SEO

Negatif SEO’nun Web Sitenizi Etkilemesine İzin Vermeyin!

Negatif SEO’nun web sitesini etkilemesine izin vermek istemeyenlerin, düzenli olarak sitenin verilerini takip etmeleri gereklidir. Negatif SEO’nun web sitesini etkilememesi için önlem alabilmek mümkündür. Bunun için web sitesinin güvenlik önlemlerinin alınmış olması gereklidir. Güvenlik önlemlerine rağmen web sitesine saldırıların olması durumunda ise; bu saldırıların önüne geçebilmek adına Google ile iletişime geçilmesi gereklidir. Negatif SEO saldırıları; bir markanın hem arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemektedir hem de aynı markanın itibarının olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Çeşitli Google araçları kullanılarak bu saldırıların farkına erken varılabilmesi ve zararın azaltılabilmesi mümkündür. Negatif SEO hem başkalarının bir web sitesine saldırısı olabilmektedir hem de yanlışlıkla kullanıcılar kendi web sitelerinde negatif SEO etkisi yaratacak hamleler yapabilmektedir. Bu yüzden web sitesi sahiplerinin SEO kavramına hakim olmaları gereklidir.

Negatif SEO’nun Tanımı Nedir?

Negatif SEO’nun tanımı; herhangi bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasının olumsuz etkilenmesi için etik dışı davranışlar sergilemektir. Negatif SEO faaliyetlerini yürütenler genellikle aynı sektör içerisinde oldukları rakip web siteleri için bu çalışmayı yapmaktadırlar. Amaçları web sitesinin itibarını azaltmaktır. Web sitesinin itibarının azalması ise sıralamasının da düşmesine yol açmaktadır. Negatif SEO saldırılarının önüne geçebilmek mümkün olmaktadır. Ancak web sitelerinin negatif SEO saldırılarına karşı önlem alıp, bu saldırıların başarıya ulaşmasını engelleyecek çalışmalar yapmaları gereklidir.

Negatif SEO Saldırıları Nasıl Olmaktadır?

Negatif SEO saldırılarının yaşanma şekilleri şunlardır:

 • Bir web sitesini hackleyerek, negatif SEO saldırısı yapılabilmektedir. Bu durumda hacklenen web sitesinde kötü içerikli linkler paylaşarak veya web sitesinin düzenini bozarak, web sitesinin sıralaması olumsuz etkilenebilmektedir.
 • Web sitesine bağlantılı olarak spam bağlantı kurulabilmesi durumuna rastlanabilmektedir. Bu spam bağlantıların sayısı binleri bulabilmektedir.
 • SEO kurallarının en önemlilerinden biri kopya içeriğe sahip olmamaktır. Dolayısı ile negatif SEO saldırısı yapılırken de bir web sitesinin içeriğinin kopyalanıp, internet üzerinden dağıtımının yapılması durumuna rastlanabilmektedir.
 • Web sitesine yönlendiren linklerdeki anahtar kelimeler uygunsuz ya da site itibarını zedeleyebilecek kelimelerden seçilebilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; online poker veya viagra gibi kelimelere web sitesi linklenebilmektedir.
 • Sahte profiller oluşturarak, sosyal medyadaki itibarı zedelemeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir.
 • Web sitesindeki en iyi backlinkleri kaldırarak saldırı yapılabilmektedir.

Neden Negatif SEO Saldırıları Yapılmaktadır?

Negatif SEO saldırılarının yapılmasının nedeni; rakiplerin önüne geçme isteğidir. Rakiplerin arama motorundaki sıralaması kötüleştirilerek, kendi web sitesinin sıralamasının daha iyi olmasını sağlama amacından kaynaklanmaktadır. Daha iyi bir sıralamaya sahip olabilmek için izlenen bu yöntemin adı ise; sıralama budamadır. Bazı SEO uzmanları, bir web sitesinin sıralamada yükselmesini hedeflediklerinde, diğer web siteleri için bu çalışmayı benimsemektedirler. Ayrıca negatif SEO saldırısı yapılmasına neden olarak gösterilebilecek diğer durumlar da şunlardır:

 • Siyasi, ekonomik veya kişisel sebepler ile böyle bir saldırı yapılabilmektedir. Örneğin; bazı ilaçların testlerinde hayvanları kullanan ilaç firmalarına yapılan SEO saldırıları bu kategoridedir.
 • Bir şirket ile ilgili esas bilgilerin sıralamada üst sırada olmasındansa, o şirket ile ilgili şikayetlerin daha üst sırada listelenmesini sağlamak için yapılabilmektedir. Sanal imajın zedelenmesi için yapılan bu saldırı şekline bir örnek vermek gerekir ise; miserable failure araması yapıldığında George W. Bush’un profilinin çıkması örnek olarak gösterilebilmektedir.

Kendi SEO Stratejilerinin Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kendi SEO stratejilerinin mağduru olmamak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Cezalı olan, uygunsuz web sitelerine, site içerisinde link verilmemesi gereklidir.
 • Çeşitli linklerin blog ağlarından satın alınması güvenli bir durum değildir.
 • Web sitesinde eğer link oluşturulacak ise; mutlaka nofollow özelliğinin de kullanılması gereklidir.
 • Paralı anahtar kelimeler ile web sitesine geri dönüş sağlayabilmek mümkündür. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçılmaması gereklidir. Çünkü anchor textlerin minimum %60’ında web sitesinin geçmesi gereklidir.

Google Webmaster Araçları İle Site İçi İzleme Linkleri Neden Gereklidir?

Google webmaster araçları ile site içi izleme linklerinin gerekliliği, özellikle SEO için endişesi olanlar içindir. Anlık takipler ile herhangi bir durum oluştuğunda anlık müdahale edebilmelerini sağlamaktadır. Web Yöneticisi Araçları’na Google hesabı ile giriş yaparak, bu araçların web sitesine bağlanması gereklidir. Bu işlemden sonra gerekli takipler yapılabilmektedir. Web sitesinin Google’daki görünürlüğü ile ilgili analizleri bir rapor halinde alabilmek mümkün olmaktadır. Site bağlantılarını kontrol etmek için ise; öncelikle Web Yöneticisi Araçları’nda oturum açıp, sonrasında kontrol edilecek olan web sitesi seçilmelidir. Ardından Bağlantıları Gözden Geçirme başlığı altındaki raporlar incelenmelidir. Bağlantıların akışı kontrol edilebileceği gibi, web sitesinin içeriğinde yanlış bir bağlantının olup olmadığı da görülebilmektedir. Dolayısı ile negatif SEO saldırısının olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Negatif SEO'dan Nasıl Korunulur

Negatif SEO Ciddiye Alınması Gereken Bir Tehlike Midir?

Negatif SEO ciddiye alınması gereken bir tehlikedir. Günümüzde birçok web sitesinin yaşamış olduğu ve hala da yaşamaya devam ettiği bir problemdir. Negatif SEO saldırılarının önlenebilmesi, yapılmış bir saldırıyı düzeltmeye göre daha kolay olmaktadır. Çünkü negatif SEO saldırısı gerçekleştiğinde, hali hazırda web sitesi ciddi bir zarara uğramaktadır. Dolayısı ile birçok web sitesinin bu saldırıları nasıl aştığı veya nasıl düzelttiği ile ilgili tecrübeye dayanan bilgiler edinilebilmektedir. Google ise bu problemin önüne geçebilmek amacı ile Disavow Aracı’nı hizmete sunmuştur. Matt Cutts aracılığı ile tanıtılan bir araçtır. Matt Cutts, bu araç sayesinde Google’ın göz ardı etmesi gereken bağlantıların belirlenebileceği ve dolayısı ile o bağlantılar aracılığı ile bir saldırının olamayacağını belirtmiştir.

E-Posta Uyarıları İle Negatif SEO Saldırılarına Önlem Alınabilir Mi?

E-posta uyarıları ile negatif SEO saldırılarına önlem alınabilmektedir. Herhangi bir riskli durum yaşandığında, Google aracılığı ile e-posta gönderilmektedir ve bilgilendirme yapılmaktadır. Bu sayede duruma müdahale etmek mümkün olmaktadır. Negatif SEO saldırıları ile ilgili e-posta alabilmek için web sitesinin Google Web Yöneticisi Araçları’na bağlanması gereklidir. Ardından hesaba giriş yaparak, Web Yöneticisi Araçları Tercihleri menüsünden e-posta bildirimlerinin aktif hale getirilmesi ve sonrasında kaydet butonuna tıklanması gereklidir. Google’ın uyarı amaçlı e-posta gönderdiği durumlar şunlardır:

 • Kötü amaçlı yazılımların web sitesine saldırdığının tespit edilmesi halinde, negatif SEO’nun web sitesini etkilememesi için e-posta gönderilmektedir.
 • Web sitesindeki sayfaların dizine eklenmemesi durumunda uyarı e-maili gönderilmektedir.
 • Sunucu bağlantısında problem yaşanması durumunda e-posta aracılığı ile haber verilmektedir.
 • Google herhangi bir nedenden dolayı manuel ceza vermiş ise, bu e-mail yolu ile haber verilmektedir.

Backlink Profilini Takip Etmenin Negatif SEO İçin Önemi Nedir?

Backlink profilini takip etmenin negatif SEO için önemi; spam gönderilerin amacına ulaşmasını önlüyor oluşudur. Düşük kaliteli veya hatalı linklerin web sitesine yönlendirilmesi tehlikesi ile karşı karşıya olunduğu için bu durumun önüne geçebilmek için backlink profilinin takip edilmesi gereklidir. Bu takip manuel olarak da yapılabilmektedir veya çeşitli araçlar kullanılarak da yapılabilmektedir. Hem zamandan tasarruf etmek hem anında müdahale edebilmek hem de herhangi bir saldırıyı gözden kaçırmamak için yardımcı araçlar yardımı ile backlink profilini takip etmek tavsiye edilmektedir. Bunun için kullanılabilecek araçlardan bazıları; Ahrefs ve Open Site Explorer’dır. Ayrıca bu araçlar backlinkler ile ilgili durumları anında e-mail aracılığı ile haber vermektedirler.

En İyi Backlinklerin Korunması Negatif SEO Saldırısını Önler Mi?

En iyi backlinklerin korunması negatif SEO saldırısını önlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Negatif SEO saldırısı yapanlar bu saldırılarını özellikle web sitesinin en iyi backlinklerini kaldırmaya yönelik yapmaktadırlar. Bunun için de web sitesinin sahibi adına en iyi backlinklerin kaldırılması için başvuruda bulunmaktadırlar. Webmasterlar da bu başvuru doğrultusunda backlinkleri kaldırmaktadır. Bu durumunun önüne geçebilmek için web yöneticileri ile iletişime geçilmesi gereklidir. Ancak web yöneticileri ile iletişime geçilen e-mail adresinin alan adının kendisi veya bir varyasyonu olması gereklidir. Örnek vermek gerekir ise; isim@alanadı.com şeklinde bir e-posta adresinden yazılmalıdır. Çünkü web yöneticilerine sitenin sahibi olunduğu ispatlanmalıdır. Bu işlemin yapılması durumunda, backlinkleri kaldıranların ve kaldırmaya çalışacakların önüne geçilmiş olacaktır.

Web Sitesini Kötü Amaçlı Yazılım ve Hackerlardan Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Web sitesini kötü amaçlı yazılım ve hackerlardan korumak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • WordPress kullanıcılarının doğrulama işlemi ile korunabilmesi mümkündür. Bunun için öncelikle Google Authenticator Plugin’in yüklenmesi gereklidir. Ardından giriş için 2 adımdan oluşan doğrulama şifresinin oluşturulması gereklidir. Bu sayede WordPress’e ne zaman giriş yapılmak istenirse; cep telefonuna Google Authenticator tarafından bir doğrulama şifresi gönderilmektedir ve bu şifre girilmeden WordPress’e giriş yapmak mümkün olmamaktadır. Hem IOS işletim sistemli hem de Android işletim sistemli telefonlarda yapılabilecek bir uygulamadır.
 • Hesaplara girişlerde kullanılan şifrelerin hem rakamlardan hem de özel karakterlerden oluşan güçlü şifreler olması gereklidir. Şifrelerin başkaları ile paylaşılmaması ve kişisel bilgi içeren, kolay tahmin edilebilir şifreler olmaması gereklidir.
 • Herhangi bir duruma karşı dosyaların ve veri tabanının yedeğinin her daim olması gereklidir.
 • Bazı web siteleri, kullanıcılarının dosya yüklemesine izin vermektedir. Bu durum web sitesi için tehlike oluşturan bir durumdur. Dolayısı ile tehlikenin önüne geçebilmek için hosting şirketinin de yönlendirmesi ile virüsten korunma yazılımının yüklenmesi gereklidir.

Sosyal Medya Mentionlarının Takibi Gerekli Midir?

Sosyal medya mentionlarının takibi gereklidir. Çünkü sosyal medyada sahte hesaplar açılarak, bu sahte hesaplar ile birlikte markaların sosyal medya hesaplarına olumsuz mentionlar atılabilmektedir. Bu mentionları diğer sosyal medya kullanıcıları da görebildiği için herhangi bir müdahalede bulunulmaması durumunda markanın itibarı olumsuz etkilenmektedir. Sosyal medyada karalama kampanyası başlatan sahte hesapların öncelikle spam şikayeti adı altında yetkililere bildirilmesi gereklidir. Bu şikayet sahte hesapların kapanmasını sağlamaktadır. Ancak bazı markaların bunların takibini yapabilecek zamanı olmayabilmektedir. Böyle durumlar için ise mentionların takibini yapan araçlardan faydalanmak gereklidir. Örnek vermek gerekir ise; mention.net aracılığı ile markanın adını kimlerin kullandığının görüntülenebilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca sosyal medyada belirlenen markanın adı geçtiğinde otomatik olarak bildirim gelmesi de sağlanabilmektedir. Bu şekilde oldukça kısa sürede atılan mentionlardan haberdar olunabileceği için nasıl bir yol izlenebileceğine de kısa sürede karar verilebilmektedir.

Google Benim İşletmem Hesabı Negatif SEO Saldırısını Önlemeye Yardımcı Olur Mu?

Google Benim İşletmem hesabı negatif SEO saldırısını önlemeye yardımcı olmaktadır. Google Benim İşletmem aracılığı ile markaya gelen sorular, yorumlar görüntülenebilmektedir ve bunların yanıtlanabilmesi de mümkün olmaktadır. Gelen her olumsuz yorum negatif SEO saldırısı anlamına gelmemektedir. Gelen olumsuz yorumların da dikkate alınması ve buna yönelik markayı iyileştirme çalışmalarının yapılması gereklidir. Ancak kısa süre içerisinde devamlı olarak olumsuz yorumların gelmesi durumunda, bunun negatif SEO saldırısı olduğunun düşünülmesi gereklidir. Bu yorumların çaresine kısa süre içerisinde bakılması gereklidir. Dolayısı ile bu noktada Google Benim İşletmem devreye girmektedir. Google Benim İşletmem aracılığı ile hem olumsuz yorum saldırısından kısa süre içerisinde haberdar olmak mümkündür hem de bu sahte yorumların Google’a bildirilebilmesi mümkündür. Bu sayede yorumlar kaldırılabilmektedir. Sahte yorumların Google’a bildirilebilmesi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Google Haritalar’a girerek, sahibi olunan işletme aratılmalıdır.
 • İşletme seçildikten sonra değerlendirme özeti seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan sahte yorumlar bulunmalıdır ve bu yorumların yan tarafında bulunan bayrak simgesine tıklanmalıdır.
 • Bildirim yapılabilmesi için doldurulması gereken bir form açılmaktadır. Bu form doldurulduktan sonra yapılan şikayet Google’a ulaşmaktadır.

Kopya İçerik İle Negatif SEO Saldırısı Olabilir Mi?

Kopya içerik ile negatif SEO saldırısı olabilmektedir. Kopya içerik; bir içeriğin herhangi bir değişikliğe uğratılmadan paylaşılması durumunda o içeriğe verilen isimdir. Negatif SEO saldırısı yaparken; içeriklerin değiştirilmeden alınması ve kopya içeriğe istenmeyen linkler eklenmesi, sonrasında da bu içeriğe alındığı siteye yönlendiren linkler eklenmesi şeklinde bir süreç olmaktadır. İçeriklerin indekse eklenmesinin web sitesinden önce olması durumunda ise web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralaması gerilemeye başlamaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına ise yardımcı araçlar kullanılabilmektedir. Copyscape gibi araçlar; herhangi bir web sitesinin içeriğini, bir başka web sitesinin kopya içerik olarak kullanıp kullanmadığını öğrenebilmek için kullanılmaktadır. Kopya içerik kullanan web siteleri bu şekilde tespit edilebilmektedir ve sonrasında o web sitelerinin yöneticileri ile iletişime geçilebilmektedir. İçerikleri kopya olduğu için içeriğin kaldırılması talep edildiğinde kaldırmaları gereklidir. Ancak kaldırmamaları durumunda; Google’ın Telif Kaldırma formu aracılığı ile içeriği raporlayabilmek mümkündür.

Web Sitesinin Hızını İzleyerek Negatif SEO’ya Karşı Önlem Alınabilir Mi?

Web sitesinin hızını izleyerek negatif SEO’ya karşı önlem alınabilmektedir. Web sitesinin hızının düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. SEO kurallarına bakıldığında; bir web sitesinin ziyaretçilerinin web sitesinde daha fazla vakit geçirmesi, web sitesinden devamlı olarak hizmet almaya karar vermesi gibi durumlarda site hızı önemli bir faktördür. Dolayısı ile negatif SEO saldırıları, site hızını da etkileyen saldırılardır. Web sitesinin hızında birden bir düşüş görülmüş ise; şüpheli bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir. Herhangi bir problemin tespit edilememesi durumunda ise; yoğun tarama kurbanı olup olunmadığından şüphelenilmelidir. Yoğun tarama kurbanı olunması; sunucuya aşırı yüklenmesi ve dolayısı ile de sitenin bazı komutlara yanıt vermemesine ve yavaşlamasına neden olabilmektedir. Yoğun tarama saldırısını ortadan kaldırmak için ise; sunucu hizmeti alınan firma ile iletişime geçilmesi gereklidir. Gerekli kontrollerin yapılması ile birlikte problem ortadan kaldırılmaktadır. Bu konuda yeterince donanımlı olduğuna inanan web sitesi sahipleri, herhangi bir profesyonele başvurmadan kendileri de bu durumu halledebilmektedirler.

Web Sitesine Karşı Olan Negatif SEO Saldırısı İle Mücadele Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Web sitesine karşı olan negatif SEO saldırısı ile mücadele etmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Web sitesine zarar veren veya kötü etkileyebilecek olan backlinklerin bir listesinin oluşturulması gereklidir. Web sitesinin sıralamasını olumsuz etkilediği tespit edilen backlinklerin kaldırılması gereklidir.
 • Backlinklerdeki web sitelerinin yöneticileri ile iletişime geçilerek durumun bildirilmesi ve linklerin kaldırılmasının talep edilmesi gereklidir. Bu talep reddedilse bile hosting şirketleri ile iletişimde kalarak linklerin kaldırılması mümkün olabilmektedir.
 • Negatif SEO’nun web sitesini etkilememesi için Google engelleyici aracı kullanılabilmektedir. Bir disavow listesinin oluşturulması ile gerekli önlemler alınabilmektedir.
Youtube SEO nedir? Hemen https://cagantastan.com/youtube-seo/ adresini ziyaret et ve öğrenmeye başla.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Evet sizinde dediğiniz gibi seo ile kaş yapayım derken göz çıkarabiliriz evet rakiplerimiz de bize zarar verebilir ama tek suçlu biziz şuan mantıklı düşünüp ileriyi düşünüp önlem almalıyız.Mesela spam yorumlar için eklenti kullanmamız gerekecek ddos saldırısı olabilir bunlar için güçlü sunucular kullanacağız sitemizin admin paneline yabancı ve kötü niyetlilerin erişmemesi için şifrelerimizi gözden geçireceğiz ve kolay çabuk tahmin edilebilen şifreleri kullanmayacağız.Bu sayede en az zararla kurtulabiliriz.Mesela düşmanınız demeyelim de rakibiniz sitenize zarar vermek için sürekli reklamlarınıza tıklıyor bu durumda banlanmayı bekleyeceğinize google geçersiz etkinlik var hesabımda hesabınızın incelenmesini teklif edebilirsiniz.Talep sizden gelirse sitenizde gerçekten bir geçersiz etkinlik var ise google bunu silecek ve size zarar gelmeyecektir.

 2. pin siteleri izlenim hit satın almak ve yapay olmadan yapılan tüm seo çalışmaları bence siteye zarar verir vermez diyen bence yalan söylemiş olur google algoritması çok gelişmiş bir algoritma kandırmanız imkansız basit gibi görünse de çok detaylı tarama yaparak spam kokusunu hemen alıyor.Sitenin seo konusunda başarılı olması ve sıralamada yükselmesi için organik hit olması ve yorum almalı bunlar olduğu sürece kitle tutacak ve sıralamada yükselecektir. Alexa değeri de çok önemlidir bu nedenle Alexa sıralamasını tek yükselten işlem yorumdur.

 3. Negatif seo vaya anti seo. Sektörde çok fazla bel altı çalışan insan var. Özellikle bazı sektörler var mesela evden eve nakliyat, film siteleri gibi sektörler kesinlikle çöplük. Eğer ciddi bir iş yapıyorsanız düzenli olarak backlink kontrolü yapmak gerekiyor.

 4. Negatif seoda son zamanlarda kullanılan en büyük tehdit spam hit saldırısı bence. 5’den fazla müşterim bu saldırılardan dolayı sıralama kaybı yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir