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO nasıl yapılır gibi soruların son zamanlarda oldukça arttığını görürüz. Bu konuda bu yazımızda yeterince bilgi bulundurduk. Yerel SEO kullanabilmek için her şeyden önemlisi yerel yani belli bir bölgeye hizmet veren bir işletme olmanız ve bu işletmenin gerekli kurumları kayıtlı olması gerektiği gibi aynı zamanda Google Business’e de kayıtlı olması gerekmektedir. Bu dijital pazarlamada etkin olabilmeniz için oldukça önemlidir. Bir web sitesi oluşturun fakat bu web sitesini ücretsiz oluşturan sitelerden oluşturmayın. Mutlaka Google onaylı bir domain satın alın. Site giriş çıkışlarını her zaman kontrol edin ve ortalama aylık ziyaretçi sayılarının maksimum ve minimum sayılarını belirleyin. İşletmenizin adına yerel birkaç anahtar kelime yerleştirin bu arama yapacak kullanıcıların sonucu çok daha kolay ve hızlı bulmasını sağlayacaktır. Bunun yanında konum ve iletişim bilgilerinizi de mutlaka ekleyin konum bilgilerini eklerken doğru konumu eklediğinizden emin olun gerekirse bu konumu birkaç kez kontrol edin. Yerel SEO’nun taktiklerini kullanabilir ve yerel SEO da daha aktif hale gelebilirsiniz. Bu sizin daha çok bilinen bir firma olmanızı sağlayacaktır. Bunlar dışında SEO için yapacağınız ek bir şey varsa oda yeniden pazarlama yapmaktır. Bu sayede siteye daha önce erişen kullanıcılar tespit edilir ve bunların da tekrar web sitesine erişimi sağlanmış olur.

SEO’nuzu geliştirmenin en iyi yollarını öğrenmek ister misiniz? O zaman hemen https://cagantastan.com/seonuzu-gelistirmenin-en-iyi-yollari adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bence yerel seo da yapılması en önemli işlem harita işlemidir yerel olarak haritaya kaydettirip işletmenizi öncelikle hangi bölgede hizmet verdiğini google amcaya anlatmanız gerekir bunu başardınız diyelim buraya iş yerinize ait siteyi ekleyip google backlink vermiş oldunuz sonrasında reklam reklamın büyüğü küçüğü iyisi kötüsü olmaz reklam reklamdır neyin nereden geleceğini bilemezsiniz mesela bulunduğunuz bölgeye ait bir facebook gurubunda reklam verebilirsiniz yada AdWords ile reklam vermeyi deneyebilirsiniz. Burada önemli olan siteye kalıcı HİT için kitle çekmek bununda yolu reklamdan geçer.

  2. Öncelikle çok güzel bir makale kaleme almışsınız bu nedenle teşekkür etmek isterim.Yerel seo deyince aklıma yerel aramalarda iyi olmak anlamı geliyor mesela benim bir e-ticaret sitem var bu sitede yöremize özel kahvaltılık bal sucuk pekmez gibi ürünlerde bulunduğunuz bölgede aramalarda ilk sıralarda çıkmak istiyorum ama bir türlü çıkmıyoruz ve rakibimiz de hep 1. sırada burada devreye çalışılırsa yerel seo girer bu bağlamda yapılması gereken çok basit öncelik olarak hedef kitle seçilecek mesela ürünlerimiz Sivas yöresine ait bir ürün diyelim o zaman hedefimiz Sivas halkı ve köyleri işte buralarda kendimizi ve sitemizi tanıtmamız lazım ne yaparız da olur demeyin işini profesyonel bir şekilde yapan kişilerle seo çalışması yapmalısınız.Mesela google yerel işletme hesabından ürün alan müşterilerinize yorum yaptırabilirsiniz.

  3. Yerel seo gerçekten önemli. Sizde yerel seo hakkında çok kıymetli bilgiler vermişsiniz. Ellerinize sağlık çok güzel yazı olmuş. 🙂

  4. yerel seo aslında kolay bir durumdur bu nedenle haritalarda yani google rehberde iş yerinizi haritanıza etiketleyerek ve oraya yorum ve beş yıldız bırakarak ilgili aramalarda ilk sıraya çıkmayı sağlayabilirsiniz mesela bir lokantamız var bu lokantanın öncelikle kendi şehrinde yerel olarak tanınması için reklama ihtiyacı var bu durumda google rehbere kaydınız yaptıracak yemek sepeti veya farklı uygulamalarda söz sahibi olmaya çalışacaksınız mesela multinet ve benzeri ödeme kanallarını iş yerlerinizde aktif etmeli ve o kartı kullananlarında şirketinizi test etmenizi ve memnun kalırsa yorum bırakmasını izleyebilirsiniz işte bu şekilde seonun kralını yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir